Google Plus Hesabı Nasıl Silinir?

Google + Hesabınızı silmek istiyor ve bunu nasıl yapacağınızı bilemiyorsanız yazım tam sizlik.

“Google Plus Hesabı Nasıl Silinir?” sorusunun cevabını adım adım sizin için tarif ettim. Lütfen okumaya devam edin…

Google Plus Hesabı Nasıl Silinir?

Google’ın Facebook ile girdiği mücadeleden istediği başarıyı elde edemeyen Google, ilk olarak şansını Buzz adını verdiği sosyal ağ ile birlikte denemişti. Fakat belki de birçoğumuzun da fark ettiği gibi Buzz oldukça kullanışsız bir tasarıma sahipti. Bu nedenle Google, bir yıl dahi dayanamadan bayrağı çeken Buzz’ın yerine çok daha etkili ve güvenilir bir hizmet sunmaya karar verdi. İşte Google Plus’ta bu düşünceden doğdu. Google Plus ile birlikte başarıyı yakalayan Google, yatırımından oldukça memnun bir şekilde her geçen gün yeni bir özellik tanıtarak Google Plus’ı giderek daha cazip bir hale getirdi.

Günümüzde Google Plus’ı kullanan 500.000.000’dan fazla kullanıcı var. Üstelik bu sayı her geçen gün artmaya da devam ediyor. Dilerseniz şimdi Google Plus’ın bu kadar fazla kişiyi kendisine çekmeyi başarmasının ardında yatan özelliklere bakalım.

Google Plus’ın Sunduğu Hizmetler

Google Plus kullanıcıları için birbirinden farklı ve ilgi çekici birçok hizmet sunmaktadır. Gelin bu özelliklere birlikte bakalım.

Akış: Google Plus’ın bu özelliği ile birlikte çevrelere eklenen sayfa ve kullanıcıların yapmış oldukları güncellemeleri görebilir ve tarihine göre sıralayabilirsiniz. Metin yazısı, internet bağlantıları, fotoğraf ya da video gibi içeriklerin yer aldığı ana alan burasıdır.

Çevreler: Google Plus tarafından sosyal ağ dünyasına kazandırılmış bir sistem olan Çevreler ile birlikte takip ettiğiniz kişileri sürükle ve bırak yöntemini kullanarak farklı gruplar altında toplayabilirsiniz. Bu sayede her biri farklı alanlarda paylaşım yapan kullanıcıları tek bir çatı altında takip edebilir ve inceleyebilirsiniz. Bu özellik sosyal medya dünyasında o kadar ilgi gördü ki Facebook dahi benzeri bir özellik getirmek zorunda kalarak “Akıllı Liste” adını verdiği bir sistemi kullanıcılarına sundu.

Sohbet: iPhone, Android ve SMS destekli cihazlar aracılığı ile kullanılabilmekte olan Sohbet özelliği, Çevreler özelliğinde yer alan kullanıcıların yanı sıra, iGoogle, Gmail, Google Talk ve üçüncü taraf uygulamalarında ekli olan kullanıcılara metin mesajı ya da fotoğraf göndermenizi sağlar.

Video Sohbet: Bu özellik sayesinde birçok kullanıcı tek bir video sohbet odasında topluca iletişime geçebilmektedir.  Video Sohbet’in ilk yayını 21 Eylül 2011 tarihinde will.i.am lakaplı ünlü şarkıcı tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu özelliğin ardından yine aynı şekilde Facebook’ta benzeri bir uygulama çıkarmıştır.

Hızlı Yükleme: Mobil cihazlarınızla birlikte çektiğiniz fotoğraf ve videoları otomatik ve gizli bir şekilde Google Plus hesabınıza yüklemenizi sağlayan bu özellik sadece Google Plus uygulaması yüklü olan Android cihazlarda çalışabiliyor.

Konular: Google’ın arama özelliği ile birlikte kullanıcıların ilgi alanlarına göre filtrelenen konularla son güncellemeleri takip etmenizi sağlar.

Oyunlar: Toplamda 16 oyun ile birlikte başlangıç yapan Google Plus, Facebook’ta yer alan oyunların aksine çok daha az bildirim kullanmaktadır.

+1: Bu özellik sayesinde +1 düğmesine basarak istediğiniz sayfayı Google Plus’ta listeyebilir  ve Çevreler’de yer alan kullanıcılar ile paylaşabilirsiniz.

Sayfalar: Sadece gerçek bir isim ile hesap açabileceğiniz bu özellik kurumları ve özel işletmeleri siteye çekmeyi amaçlamıştır.

Etkinlikler: Tanıdığınız kişilerle birlikte gezi, eğlence ve toplantı gibi etkinlikler düzenleyebilmeniz için hazırlanmış olan bir özelliktir.

Keşfedin: Bu özellik Google Plus üzerinde paylaşılmış olup birçok farklı bölge ve sektörden kişinin dikkatini çekmeyi başarmış olan gönderileri keşfetmenizi sağlar.

Yerel: Bu özellik ile birlikte yaşadığınız bölgede yer alan ve diğer kullanıcılar tarafından eklenmiş olan mağaza, otel ve lokanta gibi yerleri popülarite ve sırasına göre inceleyebilirsiniz.

Fotoğraflar: Kullanıcılar bu özellik ile birlikte yüklemiş oldukları fotoğrafları yönetebilir.

Hangouts: Hangouts uygulaması ile birlikte tanıdığınız kişilerle görüntülü bir şekilde konuşabilir aynı zamanda da görüntülü konferans yapabilirsiniz.

Google Plus ön plana çıkan bu özelliklerinin yanında birçok farklı özelliğe sahiptir. Fakat burada dikkat etmeniz gereken şey sosyal ağın önde gelen isimlerinden Facebook ve Twitter’ın da bu tür özelliklere sahip olmasıdır. Üstelik kimi zaman bu hizmetlerden biri diğerinin önüne geçerken, kimi zamanda diğerlerinden geri kalır. Bu nedenle de bazen diğer sosyal ağlar ilgimizi çeker ve diğer mecraları da denemek isteriz. O yüzden gelin birlikte önce Google Plus hesabınızı silmeden önce dikkat etmeniz gereken şeylere ve ardından Google Plus Hesap Silme işlemlerini nasıl yapacağınıza bir göz atalım.

.

Google Plus Hesabınızı Silmeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Google Plus hesabınızı sildiğiniz zaman hesabınızın içinde yer alan tüm resimler, aktiviteler ve her şeyden önemlisi de bağlantılarınızı kaybedersiniz. Bu nedenle de benim size tavsiyem, bu işlemi gerçekleştirmeden önce hesabınızda tuttuğunuz resim, video, dosya ve diğer önemli bilgileri yedeklemeniz. Bununla birlikte Google Plus hesabınızda edinmiş olduğunuz çevreyi yitirmemek ve onlarla iletişiminizi koparmamak adına bu kişilerden farklı iletişim adreslerini almak isteyebilirsiniz.

Burada aklınızdan çıkarmamanız gereken şey Google Plus Hesap Silme işlemlerini gerçekleştirdikten sonra verilerinizin kalıcı ve geri döndürülemez bir şekilde silineceğidir. Tüm bu uyarıları da geride bıraktığımıza göre gelelim Google Plus Hesap Silme işlemlerini anlatmaya.

 

Google Plus Hesap Silme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Google Plus hesabınızı silmek istiyorsanız öncelikle bu linke tıklamanız gerekiyor. Bu linke tıkladıktan sonra hesabınıza giriş yapmanız lazım. Yani e-posta adresinizi ve şifrenizi sırasıyla girmelisiniz.

 

 

Daha sonra ise “Oturum aç” butonuna tıklayarak devam edebilirsiniz. Bu aşamada karşınıza gelecek olan sayfayı biraz aşağıya doğru kaydırdığınız takdirde en aşağıda yer alan ve işaretlemeniz gereken kutucukları görebilirsiniz. Bu kutucuklardan ilki zorunlu olmasa da ikincisini işaretlemediğiniz takdirde Google Plus Hesap Silme işlemlerini sonlandırmanız mümkün değil.

 

 

Kutucukları istediğiniz şekilde işaretledikten sonra ekranın sağ alt köşesinde yer alan “Sil” butonuna basabilirsiniz. Bu durumda ise karşınıza şöyle bir görüntü gelir. Bu görüntü ile karşılaştığınız zaman Google Plus Hesap Silme işlemlerini başarılı bir şekilde yerine getirmiş olursunuz.

 

 

Bu ekranda sizden istenen şey Google Plus hesabınızı neden sildiğinizi size sunulmuş olan seçenekler arasından seçmektir. Dilerseniz “Diğer” kutucuğunu işaretleyebilir ve Google Plus hesabınızı silme sebebinizi karşınıza çıkacak olan metin kutusuna yazabilirsiniz. Ardından tek yapmanız gereken şey “Gönder” butonuna tıklamaktır.

Google’ın sizden bunu istemesinin tek sebebi kullanıcılarına daha iyi hizmet sunmak istemesidir.

.

Mobil Cihazdan Google Plus Hesabı Silme

Bu işlemi iki farklı şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Mobil tarayıcı üzerinden yapmanız gereken şey bu bağlantıya tıkladıktan sonra yukarıda yer alan adımları takip etmektir. Gelelim akıllı telefonlar üzerinden hesap silme işlemlerini anlatmaya.

Öncelikle Google Plus mobil uygulamasını açtıktan sonra “Ayarlar” seçeneğine tıklayın. Ardından silmek istediğiniz hesaba tıklayıp aşağıya doğru inerek “Google+ Profilini Sil” butonuna basınız. Karşınıza çıkacak olan küçük pencereye “Tamam” dedikten sonra hesabınızın oturumu kapatılacak ve web’e yönlendirileceksiniz. Bu aşamadan sonraki işlemler resimli anlatımda bahsettiğim adımlarla birebir aynıdır.

 

Hesabınızı silmeden önce, tekrar düşünmenizi sağlayacak “Google Plus Öldü mü?” başlıklı yazımı okumanızı da öneririm.

Google Plus Öldü mü?

 

Fayda görmeniz dileğiyle…

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir