Yaşam Kürü Filmi

Gore Verbinski tarafından yönetilen psikolojik korku türündeki “Yaşam Kürü Filmi – A Cure for Wellness” bu cuma vizyona giriyor.

Justin Haythe‘in kaleme aldığı filmle ilgili merak edilenler ve yorumum yazımda sizi bekliyor.

Yaşam Kürü Filmi

Etkileyici görüntüleri ve başarılı sanat yönetimi ile belleklere kazınan  film, 2 saat 26 dakikalık uzun süresine rağmen keyifle ve bir solukta izleniyor.

Daha önceki eserleri olan Halka, Karayip Korsanları serisi, Lone Ranger ve bir animasyon olan Rango’dan tanıdığımız Gore Verbinski, bu kez ilginç bir proje ile karşımıza çıkıyor. A Cure for Wellness (Yaşam Kürü) filmi, ilginç konusu ve müthiş görselliği ile sinemaseverler ile buluşuyor.

 

Yaşam Kürü Filmi Konusu

Kariyerinde hızla yükselmek uğruna hile yapmayı göze alan genç Lockhart (Dane DeHaan), geçirdiği kalp krizi sebebiyle hayatını kaybeden başarılı bir satış temsilcisinin koltuğuna oturarak yeni görevine başlar.

 

Tüm bunlar olurken, bu finans şirketinin CEO’su Pembrook, İsviçre Alplerindeki bir kür merkezine gittiğini ve geri dönmeyeceğini açıkladığı bir mektubu şirkete yollar. Birleşme kararı alan ve zor durumda olan şirketin yönetim kurulu ise Lockhart’ı Bay Pembrook’u  şirketin durumunu anlatıp geri getirmesi için görevlendirir.

 

Lockhart İsviçre’deki bu özel sağlık merkezine ulaşır. Ancak merkezin garip havası, huzurlu görünen ve hastalıklarından arınıyor gibi görünen insanların gizemi Lockhart’ın ilgisini çeker.

 

 

Bay Pembrook’u ikna edemeyen Lockhart, oradan ayrılmak istese de bunu gerçekleştiremez ve o da sağlık merkezinde tedavi görmeye başlar. Bu tesise bir kez girdikten sonra ayrılmak o kadar kolay olduğunu anlamaya başlar.

 

Tesisin yöneticisi Doktor Volmer (Jason Isaacs) gizemli davranışları ile Lockhart’ın kafasını karıştırırken, genç çalışanın bu tesisin ve kasabanın geçmişi hakkında öğrendikleriyle irkilir.

 

Sağlık Merkezinin en eski hastalarından Hannah ile tanıştıktan sonra kendisini bekleyen tehlikenin farkına varması uzun sürmez, olaylar gelişir.

 

 

Yaşam Kürü Filmi Oyuncuları

Filmin oldukça kaliteli bir oyuncu kadrosu var. Başrolde Hollywood’un genç yeteneklerinden Dane DeHaan’ı izliyoruz. Kendisine, Mia Goth ve yıllar önce Event Horizon ile aklımıza kazınan Jason Isaacs eşlik ediyor. Tüm kadronun rollerinin üstesinden çok iyi geldiklerini belirtmekte fayda var. Özellikle filmin sonlarına doğru oyuncu kadrosunun yükselen performansı filmin etkileyiciliği arttıran önemli bir etken.

 

Filmin fragmanları dönmeye başladığından bu yana bir çok sinemasever bu filmi merakla bekliyordu. Belki hayal edildiği şekilde bir başyapıt olmasa da, Cure for Wellness için çok orijinal bir film tanımı yapmak mümkün.

 

Daha önce pek işlenmemiş bir konu üzerine gizemli bir dünya yaratan Verbinski, filmi görsel açıdan üst düzeye çıkarmış.

 

Özellikle prodüksiyon tasarımı ve sanatsal bakış açısı, bu türü seven sinema izleyicilerine eşsiz sahneler ve renkler sunuyor.

 

Konusu İsviçre’de geçse de, Almanya’da çekilen filmde kasabanın ıssız tepesindeki bu gizemli kaplıca doğal güzellikler ile harmanlanarak izleyiciye sunulurken, tesisin iç çekimlerindeki simetri ve renk yoğunluğu kusursuz bir iş olarak karşımıza çıkıyor.

 

Filmin bir miktar uzun olduğunu söylemek mümkün, öte yandan hikaye biraz daha hızlı ve rafine şekilde anlatılabilirdi.

 

Filmin son sahnesine kadar çözülemeyen gizem, ilginç finali ve o ana kadar izleyiciye sunulan detaylar yine de sürenin uzunluğunu fazla hissettirmiyor…

 

Yaşam Kürü Filmi – A Cure for Wellness, her ne kadar olağanüstü bir film olmasa da; Hollywood için genel olarak “yeni ve original filmler çekilmiyor, hep bilindik konular üzerine, bilindik filmler çekiliyor” eleştirisini kıran bir yapıt olmayı başarmış.

 

Bir roman, çizgi roman ya da gerçek hayattan uyarlama bir hikaye yerine, daha önce ele alınmamış bir konuyu kendi gizemi içinde izleyiciye gerilim ve merak dozunu yüksek tutarak sunan bir film olmuş Yaşam Kürü.

 

Filmin tümü için A kalite demek mümkün değil, zaman zaman B sınıfı bir filmde görebileceğimiz sahneler mevcut olsa bile, Verbinski bu açığı eşsiz görsellik ve merak duygusu ile kapatmayı bilmiş.

 

 

Verbinski, Halka’dan bu yana beklediğimiz vizyoner bakış açısını bu filmle pekiştirmeyi başarmış. Film bu kadar gizeme rağmen gişe başarısı olarak ortalama bir seyirde devam ediyor.

.
Filmin temasında gerçek ve iyi fikirler, toplumsal açıdan hiciv ayrı bir tat veriyor. Özellikle filmin ilk yarısında bu etkiyi yoğun olarak hissediyorsunuz, bu tempoda gitse bir başyapıt izlediğimizi söyleyebilirdim. Verbinski tüm bu etkileyici girişin ardından yarattığı atmosferi kırıyor – böyle olunca iç içe geçmiş bir dizi korku filmini hatırlıyorsunuz.

.
Amerika’da ilk üç haftada 8 milyon dollar seviyesinde bir başarı yakalayan yapımın Türkiye’ye girişinin “başka filmlerin vizyon tarihindeki salon yoğunluğundan ertelendiğinin” de altını çizmek lazım.

.
Yaşam Kürü Filmi – A Cure for Wellness’ı izlerken keyif alacağınızı düşünüyor ve öneriyorum.
Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

Yaşam Kürü Filmi Yorumu

Yaşam Kürü Filmi Fragmanı 

Yaşam Kürü Filmi (IMDB) 

 

Yaşam Kürü Filmi Yapım Notları 

Yaşam Kürü Filmi – (A Cure for Wellnes)
Gösterim Tarihi: 17 Mart 2017

Dağıtım: The Moments Entertainment

Yönetmen: Gore Verbinski

Oyuncular: Jason Isaacs, Dane DeHaan, Celia Imrie, Mia Goth
Konu:

Genç hırslı bir idareci İsviçre Alplerindeki huzurlu ancak gizemli iyileştirme merkezinden, çalıştığı şirketinin CEO’sunu geri getirmesi için görevlendirilir. Spa merkezindeki mucizevi tedavinin göründüğü gibi olmadığından şüphelenir. Dehşet verici gizemlerini açığa çıkardıkça akıl sağlının sınırları zorlanır. Daha sonra kendisi de tüm ziyaretçilerin muzdarip ve orada kalmalarına sebep olan hastalığa sahip olduğunu öğrenir. HALKA filminin yaratıcı yönetmeni Gore Verbinski, yeni psikolojik gerilimi ile beyazperdelere geliyor.

 

Not :

Dane DeHaan’ı Chronicle – Doğaüstü Filmi’nden mutlaka hatırlarsınız. Hala izlemediyseniz bu filmi izleme listenize almanızı öneririm. Film, meraklı üç liseli arkadaşın süper güce sahip olmalarını sağlayan kristali bulduktan sonra yaşadıklarını konu alıyor. Önce heyecan ve eğlenceyle başlayan öykü gittikçe karanlık ve karmaşık bir hikayeye bağlanıyor.

Beyazperde Sinema Kulübü İle Chronicle

 

  3Yorum

  1. Tembel Prenses   •  

    A kalitede olmasını beklerdim. Beklentilerimi üzdü. Ben hala o adamın neden yüzünün yeşil olduğunu anlayamadım

    • Koko   •  

      Zamanindaki yanginda adamin yuzu yanmis 200 yildir adam yasam sivisi ile hayatta kalmis, yuzunu soymasa da olurdu gerci, sıkıldı heralde

  2. Pingback: 2017’nin En İyi Filmleri - Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir