Blog Yazılarının Performansı Nasıl Arttırılır?

Blog Yazılarının Performansı Nasıl Arttırılır? sorunun cevabı yazımda sizi bekliyor.

Blog yazılarınızın arama motorlarında daha fazla kişiye ulaşmasını istiyorsanız yazım tam size göre. İçeriğinizin performansını arttıracak ve emeklerinizin karşılığını bulmasını sağlayacak önerilerim için lütfen okumaya devam edin.

Blog Yazılarının Performansı Nasıl Arttırılır?

Blog demek emek demek. Her ne kadar tetikleme etkisi için sosyal mecraları kullansak bile, arama motorları için ek çalışma yapmak bir zorunluluk…

Özgün dilinizle oluşturduğunuz ve fayda gözeterek hazırladığınız içeriğinizi, aşağıdaki taktikleri uygulayarak “arama motorlarında ön sayfalarda görünmesini” sağlayabilirsiniz.

 

Blog içeriğinizi arama motorlarına uygun hala getirmenin 10 yolu.

Blog içeriğinizi arama motorlarına uygun hala getirmenin temel olarak 10 yolu var.

 

Başlık Etiketlerinizi doğru seçin.

Yazı başlığınızın etiketi SEO için en önemli unsur. Başlıklar güçlü bir belirleyici olmanın yanında aynı zamanda arama sayfası sonuçlarında sizi ön plana çıkarır. Çok uzun olmamalıdır ve 55 karakteri geçmemelidir. En fazla 5 kelime kullanarak başlığınızı oluşturmalısınız.

Başlık oluştururken anahtar kelimenize de yer vermeniz önemlidir.

 

Kisisel_blog_erformansi_Nasil_Arttirilir4

 

Meta description

Blog yazınızın kodlarına yerleştirilen meta anahtar kelimeler kullanışlı değildir. Öte yandan meta tanımı yapmanız çok önemlidir. Sayfanın içerik kısmında görünmese bile, arama sonuçlarında yüksek oranda görünür.

Arama sonuçlarında her linkin altında “kısaltma” metni bulunur. Google aramalarında bu bölüm, metninizin ilk satırından kopyalanır ve içeriğinizin üst tanımdır.

“Meta description” için açılış cümleniz yazınızın tek satırda özetlenmiş halini kullanın. Bu bölümde oluşturduğunuz kelime gruplarını bir, anahtar kelimenizi iki kereden fazla kullanmayın. Karakter limitini ise 155’te tutun.

 

Anahtar Kelimelerinizi Kullanın 

İçeriğinizin temelini oluşturan ve çözüm sunduğunuz blog yazınızda kullanacağınız anahtar kelimelerin listesini çıkarın. Anahtar kelimelerinizi cümlelerinizin içine yedirin ve en az iki, en fazla beş defa içeriğinizde kullanın.

 

Bağlı Kelimelerinizi Belirleyin 

Anahtar kelimeleriniz tek başına yeterli gelmez, bağlı kelimeler ve bazen çözüme yönelik sorular oluşturmalısınız. Bağlı kelimelerinizi bulmak için anahtar kelimenizi browser’da araştırın. Browser üzerinde gelecek ilgili araştırmaları kullanarak bağlı kelimelerinizi bulabilirsiniz.

 

Başlık Kullanımını Önemseyin 

Başlığınızı okuyucularınızın dikkatini çekecek şekilde oluşturun. <h1> başlık etiketini kullanarak arama motorları için yeniden düzenleyin. Hedeflediğiniz anahtar kelimeleri bir kere kullanın ve böylece arama motorlarına olan alakalarını öne çıkarın. Başlıklarınız okuyacak kişiye bahsettiğiniz konu ile ilgili temel bilgiyi fikir olarak verebilsin.

 

Kisisel_blog_erformansi_Nasil_Arttirilir2

 

Görsellere Verdiğiniz İsimlere Dikkat 

Araştırmalar sadece metin olarak yapılmaz, görseller de önemlidir. İçeriğinizde kullandığınız görsellere vereceğiniz isimlere dikkat edin. Görsellere vereceğiniz isimler içeriğiniz ile ilgili olmalıdır.

 

Videolarla Destekleyin 

Malum videoların yükselişi sürüyor ve önümüzdeki iki yıl bu yükseliş katlanarak devam edeceğe benzer. Bir YouTuber olmasanız bile, minik videolar çekerek blog içeriğinizi destekleyebilirsiniz. Yazınızla ilgili ise bir başkasının hazırladığı videoyu da  kullanabilirsiniz.

 

Kisisel_blog_erformansi_Nasil_Arttirilir3

 

Destekleyicileri Kullanın 

Sıralaması sizden yukarıda olan web sitelerinin, forum veya blogların listesini çıkarın. Spam yapmadığınız ve çözüm önerisi sunduğunuz yorumunuzu “blog yazınızın link’i” ile birlikte bu destekleyici kanallardan paylaşın.

 

Ana Sayfada Görünür Hale Getirin 

Blog yazınız en nihayetinde bir süre sonra ana sayfanızdan düşer. Bir eklenti veya ara menü oluşturarak ilgili yazınızı süreli – süresiz ana sayfanızda tutabilirsiniz.

 

İlişkili Yazılarla Destekleyin

İçeriğinizle ilgili ilişkili yazıları öne çıkarmak hem blogunuzda daha fazla vakit geçirilmesini hem de yazınızın gücünü arttırır. Doğru etiket seçimi ile bunu bir rutin haline getirebilirsiniz.

Tüm bunları yaptıktan sonra analiz etmeyi unutmayın.

Blog içeriğinizi analiz etmenin yolları ile ilgili yazımı buradan http://www.fundalina.com/blog-iceriginizi-analiz-etmenin-yollari/ okuyabilirsiniz. Yazmak konusunda motivasyon sıkıntısı çekiyorsanız, burada http://www.fundalina.com/blog-yazarlari-icin-motivasyon-ve-stratejiler/ sizin için harika önerilerim var.

 

Fayda görmeniz dileğiyle…

 

  9Yorum

 1. blank Sosyal Blog   •  

  Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş. Özellikle internet ortamında yeni yayın yapmaya başlayan kişiler için önemli bir yazı olarak duracaktır.

  • blank fundalina   •     Yazar

   Ahahahahaha amanııııııın

 2. blank Murat Ramadanoğlu   •  

  Başlık etiketini kullanırken sayfada 1 adet , 4 adet ve 4 adet maksimum olmalıdır. Ayrıca hiyerarşiye de özen göstermelisiniz. h1’den sonra h2, h2’den sonra h3 gelmelidir.

  • blank fundalina   •     Yazar

   Katkı için teşekkürler.

   • blank Murat Ramadanoğlu   •  

    “1 adet h1, 4 adet h2 ve 4 adet h3 maksimum olmalıdır” yazmıştım ama başına ve sonuna koyduğum için sistem silmiş düzelteyim dedim.

 3. blank Kişisel Blog   •  

  Bayanlarımızın da artık bu konularda bilgilenmesi gerçekten güzel bir şey. Başarılarınızın devamını dilerim.

 4. blank Gökhan   •  

  Özellikle blog yazmaya başlayan arkadaşlar için oldukça faydalı bir çalışma olmuş, elinize sağlık.

 5. blank Blogger Temaları   •  

  Teşekkürler yeni başlayanlar için faydalı bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir