Gelin Sizi Kutumubu İle Tanıştırayım

Gelin Sizi Dijital içerik çözümleri sunan Kutumubu İle Tanıştırayım

Kendi geliştirdikleri dijital etkinlik çözümleri ile, organizasyonlara eğlence katan girişimle ilgili merak edilenleri okumaya devam edin.


Hatırlayacağınız üzere girişimlerin kendilerini ücretsiz tanıtma olanağı buldukları Çay Kahve İnsan platformundan daha önce de sizlere bahsetmiştim. YouTube üzerinden yayınlanan videolar ile insanlara değer üreten ve faydalı içerikler oluşturan Çay Kahve İnsan’ın İş ortakları arasına katıldım. Bu yazı dizisini hazırlarken amacım hem girişimleri size tanıtmak hem de bulundukları alanla ilgili detaylı bilgi verebilmek.

Kutumubu Nedir?

Kutumubu, Photobox, Gifbox, Greenbox, Fashionbox, Selfiepod, Hashtagwall gibi hizmetlerini markalara, ajanslara ve kişilere kiralayarak, anahtar teslim etkinlik çözümü sunan bir girişim.

Kutumubu’nun amacı etkinliklere dijital çözümler sağlayarak, her türlü etkinliği sosyal medyada duyurmak, aynı zamanda katılımcıların eğlenceli vakit geçirmelerini sağlamak üzerine…

 

Kutumubu Hizmetleri

Kutumubu hizmetleri gittiğimiz etkinliklerde bolca karşımıza çıkıyor. Etkinlik katılımcılarına ayrılan deneyim bölümlerinde bol bol rastlayacağınız, keşfe çağıran bu hizmetlerden bazılarına gelince.

.
Photobox

Photobox etkinlik alanlarında fotoğraf çekerek, sosyal hesaplarınızdan paylaşmanızı da sağlayan bir kiosk standı. Kiosk vasıtasıyla dilerseniz fotoğrafınızı bastırabiliyorsunuz.

.

Fashionbox

Moda etkinlikleri, lansman, gala ve açılışlar için tasarlanan bu kiosk’un işlevi tıpkı Photobox’ta olduğu gibi.

.
Greenbox

Bu kiosk ise diğerlerinen farklı olarak seçeceğiniz arkaplan ile birlikte eğlenceli fotoğraflar çektirmenize yarıyor.

.
Magazin Cover

Bu kiosk sayesinde hayalinizdeki dergiye kapak olabilirsiniz. Yine dilediğiniz arkaplanı seçerek, katıldığınız etkinliği ölümsüz hale getirebiliyorsunuz.

.
Gifbox

Görüntüye hareket katan bu kiosk sayesinde çılgın gifler oluşturabilirsiniz.

.
Selfiepod

Yine seçebileceğiniz arkaplana dahil olarak, selfie pozu verebileceğiniz bu kiosk da Kutumubu’nun verdiği hizmetlerin arasında yer alıyor.

Kutumubu ekibi, etkinliğiniz için seçtiğiniz kiosku uygun alanlara yerleştiriyor ve sosyal medya paylaşımlarını da raporlayarak, dijitalde fotoğrafların nasıl bir etki yarattığını, kaç kişiye ulaştığını size sunuyor.

 

.
Kutumubu ile yakınlaşmak için sosyal hesaplarını takip edebilirsiniz.
Kutumubu web sitesi

Kutumubu Instagram

Kutumubu Twitter

Kutumubu Facebook

Kutumubu’nun ortakları Ali Kodal, Barış Arı ve Can Kutluçınar.

Kutumubu’ya hedefleri doğrultusunda ilerleyeceği bu yolda başarılar diliyorum.

.
Aşağıda Çay Kahve İnsan ekibinin Kutumubu ekibi  ile yaptığı röportajın tam metnini bulabilirsiniz.

.

Girişiminizin Adı: Kutumubu
Neden bu girişimi kurdunuz? Girişiminizi kurmayı ne zaman düşündünüz ve çalışmalara başladınız? Bir hikâyeniz varsa hikâyenizi yazabilirsiniz.

2011 Yılında Dubai seyahatide bir Photobox gördüm, arkadaşım da bu işlerin Dubai’de çok popüler olduğunu herkesin bayıldığından bahsetti. Bunun üzerine yakın bir arkadaşım ve ev arkadaşımla bu işi projelendirmeye başladık. Amacımız Dubai’deki fikri, geliştirerek ve markalara uygun bir hale getirerek kiralanabilir sistemlerin olduğu, etkinlikleri sosyal medyaya bağlayan ve eğlence katan bir sistem yaratmaktı.

İlk önce işi nasıl yapacağımıza karar verdik, ilk sunumlar hazırlandı, marka ismine karar verdik vs. Ardından yatırımcı aramaya başladık 🙂 E tabii ki ilk önce Aile, arkadaş çevresi, tanıdıklarımızla vs konustuk ancak projeye inanan olmadı. evimizin salonunu ofis ve atölyeye çevirdik,
Girişiminiz nedir? Kısaca bahseder misiniz?

Firmamızın ismi Sofyo Dijital, markamızın adı da Kutumubu. Sofyo Dijital etkinliklere dijital çözümler sağlayan, etkinliklerin sosyal medyada duyulmasını ve markaların bilinirliğini arttırmaya yönelik sistemler kiralayan bir firma. Kutumubu markamız altında Photobox, Gifbox, Greenbox, Fashionbox, Selfiepod, Hashtagwall gibi hizmetlerimizi markalara, ajanslara ve kişilere kiralayarak, anahtar teslim etkinlik çözümü sağlıyoruz.
Girişiminizin çalışma mantığı nedir? Kısaca bahseder misiniz?

Kutumubu sistemlerini etkinliklerde uygun alanlara yerleştiriyoruz. Etkinlik katılımcıları sistemlerimizin önünde fotoğraf/gif çektirebiliyor, anında mail gönderip, sosyal medyada paylaşabiliyor. Tüm çekilen fotoğraflara marka logoları, sloganları, hashtagleri otomatik yerleşiyor ve marka bilinirliğini arttırarak, katılımcılara saklayacakları çok güzel bir anı bırakmış oluyoruz. Sosyal medya paylaşımlarını da raporlayarak, dijitalde fotoğrafların nasıl bir etki yarattığını, kaç kişiye ulaştığını vs raporluyoruz.
Neyi istiyorsunuz veya hedefliyorsunuz?

Amacımız Istanbul’daki ofisimiz bu tarz ürünler geliştiren bir arge merkezine çevirerek, globalde partnership verdiğimiz tüm firmalara hizmet vermek ve ürünlerimizi global pazarda olabildiğince çok ülkede kullanılmasını sağlamak. Türkiye’den devamlı yeni ürün develop ederek, yurt dışındaki satışlardan da komisyon kazanacağımız bir iş modeline çevirmeyi hedefliyoruz. Bu konuda ilk cidde adımımızı da bu ay attık, Londra’daki bir firma ile partnership anlaşması yaparak, ürünlerimizi Londra’ya gönderdik. Şubat ayından itibaren Londra pazarında da hizmet vermeye başlayacağız.
Girişiminizi 3 cümle ile özetler misiniz?

Kutumubu markamızla etkinliklerinize, dijital pazarlama çözümleri sunuyoruz. Hem katılımcılarınızın eğleneceği, hem de fotoğraflarını, giflerini sosyal medyada olabildiğince çok paylaşacakları sistemler geliştiriyoruz. Bu sayede markanızın etkinlikleri sadece etkinlik alanında kalmayacak, sosyal medyada da binlerce kişi tarafından duyulacak.
Girişiminiz ile ilgili ilginç veya komik bir bilgi verebilir misiniz?

Kutumubu ismini koyma nedenimiz aslında oldukça komik ti 🙂 İlk sistemi ürettiğimizde, isim bulma çabalarında her gören aa ne bu? kutu ya benziyor? bu kutu yu mu yaptınız, bahsettiğiniz kutu bu mu gibi yorumlar almaya başladık. Biz de markamızın ismini Kutumubu diye belirledik 🙂 Hem akılda kalıcı, hem de eğlenceli bir isim oldu.
Girişiminiz ile ilgili sayı verebilir misiniz? Aylık cironuz, yıllık cironuz, kullanıcı sayınız vs.

2013 sonunda markalara hizmet vermeye başladık. 3 yıl içerisinde 1000’in üzerinde etkinlik tamamladık, 200 üzerinde marka ile çalıştık, 100 üzerinde ajans ile işbirliği yaptık, katıldığımız etkinliklerde 75,000 üzerinde sosyal medya paylaşımı ve mail paylaşımı yarattık.

Suan 12 kişilik fulltime bir ekibimiz, 5-10 kişilik part time bir ekibimiz var. Günde aynı anda 8 etkinlikte yer alabiliyoruz. Ayda 45-50 kadar etkinliğe katılıyoruz.

Türkiye pazarında aylık ortalama 150,000 TL civarı bir ciromuz var ve yıllık da 1.7 Milyon ciroya ulaşmak üzereyiz.

 

Fayda görmeniz dileğiyle…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir