Geleceğin E-Ticaret Trendleri

Geleceğin E-Ticaret Trendleri ile yakınlaşın.

P&G, geleceğin E-Ticaret trendlerini iş ortaklarıyla paylaştı. 4 farklı oturum üzerinden gerçekleştirilen panelin bültenini yazımda bulabilirsiniz.

Geleceğin E-Ticaret Trendleri

Ariel, Fairy, Prima, Pantene gibi markaların üreticisi P&G, hem fiziksel hem de dijital mağazası bulunan müşterilerine yönelik “Gelecek E-Ticaret’te” paneli düzenledi.

 

Panelde e-ticaretin son trendleri, iş ortaklarıyla paylaşıldı.

Pazarlama dünyasının inovatif şirketlerinden olan P&G, bu doğrultuda hem dijital mağazası hem de fiziksel mağazası bulunan iş ortaklarına yönelik e-ticaret paneli düzenledi. Yaklaşık 30 kadar iş ortağının katıldığı panelde e-ticarette daha başarılı olmanın yöntemlerine dikkat çekildi.

4 farklı oturum üzerinden gerçekleştirilen panelde katılımcıların ilgisini en çok çeken konu ise geleceğin perakendeciliğine yönelik oluşturulan deneyim alanı oldu.

Katılımcılar; fuayede de oluşturulan deneyim alanında Sanal Gerçeklik (VR) gözlükleriyle geleceğin perakende mağazalarını görme fırsatı da yakaladı. Katılımcılar ayrıca fuaye alanındaki 8 farklı ‘start- up’dan bilgi alma fırsatı buldular.

 

 

Geleceğin E-Ticaret Trendleri. Gelecek E-Ticaret’te! 

Panelinin açılış konuşmasını yapan P&G Türkiye ve Kafkasya Yönetim Kurulu’nda E-Ticaret ve Kurumsal Ticari Pazarlama Direktörü Gaye Narmanlı Sunerli, P&G’nin e-ticaretteki bilgi birikimine, vizyonuna ve perakendecilere nasıl destek olabileceklerine yönelik açıklamalarda bulundu. Narmanlı “Bugün iş ortaklarımızla birlikte “Gelecek E-Ticaret’te” etkinliğimizdeyiz. Biz P&G olarak inovatif genimizle değişen trendlere hızlıca uyum sağlıyoruz. Bu yeni gelişen ticaret modelinde de hızlı tüketim ürünleri alanında derin bir uzmanlık kazandık ve kazanmaya devam ediyoruz. E-ticaret alanında kazandığımız bu uzmanlığı ve global vizyonumuzu iş ortaklarımızla paylaşmak ve birlikte gelişmek için bugün burada toplandık” dedi.

Açılış konuşmasının ardından gerçekleştirilen oturumlarında ise değişen alışverişçi trendlerine, çok kanallı perakendeciliğe, e-ticaretin temellerine, satış kanallarına ve bu alandaki pazar stratejilerinin nasıl olması gerektiğine odaklanıldı. Vurgulanan diğer bir konu ise pazarlama stratejilerinin bugün en önemli trendlerinden olan ‘Büyük Veri’nin kullanımı oldu. P&G büyük verinin nasıl daha etkin kullanılabileceği ve iş ortaklarına bu konuda nasıl destek olabileceğinden bahsetti.

 

Türkiye’de e-ticaret pazarının hacmi 23 milyar TL

Panelde Türkiye’nin dijital dünyadaki durumuna da dikkat çekildi. Açıklanan bilgilere göre Türkiye’de internet penetrasyon oranı yüzde 73’lerde ve bu da yaklaşık 58 milyon kullanıcının internet erişimi olduğu anlamına geliyor. 2017 verilerine göre Türkiye’deki e-ticaret perakende hacmine bakıldığında ise yaklaşık 23 milyar TL’lik bir pazar büyüklüğü bu pazardan faydalanan online alışverişçi sayısının ise 5.3 milyon kişi olduğu ifade ediliyor. Bu rakamın perakende dışı sektörlerde ise 19,2 milyar TL olduğu açıklanıyor.

 

Tüketicilerin online alandaki perakende harcamaları 3’e katlandı

Türkiye’nin e-ticaret pazarının bütünü incelendiğinde ise tüketicilerin alışveriş trendlerin yaşadığı trendlerdeki değişimler, katılımcıların dikkatini çeken diğer gelişmelerden oldu. 2013 – 2017 yıllarını kapsayan verilere göre online perakende yapılan harcamalar 4,9 milyar TL seviyesinde kalırken 2017 yılına gelindiğinde bu sayının 14,7 milyar TL olduğu görülüyor.

Türkiye’nin e-ticaretteki yıllık büyüme oranlarına bakıldığında ise istikrarlı bir artış göze çarpıyor. Türkiye’de e-ticaret pazar büyüklüğü; 5 yıllık süreç içerisinde toplamda yüzde 32 gibi dikkat çekici bir seviyede arttı.

 

Dijital Türkiye 2019 E-Ticaret Raporu’na göre, internetten alışveriş yapan kişi sayısı geçen yıl 7,6 milyon kişi artarak 39,3 milyona ulaşmıştı.

Dijital Türkiye 2019 E-Ticaret Raporu Açıklandı

 

Global sosyal medya ajansları We Are Social ve HootSuite tarafından yayınlanan “Dijital Türkiye 2019” raporuna göre; 

  • 82,4 milyon nüfusa sahip Türkiye’de yetişkinlerin yüzde 98’i cep telefonu kullanıyor. Akıllı telefon kullanan yetişkinlerin oranı ise yüzde 77.
  • Türkiye’de son bir yılda internet kullanan kişi sayısının 5 milyon; aktif sosyal medya kullancısı sayısının da 1 milyon arttığı belirlendi.
  • Her iki kişiden biri masa üstü bilgisayar ya da laptop, her dört kişiden biri de tablet bilgisayar kullanıyor. Türkiye’de hemen her evde en az bir televizyon bulunurken (yüzde 99), akıllı saat, bileklik, sanal gerçeklik gözlükleri gibi giyilebilir teknoloji ürünü kullananların oranı ise yüzde 9 olarak tespit edildi.
  • Nüfusun yüzde 72’sine karşılık gelen 59,4 milyon kişi internet kullanırken, bunların 56,3 milyonu internete telefonlarından bağlanıyor.
  • Raporda Türkler’in günde ortalama 7 saat 15 dakikalarını internette geçirdiklerinin altı çizilirken, bu sürenin 2 saat 46 dakikası da sosyal medyada harcanıyor.
  • Rapor, Türkler’in günde ortalama 3 saat 9 dakikalarını televizyon izleyerek, 1 saat 15 dakikalarını da müzik dinleyerek geçirdiklerini de ortaya koyuyor.
  • Dijital Türkiye 2019 Raporu’na göre, Türkiye’de toplam 52 milyon sosyal medya kullancısı bulunuyor ve bunların 44 milyonu sosyal medyaya mobil cihazlarla bağlanıyor.
  • Türkiye’de 43 milyon Facebook, 38 milyon Instagram, 9 milyon Twitter, 7.3 milyon Linkedin, 6.35 milyon da Snapchat kullanıcısı bulunuyor.
  • “Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD) pazar büyüklüğü araştırmasından sonra en kapsamlı rapor olan Dijital Türkiye 2019’a göre ise, nüfusun yüzde 48’i, yani 39.3 milyon kişi e-ticaret müşterisi. Türkiye’de kişi başı ortalama 152 dolar tüketim malları için internetten alışveriş yapılıyor.

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir