İnanılmaz Aile 2 – Incredibles 2

İnanılmaz Aile 2 – Incredibles 2, 22 Ağustos’ta vizyonda.

Basın gösterimi ile izleme fırsatı bulduğum animasyon ile ilgili merak edilenler ve yorumum yazımda sizi bekliyor.

 

İnanılmaz Aile 2 

İnanılmaz Aile, 2004 yılında vizyona girmiş ve dünya çapında 633 milyon dolardan fazla hasılat yapmıştı. O yılın en iyi animasyon filmi dalında Oscar ile taçlandırılan animasyonu Brad Bird yönetmişti. O zamandan beri belleklerimize kazınan bu süper kahraman ailesini çok sevmiştik ve devamını heyecanla bekliyorduk.

“Animasyon çocuklar içindir” algısını yıkan bu harika yapımın ikincisi 22 Ağustos 2018 tarihinde vizyona giriyor. Kazıcı’ın başına neler geldiğini nihayet öğrenebileceğiz. Yaşı kaç olursa olsun tüm aile bireylerinin keyifle izleyeceği animasyonun konusuna gelince.

 

İnanılmaz Aile 2 Konusu

Animasyon kazıcının ortaya çıkışı ve gerçekleştirdiği banka soygunu ile başlıyor. Süper güçlere sahip aile, kazıcıya karşı gelen bir ordu gibidir ama içlerinden biri bebek Jack-Jack’e bakmalıdır. Yaşanan talihsizliklere basının yanlı yayınları eklenir, inanılmaz ailesi suçlu gözükür ve tutuklanır.

Bu yaşananlar programın sonunu getirir, inanılmaz ailesi suçla savaşmaktan uzaklaştırılır. Lastikkız Helen, “Bay İnanılmaz “Bob’a ikisinden birinin iş bulmasının zorunlu olduğunu hatırlatır. Bay İnanılmaz iş bulamaz, geçici olarak yerleştikleri otelden çıkış yapmaları yakındır.

İşsizlik, ev geçindirme derdi ve ergenlik krizindeki çocuklarla boğuşmak hiç kolay değildir. Derken imdada Deavor teknoloji şirketi yetişir. Frozone aracılığı ile görüşme talebinde bulunan şirket, kahramanlarımızda hiç de yabancı değildir. Bir dönem süper kahramanlara destek olan babalarının ardından şirketi büyüten iki kardeş, inanılmaz ailesine harika bir teklif yapar. Bu teklif hükümetlerin aldığı kararı değiştirecek bir pazarlama stratejisi ve güçlü teknolojilerle desteklenecektir. Şirket öne çıkacak kahramanı Lastikkız Helen olarak belirler ve herkesi şaşırtır.

 

Bay İnanılmaz “Bob”, bu duruma içerler ama kabullenir. Helen çocukları Bob’a bırakır ve günlük kahramanlık işlerine yoğunlaşır. Roller değişmiştir, bu herkes için zor bir değişimi beraberinde getirir. Bob çok zorlanır ama elinden geleni yapmaya çalışır. Tam işler rutine binmişken ortaya hipnoz teknolojisi kullanan bir düşman çıkar, tüm süperler ve insanlar için zor zamanlar başlar.

 

İnanılmaz Aile 2 Karakterleri

Brad Bird’in yazıp yönettiği animasyon, Lastikkız Helen’in kahramanlık özelliklerinin daha ön planda olduğu bir hikaye üzerinden anlatılıyor. Bob’ın evdeki sorumluluklarla ve çocuklarla boğuşması apayrı bir kahramanlık gerektiriyor. Bob’ın tabiriyle “işini düzgün yapan her ebeveyn kahramandır”. Animasyonun hikayesi günlük hayatın sorunları ile birleştirilerek güncel hale getirilmiş. Süresi uzun olmasına rağmen hemen her yaştan izleyiciyi mutlu edecek yapımın bir diğer öne çıkan kahramanı ise 14 yaşına gelmiş olan Violet. Ergenlik krizleri geçiren Violet, utandığı bir anda görünmezlik gücünü kullanarak ve abla olmanın sorumluluğunu taşıyarak anlatıma renk katıyor.

 

Bay İnanılmaz “Bob” ise her zamanki gibi eğlenceli. İlk başta biraz fazla kendine güveniyor. Çöken göz altları ile birlikte hissettirdiği duygu yoğunluğunu izlemek çok keyifli. Minik bebek Jack-Jack’in ise animasyon içerisinde bolca sürprizleri var. Tadını kaçırmak istemediğim için Jack-jack’den fazla bahsetmiyorum. Animasyonun en komik sahnelerinde Bob ve Jack-jack başrolde.

Kısa süreli bile olsa hikayeye Edna da dahil edilmiş. Keşke bu karaktere apayrı bir hikaye çekilse. Midesinden sıcak lava çıkaran Reflü ise çok komik.

Karakterlerin sanat yönetmeni Matt Nolte, 14 yıllık teknolojik gelişme, görünümleri daha rahat bir şekilde yakalamalarına yardımcı olduğunu söylemiş ve “Orijinal çalışmalara geri dönüp bugünün teknolojisini kullanarak, o zamanlar yakalamaya çalıştığımız şeyi yarattık” demiş. Bu açıdan ilk animasyondan aldığınız keyfi sürdürebileceğinizi belirtmeliyim.

 

Animasyonun süresi 118 dakika. İlk animasyon da aşağı yukarı böyle bir süreye sahipti. Hem birer ebeveyn hem de süper kahraman olarak sorumluluklarını dengelemeye çalışan Helen ve Bob’ı izlemek hala çok keyifli.

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

 

İnanılmaz Aile 2 Fragmanı

 

Incredibles 2 Karakterleri

Mr.İnanılmazBOB PARR”, kötü adamları tek başına haklayabilen, mega güçlü ve popüler bir süper kahraman. Süper kahramanlar kanun dışı kaldığından beri, Bob genellikle çok göze çarpmıyor ve Helen ile birlikte çocuklarını yetiştiriyordu. Fakat Helen süper güçlerini kullanması ve süper kahramanların halk tarafından algılanma biçimini daha iyi bir noktaya çekebilmek için geri çağırıldığında Bob’un evi tek başına yönetmesi gerekti, ki bu da tamamen bambaşka bazı süper güçler gerektiriyor.

Lastikkız HELEN PARR”, kocası Bob ile birlikte çocuklarını yetiştirmek için süper kostümünü dolaba kaldırmış ve beraber suçla savaştıkları günleri geride bırakmıştır. Fakat süper kahramanları yeniden ilgi odağı haline getirmek için düzenlenen bir kampanyaya öncülük etmek için göreve çağırıldığında, en gizemli olayları çözmek gerektiğinde hala uzayarak, kıvrılarak ve bükülerek istenilen her şekle girebildiğini görür.

VIOLET PARR, kalabalıklara uyum sağlayamayan, içe dönük, zeki ve 14 yaşında bir genç kız. Dışarıya karşı sosyal açıdan biraz garip, açık sözlü ve alaycı bir genç kız rolünü başarıyla oynayan Violet, aynı zamanda gizliden gizliye görünmezlik ve güç alanları yaratma gibi süper güçlerini de geliştirmeye devam ediyor. İçinde gerçek bir süper kahraman yatan Violet, ailesiyle birlikte suçla savaşma isteğine engel olamıyor.

FLASH PARR, dikkat çekici süper hızına ek olarak yorulmak bilmeyen, acımasız, meraklı ve 10 yaşında bir erkek çocuğu. Flash, içeriden gelen maceracı bir yapıya ve sınırsız bir enerjiye sahip. Süper güçlerini gösterebilmek ve bu arada da birkaç kötü adamı ortadan kaldırabilmekten daha çok sevdiği hiçbir şey yok. Bu yüzden de güçlerini neden bir sır olarak saklaması gerektiğini bir türlü anlamıyor.

JACK-JACK PARR, elinde biberonuyla arkasına yaslanıp güzel bir hikaye dinlemekten çok keyif alıyor. Bebek dilinde oldukça bilgili ve gıdaları fırlatmaya oldukça meyilli olan Jack-Jack, sıradan bir bebek gibi görünmekle beraber güçlerine kavuşuyor.

 

LUCIUS BEST

Eski bir süper kahraman ve o kadar soğuk kanlı ki parmağının ucuyla dokunduğu herhangi bir şeyi buza dönüştürebiliyor. Fakat Frozone olarak suçla savaşmadığı zamanlarda bile Lucius demek karizma demek. Hazır cevap, karizmatik  ve pozitif bir tavra sahip. Ek olarak söz konusu süper kahramanları saklanmaktan kurtarmak olduğunda süper kıyafetini kaldırdığı yerden hiç tereddüt etmeden çıkarabiliyor.

EDNA “E” MODE, kusursuz bir moda anlayışına, son teknolojilere ilişkin engin bir bilgiye ve başka kimsede olmayan yeteneklere sahip. Yaratıcı bir vizyoner olarak, uzun bir süredir süper kahramanların geri dönüşünü bekliyor çünkü ancak bu sayede tekrar en gelişmiş teknolojilerle donatılmış fonksiyonel süper kahraman kostümleri üretebilecek.

WINSTON DEAVOR ve EVELYN DEAVOR, dünya standartlarında bir telekomünikasyon şirketini yönetiyorlar. “Winston ve Evelyn’in ailesi, süper kahramanların hem hayranı hem de destekçileriydi” diyor Brad Bird. “Bu yüzden şirket onlara miras kaldığında, aynı desteği vermeye devam etmek ve hatta bunu bir sonraki seviyeye taşıyarak kahramanlara yardımcı olan bir kampanya başlatmak istediler.”

RICK DICKER, süper kahramanların sivil hayata kazandırılması programını yönetiyor ve Parr ailesine süper kahraman kimliklerini gizlemeleri için yardımcı oluyor.

KAZICI, herkesin burnunun dibinden parasını çalabilmek için tüm şehrin altına tüneller kazmak isteyen aç gözlü bir kötü karakter.

VOYD, genç ve fazla istekli bir Lastikkız hayranı. Uzayda boşluklar yaratarak objeleri yönlendirmek ve değiştirmek gibi bir süper kabiliyete sahip. Bu boşluklar sayesinde objeleri ortadan kaldırabiliyor ya da ortaya çıkarabiliyor.

BÜYÜK TUĞLA ise çok büyük kaslara ve korkusuz bir ruha sahip bir süper kahraman. İsmiyle adeta kişiliğini ortaya koyuyor.

REFLÜ oldukça yaşlı ve biraz da rahatsız edici bir özelliğe sahip çünkü onun midesinden sıcak lava çıkıyor. Bu sayede de en güvenli lokasyonlara bile rahatlıkla girebiliyor.

EZİCİ karakterinin telekinezi gücü var ve bu yüzden onun için akıl her zaman fiziksel güce göre daha önce geliyor. O, parmağını bile kıpırdatmadan bir arabayı ezebiliyor.

ÇIPLIK’ın baykuşa benzeyen gözleri ve  360 derece dönen bir kafası var. Görünümünü tamamlamak için yaptığı bir çift kanat sayesinde uçabiliyor fakat asıl gücü camı bile kırabilen tiz çığlığı.

ELEKTRIX ise parmak uçlarından yıldırımlar çıkarabiliyor. Oldukça yüksek bir voltaja sahip olduğu için de en iyisi ondan uzak durmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir