UpCall ile Bilinmeyen Numara Kalmayacak

UpCall, arama deneyimini değiştirerek dünyada bir ilke imza atıyor. Turkcell mühendislerinin geliştirdiği UpCall uygulaması, cep telefonundan arama alışkanlığını değiştiriyor.

UpCall ile telefon rehberinde kayıtlı olmayan numaralardan gelen çağrıların kime veya hangi kuruma ait olduğu görülebiliyor. Turkcell’lilere özel sunulan uygulama sayesinde aramalara konu ekleyerek neden aradığınızı iletebilirken fotoğraf ekleme özelliğiyle eğlenceli aramalar yapılabiliyor.

UpCall

Türkiye’de mobil kullanıcıların hayatına kolaylık getiren Turkcell, inovatif servislerine bir yenisini daha ekledi. Turkcell’in yenilikçi uygulamaları arasına adını yazdıran UpCall, akıllı telefondan arama deneyimini başka bir boyuta taşıyor. Bir arama ekranından çok daha fazlasını sunan UpCall ile kişinin rehberinde kayıtlı olmayan numaralardan gelen çağrıların kime veya hangi kuruma ait olduğunu görmek, tüm aramaları tek bir ekrandan yönetmek mümkün oluyor. Bu sayede banka, restoran, resmi kurum, market, kuru temizlemeci ya da henüz telefonunu kaydetmediğiniz biri aradığında telefon ekranında anında kim tarafından arandığı görülebiliyor. Android işletim sistemine sahip cihazların yanı sıra iOS işletim sistemine sahip cihazlarda arayan kişi bilgisini anında ekrana taşıyarak dünyada bir ilke imza atan UpCall sayesinde telefon numarasına ulaşmak istenen bir kişinin ya da mekanın sadece ismini yazarak numarasına kolayca ulaşmak ve aramak mümkün oluyor.

 

 

Konuyla ilgili açıklamasında Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu şunları kaydetti: “Dünyanın ilk dijital operatörü olarak, akıllı telefonların olmazsa olmazı SMS uygulamasını yeni nesil iletişim platformumuz BiP ile değiştirdik. Şimdi de yeni uygulamamız UpCall ile telefonlarda bugüne kadar değişmeyen arama ve rehber uygulamalarını değiştirmeye hazırlanıyoruz. Yeşil bir arama butonunun çok daha fazlası olan UpCall ile kullanıcılarımıza yepyeni bir deneyim yaşatmayı amaçlıyoruz. Yeni nesil akıllı rehber olarak tabir ettiğimiz UpCall’a arayan kişinin numarası rehberde kayıtlı olmasa bile arayanın kim olduğunu gösterme özelliğinin yanı sıra pek çok fonksiyon ekledik. Aramalara konu ve fotoğraf ekleyebilme seçenekleri sayesinde karşı tarafa çağrıyla birlikte neden arandığı bilgisi de ulaşıyor. Böylece mesajı gören kişilerin acil durumlarda aramaya hızlı cevap vermesi mümkün oluyor. Ayrıca Turkcell’liler UpCall ile aynı anda birden fazla kişiyi tek bir tıkla aramaya ekleyerek konuşulabiliyor, yer veya kişi bilgisini yazarak bilmediği numaraları öğrenip arayabiliyor. Tüm bu özellikleriyle UpCall, arama deneyiminde yeni bir dönem başlatıyor.‘’

 

Cepten tek tıkla grup araması

Özellikleriyle fark yaratan UpCall, grup aramalarına kişileri tek tek eklemeye son vererek sadece tek bir tıkla grup araması yapılmasına olanak sağlıyor. İlk defa UpCall ile sunulan bu seçenek ile bir grup oluşturup tek tıkla gruptaki herkesi aynı anda arama ve hep birlikte sohbet etme imkânı tanınıyor. Bunun için aranılan kişilerde UpCall uygulamasının yüklü olması gerekmediği gibi diğer operatör kullanıcısı da olabiliyorlar.

 

Bir kişinin ismini ya da mekânın adını yazın, telefonu çıksın

Tanıtım, reklam ve bilgilendirme amaçlı bir numara aradığında uyarı gönderen uygulama, telefonda kayıtlı olmayan numaraların aranmasını da sağlanıyor. Bu sayede arama ekranında ulaşmak istediğiniz kişinin ya da mekânın sadece ismini yazarak arama yapmak mümkün oluyor. Örneğin; acil bir durumda en yakındaki eczaneler sorgulanıp harita üzerindeki konumları ve gidiş rotası kolayca görüntülenebiliyor.

 

Tüm aramalar tek ekrandan yönetiliyor

UpCall’un rahatsız etme özelliği ile telefon açıkken, arayanlar ulaşılamıyor anonsu duyarken, aranan kişi ise hangi numara ne zaman aramış gelen bildirimler ile öğrenilebiliyor. Turkcell’in KimAramış, KimAramış Ektsra, CepAçık, CepAçık Ekstra, KimArıyor, ŞimdiAra gibi arama servislerine abone olanlar, tüm aramaların tek bir ekran üzerinden kolayca yönetilebildiği UpCall ile sadece başarılı ve cevapsız çağrıları değil, telefon kapalıyken ya da meşgulken arayanları da arama kayıtlarından görebiliyor. Ayrıca arayıp ulaşamadığı kişiler telefonlarını açtığında ya da konuşmalarını bitirdiğinde yine aynı ekran üzerinden haberdar olunabiliyor. Böylelikle kullanıcıların daha önce kısa mesaj ile aldıkları bildirimler, uygulama bildirimleri ile tek ekrandan çok daha kolay ve anlık takip edilebiliyor.

 

 

 

UpCall Turkcell Ücretli mi?

UpCall Turkcell uygulamasını indirmek ücretsiz.

Android cihazlar için UpCall uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

iOS cihazlar için UpCall uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

Diğer ücretlendirmelere gelince;

 • Uygulama üzerinden başlattığınız aramalar varsa paketinizden yoksa standart ses tarifenizden ücretlendiriliyor. Grup arama yaparsanız, gruptaki her bir numarayı ayrı ayrı aramış gibi ücretlendiriliyorsunuz.
 • Uygulamadaki özelliklerden faydalanabilmeniz için (arayanı gösterme, konu ve resim ekleme, bilinmeyen numara arama, rahatsız eden numaralardan haberdar olma, vb..) internet bağlantınızın olması gerekiyor ve varsa internet paketinizden yoksa standart mobil internet tarifesi üzerinden ücretlendiriliyorsunuz.

 

 

 

  3Yorum

 1. Onur   •  

  Peki bu uygulamadan faydalanmak için adres defterimizi Turkcell ile paylaşmak “kişisel verilerin gizliliği” ilkesine aykırı değil mi? Ben numaramı Ali’ye verdim, Ali rehberini Turkcell’e yükeyince benim numaramı bilmeyen başkaları da beni tanıyacak. Bu ne kadar güvenli?

  • fundalina fundalina   •     Yazar

   Bu alanda kullandığımız hemen tüm uygulamalar adres defterimize erişim sağlıyor. Sosyal hesaplarımız için de aynı durum söz konusu. Elbette güvenliğimizi önemsemeliyiz ama bu tür endişeleriniz varsa akıllı telefon kullanma konusunda da biraz mesafeli olmanız gerekiyor ki şu zamanda bu çok zor. Ben kendi adıma kullandığım uygulamalar konusunda seçiciyim ama seçici olmak güvenlik konusunda riskleri ortadan kaldırmıyor.

 2. Arif Cemre   •  

  Bipden sonra bu uygulama 🙂 Bütün verilerimiz turkcellde toplansın holeyyyy 😀 😀

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir