Görevimiz Tehlike 5

Sinema dünyasının en sevilen serilerinden Görevimiz Tehlike‘nin beşinci filmi vizyonda.

Düşmeyen temposu ile aksiyonun doruklarında keyifli bir seyir sunan film, gözünüzden kaçmasın.

Dile kolay 19 yıldır Görevimiz Tehlike serisini (1960 yılların simgesi olan aynı adlı diziyi de saygıyla analım) izliyoruz.

Her daim kendi türünde yeniliklere imza atmış, beklentileri karşılamış, merakla beklenen ve çok konuşulan bir yapım olmayı başarmıştır.

 

gorevimiz_tehlike_5_6

 

Senaryosu ve yönetim başarısı bir kenara, bunda en büyük pay ajan Ethan Hunt rolü ile adeta özdeşleşen Tom Cruise’a ait kuşkusuz.

Serinin bir diğer önemli yanı da günümüzde kullandığımız teknolojilere daha o zamanlardan yer vermeye başlamasıdır. Yüksek teknoloji ürünü maskeler, laptoplar, 3D tarama, ses değiştirme cihazları, hack etme gibi daha pek çok yeniliği Görevimiz Tehlike sayesinde ilk defa görmüştük. Bu açıdan sinema ve teknoloji sektörüne yaptığı katkı tartışılmaz. Görevimiz Tehlike 5 de yakın zamanda muhtemelen hayata geçecek teknolojilerden izler taşıyor.

 

gorevimiz_tehlike_5_01

 

Gelelim filmimizin konusuna…

Dördüncü filmde olduğu gibi yine takım ruhu odaklı bir kurgu görüyoruz.

Süper casus Ethan Hunt (Tom Cruise), IMF ekibini oluşturan arkadaşları Brandt (Jeremy Renner) Benji (Simon Pegg) ve Luther’ın (Ving Rhames) da desteği ile bomba yüklü bir uçağı etkisiz hale getirir. Tüm başarılarına rağmen IMF kontrolsüzdür ve bu durum CIA başkanı Hunley’i (Alec Baldwin) rahatsız eder. Böylelikle Hunt‘ın pervasız tutumunu da bahane gösterip IMF’in kapatılmasına sebep olur. Tüm ekip CIA çatısı altına girerken, Hunt saldırıya uğrar ve CIA’in arama listesine girer.

 

gorevimiz_tehlike_5_2

 

Tüm bunlar olurken tüm dünyayı kontrolü altına almaya çalışan ve öldüğü sanılan ajanlardan oluşan Syndicate adlı terör grubu faaliyete geçer. Gerçek olduğu bir türlü ispatlanamayan bu grubun yeni hedefi Ethan Hunt’dan başkası değildir. Kısa süre sonra Hunt, sendikanın eline düşer ve Ilsa Faust’un (Rebecca Ferguson) yardımıyla ellerinden kurtulmayı başarır.

 

gorevimiz_tehlike_5_3

 

Dünya açısından tehlike büyüktür, devletinin desteğini kaybeden Hunt, eski ekibini bir araya getirip Syndicate’in sonunu getirmenin yollarını aramaya başlar.

 

Görevimiz Tehlike 5 & Mission Impossible 5 : Rogue Nation aksiyona doyuran, keyifle izlenen bir film olmuş. Bunda hem filmin senaryosunu yazıp hem de yönetmen koltuğuna oturan Christopher McQuarrie’in etkisi var. Kendisini 2012 yılı yapımı Jack Reacher’dan hatırlıyoruz. 

 

gorevimiz_tehlike_5_5

 

52 yaşında olmasına rağmen müthiş bir performans sergileyen Tom Cruise dublör kullanmadan yer aldığı sahnelerde de göz kamaştırıyor. CIA başkanı Hunley rolünde kusursuz bir oyunculuk sergileyen Alec Baldwin’i de alkışlamak lazım. Ilsa rolündeki Rebecca Ferguson ise uzun süre aklımızda kalacak bir performans sergiliyor. Diğer serilerde görmediğimiz bir durum bu. Oyuncuların tümü anlatıma ve filme çok şey katmış.

 

gorevimiz_tehlike_5_7

 

Filmin kötüsü Solomon Lane rolünde Sean Harris’i izledik. Prometheus‘da olduğu gibi yine dört dörtlük bir oyunculuk çıkarmış. 

 

 

Görevimiz Tehlike 5, 3-4 filme dağıtılabilecek kadar farklı türde aksiyon sahnesini barındırıyor. Açılış sahnesinden itibaren heyecan kasırgası başlıyor ve ardı ardına sahneler ekleniyor. Özellikle motorsikletli kovalama sahnesi, sualtı çekimleri ve Viyana Operası’nda geçen gerilim dolu anları uzun süre hatırlayacağız.

 

gorevimiz_tehlike_5_4

 

Konu itibariyle her ne kadar bildik  olsa bile zaman zaman şaşırtıcı sürprizleri, akıcı sahneleri ve mizah gücü ile mutlaka izlenmesi gereken bir film Görevimiz Tehlike 5 & Mission Impossible 5 : Rogue Nation.

Jenerik müziği hala efsane bu arada…

Görevimiz Tehlike 5 & Mission Impossible 5 : Rogue Nation | IMDB

Görevimiz Tehlike 5 Fragman

 

Serinin önceki bölümlerini de anmamak olmaz.

1996 yılında çevrilen Görevimiz Tehlike & Mission Impossible‘ın yönetmen koltuğunda Brian DePalma bulunuyordu. Farklı çekim teknikleri hepimizi etkilemişti ve konusu Ethan Hunt’a odaklı ilerliyordu.

Görevimiz Tehlike 1 & Mission Impossible | IMDB

Görevimiz Tehlike 1 Fragman

 

 

2000 yılında çevrilen Görevimiz Tehlike 2 & Mission Impossible 2‘nin yönetmen koltuğunda John Woo bulunuyordu ve bu filmde neredeyse sadece Ethan Hunt’ı izlemiş ve farklı bir karakter olarak sunulmasından rahatsız olmuştuk. Temposu yine iyidi ancak bildik anlatımın dışında çıkılması sebebiyle sonraki bölümler için kuşkuya düşmüştük.

Görevimiz Tehlike 2 & Mission Impossible 2 | IMDB

Görevimiz Tehlike 2 Fragman

 

John Woo’nun da olumsuz katkısıyla Görevimiz Tehlike 3 & Mission Impossible 3‘ü 2006 yılında izledik. Yönetmen koltuğuna geçen JJ Abrams, nihayet seriyi düzeltti ve organizasyonun yapısını tekrar anlatımın içine aldı. O zamana göre teknolojik öngörülere en yoğun şekilde bu filmde şahit olduk. JJ Abrams’ın seriye katkısı tartışılmaz.

Görevimiz Tehlike 3 & Mission Impossible 3 | IMDB

Görevimiz Tehlike 3 Fragman

 

2011 yılında ise Görevimiz Tehlike 4 : Hayalet Protokol & Mission Impossible Ghost Protocol’u izledik. Yönetmen koltuğunda bu defa Brad Bird bulunuyordu ve ben serinin en kötü filmi olduğunu düşünüyorum. Görevimiz Tehlike 4 ile ilgili yorumum.

Görevimiz Tehlike 4 : Hayalet Protokol & Mission Impossible Ghost Protocol | IMDB

Görevimiz Tehlike 4 : Hayalet Protokol Fragman

 

Seriyi anarken yönetmenleri anmamak eksik olurdu. Çünkü bu seriyi izlenebilir kılan, merak ettiren yönetmenlerin bakış açısı. Görevimiz Tehlike 5’e sağlam bir kadın karakter yerleştirdiği için Christopher McQuarrie’i ayrıca kutlamak lazım. Bence bu serinin en büyük eksiklerinden biriydi.

 

Rebecca Ferguson kimdir?

Kadın karakter demişken Ilsa Faust rolüyle Rebecca Ferguson’ı ayrıca bir paragraf açmak lazım. Çok güzel bir kadın ama çok da iyi bir oyuncu. Kendisini en son Herkül : Özgürlük Savaşçısı filminde Ergenia rolünde izlemiştik. Rolü belki büyük değildi ama belleklerimizde yer etti. İleride kendisinden daha da fazla söz edeceğimizi düşünüyorum.

 

Şimdiden hepinize keyifli seyirler dilerim 🙂

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir