Küçük İşletmeler için Twitter Kullanımı

Hatırlayacağınız üzere geçtiğimiz günlerde “Küçük işletmelerin sosyal medyada nasıl var olabileceği, neden var olması gerektiği ve bu konuda yapmaları gerekenlere” ilişkin bir kılavuzu, Turkcell Blog için yazmaya başlamıştım. 

Yeni yazımda bu konuyu sürdürüyor ve Küçük İşletmeler için Twitter Kullanımına yer veriyorum.

Twitter, sosyal medya paylaşımları açısından reklam bütçesi ayırmadan da faaliyetlerinizi aktarabileceğiniz, ülke ve dünya gündemini takip edebileceğiniz, rakiplerinizi – çalıştığınız markaları izleyebileceğiniz, yeni müşteri potansiyeline ulaşabileceğiniz bir mecra.

 

Twitter’ı kullanmaya başlamadan önce sosyal medyanın odağında satışın değil – iletişimin bulunması gerektiğinin altını çizmek isterim. Potansiyel müşterileriniz, meslek alanınızla ilgili hızlı destek almak için sosyal medya üzerinden bilgi ister. Twitter hem hızlı destek verebileceğiniz hem de müşteri memnuniyeti sağlayıp – prestijinizi arttırabileceğiniz çok önemli bir mecra.

 

Twitter kullanımının avantajlarına gelince;

Paylaşımlarınızı sizi takip eden herkes görür.

Paylaşımlarınız eğer Retweet edilirse, sizi retweet eden kullanıcının takipçileri de paylaşımınızı görür.

Aynı paylaşımı günün farklı saatlerinde ufak değişikliklerle tekrarlayabilirsiniz.

Paylaşımlarınızı planlayabilirsiniz.

Paylaşımlarınızda web sitenizin ilgili linkini yerleştirebilirsiniz.

Paylaşımlarınız kaç kişinin gördüğünü, verdiğiniz linklerin kaç kere tıklandığını analiz edebilirsiniz.

# Hashtagler üzerinden ilgili kişilere kolayca ulaşabilir, kendi hashtaginizi oluşturarak etkileşiminizi geliştirebilirsiniz.

Ülke gündemi hakkında fikriniz olur.

İş yaptığınız alanla ilgili güncel bilgiler edinebilirsiniz.

Rakiplerinizi yakından takip ederek, yeni stratejiler belirleyebilirsiniz.

Quick Promote’u kullanarak ufak bütçelerle reklam verebilirsiniz.

 

 

Profil sayfanız, her sosyal medya platformunda çok önemlidir. Profil bilgilerinize tıklandığında firmanızın konusunda bilgi ve fikir vermelidir. Kurumsal web sitenizinizin linkine ve firmanıza özel belirleyeceğiniz hashtage (Sosyal medya demek hashtag # adını verdiğimiz etiketleri etkili kullanmak demek. Mutlaka kendinize özel bir hashtag bulmalı ve profil sayfanızda buna yer vermelisiniz) profil bilgilerinizde yer vermeyi unutmayın.

 

İçerik oluştururken stratejinizin olması, kurumsal bir dil oluşturmanız, samimiyetiniz çok önemlidir. Twitter’da size sorulan sorulara kısa sürede (1- 2 Saat arası) cevap vermeniz beklenir. Ekranınız sürekli açık olmayacaksa e-posta bildirimlerinizi ayarlamanız büyük kolaylık sağlar.

 

Bir önceki yazımda etkileşiminizi arttırmak için tanıdık çevrenizden bir grup oluşturmanızın fayda sağlayacağını belirtmiştim. Hem çalıştığınız markaları hem de tanıdık çevrenizi daha yakından takip edebilmek ve kayıp giden ekranınızdan yani gözünüzün önünden kaçırmamak için twitter’ın “liste” özelliğini kullanabilirsiniz. Listelerinize isim verdikten sonra “Private & Özel” yapmayı unutmayın”.

 

Tanıdık çevrenizle toplu halde iletişim kurmak için twitter’ın Mesajlar kısmından faydalanarak bir grup oluşturabilirsiniz.

 

Rakiplerinizin takibini yapacaksanız bunu firmanızın hesabından değil, bireysel hesabınızdan yapmanızı öneririm. Twitter’ın liste özelliğini burada da kullanabilirsiniz. Çift hesap yönetmek konusunda ise TweetDeck’i (http://www.tweetdeck.com/) kullanmanız fayda sağlar. TweetDeck üzerinden paylaşımlarınızı zamanlamanız ve twitter’ı daha etkili kullanmanız mümkündür.

 

Sosyal medya demek, hashtag # adını verdiğimiz etiketleri etkili kullanmak demek. Mutlaka işletmenize özel bir hashtag yaratmalı ve ileriye yönelik çalışmalarınızda müşterilerinize özel kampanyalar düzenlemek için kullanmalısınız.

 

Aynı zamanda “Quick Promote” üzerinden minik bütçelerle işletmeniz için reklam çalışması yapmanıza olanağınız bulunur. Program üzerinden ulaşmak istediğiniz hedef kitleyi seçip, bütçenizi tanımladıktan sonra çalışmanızın analizini yapmak çok kolay.

(https://support.twitter.com/groups/58-advertising/topics/260-promoted-tweets/articles/20172158-quick-promote)

 

Aşağıdaki ücretsiz uygulamaları kullanmak da çalışmanızı kolaylaştırıp, size hız kazandırır.

 

Trends24 (http://trends24.in/turkey/)

Son 24 Saat içerisinde twitter üzerinde en çok konuşulan konuları öğrenmek için kullanabilirsiniz. Dilerseniz tüm Türkiye veya lokasyon bazlı (yaşadığınız şehir) konuşulanları görmek paylaşımlarınızı şekillendirebilirsiniz.

Manageflitter (https://manageflitter.com/)

Yeni takipçiler bulmanızı kolaylaştıran ve takipçilerinizi belirlediğiniz kriterlere göre sıralamanızı kolaylaştıran bir uygulamadır.

 

 

Artık işletmeniz için twitter’ı kullanmaya hazırsınız. İşletmenizde yer verdiğiniz markaları, kişileri ve yakınlarınızı takip etmeye ve listelerinize eklemeye başlayın. Başlangıçta bol bol hashtaglere tıklayıp insanların neler konuştuğunu izlemenizi öneririm. Mecra hakkında fikir sahibi olmadan işe başlamak hevesinizi kırabilir. İlk tweetiniz umut ve heyecan dolu olsun. İnsanların size hemen yanıt vermesini veya sorular sormasını beklemeyin. Biraz sabırlı ama bolca kararlı ve istikrarlı olun. Gerisi kolayca gelir.

 

Fayda görmeniz dileğiyle…

 

Bu konuda aşağıdaki yazı da ilginizi çekebilir.

 

Küçük İşletmeler için Sosyal Medya 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir