LinkedIn Reklamları için Rehber

LinkedIn reklamları için rehbere ihtiyacınız varsa yazım tam sizlik.

LinkedIn reklam platformu ve LinkedIn reklam ortağı çözümleri yazımda sizi bekliyor.

 

LinkedIn Reklamları

Her ne kadar zaman zaman eleştirsek bile LinkedIn, yeni bağlantılar ve iş fırsatı arayan 500 milyonun üzerindeki profesyonel için bir dinamo görevi gördüğünü kanıtlamış durumda. Platform ayrıca pazarlamacılar için de bir aktivite merkezine sahip. LinkedIn’in sunduğu imkanlardan tam olarak yararlanmak isteyen işletmelerin, LinkedIn reklamcılığının nasıl işlediğini anlamaları gerekiyor.

En nihayetinde LinkedIn üzerinde reklam vermek, Facebook ya da diğer platformlardan kesinlikle daha farklı. LinkedIn kişilere ve işletmeler kendilerini göstermeleri için, her biri kendine özgü birçok seçenek çeşitliği sunuyor.

Sizin için hazırladığım bu LinkedIn reklamları rehberinde, platformun işletmelere sunduklarının neler olduğuna dair hızlı ama ayrıntılı bir içerik sunuyorum. İster LinkedIn platformuna yeni giriş yapıyor olun, isterseniz mevcut pazarlama varlığınızı güçlendirmek isteyin, vereceğim ipuçları ve stratejiler, etkili bir kampanya başlatmanıza yardımcı olacaktır.

 

LinkedIn Şirket Sayfanızı Oluşturun

LinkedIn reklamlarına giriş yapmadan önce, ilk olarak bir şirket sayfası oluşturmanız kesinlikle faydanıza olacaktır. Şirket sayfanızı, içeriklerinizi paylaştığınız ve yeni takipçiler edindiğiniz kendi kişisel merkeziniz gibi düşünün. Ayrıca işletme çalışanlarınızın büyüklüğünü de dert etmenize de gerek yok.

Şirket sayfaları yazımın alt bölümünde detaylandıracağım Şirket Güncellemeleri ve Sponsorlu İçerikler gibi özelliklerin kapılarını açar. Bir şirket sayfası oluşturmak gayet basittir, ancak başlamak için bir isim ve URL’den fazlasını gerektirir.

 

 

LinkedIn bir şirket sayfası oluşturmak için bazı yeterlilikleri listeler. Bu yeterlilikler aşağıdaki gibidir 👇🏻

 1. İlk önce adınız ve soyadınız ile kişisel bir profil oluşturmalısınız.
 2. Daha sonra bu profilin “profil gücünü”, orta düzey ya da ileri düzey gibi bir seviyeye getirmelisiniz.
 3. Bu profil ile yeterli sayıda bağlantı sahibi olmalısınız.
 4. Şirket ile olan bağlantınız profilde yazmalı.
 5. Şirkete dair olan mail hesabınız LinkedIn hesabınız ile bağlantılı olmalı.
 6. Son olarak şirketinizin e-mail uzantısı, tamamen şirkete özel olmalı.

 

Tüm bu yeterlilikleri sağlamak LinkedIn’in basit prensiplerini bilenler için yerine getirmesi kolay işlemler. Platformda tamamen yeni olsanız da, yeni bir profil açmak ve bu profil ile şirket sayfası oluşturmaya başlamak ortalama bir iki haftadan fazla vaktinizi almayacaktır.

 

LinkedIn Vitrin Sayfaları

Şirket sayfanızın yanında bu tür sayfalar, işiniz ile alakalı spesifik ürünleri ya da hizmetleri sergilemeniz için kullanılabilir. Her ne kadar bu özellik Adobe, Amazon gibi büyük markalar tarafından kullanılsa da, bu sayfalar takipçilerine alternatif çözümler sunan işletmeler için de harika bir özellik olarak kullanılabilir.

 

 

Vitrin sayfaları takipçilere işletmenizin hangi bölümünden istiyorlar ise, o bölümden güncelleme almalarını seçmek olanak sağlar. Ayrıca bu tür sayfalar, yöneticilere de sponsorlu güncellemeler yapma imkanı tanır. Şirket sayfalarında olduğu gibi, bu sayfaların oluşturulması da oldukça kolaydır. Bunun için;

 1. İşinizin hangi yönünün ya da hangi ürünün bir vitrin sayfasına ihtiyacı olduğuna karar verin.
 2. Şirket sayfanızdan “düzenle” bölümüne tıklayıp, “vitrin sayfası oluştur” kısmını seçin.
 3. İçeriğinizi paylaşmaya başlayın!

Unutmayın ki 🤔 sadece gerçekten kendine özel bir sayfaya ihtiyaç duyan bir ürün ya da hizmetiniz var ise LinkedIn’in bu özelliğini kullanın.

Şirket ve vitrin sayfaları, LinkedIn reklamlarını oluşturan en gerekli temeller. Şimdi, bunların üzerine asıl LinkedIn reklam platformuna geçeceğiz 👇🏻

 

Self Servis PPC Reklam Platformu

LinkedIn, self servis reklam platformunda maliyet etkinliğini vurgular. Aslında, günlük 10 dolar gibi bir miktar ile spesifik bir kitleyi hedefleyebilirsiniz. Facebook reklamlarının aksine LinkedIn, kullanıcılarının sadece spesifik bir kitleye ulaşmalarını sağlar. Ayrıca LinkedIn reklam vereceklere hedef kitlelerine ulaşmak için birçok opsiyon da sunar. Bu seçenekleri şöyle sıralayabiliriz:

Görüntü ve Yazı Reklamları

PPC reklamları başlangıç için belki de LinkedIn’deki en kolay seçeneklerden biridir. Bu reklamların kullanıcıların mesaj kutuları ya da ana sayfaları gibi birçok farklı yerde ortaya çıkma ihtimali bulunur. Self servis görüntü reklamları size reklamın yazıların yanında bir resim ya da video şeklinde ortaya çıkmasının imkanını sunar.

Eğer reklamınızın ciddi anlamda tıklanma almasını istiyorsanız, reklam metninin yanına bazı görseller eklemeniz sizin için önemlidir. LinkedIn rehberlerine göre, görsel içeren reklamların tıklanma oranları %20 daha fazladır. Reklama ekleyeceğiniz görselin boyutu maksimum 50 x 50 piksel genişliğinde olmalıdır. Genel bilgi vermek açısından şirketler bu reklamlarda insanların, ürünlerinin ya da şirket logolarının resimlerini kullanır.

Reklam metni konusunda, reklam başlığı hedef kitlenizde etki yaratabilmek için 25 karakter sınırında olmalıdır, yani kullandığınız her kelime üzerinde dikkatli düşünmelisiniz. Patlak ve etkileyici bir başlık çok iyi duracasktır. Bunu gerçekleştirmek için örneğin; hedeflediğiniz spesifik kitleye hitap edeceğiniz bir metin kurgulayabilirsiniz. Ayrıca ilgili kitlenin merakını çekecek sorular içeren başlıklar, tercih edilen ve sıkça kullanılan fikirler arasındadır.

LinkedIn reklamlarının bir diğer güzelliği ise çok yönlü olması ile ilgilidir. İlk olarak, bu reklamlar direkt kullanıcıların suratına çarpmaz ve herhangi bir sayfada doğal akış içerisinde yer alırlar. Ayrıca, bu tür reklamlar işletmeleri, milyon kez gördüğünüz aynı ve eski spam reklamlar yerine, yenilerini ortaya koymaya ve yaratıcı olmaya zorlar.

Şimdi, reklamınızın başlığını bulduysanız, gövde metnini oluşturmaya geçebiliriz. Gövde metni için 75 karakter sınırı bulunur ve bu sınıra kitleye ne önerdiğinize dair öz bir açıklama sığdırmanız gerekir.

 

Sponsorlu İçerik

LinkedIn’de bulunan diğer reklamlar haber akışının yan taraflarında bulunurken, sponsorlu reklamlar direkt olarak hedef kitlenizin haber akışının ortasına düşer. Böyle bir yerleştirme doğal olarak daha fazla etkileşimi yönlendirir. Sponsorlu içerikler içerik pazarlamasının prensiplerini anlamış işletmeler için çok daha büyük önem oluşturuyor. Örneğin çalışma alanı ile ilgili yeni güncellemeler yapmak bir şirket için iyi bir fikirdir.

Eğer siz de bir sonraki içeriğinizi sponsorlu yapmak istiyorsanız şu adımları izleyebilirsiniz 👇🏻

 1. Sponsor içerik yaratmak için şirket sayfasına erişmelisiniz. Burada reklam platformuna gelip, yeni kampanya yarat sekmesine tıklayın ve sponsorlu içerik kısmını seçin. Daha sonra genişletilmiş bir kitleye yaymak için hazırladığınız güncelleme ya da güncellemeleri seçin.
 2. Sonra, içeriği yaymak istediğiniz kitleyi seçmelisiniz. Şurası önemli bir nokta ki bütün içerikler eşit olacak şekilde hazırlanmıyor. Bazı gönderiler bir grup için diğer gönderilerden çok daha alakalı şeyler içeriyor olabilir. Unutmayın, reklamınızı yere, şirkete, endüstriye, başlığa ya da eğitim düzeyine göre ayarlayabilirsiniz.

Sponsorlu içeriğin gücü hakkında daha fazla öğrenmek için LinkedIn’in resmi rehberine de göz atabilirsiniz. Bu rehbere göre, sponsorlu içerikler, kullanıcıların da o ürün ya da şirketi tercih etme sıklığını arttırıyor.

 

LinkedIn Reklam Ortağı Çözümleri

Premium Görüntülü Reklam Tipleri

Bu görüntülü reklamlar aslında self servis reklamlarda bahsettiğim özelliklere benzer şeyler içeriyor. Fakat farkları hedef kitlenize sunacağınız reklamların boyutları ve nerede bulunacakları gibi konularda ortaya çıkıyor. Burada pazarlamacılar için 4 farklı görüntülü reklam formatı bulunuyor.

 • Orta Boy Dikdörtgen (300×250): Bu reklamlar sayfaların sağ taraflarında tepede ortaya çıkıyor. Ayrıca dikdörtgen reklamlar ana sayfada, profil sayfasında, şirket ve grup sayfalarında da görünebiliyorlar.
 • Uzunlama Dikdörtgen (160×600): Sayfanın sağ tarafında yer alan bu uzun reklamlar, kullanıcıların gelen kutusu ve mesaj sayfalarında ortaya çıkıyor.
 • Textlink: Bu opsiyon herhangi bir görsel içermiyor. Textlink sıralı yazıdan oluşan ve ana sayfa, profil sayfası, şirket sayfası, grup sayfası ve mesaj sayfasında üst kısımda görünen bir reklam içeriği.
 • Tabela (728×90): Bu enlemesine dikdörtgen şeklideki reklam türü, bazı akışların en alt kısımlarında kullanıcıların siteden ayrılmadan önce en son gördükleri şey olarak ortaya çıkıyor.

 

 

Sponsorlu InMail

LinkedIn son zamanlarda pazarlamacılara sponsorlu InMail seçeneğini erişilebilir hale getirdi. Bu seçenek, hedef kitlenize karakter sınırlaması içinde daha kişisel bir dokunuş ile ulaşma şansı sunuyor. Basitçe anlatacak olursak, sponsorlu InMail, reklam kullanıcılarına LinkedIn’ın 500 milyonluk kullanıcısından herhangi birine bir mesaj ya da e-mail gönderme olanağı sağlıyor. Ayrıca bu şekilde yüksek derecede hedefinizde olan gruplara da mesajınızı gönderme fırsatı bulabilirsiniz.

Neyse ki LinkedIn, bir kullanıcının belli bir zaman aralığı içinde alabileceği sponsorlu mesajlara bir sınır getirdi. Bu sayede gönderdiğiniz sponsorlu mesajların mesaj kalabalığı içinde kaybolmayacağından emin olabilirsiniz. Her kullanıcı, 60 günlük periyotlarda sadece bir sponsorlu mesaj alabiliyor.

 

“Şirketi Takip Et” Reklamları

Eğer bir işletme olarak LinkedIn’e yeni başlıyorsanız, takipçilerinizi genişletmek kesinlikle büyük bir önem arz ediyor. Şirket reklamları kullanıcıların sayfalarında ortaya çıkıp, onları sizin şirketinizi takip etmeleri konusunda teşvik ediyor. Bu reklamlar sadece platformdaki güvenilirliğinizi arttırmıyor, ayrıca bu insanları bir kez takipçiniz haline getirdiğinizde, içerilerinizi onlara ücretsiz bir şekilde ulaştırabiliyorsunuz.

Gördüğünüz gibi, LinkedIn markalara sağlam reklam platformları ile çalışma imkanı sunuyor. Şirketinizi ve ürünlerinizi teşvik etmekten konu açılında, mesele LinkedIn nasıl işliyor konusuna dönüşüyor. Ek olarak LinkedIn markalara reklamlarının nasıl işlediği hakkında bazı harika analitikler ve izleme araçları da sunuyor.

LinkedIn’de reklam modellerinde değişimler de devam ediyor. Çoklu fotoğraf ve video eklemenin dışında artık, video da oluşturulabilecek. Profesyonel paylaşımlarını video formatında yapmak isteyen kullanıcıların ilgisini çekebilecek olan bu özellik, şu anda sınırlı sayıda kullanıcıyla test ediliyor ve yakın zamanda tüm dünyada yayına alınması bekleniyor.

Sık yapılan LinkedIn hataları sizin de dikkatinizi çekiyor öyle değil mi?

Söz konusu iş dünyası ile ilgili olduğunda karşımıza bizi rahatsız edecek, faydasından çok zararı olacak konu başlıkları daha fazla rahatsız ediyor. Öyle ki bu duruma özellikle çeşitli araç ve platformları kullanırken rastlıyoruz. Bunun nedeni ise bu araç ya da platformları ya yanlış kullanıyor olmaktan kaynaklanıyor. Yanlış yapacağım korkusu ile platformu tam potansiyelinde kullanamayanlara da bolca rastlanıyor. MediaTrend için kaleme aldığım yazımda, bu sorun çerçevesinde kaçınmanız gerekenle yer verdim.  İlgili yazıma buradan 💁 Sık Yapılan LinkedIn Hataları ulaşabilirsiniz.

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

  3Yorum

 1. Avatar İbrahim   •  

  Merhaba

  Çok faydalı bir makale olmuş. Bir şey sormak istiyorum. Sponsorlu inmail seçeneğinde ücretler nasıl? Bu konuda elinizde bir bilgi var mı? Linkedin reklamları direkt hedefe ulaşıyor ama çok pahalı diye biliyorum.

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Gönderim başına ödemek istediğiniz miktarı (CPS) teklif olarak giriyorsunuz, akabinde sistem size önerilen teklif aralığını sunuyor. Reklam maliyeti diğer mecralara göre daha pahalı oluyor haklısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir