Gmail Hesabı Nasıl Silinir?

Gmail Hesabı Nasıl Silinir? diye merak ediyorsanız yazım tam sizlik.

Gmail’den, Gmail hesap silme işlemlerinden ve bu hususta dikkat etmeniz gerekenler yazımda sizi bekliyor.

Gmail Hesabı Nasıl Silinir?

Gmail, Google tarafından sunulmuş olan reklam destekli ve ücretsiz bir e-posta servisidir. İlk olarak 1 Nisan 2004 tarihinde sadece davet edilen kişiler tarafından kullanılabilen bir beta sürüm ile yayın hayatına başlayan Gmail, 7 Şubat 2007 tarihinde herkes tarafından kullanılabilir bir hale gelmiştir. Ardından diğer Google uygulamaları ile birlikte 7 Temmuz 2009 tarihinde normal sürüme geçiş yaptı.

Her geçen gün kendine yeni bir şeyler katmayı başaran Gmail, Google tarafından yapılan açıklamaya göre geçtiğimiz yıl bu tarihlerde 1 milyar aktif kullanıcıyı aşmayı başarmıştır.

Google tarafından sunulan birçok özellik ile birlikte kullanılabilen Gmail, aynı zamanda her geçen gün sunmuş olduğu depolama alanını da arttırarak kendisini cazip kılmaya devam ediyor.

Gmail’in sahip olduğu özellikler her ne kadar saymakla bitmeyecek olsa da çeşitli sebeplerden dolayı Gmail hesabını silmek isteyen kişilere rastlamak mümkün. Her ne sebeple olursa olsun Gmail hesap silme işlemlerini gerçekleştirmek istiyorsanız bu yazım tam size göre.

.

Gmail Hesap Silme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Gmail hesap silme işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişilerin ilk yapması gereken şey Gmail Hesap Silme Linkine tıklamaktır. Ardından karşınıza şöyle bir ekran gelir.

 

Bu durumda yapmanız gereken şey kırmızı dikdörtgenin de içine alındığı yerde görüldüğü gibi “Oturum Açın” yazısına tıklamak olacaktır.

 

Bu bağlantıya tıklayan kişiler e-posta adreslerini ve ardından şifrelerini girerek Google hesaplarına giriş yapabilirler.

 

 

Ardından Gmail hesap silme işlemleri için kullanabileceğiniz iki farklı yol ile karşılaşırsınız. Bu yollardan ilki sadece Gmail hizmetini silmekken diğer bir yol tüm Google hesabınızı silmekten geçmektedir. Benim size tavsiyem Google hesabınızı silmemenizdir. Çünkü Google tarafından sunulmakta olan tüm servislere tek bir e-posta adresi üzerinden giriş yaptığınız için bu hesabın silinmesiyle birlikte birçok farklı uygulama ve hizmete olan erişiminizi kaybedersiniz. Yine de ben sizlere her iki yoldan da bahsedeceğim.

İlk olarak sadece Gmail’i nasıl sileceğinizden bahsetmek gerekirse yapmanız gereken şey “Ürünleri Sil” seçeneğine basmak olacaktır.

 

 

Bu durumda karşınıza verilerinizi indirmeniz için bir seçenek çıkacaktır. Burada da size tavsiyem sadece Gmail değil aynı zamanda tüm Google verilerinizi indirebileceğiniz bu bağlantıya tıklamanızdır. Zira hesabınızı sildiğiniz takdirde Google tarafından sunulacak olan hizmetlerin bir kısmına erişim sağlayamazsınız. Konu Gmail olduğunda ise bugüne kadar göndermiş ya da almış olduğunuz tüm e-postalar, taslaklarınıza kaydetmiş olduğunuz veriler ve kısacası Gmail’e dair her şeyi kalıcı ve geri döndürülemez bir şekilde kaybedersiniz. Bunun için mutlaka verilerinizi kaydetmeyi unutmayınız. Bunun için tek yapmanız gereken şey “Verileri İndir” bağlantısına tıklamak ve ardından verilerinizi indirmek istediğiniz uygulamaları seçmektir.

 

 

Bu işlemi geçtikten sonra Gmail hizmetinin karşısında yer alan ve yukarıdaki görselde de görebileceğiniz çöp kutusu sembolüne tıklamanız gerekiyor.

 

 

 

Bu noktada karşınıza Gmail e-posta adresinizi sildikten sonra Google oturumunuzu nerede açacağınıza dair bir soru ile karşılaşırsınız. Hali hazırda Google hesabınızda birden fazla e-posta adresi tanımladıysanız yukarıda yer alan görseli değil aşağıda yer alan görsel gelecektir. Yukarıda yer alan bölümde yapmanız gereken şey bir e-posta adresi girmek ve “Doğrulama e-postası gönder” seçeneğine basmak olacaktır. Ardından girmiş olduğunuz e-posta adresine bir doğrulama kodu gönderilir. Gelen kutunuzu ya da gereksiz kutunuzu kontrol ettikten sonra doğrulama işlemlerini gerçekleştirerek işleminize devam edebilirsiniz.

 

 

Bununla birlikte Google’da kayıtlı olan bir başka e-posta adresiniz varsa “Lütfen seçin” yazan yere tıklayarak bu e-posta adreslerinden birini seçebilir ya da “Yeni bir e-posta adresi girin” seçeneğine tıklayarak tekrar yukarıdaki bölüme gelebilirsiniz. Hali hazırda var olan bir e-posta adresini seçmeniz halinde ya da doğrulama işlemini gerçekleştirmeniz halinde karşınıza şu sayfa gelir.

 

 

 

Bu sayfada yapmanız gereken şey “Evet, ‘e-posta adresiniz’ adresini Google Hesabımdan kalıcı olarak silmek istiyorum” kutucuğunu işaretlemek ve “Gmail’i Sil” demektir.

Bu işlemi yaptığınız takdirde silmekte olduğunuz e-posta adresi ile bağlantılı olan hizmetlere olan erişiminizi de kaybetmiş olursunuz. Yukarıda da bahsettiğim gibi çeşitli şifreleri hatırlamakta zorluk çekiyor ve bu tür notları Gmail hesabınızda tutuyorsanız, şifrelerinizi sıfırlama konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz. Ayrıca Gmail e-posta adresini kullanarak üye olduğunuz sitelere olan erişiminizi de bu işlemin ardından kaybedebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra bu işlemi geri alma şansınız bulunur. Fakat iki günün ardından hesabınıza girmez ve geri kurtarma işlemlerini gerçekleştirmezseniz Gmail e-posta adresinize olan erişiminizi kalıcı ve geri döndürülemez bir şekilde kaybedersiniz.

Benim yapacağım uyarılar bu şekilde. Yine de Gmail hesap silme işlemlerine devam etmek istiyorsanız bu kutucuğu işaretleyip “Gmail’i Sil” butonuna basmalısınız. Bu butona bastığınız anda Gmail hesabınız silinecektir.

Gelelim bir diğer yol olan ve kesinlikle tavsiye etmediğim Google hesabınızı silerek Gmail hesap silme işlemlerini gerçekleştirmeye.

 

 

 

Bunun için dilerseniz bu linke tıklayabilirsiniz. Ardından oturum açma işlemlerini gerçekleştirebilir ve hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Sonrasında ise “Google Hesabı’nı ve verileri sil” seçeneğine basmanız gerekiyor.

 

 

 

Bu seçeneğe basmanız halinde karşınıza yukarıdaki gibi bir ekran gelir. Ekranın uzunluğu Google üzerinde sahip olduğunuz uygulama sayısına göre değişecektir. Burada yapmanız gereken şey bu ekranın sonuna gelmektir. Fakat bu işlemleri gerçekleştirmeden önce görselde de görebileceğiniz gibi “Hesabınızı silmeden önce verilerinizi indirebilirsiniz.” bağlantısına tıklayarak hesabınıza dair tüm bilgileri bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu aşamayı da geçtikten sonra en alt kısımda yer alan iki kutucuğu işaretleyerek Gmail hesap silme işlemlerini tamamlamanız gerekiyor. Fakat burada dikkat etmeniz gereken bir şey daha var. Bu kutucuklardan ilki Google hesabınız üzerinden kazanmakta olduğunuz çeşitli miktarlardaki ücretleri bu işleminizin ardından alamayacağınızı anladığınızı belirtmek için konulmuştur. Bir diğer seçenek ise hesap silme işlemlerinin ardından hesabınıza ait tüm verilerin kalıcı ve geri döndürülemez bir şekilde silineceğini onayladığınızı ifade etmektedir.

Her halükarda Gmail hesap silme işlemlerini Google hesabınızı silerek gerçekleştirmek istiyorsanız bu iki seçeneği de işaretlemeli ve “Hesabı Sil” butonuna tıklamalısınız.

 

 

 

 

Böylece “Ayrıldığını için üzgünüz! Google Hesabınız ve tüm verileriniz silindi.” Şeklinde bir yazı ile karşılaşırsınız.

Bu aşamadan sonra Google hesabınızı geri yüklemek istiyorsanız şifre yardımı sayfasına gitmeli ve “Oturum açarken başka sorunlar yaşıyorum” seçeneğine tıklamalısınız. Ardından kimlik doğrulama işlemleri için bir bağlantı görene dek adımları birere birer takip etmeli ve formu doldurmak için bağlantıya tıklamalısınız. Böylece Google hesabınıza tekrar erişim sağlayabilirsiniz.

Buraya kadar anlatmış olduğum tüm işlemleri hem mobil tarayıcılar hem de mobil uygulamalar aracılığı ile gerçekleştirmeniz de mümkün.

Fayda görmeniz dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir