Hayat Filmi – Life

Hayat filmi – Life Movie bu hafta vizyona giriyor. Bilim kurgu – gerilim türündeki filmle ilgili merak edilenleri ve yorumumu okumaya devam edin.

Hayat Filmi – Life

Daniel Espinosa’nın yönettiği filmin senaryosunu Rhett Reese ve Paul Wernick’in kaleme aldığı filmi, fragmanını ilk izlediğim günden beri merakla bekliyordum. Alien: Covenant özlemiyle hop oturup, hop kalktığımız şu günlerde uzayın derinliklerini görmenin bile iyi geldiğini belirtmek isterim. Oyunculukları ile dikkat çeken, konusu akıcı işlenen ve keyif veren filmin detaylarına gelince…

 

Hayat Filmi Konusu 

Uluslararası bir uzay istasyonunda görevli altı astronot, insanlık tarihinde çığır açacak bir keşfin eşiğindedir. Mars’ta ilk kez hayat olduğuna dair ip uçları bulan ekibimiz tüm dünyada heyecana sebep olur. Marstan alınan örneklerin incelemesi uzay gemisinde başlar. Derry ( Arion Bakare) mikroskop başına geçer ve canlı olması muhtemel formu incelemeye başlar. Bir parça glikoz ve daha düşük seviyede oksijen verildiğinde hareketlenen tek hücreli bu yaşam formu ile Derry arasında duygusal bir yoğunluk başlar.

Bu haber dünyaya iletilir ve ilgi büyür. Organizmaya Calvin adı verilir. Derry, Calvin ile duygusal bağını ilerletir ve gelişimini gözlemlemek için yanında daha fazla zaman geçirir. Calvin’e odaklanan Derry kontrol etmesi gereken görevleri unutur ve kabinde minik bir kazaya sebep olur. Tekrar Calvin’i kontrol ettiğinde ise adeta bir kış uykusuna yattığını görür ve onu harekete geçirmek için bir parça elektrik verir.

Bu durum, hızla büyüyen Calvin’i savunmaya geçirir ve Derry’nin eline sarılır. Ekipteki diğer astronotlar ise çaresizdir ve olanları izlerler. Akılsız olduğunu düşündükleri formun aslında öğrenen ve savunmaya geçen bir canlı olması tümünü dehşete düşürür.

Beklemeye daha fazla tahammül edemeyen Roy Adams (Ryan Reynolds) kabine girer ve Derry’i kurtarır. Kabin kapağı kapandığında ise diğerlerinin yönlendirmesiyle Calvin’e saldırır. Küçük görünen Calvin’in tepkisi umulandan farklı olur, olaylar gelişir.

Hayat Filmi Oyuncuları

Bir uzay keşfinin karanlık hikayesini aktaran filmimizin güçlü bir oyuncu kadrosu var. Uzay gemisinin güvenlik duvarını tasarlayan ve ihlal olması durumunda yapılacakları belirleyen Miranda North rolüyle Rebecca Ferguson’u izliyoruz. Kendisini en son Görevimiz Tehlike 5’te izlemiştik. Filmin temel karakterini başarıyla canlandırıyor.

Roy Addams rolü ile Ryan Reynolds’u izliyoruz. Karizmatik aktörün her an bir espri patlatacağını düşünmemek elde değil. Green Lantern ve Deadpool sonrası böyle bir beklenti oluşuyor. Öte yandan kısa ve etkili oyunculuğu takdire şayan.

Yerçekimsiz ortamda tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duymayan engelli bilim adamı Hugh Derry’i canlandıran Ariyon Bakare ise filmin en etkili oyuncusu. Bir bilim adamı olmasına rağmen Calvin ile kurduğu bağı hissettiriyor.

Dünyada gördükleri sebebiyle uzayda bulunmayı tercih eden astronot David Jordan rolüyle Jale Gllynhaal’a, Sho Kendo rolüyle Hiroyuki Sanada ve Kat rolüyle Olga Dihovichnaya’yı izliyoruz.

Marslı Calvin ise muhteşem ve minik bir deniz canlısı gibi görünürken, adeta şeffaf bir deniz yıldızına dönüşüyor. Ardından ise öğrenen, hayatta kalmaya çalışan, zeki ve dayanıklı bir avcı haline geliyor. Onu ilk gördüğünüzde verdiğiniz tepki ile sonrasında verdiğiniz tepkinin arasında dağlar kadar fark var var. Tasarımı ise eşsiz değil ancak etkileyici olduğunu kabul etmek lazım. Öte yandan Calvin’in verdiği zarara dair sahneler alabildiğince etkileyici ve ürkütücü.

Hayat filmi adından hareketle hayatın kökenini – doğasını anlamakla, araştırmakla ilgili bir film değil. Hayatta kalmak için mücadele etmekle, savunmakla ve ayakta kalmaya çalışmayı odağına alıyor.

Yerçekimsiz sahneleri izlemek ayrıca keyif veriyor. Gravity filmi tadında olmasa bile gördüğümüz detaylar gerçekten etkileyici. Tempo açısından ise başladığı gibi bitiyor ve 102 dakikalık süresince keyifle izleniyor. Kendi açımdan tek eksik bulduğum ise gerilimin dozajının düşük tutulması ile ilgili. Şaşırtıcı sahnelerine rağmen, koltuğa yapışmıyorsunuz. Bu durum elbette benim beklentilerimle de ilgili. Korkmak ve uzayın derinliklerinde kaybolmak istedim. Film en azından uzayı özleyen herkese iyi gelecektir.

.

Yönetmen koltuğunda oturan Daniel Espinoza’nın hakkını vermek lazım. Karakterlerde boşluklar olmasına ve bazı sahneleri geçiştirmesine rağmen başarılı bir yapım izletiyor. En nihayetinde elbette hiçbir bilim adamı Derry kadar disiplinsiz ve kontrolsüz olmaz, mantık hatalarını görmezden gelirseniz bu filmi daha keyifle ve sindire sindire izlersiniz.

Malum, Mars’ta su bulunmasıyla Kızıl Gezegen’i keşfetme yolunda yeni bir dönem açıldı. Şimdilik bilim insanları suyun nereden geldiğini veya bu sızan suyun kimyasının yaşamı desteklemeye elverişli olup olmadığını elbette bilmiyor. Ve ne yazık ki bu gizemleri çözmek için oraya gitmemiz de epey vakit alacak gibi görünüyor. Şimdiye dek yapılan analizler gösteriyor ki Mars’ın yamaçlarında yaz mevsimlerinde oluşan gizemli çizgiler, gezegenin yüzeyinde akan sıvı su tarafından oluşturuluyor. Bu tuzlu su kimyasal tepkimeleri yaşamı destekliyor olabilir. Bu sebeple Mars’ı konu alan hemen her film, bilim kurgu sevenler için ayrı bir değere ve gerçekçiliğe sahip. Eğer bir gün Marsta bir yaşam formu bulunursa ve bu organizma Calvin gibi olursa vay halimize 🙊

.

Son olarak filmin müziklerinin şahane olduğunu ve anlatıma çok şey kattığını ekleyerek, şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

Hayat Filmi Fragmanı

Hayat Filmi IMDB

 

 

  1 Yorum

  1. noktafilmizle   •  

    Son zamanlarda çekilen uzay filmlerinden birisi daha geliyor. Jake Gyllenhaal, Rebecca Ferguson, Ryan Reynolds gibi kaliteli oyunculardan güzel bir performans bekliyorum. Kızıl Gezegen’de hayat bulacaklar mı çok merak ediyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir