İçeriğin 365 Günü

İçeriğin 365 Günü başlıklı yazımda bolca fayda var.

İşletmeniz veya kendiniz için bir blog açmayı ve oluşturduğunuz içerikle başarınızı taçlandırmayı düşünüyorsanız yazım tam size göre. İçeriğinizi bir yıl boyunca nasıl planlayacağınız, neler beklemeniz gerektiği ve yapmanız gerekeneler yazımda sizi bekliyor.

İçeriğin 365 Günü

Kabul edelim ki yazdığınız yazıların birilerini etkilemesi ve bu kişilerin sizin yazılarınızı paylaşması ihtimali her zaman vardır, öte yandan çoğu blog, hatta en iyilerinin bile ilgi çekmesi zaman alır.

İçerik ve dolayısıyla blog dünyası ile ilgilenmeniz harikadır ama gerçekçi olmayan hayaller kurmak hem çabuk vazgeçmenizi kolaylaştırır hem de bunu işletmeniz için yapıyorsanız zarar verir. Bu nedenle hızlı geri dönüşler beklemek yerine gerçekçi olmayı tercih etmenizi öneririm.

 

İçerik Oluşturmanın İlk Çeyreği

İlk 90 günde, genellikle içerik üretiminizin istikrarını geliştirmeye ve düzenlemeye çalışırsınız. Bu aşamada hedefiniz birincil anahtar kelime performans göstergesi, içerik hacminiz ve kitlenizdeki büyümedir. İlk 90 gün yapabileceklerinize dair önerilerim aşağıda…

●      Stratejinize uygun 2 ya da 3 sosyal mecrada varlığınızı göstermekle başlayabilirsiniz. Google + ve twitter bu konuda itici güçtür. Bütçeniz doğrultusunda kullanabileceğiniz Facebook’u da es geçmeyin.

●      Bir gününüzü, iş alanınızdaki güçlü ve güçsüz yanlarınızı, ilerde sizi bekleyen fırsatları ve tehlikeleri görmenizi sağlayan SWOT analinizi yaparak geçirmeniz de öneririm.

●      Her birinin özellikleri 1 sayfayı geçmeyecek şekilde hitap edeceğinize inandığınız 5 müşteri kişiliğini de belirlemelisiniz.

●      Bu müşteri kişiliklerinin karar verme aşamalarını listeleyin. (Bu noktada işi şimdilik basit tutun çünkü müşteri kitleniz hakkında açık fikirli ve esnek olmalısınız.)

●      İçerik stratejinizi kağıda dökmeyi deneyin. Sayfalarca olmasına gerek yok. Önemli olan bir stratejinizin olması. Kağıt üzerinde şekillenen fikirler, size basit bir yol haritası sunar.

●      Bir sayfalık “hakkında veya işletmenizi tanıtan” bir metni yazmayı da unutmayın.

●      Blogunuzu açın, ardından tasarımını ve yapısını düzenleyin. Mobil uyumlu olduğuna ve her sayfanın 2 saniyeden daha kısa sürede açıldığına emin olun.

●      E-postanız için bir hizmet sağlayıcı seçin. Ayrıca giriş formunuzu ayarlayın ve bir karşılama e-postası oluşturun.

●      Örnek içerikler oluşturmaya artık başlayabilirsiniz. İlk başlarda haftada iki örnek içerik paylaşmanız yeterli olacaktır.

●      Anahtar kelime araştırmanızı iyi yapmalısınız. Örneğin içerisinde anahtar kelimelerin geçtiği 15-20 konu belirleyebilirsiniz. Daha sonrasında bu anahtar kelimeleri göze batmayacak bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

●      SEO optimizasyonunda yardımcı olması için WordPress’in eklentisi olan Yoast’ı veya All in One SEO’yu yükleyebilirsiniz.

●      Haftada bir kitlenizin ortak soruları ya da sorunlarından biri üzerine bir içerik paylaşmanız önemlidir.

●      Bütün bunların yanında bir de e-kitap gibi uzun bir içerik de paylaşmanız gerekebilir. Çünkü potansiyel müşterileriniz – okuyucunuz için buna da ihtiyaç olacak. İyi yanından bakarsanız bu uzun içerik, sizin için içerisinden çok sayıda farklı formda içeriğin çıkabileceği geniş bir kaynak gibi görünür. Fakat bu uzun içeriğe paylaşmadan önce en az 1 ay bekleyin ki müşteri kitleniz biraz daha genişlemiş olsun.

●      Sosyal medyada, kitlelere ulaşabilen nüfuslu insanlarla bütün bu içerikleri tanıtın. Hatta ufak bir bütçeyle tanıtımızı daha iyi yapabilirsiniz.

●      Google Analytics gibi araçları kullanarak analiz sonuçlarınızı mutlaka takip edin. Google’s Search Console’u da kurabilirsiniz. Şimdilik sadece bilgi toplamaya çalıştığınızı unutmayın.

 

 

İçerik Oluşturmanın İkinci Çeyreği

Şimdiye kadar temel içeriklerinizi oluşturdunuz. Şimdi biraz trafiğinizi arttırmaya odaklanın.

İlk 3 ayın sonuçlarını kontrol etmekle başlayabilirsiniz. Analiz ve kontrol özellikle bu dönem için olmazsa olmazların başında gelir. İçeriklerinizin hangi parçaları daha fazla ziyaretçi çekmiş? Bunu belirledikten sonra en yoğun trafiği olan içeriklerinizin benzeri olacak en az 3 yeni paylaşımda bulunabilirsiniz.

●      Daha sonra analizlerinizi kontrol edebilirsiniz. Hangi içerikler ya da taktikler işe yarıyor? Müşteri potansiyelinizi – okuyucunuzu hedef alan ve yeni müşteriler – okuyucular kazanmayı hedefleyen 3 yeni paylaşımda bulunun.

●      Karşılıklı yazılar içerikler paylaştığınız, ortaklık ile yapılacak içerikler üretmeyi deneyebilirsiniz. Bu yöntem trafiğinize önemli bir katkıda bulunabilir.

●      İlk 3 ayda en yüksek performans gösteren içeriklerinizin konularını alıp 1- 3 tane uzun ve potansiyel müşterilere – okuyuculara yönelik olan içeriklerinizden üretmeye çabalayın.

●      Belirlediğiniz kitlenin ilgi alanlarına dikkat edin. Bu ilgi alanları sizin işinizle paralellik gösteriyorsa şanlısınız. Eğer farklılık gösteriyorsa kitlenizin fikirlerine öncelik tanımakta fayda var.

●      Şimdiye kadar yaptığınız her şey için mikro içerik denetimi yapmayı atlamayın. Bu sonuçları henüz kesin kararlar vermek için yeterli olmasa da en azından ilerleyen işlerinizde size bir taban oluşturur.

●      İçeriklerinizi tanıtmak için bir sistem oluşturun. İlk üç ayda çok sayıda hata ortaya çıkabilir ama bu kötü bir şey değildir. Fakat dikkatli olun, zamanınızın %20’sinden fazlasını yeni tanıtım taktikleri denemeye ayırmamanızda fayda var.

●      Eski içeriklerinizin tanıtımını yapmayı da ihmal etmeyin. En iyi 3 içeriğinizi belirleyip bu içerikleri haftalık olarak paylaşmaya başlayabilirsiniz. Bu işten zaman kazanmak istiyorsanız pazarlama otomasyonuna için geliştirilmiş yazılımları kullanmayı deneyin. Yeni bir içerik paylaştığınızda bu içeriği, paylaşıldıktan sonraki bir yıl boyunca ayda bir kez tekrar paylaşacak şekilde uygulamayı ayarlayabilirsiniz.

.

Kimi zaman en etkili ve basit içerik pazarlama uygulamaları gözden kaçabilir. Bu konuda ihmalkar davranmayın.  Aşağıdaki önerilerim özellikle işletmeler için fayda getirecektir.

●      İçeriğinizi yeniden biçimlendirmek için bir sistem oluşturun. Bu noktada tasarım konusunda biraz yardıma ihtiyacınız olabilir. Çünkü yayınladığınız her içerik en 3 formata dönüştürülebiliyor olmalı. Örnek vermek gerekirse bir blog yazısı en azından iki farklı sosyal medya paylaşımı ve bir e-posta bülteninin içeriğini oluşturabilmelidir.

●      İlk 3 aylık dönemi bitirdikten (düzeniniz oturduktan) sonra yardım için yarı zamanlı ya da serbest çalışan birini işe almayı düşünebilirsiniz.

●      E-posta pazarlaması ve e-posta listesi oluşturma çabalarınızı da ihmal etmeyin. E-posta, içerik tanıtmadaki en etkili yöntemlerden biridir. Haftada en bir kez e-posta listenizdekilere içeriklerinizden göndermeyi unutmayın.

●      Karşılama e-postanızı hatırlıyor musunuz? Onu yeniden düzenlemenin vakti geldi. Son birkaç ayda en iyi performansı aldığınız içeriğinizi tanıtmak amacıyla karşılama e-postanızı tekrar düzenleyebilirsiniz.

 

 

İçerik Oluşturmanın Üçüncü Çeyreği

Şimdiye kadar içerik oluşturma, tanıtım ve analiz alanlarında sistematikleşme ile ilgili birçok bilgi edindiniz. Bunlar içerik isteminizin iskeletini oluşturur. Bunun üzerine biraz optimizasyon ekleyerek daha güçlü sonuçlar elde edebilir hatta yatırımlarınızdan pozitif dönüşler elde etmeye başlayabilirsiniz

Bu noktadan sonra ilerlemek için hedeflerinizi birincil anahtar kelime performans göstergesi açısından biraz değişim göstermeli. Artık içeriklerinizi pazarlarken dikkat ettiğiniz bütün o etkenlerin yanında bir de içeriklerinizin ömrünü uzun tutmaya çalışmalısınız.

●      6 aylık dönemde en fazla hangi içeriğinizin sizi ileriye taşıdığını değerlendirin ve kendinize şu soruları yönlendirin. Bu yüksek performans gösteren içerikleri daha iyi performans alabileceğim bir hale getirebilir miyim? Bu içerikler üzerinde SEO çalışması yapmaya, editör düzenlemesine ya da hedefe daha uygun bir hale getirmeye gerek var mı?

●      Potansiyel müşteri kitlenizi – okuyucunuzu düşünün. Eksik olduğunu düşündüğünüz bir içeriğiniz var mı?

●      Hangi sayfaların çok ziyaretçi çektiğini ama potansiyel müşteri sağlamadığını kontrol etmeyi de ihmal etmemelisiniz. Problem nerede? İçerik ile başlık arasında bir uyumsuzluk mu var? Başka bir uyumsuzluk mu söz konusu? Neleri atladınız… bunları sorgulayabilirsiniz.

●      İşe başlarken belirlediğiniz müşteri kişilikleri ve müşterilerinizin – okuyucularınızın karar verme aşamalarını listeleyin. Ben bu konuda Segmentify’dan destek alıyorum.

●      Planladığınız gibi her kişilik için ve bu kişiliklerin harar verme sürecindeki her aşama için bir içerik üretip üretmediğinizi kontrol edip eksikleriniz varsa bu içerikleri üretim listenize ekleyebilirsiniz.

●      Giriş formunuzda A/B testi / split testi de kullanmayı deneyebilirsiniz.

●      İçerik genişletme ve tanıtım taktiklerinizi denemeye, optimize etmeye devam edin. Artık içeriklerinizin sayısı arttığı için, paylaştığınız içerikler sosyal medya platformlarında büyük bir yer kaplamaya başlayacaktır. Bu büyük bir sorun değildir ama düşük performans gösteren içerikleri çıkartıp ve en iyileri içeriklerinizi ön plana çıkartabilirsiniz.

●      Önünüzdeki 6 ayı optimizasyonla, içeriklerinizdeki eksikleri tamamlamakla ve sürekli deneme yapmakla geçirmeye çalışın. 1. Yılınıza ulaştığınızda ise detaylı bir içerik denetimi yapmayı ihmal etmeyin.

●      Unutmayın, içerik oluştururken birinci yıla ulaşmak, geçen yıl boyunca yaptığın içeriklerin hepsini güncelleyip, optimize edip, tekrar paylaşmak anlamına gelir.

.

Artık optimizasyon ve genişleme seviyesindesiniz. Artık daha çok içerik yayınlamanın yanında daha akıllıca içerik yayınlama dönemindesiniz. Geçen yıl ürettiğiniz tüm içerikleri yenilemeli ve tekrar paylaşarak akışınızı daha kolay doldurabilirsiniz. Bununla beraber tabii ki yeni içerikler oluşturmaya devam edecek ve toplam içeriklerinizin sayısını daha da arttıracaksınız.

 

 

İçerik Oluşturmanın Dördüncü Çeyreği

İçerik oluştururken sizi bekleyen en büyük tehlike çabuk vazgeçmenizden kaynaklanır. Yeteri kadar okunmadığınızda veya ilgi görmediğinizde tüm çabalarınızı vakit kaybı olarak görmeye başlayabilirsiniz. Öte yandan ilk 18 ay boyunca umduğunuz kadar yayılım göstermeyebilirsiniz. Pozitif rakamlar elde edebilmek için en az 2 ya da 3 yıl geçmesi gerektiğini bilmenizi isterim. Sabır burada devreye girer. Emekleriniz hiçbir zaman boşa gitmez, yeter ki tutarlı ve istikrarlı olun. Bir kitle oluşturmak zaman alır. Birçok insan bu işe girerken size çok kolay olduğunu ve kestirme yollarla kısa sürede başarılı olunabileceğini söyler. Evet, bakıldığında bu iş basit gibi görünür ama kesinlikle kolay değildir.

İçerik oluşturmak, bloglamak uzun ve sabır gerektiren bir süreçtir. Bu nedenle ilk birkaç ayın sonunda birçok kişi panikleyebilir. Fakat panik olmanın hiçbir zaman için iyi sonuçlar doğurmadığını da bilmeniz gerekir. İçerik oluşturmak tüm yılı kapsayan bir döngüdür. Her adımınızda daha fazla içeriğiniz oluşur. İçerik üretmeye devam ettikçe hedef kitleniz büyür ve performansınız katlanır. En nihayetinde hatalarınızı ortadan kaldırarak, daha iyi gözlem ve ölçüm yaparak, optimizasyona önem vererek, daha fazla okunmaya yönelik bu döngüyü tekrarlamaya devam edersiniz.

.

Blog yazılarınızın performansını arttırmak için aşağıdaki yazımı da okumanızı öneririm.

Blog Yazılarının Performansı Nasıl Arttırılır?

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

 

 

 

  16Yorum

 1. Avatar Ömer Akgün   •  

  Bu konuda bu kadar bilgilendirici, yol gösterici, atağa geçme arzusu yaratan bir yazı yakın zamanda hiç okumamıştım. Açıp açıp okunası bir yazı olması nedeniyle de en kıymetli içerikleri topladığım bir bookmark listesinde baş köşede yerini aldı. Tebrikler.

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Fayda sağlıyorsa ne mutlu bana.

 2. Avatar Kamil Kasaci   •  

  Çok teşekkürler… Harika bir yazı… ir seferde ancak ilk çeyreği okudum şimdilik.. bir sorum var, son zamanlarda şok kısa yazılar görüyorum ve bana eksik kalmış hissi veriyor… sizce bir optimum kelime sayısı var mı?

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Önceden 300 kelime yeterli geliyordu. Şimdilerde bu 500 kelimeye çıkarıldı. En verimli içerik ise 1000 ve üzeridir.

 3. Avatar ahmet   •  

  Yeterince bilgi icermeyen yuzeysel bir sunu yapin bunu yapin yazisi olmus

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Blogumda onlarca konuyla ilgili yazı var. Daha yolun başında iseniz yüzeysel gelebilir, öte yandan bu alanda ilerlemeye niyetliyseniz yol gösterici bir yazı olduğunu bilmelisiniz.

 4. Avatar Yıldırım   •  

  Merhaba,

  Öncelikle elinize emeğinize sağlık diyorum. Ben de yaklaşık 18 aydır şahsi bloğumda rehber-nasıl yapılır formatında teknoloji içerikleri hazırlıyorum. 18 ay sonunda hala daha öğreneceğim çok şey olduğunu yazınız sayesinde anladım. Paylaşım için teşekkürler.

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Estağfirullah, faydalı olabiliyorsam ne mutlu.

 5. Avatar YazarAmk   •  

  Merhabalar Funda Hanım,

  Öncelikle şunu söylemeliyim ki blogunuza ve başarılarınıza çok özeniyorum. İçerik oluşturma adına çok güzel bir yol göstermişsiniz. Takdire şayan yazılarını merakla takip ediyorum.

  Başarılarınızın devamını dilerim…

 6. Avatar YeniAnneyim   •  

  Özellikle blog işine az bilgi ile başlamış olanlar için gerçekten bir rehber niteliğinde yazınız. Emeğiniz için teşekkürler.

 7. Avatar Safiye Yaşar Erdiger   •  

  Merhaba,
  Yazıyı kendime göre yeniden okuyup umarım hata yaptığım noktaları yakalayıp çözerek bloglamaya devam edeceğim. Dediğiniz gibi çabuk yayılamiyorsunuz. Ben ilk yorumu 6 ay sonra almıştım. İnşallah artık bir bambu ağacı gibi -5 sene sonra birden boylanıyormuş – ben de bu sene o ivmeyi yakalarım. Selamlar.

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Bloglamak emek ve sabır ister. Gönülden başarılar dilerim, sakın yılmayın.

 8. Avatar Doğuş Hakan Yılmaz   •  

  Yazınız yol haritası niteliğinde kavraması kolay ve neler olacağını önceden gösteren sihirli değnek gibi olmuş..Emek verip bir düzen eşliğinde yazınızı hazırlamışsınız..Mantığınızı çok beğendim, iyi bloglar

 9. Avatar İbrahim Kavakli   •  

  2 yıldır ”İçerik Kraldır” mottosuyla içeriğin önemini kavramayan blogger, webmaster kalmadı sanırım. Ama içeriğin önemi kavrandığı anda da içerik üretmenin de ne kadar zor olduğu fark edildi nihayet ve içerik hak ettiği değere kavuşmaya başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir