Manibux online alışveriş verilerini paylaştı

Manibux, yeni tip korona virüs salgını nedeniyle değişen tüketim alışkanlıkları paralelinde artan online alışveriş verilerini paylaştı.

Türkiye’nin ilk ve tek harçlık platformu manibux, Korona virüs ile mücadele kapsamında okullardaki örgün eğitime ara verilmesi sonucunda mart ayının son iki haftasında harçlıkların online harcama oranının yüzde 82’ye ulaştığını belirtti.

Bilim Kurulu’nun tavsiyesi doğrultusunda 20 yaşının altındakilere sokağa çıkma yasağı getirilmesiyle çocuk ve gençlerde tüketim alışkanlıklarının nasıl şekillendiği de ortaya çıktı.

Manibux’a göre en çok harcama Udemy, Netflix, Spotify, Microsoft Store, Google Play, Apple Store, Playstation Network, Gittigidiyor.com, Hepsiburada.com, Trendyol, Grupanya, Yemeksepeti markalarında yapıldı.

Manibux online alışveriş verilerini paylaştı

Tüm dünyada salgın vakaları her geçen gün artarak devam ederken virüsten korunmak için okulların kapandığı 16 Mart 2020 tarihi itibariyle evlerinden çıkmayan manibuxlı çocuk ve gençler,  martın ayının son haftalarında online alışverişe yönelerek harçlıklarını değerlendirmeye başladı. Nisan ayında da harçlıklarını dijital olarak almaya devam eden manibux kullanıcılarının %70’i bu harçlıklarının bir kısmını online ortamda kullanabildi.

Salgın öncesinde manibux kullanıcıların yüzde 32’si harçlıklarını online’da harcarken özellikle mart ayının son  haftasında internette harçlık kullanımı ciddi bir artış göstererek  yüzde 82’ye ulaştı ve en çok internetten alışverişin yapıldığı il İstanbul oldu. Sektörel olarak internet alışveriş rapor listesinin ilk sıralarında oyun, eğlence, yemek ve giyim kategorileri yer aldı.

Online’da oyun ve eğlence ön planda

En çok harcama Udemy, Netflix, Spotify, Microsoft Store, Google Play, Apple Store, Playstation Network, Gittigidiyor.com, Hepsiburada.com, Trendyol, Grupanya, Yemeksepeti markalarında yapıldı.

Pandemi salgını nedeniyle online harcama artışlarının devam edeceğini belirten manibux, bu online alışverişlerin aile kontrolünün yanı sıra çocuğun sorumluluğunda olması gerektiğine de dikkat çekti.

Online kullanımın arttığı bu dönemde anne ve babalar, çocuklarına kendi kredi kartlarını vererek kontrolsüz bir harcama ortamı sunmak yerine manibux kartlar aracılığı ile hem güvenli, hem kontrollü bir şekilde harcamaların yapılmasını sağlayabilirler.

Manibux online alışveriş verilerini paylaştı.

Karantinada daha çok para biriktirildi.

Karantina döneminde harçlıkların biriktirme oranı %30’dan %45’e yükseldi. Çocuklar bu dönemi Karantina sonrası yapacakları için para biriktirme dönemi olarak gördüler.

 Alınan harçlık miktarı azaldı.

Çocukların evde olması, okulları kapalı olması haftalık ortalama harçlık miktarının da %20 civarında düşmesine sebep oldu. Düzenli harçlık ödemeleri değişmezken anlık olarak gönderilen harçlık miktarı düştü.

Uzak akrabalardan alınan dijital harçlık miktarı arttı.

Bu dönemde özellikle doğumgünü zamanlarında ve 23 Nisan haftası whatsapp ile harçlık isteme ve uzak akrabalardan harçlık yüklenmesi oranları ciddi artış gösterdi. %40 civarında bir artış yaşanan bu özelliğin Ramazan Bayramı döneminde zirveye ulaşacağını tahmin ediyoruz. Sosyal Mesafenin korunacağı hatta sokağa çıkma yasağının konuşulduğu bu Bayram’da çocuklar harçlıklarını dijital olarak almaya devam edebilecekler.

Manibux, 2019 yılı kapsamında harçlık alışkanlıklarıyla ilgili oluşturduğu “Harçlık Raporu Analizi”ni yayımlamıştı.

Çocukların kendi paralarını yönetme ve tasarruf bilincini oluşturma amacıyla kurulan manibux, Türkiye genelinde 35.612 aile ile oluşturduğu 2019 raporuna göre kızlar erkeklerden daha fazla harçlık almaya devam ediyor, harçlıklarının üçte biri biriktiriliyor, en fazla cumartesi günü harcama yapılıyor, giyim ve kafeler birinci sırada olmakla birlikte online’da harcama tutarında artış dikkat çekti.

Çocukların para yönetimini öğrenmeleri, parayı ebeveynlerin desteği ile harcamalarını veya biriktirmelerini sağlayan bir harçlık yönetim sistemi olan manibux, 2019 yılı kapsamında harçlık alışkanlıklarıyla ilgili oluşturduğu “Harçlık Raporu Analizi”ni yayımladı. Türkiye genelinde toplam manibux kullanıcısı olan aile sayısı 35 bin 612’ye ulaşan uygulamada 2019 yılı içerisinde 3.500.000 TL’yi aşkın harçlık verildiği belirtildi.

  1 Yorum

  1. Pingback: FinTech alanında haftanın gündemi 7 - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir