İstila Altında Filmi

İstila Altında Filmi – Captive State geçen hafta vizyona girdi. Geç bir seans, uykulu gözler ile izlediğim film hakkında merak edilenleri ve yorumumu yazımda bulabilirsiniz.

İstila Altında Filmi

Son dönem çok tutulan Uzaylı istilası geleneğini sürdüren bilim kurgu gerilim türüneki film, 20 yıldır uzaylı istilası altında olan Chicago şehrinde geçiyor ve bizi 2027 yılına götürüyor. Şimdi gelelim filmimizin konusuna.

 

İstila Altında Filmi Konusu

Dünya küresel bir istila ile baş başa kalır. Adeta bir kıyım yaşanır ve bu kıyımdan kurtuluşun tek yolu teslim olmaktır. Beyaz saray ateşkesi kabul eder ve ordu lağvedilir. Uzaylı kuvvetler dünyayı teslim alır. Silahlı kuvvetlere, silahlarını bırakma emri verildiğini bir radyodan duyarız. Giriş – çıkışların kontrol altında tutulduğu şehir sokaklarında kaos hakimdir. Tüm dijital iletişim kapatılmıştır.

Bir dedektifin eşi ve iki çocuğu ile birlikte girdiği tünelde uğradığı saldırıya şahitlik edip, uzaylıların vahşetine tanık oluruz. Metal dikenlerle çevrili bedenleri ile birer sürüngene benzeyen uzaylılara halk hamamböceği adını takmıştır.

 

Tüm bu yaşananlardan 10 yıl sonrasına, 2027 yılına gideriz. Zengin ve fakir arasındaki ayrım iyice açılmıştır. Dünyadaki tüm şehirler kural koruyucuların altına girmiştir. Yeraltında konumlanan uzaylı halkının yaşaması için insanlar çalıştırılır. Veri temin merkezi kurtarma bölümü dünyadaki tüm insanları yüz tanıma sistemi üzerinden ana bilgisayar yüklemektedir. İnsanlar boyunlarına takılan chip ile takip edilmektedir. Etraf birbirini gözetleyen muhbirlerle dolu iken, Anka kuşu sembolü altında birleşen küçük bir grup isyan başlatma hazırlığına girişir, olaylar gelişir.

 

İstila Altında Filmi Oyuncuları

Rupert Wyatt’ın yönettiği, Erica Beeney ile  Rupert Wyatt’ın senaryosunu yazdığı filmin oyuncu kadrosunda John Goodman, Ashton Sanders, Jonathan Majors ve Vera Farmiga’yı izliyoruz. Özellikle oyuncu seçimleri ile dikkatlerimizi çeken bu distopik hikayenin her ne kadar heyecanlı bir başlangıcı olsa bile karakter derinlikleri ve bolca soru işaretleri bırakması sebebiyle bir parça hayal kırıklığı yaşattığını söylemek mümkün.

 

Bu ayın izleme listesine aldığım yapım, uzalı ve insan arasında oluşan sistemi, isyanın çıkışını basit bir kurgu üzerinden aktarmaya çalışıyor. Ancak bu kurguda bol bol boşluklara ve dağınlıklığa rastlıyoruz. Buna rağmen yapım tasarımı, oyunculukları ve temposu gayet başarılı. Bir uzaylı istilası sonrasında insanlar nasıl davranır ve örgütlenir. İletişimin bittiği noktada neler devreye girer… gibi konuların iyi işlendiğini görüyoruz. Film yüksek bütçeli bir yapım değil, yaratıcılığın sınırlarını da zorlamıyor. Genel akış ise tahmin edilebilir düzeyde ilerliyor. Ben uzaylı konseptini de başarılı buldum. Özünde konu her ne kadar tek bir bölge üzerinden işlense bile daha fazla detay görmek de isterdim. Bu açıdan bende iyi bir televizyon filmi izliyor duygusu yaşattı.

Uzaylı istilasını bir kenara koyarsak Wyatt’ın yakın geleceğe bakış açısı çok ilginç. İnsanlar için bir tutku haline gelen teknolojiyi kullanma gücünün ellerinden alınmasıyla yaşananlar ve teknolojinin insanları yönetme gücü oldukça gerçekçi vurgulanmış. Esir devlet ve hükümet yönetimi de cabası. Bu açıdan al uzaylıları, koy yerine tek hakim bir teknoloji devini ve robotik yönetimi değişen pek fazla bir şey yok.

Filmde John Goodman ve Ashton Sanders’da performansları ile öne çıkıyor. Karakterler ile ilgili ne söylesem biraz spoiler’a girecek. Goodman acımasız ama bir o kadar da tatsız bir görevi olan William Mulligan rolünde. Ashton Sanders’ı ise etrafındaki herhangi bir şeyin bir parçasını olmak istemeyen ama her şekilde buna mecbur kalan Gabriel Drummond rolüyle izliyoruz. Jane Doe rolüyle Vera Farmiga’nın ise küçük bir rolü bulunuyor.

109 dakika süreli İstila Altına Filmi – Captive State bu türü sevenler için iyi bir tercih olabilir. Ben ortalamanın biraz üzerinde buldum ve izlemenizi öneririm.

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

 

İstila Altında Filmi Fragmanı

 

İstila Altında Filmi Yorumu

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir