Justice League Adalet Birliği Filmi

Justice League Adalet Birliği Filmi için hazır mısınız?

Batman, Wonder Woman, Flash, Cyborg ve Aquaman gibi ünlü DC karakterlerini toplu olarak ilk kez beyaz perdeye taşıyacak olan Justice League Adalet Birliği filmi bu cuma vizyonda.

Basın gösterimi ile izleme fırsatı bulduğum filmle ilgili merak edilenler ve yorumum yazımda sizi bekliyor.

Justice League Adalet Birliği Filmi

DC evrenine ait bu çizgi roman serisinin ilk filmini merakla bekliyorduk. Fragmanları ile büyük ilgi gören yapım, hem görsel anlatımı hem başarılı oyunculukları hem de nefis müzikleri ile herkesi memnun edecek gibi duruyor. Karakterlerin neredeyse eşit şekilde yer aldığı filmin konusuna gelince.

 

 

Justice League Adalet Birliği Filmi Konusu

Film açılışını küçük bir çocuğun podcast üzerinden izlediğimiz Superman (Henry Cavill) ile yapıyoruz. “Dünyanın en güzel yanı ne sence” sorusuna gülümseyerek bakan Superman, toplumda derin bir boşluk duyusu bırakmıştır. Dünyanın her yerinde saygı ile anılır ve hatırlanır.

Superman’in yokluğunda üzerine fazlaca iş düşen Bruce Wayne – Batman (Ben Affleck) , bir akşam Luthor’un notlarında yer alan “öncü” ile karşılaşır ve bu şaşırtıcı yaratığı araştırmalarına başlar.

Superman’in yokluğunda halk huzursuz ve gergindir. Küçük çatışmalar birbirini izler. Derken bir grup silahlı adam, “Karanlık günlere ve dinin gerçek gücüne dönme zamanı” diyerek adalet sarayını basar ve binanın içindekileri esir alır. Bomba düzeneği bulunan çanta, çocukların çığlığını duyan Wonder Woman (Gal Gadot) tarafından imha edilir.

 

 

Diğer tarafta Bruce Wayne – Batman (Ben Affleck), bambaşka bir iklimde ve ülkede yaşayan insanlardan yardım talebinde bulunur. Luthor’un notlarında yer alan “öncü” ile karşılaşmasını anlatır, çok uzaklardan gelen bu düşmana karşı buradakileri uyarır ve müttefik olmaları konusunda çağrıda bulunur. Batman’in amacı bu halkı korumaya yemin etmiş Arthur Curry – Aquaman’i (Jason Momoa) yanında çarpışmak için ikna etmektir, ancak başarılı olmaz. Duvar resimlerinde gördüğü dizili üç kutunun ne olduğunu sorar, yanıt da alamaz ve bunu da araştırmaya karar verir.

 

 

Bruce Wayne, öncü’lere karşı yanında olacak yeni arkadaşlar bulmalıdır ve araştırmalarını derinleştirir. Bunlardan biri de Victor Stone – Cyborg (Ray Fisher) ‘dur. Babası Silas tarafından hayata döndürülen Victor, görüntüsünden memnun değildir. Uğradığı dönüşüm sebebiyle insan içine çıkamaz, her güne farklı uyanır ve aklında hep farklı bir dil vardır.

Bruce Wayne’in ekibe dahil olmasını istediği bir diğer kişi ise Barry Allen – The Flash (Ezra Miller) dır. Babası hapiste olan Barry, yalnızlık çekmekte ve yeteneklerini değerlendirememektedir.

Bruce Wayne, düşmanlara karşı müttefik oluşturacak yeni arkadaş arayışına devam ederken Amazon’lara tekrar rastlarız. Yüzyıllardır derin bir uykuda olan ana kutu oyanmış, geçit açılmıştır. Steppenwolf (Ciarán Hinds) bu geçitten yüzlerce “öncü” ile birlikte Amazon’ların tapınağına düşer. Burada büyük bir savaş başlar ve Kraliçe Hippolyta (Connie Nielsen), Wonder Woman’ın görebilmesi için kadim ateşi yakmanın zamanı geldiğini söyler.

Bilinmezliklerle dolu ve dünyayı ilkel bir gezegene döndürecek ana kutular bir yanda, korku ile beslenen öncüler ve Steppenwolf diğer yanda Batman ve arkadaşlarının karşısına dikilir, olaylar gelişir.

 

Justice League Adalet Birliği Filmi Oyuncuları

Zack Snyder’ın yönetmen koltuğunda olduğu filmin kahramanların hikayelerini anlatmak konusunda harika bir kurguya sahip. Oyuncuların neredeyse eşit derecede rol dağılımı var ve karakterleriyle çok iyi örtüşüyorlar. Filmi 3D izledik, bu biraz rahatsızlık veriyor öte yandan CGI’ı başarılı buldum. Amazonlar yine etkileyiciydi ve Atlantis’e dair detaylar merak uyandırıcıydı.

Justice League’in, her bölümde uzaydan gelen bir güçle mücadeleye girişine şahit olacağımız malumunuz. İlk filmde izlediğimiz Steppenwolf belki çok akılda kalıcı bir kötü değil ama iyi işlenmiş bir kötü karakter. Filmde işlenen ana kutuların kökeni, anlatıma güzel yayılmıştı. Yapımın aksiyon sahneleri de gayet doyurucu, tempo zaman zaman düşmesine rağmen oldukça dengeliydi.

Gal Gadot, Wonder Woman Filmi‘nde bu kadar başarılı değildi, karakter artık iyice üzerine oturmuş ve aksiyon sahneleri ona çok yakışıyor.

Jason Momoa zaten Aquaman olmak için doğmuş.

Cyborg rolüyle ilk defa izlediğimiz Ray Fisher ve The Flash rolüyle izlediğimiz Ezra Miller’da karakterlerin hakkını vermiş.

Ray Fisher’ın oyunculuğunu daha doygun bulmakla birlikte The Flash’ın esprili diyaloglarından da büyük keyif aldım.

Bruce Wayne rolüyle Ben Affleck’e bayılıyorum ancak filmde pek çok sahnede korkunç bir makyaja maruz kalmıştı. Oyunculuğu ise her zamanki gibi harikaydı. Bunun dışında Lois Lane rolüyle Amy Adams’ı, Commissioner Gordon rolüyle J.K. Simmons’ı, Alfred Pennyworth rolüyle Jeremy Irons’ı, Dr. Silas Stone rolüyle Joe Morton’ı da izleme fırsatı bulduk.

İzlediğimiz sahnelere eşlik eden şahane müzik listesinde Danny Elfman’ın imzası var.

İzleyecekler için filmin tadını kaçırmamak adına bazı konuları atlamak durumundayım. Hem fanların hem de ilk defa izleyecek olanların Justice League Adalet Birliği Filminden keyif alacağını düşünüyorum. Ben filmi beklentisiz izledim ve beğenebileceğiniz pek çok farklı unsuru bir arada bulacağınızı düşünüyorum.

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim 🙋🏼

 

Justice League Adalet Birliği Filmi Fragmanı

Justice League Adalet Birliği Filmi Yorumu

  1 Yorum

  1. Avatar uwdr   •  

    cok mukemmel °%&₺₺

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir