İskoçya Kraliçesi Mary Filmi

İskoçya Kraliçesi Mary Filmi 1 Şubat’ta vizyona giriyor.

Basın gösterimi ile izleme şansı bulduğum film, en iyi kostüm, en iyi saç ve makyaj dallarında da Oscar’a aday.

 

İskoçya Kraliçesi Mary Filmi

Kan bağı ile birleşen, din ile ayrılan iki kraliçeyi odağına alan yapım, İskoç Kraliçesi Mary’nin trajik ve efsanevi hayatını anlatıyor. Filmde bir parça eksik bulduğum kısmı özetleyerek yazıma başlamak istedim.

Birleşik Krallık ve Tudor hanedanı entrikaları ve ilginç karakterleriyle her daim ilgi odağı olmuştur. Romanlara, film ve dizilere ilham veren nice tarihi karakter bu sayede tekrar hayat bulur. Bunlardan en ilgi çekici olan, I. Elizabeth ile son bulan Tudor hanedanlığıdır. Tudor hanedanlığı sonrası 1707 yılına kadar Stuart hanedanlığı hüküm sürer.

Tarih boyunca kadın ve güç, rahatsız edici bir birleşim olarak algılanır. 1553 yılından itibaren Birleşik Krallık’ta Mary ve Elizabeth “7 kadın kuzen dahil” tahtın tüm varisleri kadındır.

Kral VIII. Henry, kızları Mary ve Elizabeth’i gayrimeşru ilan ederek tek oğlu Edward’ı tahtın varisi olarak atar. Ancak Edward, ardında bir varis bırakmadan 15 yaşında ölür. Ölmeden önce ise kraliyet varislerinin resmi olarak kabul edilmelerini ve protestan olmaları gerektiğini ilan eder. Mücadele ve entrika dolu taht savaşları sonrası önce katolik olan Mary, ardından bir protestan olan I. Elizabeth tahta geçer. Tüm kraliyet soyunun kadınlar tarafından sürdürüldüğü bu dönemde Elizabeth’in 7 kadın kuzeninden biri de İskoç Kraliçesi Mary’dir.

 

İskoçya Kraliçesi Mary Filmi Konusu

John Guy’ın “Queen of Scots: The True Life of Mary Stuart” adlı biyografi türündeki kitabından Beau Willimon tarafından uyarlanan film, 1542-1567 tarihleri arasında İskoçya kraliçesi olan ve İskoçya’nın tarihinin belki de en iyi bilinen figürü Mary Stuart’ın dramatik ve trajik hayatını konu alıyor.

16 yaşında Fransa Kralı II. François ile evlenerek Fransa Kraliçesi olan, 18 yaşında dul kalan Mary (Saoirse Ronan), yeniden evlenmesi için yapılan baskılara karşı gelir. Onun yerine ülkesi İskoçya’ya dönerek hakkı olan tahtı üvey ağabeyi James’ten (James McArdle) geri ister.

 

İskoçya ve İngiltere, 1. Elizabeth’in (Margot Robbie) yönetimi altındadır. Her iki genç kraliçe de “kız kardeşi”ni korkuyla ve merakla gözlemleyerek yaşar. İktidarda ve aşkta rakip olan ve erkeklerin dünyasında ise kadın hükümdar olan ikilinin bağımsızlığa karşı evlilik oyununu nasıl oynayacaklarına da karar vermeleri gerekmektedir. Elizabeth kuzeni Mary’i kontrol edebilmek için ona soylu eş adayları gönderir. Mary bu adayları geri çevirmez, varis verme konusunda yaşı sebebiyle avantajlıdır. Bakire kraliçe Elizabeth ise evlenmemiş, evlilik tekliflerine – evlenmesi için yapılan baskılara kayıtsız kalmış ve bir erkek kimliği sergileyerek tahtta hüküm sürmeye devam etmiştir.

 

Sembolik bir hükümdardan daha fazlası olmaya kararlı olan Mary, Stuart kanı taşıdığını ve herkesten daha soylu olduğunu duyurmaya başlar. Söylentiler büyür ve Elizabeth’in hükümdarlığını tehdit eder hale gelir. Her iki sarayın içindeki ihanetler, isyanlar ve komplolar iki tahtı da tehlikeye sokmaya başlar ve tarihin akışını değiştirir.

 

İskoçya Kraliçesi Mary Filmi Oyuncuları

Sinema endüstrisine tiyatrodan gelen Josie Rourke‘un yönettiği bu tarihi biyografi türündeki filmin oyuncu kadrosunda Saoirse Ronan, Margot Robbie, Jack Lowden, Joe Alwyn, Gemma Chan, Martin Compston, Ismael Cordova, Brendan Coyle, Ian Hart, Adrian Lester, James McArdle, David Tennant ve Guy Pearce’ı izliyoruz.

John Mathieson’un yağlı boya resme benzeyen sinematografisi ve ayrıntılı yapım tasarımı her iki kraliçe başarılı bir şekilde ayrıştırıyor.

Kişiliği canlı ve sıcak olan Mary soğuk, renksiz ve adeta tecrit edilmiş gibi görünürken. Kararsız, içe dönük ve nevrotik Elizabeth renkli, güneşli ve aydınlık mekanlarda tüm soluk görüntüsüne rağmen parlıyor. Giysileri, saçları ve makyajları Mary’den daha gösterişli. Alexandra Byrne’ın muhteşem kostümleri iki kraliçenin ruh halini ve pozisyonunu yansıtıyor.

 

Her kraliçe, sadakatini ilan eden fırsatçı saray görevlileri ve politikacılar tarafından manipüle edilen bir piyon gibi. Onlar için hiçbir erkek tamamen güvenilir değil. Sadık görünen elçiler, aşıklar ve devlet bakanları kendi güçlerini kabul ettirmek için çarpışıyor. Film boyunca din uğruna söylenen yalanlar, iftiralar ve karalamaların ardı arkası kesilmiyor. Bu açıdan tüm dönemde Elizabeth’in nevrotikliği ve tutarsızlıkları iyi yansıtılmış.

Elizabeth rolüyle şimdiye dek Bette Davis, Judi Dench, Helen Mirren, Vanessa Redgrave ve Cate Blanchett gibi dev oyuncuları izlemiştik. Margot Robbie de hem makyajı hem de başarılı oyunculuğu ile bu rolde parlıyor. Kırılgan, gergin ve uzak görüntüsü alışageldiğimiz kurnaz, savaşçı ve acımasız siyasi duruşu olan Elizabeth’ten farklı bir kraliçe izletiyor.

 

İskoçya Kraliçesi Mary

İskoçya Kraliçesi Mary rolüyle izlediğimiz Saoirse Ronan ise canlı ve enerjik, bir parça daha teatral. Her ne kadar Mary’nin hikayesini izlesek bile, Elizabeth’in ve Margot Robbie’nin gölgesinden kurtulmayı başaramıyor. Bu açıdan Margot Robbie’nin daha duygulu ve dokunaklı bir oyunculuk sergilediğini düşünüyorum.

Mary’nin bedeni, Elizabeth’inki gibi, ulusun bütünlüğünün sembolü ve bu nedenle tamamen ona ait değil. Biri taç uğruna bedenine dokundurtmuyor, bakire kraliçe olarak krallığın altın çağına imza atıyor. Diğer ise tahta bir varis verebilmek için çabalıyor. Her iki hikaye de çok dokunaklı. Saç ve makyaj öyle başarılı ki adeta iki kraliçe de tıpkı tekrar hayata gelmiş gibi hissettiriyor.

Josie Rourke‘un imzasıyla izlediğimiz İskoçya Kraliçesi Mary Filmi dokunaklı ve içe işleyen bir yapım. Biyografik yapısına rağmen temposunu hiç kaybetmiyor ve 125 dakika süresi boyunca soluksuz izleniyor. Ben filmi tekrar izlemeyi düşünüyor, şimdiden hepinize iyi seyirler diliyorum.

 

İskoçya Kraliçesi Mary Filmi Fragmanı

Tarihe meraklı olanlara “She-Wolves: England’s Early Queens” belgeselini izlemelerini öneririm. Kanla yazılan tarihte kadın hükümdarların başlangıç öyküsünü anlatan belgesel oldukça çarpıcı. Filmde eksik kalan tarafları da tamamlıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir