Fintechtime Dergisi Kış 2020 Şubat Sayısı Yayında

Fintechtime Dergisi Kış 2020 Şubat Sayısı Yayında. Bu sayıda sizler için, “Fintek Unicorn’ları” dosya konusunu kaleme aldım, özel isimlerle röportaj yaptım.

Fintechtime Dergisi Kış 2020 Şubat Sayısı 

Fintechtime dergisi bu yıl dördüncü yaşını kutluyor. İlk sayıdan beri ekibin bir parçası olduğum için gurur duyuyorum 🎩. 

Bu sayıda da yine birbirinden özel röportajları, sektörün değerli isimlerin kaleminden makaleler ve gündemi belirleyem dosya konusu ile yine dopdolu.

Büyük bir emekle hazırladığımız Şubat sayısında değeri milyar dolar seviyesini aşan teknoloji şirketlerini yani “unicorn’ları” merkezimize aldık. Malum, girişimciler için bu lakabı elde etmenin anlamı çok büyük. Hemen her teknoloji startup’ı yola çıkarken günün birinde unicorn olma hayaliyle yanıp tutuşuyor. Sadece milyar dolar seviyesine ulaşabilen teknoloji şirketlerinin adım atabildiği, kendilerini havalı ve eşsiz hissettikleri çok özel bir kulübe üye olmayı kim istemez ki zaten..

Fintek Unicorn’ları

2019 yılı, ABD ve Çin arasında devam eden ticaret gerilimi, genel olarak tüm dünyada baş gösteren korumacılık eğilimi, Çin’de ekonomik büyümenin yavaşlaması ve Brexit sürecinin de uzamasıyla beraber dünya ekonomisinde büyümenin oldukça düşük seviyelerde kaldığı ve küresel resesyon beklentilerinin arttığı bir yıl oldu. 2019 yılında, tüm dünyada birleşme ve satın alma aktivitesinde işlem adedi 2018 seviyelerine benzer gerçekleşirken, işlem hacminde ise az miktarda düşüş gerçekleşti. Diğer yandan çalışan sayısı iki elin parmaklarını geçmeyecek seviyedeki mütevazi fintek girişimleri aldı, yürüdü. İsmini bilmediğimiz birçok fintek startup’ı unicorn olmayı başardı. Haliyle fintek unicorn’larının adları ve değerleri değişti.

Ocak 2020 itibariyle, “70’i FinTech sektöründe olmak üzere” dünyada 557 Unicorn bulunuyor. Bu unicorn’ların yarattığı toplam değer ise 1.9 Trilyon dolar seviyesinde. FinTech sektöründe bu varyantlar arasında 10 Milyar dolardan fazla değere sahip 7 dekacorn ve 100 milyar dolardan fazla değere sahip olan bir hektokorn (Ant Financial) bulunuyor.

Şimdi gelin 2020 yılına da imza atması beklenen, sektörleri dönüştüren Fintek Unicorn’larını Fintechtime Dergisi Kış 2020 Şubat sayısında bulabilirsiniz. Dosyada adı geçen unicorn’ların listesini aşağıya çıkardım.

Fintechtime Dergisi Kış 2020 Şubat Sayısı – Fintek Unicorn’ları

Fintechtime Dergisi Kış 2020 Şubat Sayısı – Fintek Unicorn’ları

Her zaman olduğu gibi, bu sayımızda da ses getirecek röportajlarımız sizleri bekliyor. 

Vertiv’in Türkiye ve Orta Asya Ülke Müdürü Zekai Güler

Vertiv Türkiye ve Orta Asya Ülke Müdürü Zekai Güler Röportajı

Geçmişi çok eskiye dayanan, sektörün en köklü ve öncü markalarından olan Vertiv’in Türkiye ve Orta Asya Ülke Müdürü Zekai Güler’e sorularımı ilettim. Yaklaşık 4,5 milyar dolar cirosuyla 2020 Birinci çeyrek itibarıyla ABD’de borsaya açılmayı hedefleyen şirketin ürün ve çözümlerini ilk ağızdan dinlemek benim için çok değerliydi. Zekai Bey, alanında uzman olmasının yanı sıra entellektüel bir isim ve sohbetine doyum olmuyor.

Turkcell Kurumsal Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ceyhun Özata

Turkcell Kurumsal Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ceyhun Özata Röportajı

Türkiye’nin dijitalleşme yolculuğuna değer katmayı kendine misyon edinen Turkcell’in öncelikli hedeflerini ve Techfin çatısı altında odaklanacakları alanları Turkcell Kurumsal Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ceyhun Özata’ya sordum.

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko

Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko Röportajı

Bankalararası Kart Merkezi, kuruluşunun 30. yılında ekosisteme değer yaratan çalışmalara öncülük ediyor. BKM’nin 2019 yılı genel değerlendirmesi eşliğinde, 2020 yılında sektörü bekleyen olası dönüşümün etkilerini Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürü Dr. Soner Canko’dan öğrendim. Soner Bey hem örnek aldığım bir lider hem de iletişimi güçlü biri. Hepimizin kendisinden öğreneceği çok şey var… Nihayet kendisi ile bir röportaj gerçekleştirdiğim için mutlu ve gururluyum.

KOBIL Kurumsal Pazarlama Direktörü Dilara Koyun

KOBIL Kurumsal Pazarlama Direktörü Dilara Koyun Röportajı

KOBIL Kurumsal Pazarlama Direktörü Dilara Koyun, KOBIL’in son dönem çalışmaları ile birlikte bankacılık sektörüne dair genel izlenimlerini aktardı.

Fintechtime dergisine Turkcell’in Dergisine Dergilik üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Fintechtime Dergisi Kış 2020 Şubat Sayısı’nda, alanında birbirinden değerli isimlerin kaleme aldığı köşe yazısı ve makale de bulunuyor.

Fintechtime Dergisi Kış 2020 Şubat Sayısı Makaleleri 

Müşfik Cantekinler – “Birleşme ve Satın Alma Trendleri”,

Sinem Cantürk – “2019 Fintech 100 Raporu”.

Fintechtime Dergisi Kış 2020 Şubat Sayısı Köşe Yazıları:

Aaron Sarac – “Challenger Banking” Kavramı ve Gelişimi

Çağla Gül Şenkardeş – Trendler.. Andy Warhol.. Dijital Dönüşüm ve “Blockchain” üzerine..

Kudret Elçiboğa – Friendly Fraud Nedir?

Özlem Denizmen – Liseli Arkadaşlarım

Onur Gözüpek – Bitcoin Blok Ödülü Yarılanması

Güneş Ergun – Yeşil Fintek Önünde Büyüyen İhtiyaçlar

İskender Ada – Sermaye Piyasaları Aracı Kurumları İçin Yeni Dönem Fintech Yaklaşımları

Tüm bunların dışında, fintek dünyasından en son haberleri ve etkinlikleri de finansal teknoloji dünyasının içeriği en dolu dergisi Fintechtime’ın Kış 2020 Şubat sayısında bulabilirsiniz. 

Hatırlayacağınız üzere Fintechtime Dergisi Kış 2020 Ocak Sayısı’nda “Almanak 2019” dosya konusunu sizler için kaleme almıştım.

 

Bir sonraki sayıda görüşmek ve faydalı olması dileğiyle.

  1 Yorum

  1. Pingback: Fintechtime Dergisi İlkbahar 2020 Mart Sayısı  - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir