Gelin Sizi Yale Linus® Akıllı Kilit ile Tanıştırayım

Yale Linus® Akıllı Kilit kapınızı dilediğiniz yerden kilitleme ve açma imkânı sunuyor. Kullanıcı deneyimi notlarımı yazımda bulabilirsiniz.

Ev güvenliğinde uzman olan Yale‘in evleri güvence altına almak ve iyileştirmek için tasarladığı anahtarsız kapı kilidi Linus deneyimimde aldığım notları sizin için derledim.

Ev ve ofisler için bol katmanlı bir güvenlik sunan, şık mı şık bu akıllı kilidi yaklaşık bir haftadır büyük bir keyifle kullanıyoruz. Güvenliğimize ve hijyene bu denli dikkat ettiğimiz günümüzde, Linus’un hem kullanım kolaylığı hem de sunduğu konfor açısından gönlümüzü kazandığının altını çizmek isterim.

Evimizi yıllardır akıllı hale getirmeye çalışıyoruz. Çeşitli elektronik eşyalar, aydınlatmalar derken evimize giren son akıllı kapı kilidimiz oldu. Klasik çelik kapımızı kusursuz bir şekilde akıllandıran, anahtar taşımayı ve kapı açıp, kapattırmayı unutturan Yale Linus kitinin içinden ihtiyaç duyduğumuz tüm parça ve aparatlar çıktı.

Yale Linus® Akıllı Kilitin hem fiziki hem de mobil kurulumu çok pratik idi. Servis çağırmaya gerek duymadan markanın YouTube hesabındaki videoları izleyerek kilidi kendimiz taktık. Bununla ilgili olarak eşimle birlikte detaylı bir video çekeceğiz, bunun öncesinde ilk izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Yale Linus® Akıllı Kilit ile Tanışın

Yale Linus® Akıllı Kilit ile olağanüstü bir iş başarmış. Daha önce aynı seri ve farklı akıllı kilitlerinden elde ettiği teknolojiyi, bilgi ve birikimi bu akıllı cihazda birleştirmiş. Akıllı ve yeni nesil teknolojik bir deneyim sunan kilit arıyorsanız Red Dot 2020 Tasarım ödüllü bu ürün, sizin için biçilmiş kaftan.

Linus® Akıllı Kilidin yılın başlarında prestijli Red Dot Ödülleri’nde iki ayrı tasarım ödülünü almasının ardından, yarışmanın 2. aşamasına geçerek olağanüstü tasarım kalitesi ile kendinden söz ettirdiğini de belirtmem lazım. Ürünü aldıktan sonra herhangi bir servis ya da çok fazla mekanik bilgiye sahip olmadan montajını yapabiliyor olmak ise önemli bir detay. 


Yale Linus® Akıllı Kilit kitinden neler çıktı?

Bizim elimizdeki sette bir adet Yale Linus® Akıllı Kilit, bir adet Yale Connect Wi-Fi Bağlantı Köprüsü, bir de bu seri için özel üretilmiş Yale silindir (göbek) bulunuyordu. Kapımızdaki mevcut fiziksel kilidimiz yeni nesil olmasına rağmen karşılıklı anahtar sokulduğunda dönmediği için Yale’in orijinal silindir göbeğini kullanmak istedik. Tüm ürünlerin montajı konusunda Yale YouTube kanalı çok yardımcı oldu. Kısa bilgiyi net olarak veren ve adım adım uygulayabileceğiniz videolardan çok faydalandık. Aşağıda bu videolardan birini izleyebilirsiniz.

Yale Linus® Akıllı Kilit Uyumlu bir Silindire Nasıl Monte Edilir?


Yale Linus® Akıllı Kilidi nasıl kurduk?

Silindirimizi taktıktan sonra sıra kilidin montajına geldi. Yine videolardaki yönergeleri izleyerek montajını iki basit mandalı sıkarak yaptığımız ürünün kurulum aşamasına geçtik. Bunun için öncelikle akıllı telefonunuza Yale Access uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Ürün çok yeni olmasına rağmen uygulama ve yönergelerin Türkçe olması da güzel bir detay.

Ardından yine her şey kolayca ve uygulamanın bizi her adımda yönlendirmesi ile kolayca çözüldü. Ürünleri tanıtmak ve kaydetmek için genelde QR teknolojisi kullanılmış. Bu nedenle dakikalarca seri numarası ve benzeri detayları aramak ile uğraşmadık. 

Bu arada kilit kurulumunu yaparken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta kapınızın “akıllı” davranmasını sağlayan en önemli unsurlardan biri olan Doorsense ™ aparatını doğru konumlamak ile ilgili. Bilginiz açısından Doorsense ™ kapının kapalı olup olmadığını veya aralık kalması gibi beklenmedik durumlarda size haber veren bir teknoloji. Bu arada ürünü Bluetooth veya varsa Yale Connect Wi-Fi Bağlantı Köprüsü eşleştirilmişse Bluetooth ve Wi-Fi ile kullanmak mümkün. 

Kilidin ardından ürünümüzü ev içinde kullandığımız kablosuz ağ ile entegre çalışmasını sağlamak için Yale Connect Wi-Fi Bağlantı Köprüsünü tanıtıp kurmaya sıra geldi. Onu da yine QR kod marifeti ve evinizdeki wifi ağını seçip şifresini girerek kolayca akıllı kilit sisteminize dahil edebilirsiniz. Bu işlemler kısa süre içerisinde tamamlandıktan sonra “aslında işin bize göre en keyifli kısmı olan” kilidin nasıl ve ne şekilde davranacağına karar verdiğimiz bölüm oldu 😍. 

Yale Access uygulaması üzerinden kilit ayarlarına gelerek kapımızın kapandıktan sonra ne kadar sürede otomatik olarak kilitleneceğini, evde ya da dışardayken nasıl davranacağını belirleyebiliyorsunuz. Bunun dışında cep telefonunuza gelmesini istediğiniz Yale Linus® Akıllı Kilit ile ilgili bildirimleri de ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca uygulama bir de log tutuyor. Kapınızın hareketleri ile tüm geçmişe bu log üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Yaptığınız tüm tanımlamalar ile telefonunda bu uygulama bulunan kişilere (misafir, eş, dost, yardımcı) erişim hakkı ya da sınırlama getirmeniz de mümkün. 

Yale Linus® Akıllı Kilit Ayarlanabilir Silindir Üzerine Nasıl Monte Edilir?

Biz belirlediğimiz tercihlere göre ayarlamalarımızı yaptık. Günün sonunda yaşadığımız deneyim gerçekten çok keyifliydi 😎.

Otomobilimizle oturduğumuz siteye park ederken kilidimiz bize hoş geldin diyerek açılmaya başladığını belirten bir bildirimde bulundu. O aşamada ufak bir de panik yaşadık. Evimizde beslediğimiz kedilerimiz biz dairemize ulaşana kadar açılan kapıdan dışarı kaçabilir endişesi ile koşar adım evimize ulaştık. Geldiğimizde kapımızın gerçek anlamda akıllandığını fark ettik. Zira biz evin yakınına yaklaştığımızda sadece kilit açılmış, bizim daire kapısına kadar gelmemizi beklemişti. Kapının önüne geldiğimizde ise bunu algılayarak son bir hareketle kapımız da açıldı… 

Bu anlamda sistem, tüm kullanıcılarına mükemmel bir akıllı kilit deneyimi sunuyor. Fiziksel bir anahtarınız acil durumlar için hep var evet, öte yandan mevcut sistemle onu kullanmaya hiç gereksinim kalmıyor.

Yale Linus® Akıllı Kilit ile kusursuz bir kullanıcı deneyimi yaşayın

Örneğin alışveriş dönüşü eller kollar dolu bir şekilde, cepte – çantada anahtar arama devri de böylece bitmiş oluyor. Çünkü önüne geldiğinizde kapınız otomatik olarak açılarak sizi eve davet ediyor. Bu konfor basit görünebilir ancak tekrar tekrar yaşadığınızda ne kadar önemli bir detay olduğunun farkına varıyorsunuz.

Öğrendiğimiz kadarıyla şu ana kadar Apple HomeKit, Google Asistan, Alexa gibi uygulamalar ile entegre çalışan Yale Linus® Akıllı Kilit, yakında Philips Hue ve benzeri akıllı sistem entegrasyonları ile operasyonlarına devam edecek. Philips Hue sahibi olarak bu habere çok sevindik. Bu birliktelik ile birlikte kapıdan girdiğimizde aydınlatmalarımız da entegre bir şekilde çalışarak bize güzel sürprizler yaşatacak.

Yale Linus® Akıllı Kilit, Red Dot 2020’de hem akıllı ürünler hem de tasarım dalında ödüller kazanmış, kullanıcı dostu ve gerçekten de problem çözen, kullanıcısına çok başarılı deneyim-çözüm yaşatan, pekçok açıdan gerçekten çok akıllı bir ürün olmuş. 

Linus®’un lansmanı, Yale’in 180. yıldönümü ve şirketin yeni marka kimliğinin duyurulması ile birlikte yapılmıştı. Hızlı değişen bir endüstride yer alan Yale, sadece yenilenmiş bir marka kimliği geliştirmekle kalmamış, aynı zamanda kusursuz kullanıcı deneyimi sunan evrensel bir teknoloji geliştirmiş. Evimizde bu şahane ürünü kullanma fırsatı bulduğumuz için kendimizi çok şanslı hissediyoruz. Siz de güven veren, akıllı bir kilit arayışındaysanız Yale Linus’u tavsiye ediyoruz. Yakında ürünle ilgili bir deneyim vidosunu da sizlerle paylaşacağız.

Ev güvenliğinde uzman olan Yale’in, Yale Linus Akıllı Kilit ‘i satışa sunduğunu sizlere duyurmuştum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir