Siccin 4 Filmi

Siccin 4 Filmi ile korkmaya hazır mısınız?

Alper Mestçi’nin hem senaryosunu yazıp hem de yönetmenliğini üstlendiği Siccin 4 Filmi 1 Eylül’de vizyona giriyor. Basın gösterimi ile izlediğim filmle ilgili merak edilenleri ve yorumumu yazımda bulabilirsiniz.

Siccin 4 Filmi

Kendi alanında hatırı sayılır bir hayran kitlesine sahip Siccin serisi beyazperdeye geri dönüyor. Filmin yönetmeni Alper Mestçi ile 🙆 yan yana izleme şansı bulduğum yapım, yaşanmış gerçek bir olaydan esinleniyor ve cinlerin dünyasının kapıları aralamaya devam ediyor. Filmin sinematografik açıdan başarılı bulduğumu, iyi yönetilmiş bir film olduğunu belirtmek isterim. Serinin en korkunç filmi olarak lanse edilen yapımın detaylarına gelince.

 

Siccin 4 Filmi Konusu

Film, yaşanmış bir olaydan hikayeleştirildiğini ve bazı karakterlerin isminin yasal zorunluluklar sebebiyle değiştirilmiş olduğu uyarısıyla açılışını yapıyor.

Filmi bir genç kızın (Merve Ateş) günlüğüne aldığı notlar üzerinden izliyoruz.

Halil Yılmaz’ın (Mirza Metin) işleri bozulur ve çalışanlarına maaşlarını ödeyemez hale gelir. Çareyi eşi ve çocuklarını baba evine göndermekte bulur. Bu arada borçlarını ödemenin yolunu arar. Yılmaz ailesinin yerleştiği bu büyük evin bahçesinde dede Muhsin Yılmaz’ın (Kıvılcım Kaya) mezarı da yer almaktadır. Eşinin ölümünün ardından yatalak olan babaanneye ise (Yasemen Büyükağaoğlu) Rahime Hanım (Sebahat Adalar) bakmaktadır.

Yılmaz ailesi eve yerleşmesine yerleşir ama daha ilk günden tuhaf olaylar yaşanmaya başlar. İlk tuhaflıkları yaşamaya başlayan ise başına gelen ürkütücü bir olay sebebiyle konuşamayan Ömer’den (Muhammed Salih Gönültaş) başkası değildir. Ömer, babaannesininin yatak odasında rahmetli dedesini, siyahlar içerisinde kırmızı gözlü  kadını görmüştür. Rahime Hanım’dan çok korkan Ömer iyice içine kapanır ve nöbetler geçirir.

Ablası Ömer’i sakinleştirmeye çalışır ancak bu tuhaf olaylara o da şahit olmaya başlar.

Bu olaylar gittikçe büyür ve tüm aileyi etkiler. Çaresiz kalan aile bu tuhaf evde iyice sıkışır, olaylar gelişir.

 

Siccin 4 Filmi Oyuncuları

Muhteşem Tözüm’ün yapımcılığını, Alper Mestçi’nin yönetmenliğini üstlendiği, “Siccin” serisinin dördüncü filmi “Siccin 4”’ün senaryosu da yine Mestçi’ye emanet. Filmin başarılı görüntülerinde Erhan Makar’ın ve hikayenin etkisini katlayan müziklerde ise Reşit Gözdamla’nın imzası var.

Filmin oyuncu kadrosunda; Mirza Metin, Yasemin Kurttekin, Sebahat Adalar, Yasemen Büyükağaoğlu, Mana Alkoy, Merve Ateş, Muhammed Salih Gönültaş, Kıvılcım Kaya, Aslı Sevi ve Adnan Koç’u izliyoruz. Başarılı oyunculukların büyüsünü tek bozan ise ne yazık ki çocuk oyuncu Muhammed Salih Gönültaş. Ne korkmasını ne gülmesini tam beceremediği için bu durum, bulunduğu sahnelere olumsuz yansıyor. Başta Sebahat Adalar olmak üzere Mirza Metin, Merve Aktaş ve Yasemen Büyükağaoğlu etkileyici oyunculukları ile göz dolduruyorlar.

 

Alper Mestçi seriyle ilgili olarak aşağıdaki açıklamayı yapmış.

Serinin 1. ve 2. filminde korkuya dramı, 3. filmde ise korkuya aşkı eklemiştik. Bu sefer ise korkuyu korkuyla çarptık üzerine de dram ekledik”.

Filmin görüntü yönetimi çok başarılı, makyajlar arada sırıtsa bile mekan ve sahne seçimlerinin dört dörtlük olduğunu düşünüyorum. Filmin büyük bölümüne eşlik eden ve tempoyu harmanlayan müzikler ise çok çok başarılı. Siccin özel bir seri ve bu son filmde de ince ince işlenmiş bir yapım izliyoruz. Korku unsurları düşünüldüğünde koltuğunuzdan zıplatmıyor ama sıkıcı tek bir unsur yok ve baştan sona keyifli bir seyir sunuyor. Siccin 3’te de izlediğimiz Orhan (Adnan Koç) karakteri bu filmde de karşımıza çıkıyor.

 

Alper Mestçi’nin basit bir hikayeyi kalabalıklaştırmaya gerek duymadan yalın bir şekilde aktarması takdire değer. Siccin 4’ün son dönem izlediğimiz yabancı korku filmlerinden aşağı kalır yanı yok, üstelik bu toplumun temel korku unsurlarından biri ile besleniyor. Çocuk oyuncu seçiminde daha dikkatli davranılsa Siccin serisini de aşan bir yapım izlediğimi söyleyebilirdim.

Film boyunca temponun hiç düşmediğini ve merak unsurunun hep taze tutulduğunu da eklemek isterim. Ben filmi beğendim ve beklentilerimin de üzerinde buldum. Seriyi sevenlere ve yerli korku filmi sevenlere ısrarla öneririm.

Siccin serisinin anlatım etkili ve basit, iyi senaryo üzerinde hikayeleştiriliyor. Dabbe serisi gibi üstün körü korku unsurlarını üst üste dayatmaktan oldukça uzak. Bu açıdan çok özel bir seri ve Mestçi kendine has imzasıyla hafızalarımıza yer etti. Yönetmen, her seferinde zihnimizde farklı bir tat bırakmayı başarıyor.

Siccin 4 Filmi Fragmanı 

İzleme şansı bulamamış olanlar için Siccin Serisini de kısaca özetlemek isterim. 

Siccin Serisi

Alper Mestçi imzası taşıyan seride şimdiye dek 4 film izledik.

Siccin

2014 yılında izlediğimiz ilk filmde genç ve güzel bir kadın olan Öznur’un hikayesine yakınlaşıyoruz.

Öznur teyzesinin oğlu Kudret’e çaresizce aşıktır. Evli olan Kudret’i kendisine aşık etmek için Kudret’in eşi Nisa’ya büyü yaptırır. Bu büyü sonucu cinler Nisa’ya musallat olur.

Siccin 2

2014 yılında izlediğimiz ikinci filmde çocuklarının kaybı ile dibe vuran Hicran ve Adnan’ın hikayesine yakınlaşırız. İki yaşındaki çocuklarını bir kaza sonucu kaybeden çiftimiz gittikçe iki yabancıya dönüşür. Psikolojisi bozulan çift tuhaf olaylar yaşamaya başlar. Hicran bir hocaya gider ve kendisine yapılan büyüyü öğrenir. Film bu güçlü büyüyü ve ardında yaşananları anlatır.

Siccin 3

2016 yılında izlediğimiz üçüncü filmde bir aşk hikayesine ve iki yakın arkadaş olan Orhan ve Sedat’ın hayatlarının değişimine ortak oluyoruz.

Orhan, Sedat’ın kız kardeşi Kader’le evlenir. Sedat’ın yaptığı araba kazası üçünün de hayatlarının dönüm noktası olur. Sedat’ın oğlu Mehmet felç olur. Kader ise geçmişini hatırlayamaz. Orhan bu olay yüzünden Sedat’ı suçlar ve bütün iletişimini keser. Sedat, duyduğu vicdan azabı ve yaşadığı tuhaf ürkütücü olaylar nedeniyle iyice dağılır. Orhan, çok sevdiği ilk ve tek aşkı Kader’i kaybetmemek için korkunç bir şey yapar.

 

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

 

  1 Yorum

  1. Nuri Özkan   •  

    Emeğinize sağlık hocam öerak ettiö gideceğim bu gilme inşallah

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir