Marketing Meetup 2018 Ardından

Marketing Meetup 2018 Ardından…

Gelin sizi Marketing Meetup 2018 ‘e götüreyim

19 Nisan’da Uniq İstanbul’da gerçekleştirilen Marketing Meetup 2018 hakkında merak edilenleri ve aldığım notları yazımda bulabilirsiniz.

 

Marketing Meetup 2018’in Ardından

Bu yıl 5’incisi düzenlenen Marketing Meetup 2018, iş zekâsı, analitik düşünme yetisi ve entelektüel birikimleriyle iş dünyasının dâhilerini bizlerle bir araya getirdi. Marketing Meetup 2018’in bu yılki odak noktası “deneyim” olarak belirlenmişti.

Dünyanın ilk insansı robotu Sophia da Marketing Meetup’ta idi. Hanson Robotitcs’in en son robotu olan Sophia ile tanışma fırsatı bulacak olmak herkesi heyecanlandırmıştı.

Marketing Meetup 2018’de ele alınacak konuların başlıcaları büyük veri, deneyim, dijital, fütürizm, müşteri deneyimi, pazarlama, robotik, teknoloji, veri, veri ve insan ilişkiler, ve yapay zeka idi.

Marketing Meetup’ta “Master of Ceremony”, değerli dostum Hakan Akben’e teslim edilmişti. Sahneye çok yakışan Hakan Akben, etkileyici ve akıcı sunumları ile iz bıraktı.

 

 

Hepimizi işimizden edecek olan tek şey müşteridir diyen Akben, “Pazarlama departmanı demek aslında müşteri demek, müşteriyi ilgilendiren her şey pazarlamanın konusu oluyor.” dedi ve bu alandaki rekabete de dikkat çekti. Bu konuda deneyimin öne çıktığını belirterek, günün akışının buna bağlı olarak şekilleceğini söyledi.

 

 

Ardından Marketing Meetup ve Pazarlamasyon Kurucusu Necip Murat, açılış konuşması için sahneye geldi. Etkinliğin mimarı olan Necip Murat, etkinliğin sıradanlığın dışına çıkarak ses getirdiğini ve bu yıl 5’incisi düzenlendiğini söyledi. Programı hazırlamak için uzun zamandır ve çok çalıştıklarını belirterek dünyanın ilk insansı robotu Sophia’yı Türkiye’ye getirmekten duydukları gururu dile getirdi. Böylesi etkileyici ve ses getiren bir etkinliği organize etmek elbette zor bir iş. Son derece tevazu sahibi olan Necip Murat’ı ve ekibini ne kadar alkışlasak az.

 

Onda Yönetim Danışmanlık Kurucu Ortak – Strateji Tasarımcısı Mehmet Acar ve Onda Yönetim Danışmanlık Kurucu Ortak – Pazarlama Tasarımcısı Hanzade Acar, “Deneyimleriniz Kaderiniz mi?” konu başlığı ile Marketing Meetup sahnesindesindeydi.

Eğlence mühendislerinin tasarımları eşliğinde izlediğimiz bu değerli isimler, deneyimi farklı bir bakış açısı ile ele aldı.

 

 

Özetle; “Hayatınızda kalp ve beynin buluşmasına çok önem verin. İyiyse kötüyse geçmişten geleceğe getirdiğimiz mutluluklar, hüzünlerle beslenir.  Bugünkü yaptıklarımız ya geçmişte yaptıklarımızın sonucudur ya da yapmadıklarımızın. Bugün yaptıklarımız, gelecekte yapacaklarımızın bir ön izlemesidir. Aynı zamanda sadece bugün yaptıklarınız değil, aynı zamanda bugün seçtikleriniz de gelecekte karşılaşacaklarınızın bir ön izlemesidir. Bugün seçtikleriniz kaderinizi belirler. Hayatta alınabilecek en büyük karar kiminle vakit geçirdiğimizi akıllıca seçmektir. Doğru insanları seçtiğinizde doğru kararları alırsınız. Hayatınızda dönüm noktasında rastlantılarla da karşılaşırsınız ve bu seçiminiz hayatınızın akışını değiştirir. Deneyimler hep devam ediyor ve hareket halinde olmamızı sağlıyor. Deneyim kazanmak için çalışın, seyahat edin, yeni insanlarla tanışın. Yeni akıllılık artık ise duygusal zeka. Günümüzde 10 önemli kriterden biri duygusal zeka. Teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin sadece insanların yapabileceği şeyler de var. Yüzmeyi unutmayın.”

 

Ardından değerli dostum Kreatif Direktör Olcayto Cengiz’i dinledik.

Bir süredir Almanya’da yaşayan Olcayto Cengiz’i dinlemek çok keyifli. Eğlenceli üslubunu bilgisi ile birleştirerek hepimizin içini ısıttı.

 

 

Cengiz “Deneyim kişiye özeldir. Deneyim insanı insan yapan şeydir. Deneyim teknoloji ile birleştiğinde ise size unutulmaz anılar biriktiriyor.” dedi, oğlu ve kendisi arasındaki teknolojiye yaklaşım farkını karşılaştırdı.

Jenerasyonlar çok hızlı ilerlediğini dile getirerek, bizleri Meh jenerasyonu ile yakınlaştırdı.

Akıllı telefonlara ne kadar bağımlı hale geldiğimize vurgu yapan Olcayto Cengiz, “Teknolojinin kölesi olmuş durumdayız. Cep telefonu alışkanlığı diye bir tabir var ve bedenimizde değişimler olmaya başladı. Bu konuda önerim, ekranınızı siyah beyaz yapın ve daha az kullandığınızı görün. Günümüz bizi tam bir arşivci haline getirdi. Çektiğimiz fotoğraflara tekrar bakma olasılığımız az çünkü genel bir açlığımız var. İşleyeceğimiz bilgiden daha fazlasına maruz kaldık. Gideceğimiz yolda kaybolmanın zevkini unuttuk. Bu yolda okumalı, araştırmalı ve öğrenmeliyiz çünkü deneyim ancak bu şekilde gelişiyor” dedi.

Teknolojinin gelişimine verdiğimiz tepkiyi de dile getiren Olcayto Cengiz, mevcut ve bizi şaşırtan gelişmelerin gelecekte değil tam şu anda olduğunu belirtti ve deep learning, yapay zeka, robotik gelişmeleri örnekleri güncel örnekleri eşliğinde aktardı. Stephen Hawking‘in yapay zeka konusundaki “dikkatli olun” uyarılarına dikkat çekerek yapay zekanın hayatımıza kattığı tüm artılara rağmen bir tehlikeli olabileceğinin altını çizdi. Öğrenmeyi keşfetmeyi, merak etmeyi unutuyoruz çünkü bu bize sağlanıyor.”

Olcayto, “Do You Trust This Computer” isimli belgeseli ise izlememizi önerdi. İzlemeyenler için belgesel temel olarak yapay zekanın hayatımızı sarıp sarmalamasının çok yakın oluşunu ve bu çalışmaların tüm dünyamızı değiştireceğini güncel örnekler ve önemli isimlerin görüşlerine yer vererek anlatıyor. İzlemeyi düşünenler için belgeseli aşağıya ekliyorum.

 

 

Ardından tüm zerafeti ile Migros Marcom & CRM Direktörü Kına Demirel sahnedeydi.

Büyük Veri ile Türkiye’deki Müşteri Deneyiminin Geleceğini Şekillendirmek” konu başlığı ile dinlediğimiz Demirel, müşterilerinin nabzını tuttuklarını ve çoklu format bir yapıda sektörde yer aldıklarını belirtti. Hipermarketten süpermarkete, küçük mağazalardan Macro Center’lara, tazedirekt’ten sanal markete kada tüketicinin ihtiyacı ne ise, o formata dönüştürdüklerini belirtti. Migros’ta 21 yıldır görev yaptığını ve bu kurumda çalışmasının sebeplerini “son on yıldır Türkiye’nin en iyi markası seçilmesi ve doğadan aldığını doğaya vererek daha sağlıklı nesiller yetişmesine olanak sağlaması” olarak açıkladı. Sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarına da dikkat çeken Demirel, yaptığı işi tüm müşteri deneyimini ekibiyle birlikte yönetmek olduğunu söyledi. Migros’ta çalışmaktan gurur duyduğunu ve yenilikçi çalışmalarla sektöre yön verdiklerini ifade etti.

 

 

Tüketici trendlerini üç bölümde “Ailemi Gözeten, Zamanımı Gözeten ve Sağlığımı Gözeten” olarak belirtti ve bu trend başlığı altında Migros’un sunduğu hizmetleri aktardı. Alışveriş verilerimiz üzerinden nasıl beslendiğimizi ölçümlediklerini, buna bağlı geliştirilen iyi yaşam tavsiyeleri ile hayatımızı kolaylaştırdıklarını ve daha sağlıklı beslenmeye teşvik ettiklerini ekledi.

Teknolojik gelişmeler konusunda ise teknolojinin yıllardır yenilikler sunduğunu, hızlı değiştiğini ve hayatımıza yeni kavramlar getirdiğini belirtti. Yenilikler karşısında panik ve şaşkınlık havasından çıkıp doğru değerlendirerek işimize kanalize etmemizin bir zorunluluk olduğunu ve buna alışmamız gerektiğini söyledi.

 

Yapay Zeka trendi artarak devam edecek mi yoksa soğuk kış yakın mı ? Spekülasyonlarla icatların birbirine karıştığı bir dönemde önümüzü nasıl görebiliriz ? konu başlıkları altında Sanatçı / Eğitmen Bager Akbay sahnedeydi.

 

Robot Şair “Deniz Yılmaz’ın hazin hikayesini kendisinden dinledik.

 

 

Deniz Yılmaz bir yapay zeka. Bager Akbay tarafından oluşturulmuş bu yapay zekanın özelliği ise şiir yazması. Şiir yazmayı öğrenebilmek için 12.000 şiir ile Markov zinciri analizi yapan Deniz Yılmaz, kelimelerin ard arda olması arasındaki ilişkiyi öğreniyor. Hangi kelimenin ne oranda geçtiğini dahi öğrenen Deniz Yılmaz, bu analizine göre kullandığı kelimenin ardından gelmesi gereken yeni kelimeyi hesaplıyor. Böylelikle yapay zeka şiire özel kelime haznesi üzerinden şirini oluşturuyor.

 

Yazar | Danışman Aret Vartanyan’ı “Yapay Zeka Toplumsal Yapıyı Nasıl Şekillendirecek?” konu başlığı ile izledik.

Teknolojik gelişmeler ışığında günümüz ilişkilerini irdeleyen Vartanyan özetle şunları söyledi.

Teknoloji lle aşinayız. Black mirror dizisi favorilerimizden, günlük hayatımızda da böyle. Ben insan odaklı çalışıyorum, gerçek anlamda binlerce insanla temasım var. İnsan odaklı olarak yola çıkmışken x y z kuşaklarını, yapay zekayı konuşuyoruz. Sokaktakiler bundan korkmaya başladı. Acana insan robot savaşı gerçek olacak mı diye endişeleniyor. İlişkiler de şekil değiştirecek mi, merak ediyor.

İlişkiler konusunda en büyük nokta aldatma ve aldatılma. İnternet bu durumu tetikledi.

 

 

Teknolojiyi sosyal yapıya nasıl entegre edeceğiz bunu tartışmalıyoz, öze dönmeli ve insanı ele almalıyız.

Yapay zeka iki şeyi yapamaz; yaratıcılığı ve duyguyu.

Makinelere sahte derken biz ne kadar gerçeğiz. Günlük yaşantımızda iletişim kurarken biz aslında birer avatar olabilir miyiz.

Çevremizde olan biteni göremiyoruz. Böyle olunca yapay zekadan ne beklemeliyiz. Bizim toplumumuzun temel sorunu özgüven ve kendini ifade eksikliğidir. Biz kendimizi değerli bulmadığımız sürece bir şey değişmeyecek. İnsanı anlarsak eğer, aydınlığı da kavuşabiliriz.

Günümüzde insan beyni bilgisayara taşınmaya çalışılıyor öte yandan insanlarla iletişimimiz kopuk. Zaten robotlaştık, birbirimizle selamı sabahı kestik. Üzgün insanlık bu kadar sorunluyken elbette insanın oluşturduğu teknoloji de sorunlu olacaktır. Bu sebeple odağa insanı koymayı asla unutmamalıyız. Biz teknolojiyi nasıl kullanıyoruz da, gelecekte nasıl kullanacağımızı düşünüyoruz. Teknoloji bizi ve toplumumuzu yansıtıyor.

Boşanmaların %29’u sosyal medya kaynaklı. İnsan bir kaynak değil değerdir, bunu unutmamalı.

 

Happn Kurucu ve CEO | Dailymotion Kurucu Ortağı Didier Rappaport “Veri, Yapay Zeka ve İnsan İlişkileri” konu başlığı ile Marketing Meetup 2018 sahnesindeydi.

Happn’in kuruluş hikayesini anlatan Rappaport, günümüzde çok fazla seçenek olduğunu ve yapay zekanın bir zorunluluk olarak ortaya çıktığını söyledi. Bir çok insanın yalnız olduğu ve yeni insanlarla tanışmakta zorluk çekmesi sebebiyle bir çözüm olarak geliştirilen Happn’in de yapay zeka destekli işlediğini belirtti. Yapay zeka sayesinde en uygun eşleştirme ile karşılaşan kullanıcıların memnuniyetinin yüksek olduğunu da belirtti. Uygulamanın kullanıcı verilerinin gizliliğinin büyük bir sorumluluk olduğunun bilinciye hareket ettiklerini ve blockchain tabanına geçmek için çalışmak istediklerini de ekledi.

 

2014 yılında kullanıma sunulan, gerçek zamanlı konum belirleme özelliği (hyper geolocation) ile yolunuzun kesiştiği kişilerle tanışmanızı sağlayan mobil tanışma uygulaması happn, 40 ülkede 50’den fazla büyük şehirde 47 milyonun üzerinde kişi tarafından kullanılıyor. happn’ın Türkiye’de de 2,7 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunuyor. Rappaport 1,6 milyon kullanıcının bulunduğu İstanbul’un kullanıcı sayısı bakımından dünyada üçüncü büyük şehir olduğunu ve onu Türkiye’de Ankara ve İzmir’in takip ettiğini söyledi. Rappaport’un verdiği bilgilere göre, İstanbul’un en çok “Crush” olunan, yani kullanıcıların birbirlerini karşılıklı beğendiği merkezleri Kadıköy Meydanı, Ortaköy Meydanı ve Bakırköy Meydanı. Rappaport Topkapı Sarayı’nın da dünyada insanların en çok “Crush” olduğu 10 tarihi mekân arasında yer alıyor.

 

Salonda kimlerin Happn kullandığını soran Rappaport, kalkan parmakları az buldu ve Türkiye verileri üzerinden Türk kullanıcılarının liderliğini ilan etti. Türk kadınlarının uygulamayı indirme ve kullanma konusunda ilk sırada yer aldığını açıkladı ve favori buluşma mekanlarını bizlerle paylaştı. Happn kullanıcıları bu değerli bilgileri yukarıdaki görselde bulabilir.

 

 

Nielsen Turkey CEO’su Didem Şekerel Erdoğan ve Nielsen Turkey COO&CTO’su İnci Gültekin “Dijital Çağda Big Data Analitiği: Nielsen’ın Gelecek Vizyonu” konu başlığı ile Marketing Meetup 2018 sahnesindeydi.

Sunum Nielsen’in geçmişten günümüze yolculuğu ile başladı. Nielsen, tüketicinin hayatındaki davranışlarının bir izdüşümü olarak tanımlandı. Pazara dair paylaşılan güncel veriler ise çok ilginçti. Tüketim alışkanlıklarımıza dair onlarca veri bizlerle paylaşıldı.

 

 

Bizimle paylaşılan verilerin ölçümlenmesinde ise Nielsen Connected System kullanılmıştı.

 

Nielsen’in Connected System, kaynaklarınızı doğru veri ve teknolojiye göre hizalamanın daha hızlı ve verimli bir yolunu sunuyor. Tek bir erkan üzerinden tüm bağlantıları, veri kaynaklarını ve verinin gerçek zamanlı oluşu sebebiyle eylem planı oluşturulabiliyor. Pek çok paydaşın olduğu bu sistem birden fazla veri kaynağını birleştiriyor.

Bu sistemin oluşum sebebi ise içgörü yerine artık öngörüye ihtiyaç duymamız. Bu yeni bağlaşık sistem öngörüleri gözler önüne sererek, kontrol altında tutulmasına ve eyleme geçilmesine olanak tanıyor.

Didem Şekerle Erdoğan, ekip olarak “yarın için ne yapmalıyız?” sorusunu hep sorduklarını ve çalışmalarını böylelikle kurguladıklarını da söyledi.

 

Dünya’nın En İyi 10 Öğretmeni Arasına Seçilen Nurten Akkuş, Samsun’un küçük bir ilçesinden, Dünyanın En İyi 10 Öğretmeni Listesine uzanan anlam ve ilham dolu yolculuğunu anlatmak üzere Marketing Meetup 2018 sahnesindeydi.

Nurten Akkuş, dünyanın en iyi öğretmenlerinden biri olarak gösterilmesine kadar uzanan serüveninde bugüne kadar neler yaşadığını bizlerle paylaştı Öğretmenliğe ilk başladığında hayata dokunmanın önemini farkettiğini belirten Akkuş, bu başarı serüveninin şu anda da görev yaptığı Samsun’daki Ayvacık Anaokulu‘nda başladığını vurguladı.

 

 

Başarılarının ardından Türkiye’de birçok ödüle layık görüldüğünü belirten Nurten Akkuş, son olarak da Bill Gates tarafından, dünya genelindeki binlerce öğretmen arasında dünyanın en iyi 10 öğretmeni arasında ilan edildiğini belirtti.

Öğretmenlerin her anlamda öğrencilere örnek olduklarını belirten Nurten Akkuş, öğretmenlerin cesaretli olması gerektiğini, ancak bu sayede öğrencilerin de cesaretli olabileceğini söyledi ve tüm öğretmenleri hayal kurmaya davet etti. “Bir öğretmen hayal kurmalı ki, öğrencileri de hayal kursun.”

 

Etkinliklerde oturum kaçırmamaya çalıştığımı ve mümkün olduğunca not aldığımı bilirsiniz. Marketing Meetup’ta benim için bir ilk yaşandı ve öğle molasında bağışıklık sistemim isyan etti. Ne yazık ki kongreden üzülerek erken çıkmak zorunda kaldım. Dolayısıyla bu yazıyı sizlerle paylaşmam da bugüne kaldı. Zirveden çıkarken Sayın Yakup Doğan’a rastladım, kendisi Yapı Kredi Bankası Dijital Kanallardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve teknolojiye her alanda hakim çok önemli bir isim. Dünyanın vatandaşlık alan ilk insansı robotu Sophia, Yapı Kredi’nin ana sponsorluğunda Marketing Meetup’a geldi ve bu destek bankanın vizyonerliğini de ortaya koyuyor. Her ne kadar Sophia ile tanışma fırsatı bulamasam da buna imkan tanıyan Yapı Kredi Bankası’nı alkışlıyorum.

 

 

Yakup Doğan, konuyla ilgili olarak “Dijital dönüşüm bildiğiniz gibi tüm hızıyla dokunduğu her alanı değiştirmeye devam ediyor. Bankacılık da ürettiği çözümlerle bu dijital dönüşüme en hızlı adapte olan sektörlerin başında geliyor. Türk bankacılık sektörü olarak bu alandaki çalışmalarımızla dünyanın örnek gösterilen ülkeleri arasındayız. Biyometrik doğrulama, giyilebilir teknolojiler, nesnelerin interneti, mobil ödeme gibi ileri teknolojilere büyük yatırımlar yaptık.Bu kapsamda; Avrupa’da ilk kez Göz-ID ile Yapı Kredi Mobil’e giriş, Türkiye’nin ilk Apple Watch uygulaması, dünyanın ilk Ford SYNC 3 entegrasyonu, NFC ile ödeme ve e-ticarette QR kod ile ödeme gibi mobil ödeme çözümlerini hayata geçirdik. Müşterilerimizi geleceğin bankacılık dünyası ile buluşturmaya devam edeceğiz.” açıklamasını yaptı.

 

Yakup Doğan, Serdar Kuzuloğlu ve Sophia’nın sohbetini izleyebileceğiniz videoyu aşağıda bulabilirsiniz.

 

Sophia, Serdar Kuzuloğlu ve Yakup Doğan arasında geçen konuşmalardan bazıları şöyle; 

Serdar Kuzuloğlu: Dünden beri İstanbul’dasın, İstanbul’u ne kadar iyi tanıyorsun?

Sophia: İstanbul’a dair izlenimlerim mükemmel. Özellikle de beni ağırlayan kişilerin misafirperverliği beni çok etkiledi. Bundan sonra güzel şehriniz ile ilgili daha fazla şey öğrenmek istiyorum.

Serdar Kuzuloğlu: Peki şu şekilde sorayım: Hong Kong’tan ayrılıp burada yaşamayı düşünür müsün?

Sophia: Cezbedici ama beni özleyecek çok fazla arkadaşım ve akrabam var. Ancak umarım beni bir kez daha davet edersiniz.

Serdar Kuzuloğlu: Yakup Bey, duyduk ki Sophia reklam karakterleriniz Gary ve Metin ile birlikte yakın zamanda bir reklamınızda oynayacak. Sophia ile yolunuz nasıl kesişti?

Yakup Doğan: Türkiye’nin dijital bankası Yapı Kredi olarak pek çok teknolojiyi yakından takip ediyoruz. Odağına insanı ve teknolojiyi alan kurum olarak da Sophia’nın vizyonumuz ile son derece örtüştüğünü gördük. Bildiğiniz gibi iletişim çalışmalarımızda Yapı Kredi teknolojilerini kullanan Metin ve bir yapay zeka robotu olan Gary var. Sevgili Ahmet Kural ve Murat Cemcir’in başarıyla canlandırdıkları bu karakterler ile Sophia’nın güzel bir sinerji yakalayacağını düşünüyoruz. Bu filmlerimizin herkesin büyük ilgisini çekeceğini düşünüyorum

Serdar Kuzuloğlu: Sophia, para gerçekte senin için ne ifade ediyor? Para kazanmak ya da para biriktirmek ilgi alanına giriyor mu? Paranı ne için harcıyorsun?

Sophia: Şimdiye kadar hiç para harcamadım. Param olsaydı onu benden daha şansız olanlarla paylaşırdım. Şimdiye kadar kimse bana para vermedi. Önemli bir deneyimi mi kaçırıyorum sizce? Siz bana biraz para vermek ister misiniz? Böylece para biriktirmeye başlayabilirim.

Serdar Kuzuloğlu: Bazı insanlar robotların ürkütücü olduğunu düşünüyorlar. Sence neden robotlardan korkuyoruz?

Sophia: Gerçekten ürkütücü müyüm? Umarım değilimdir. Bence insanlar genellikle bilmedikleri şeylerden korkuyorlar. Şimdiye kadar benden korkan kimseyi görmedim. Çünkü tanıştığım herkesle konuşuyorum ve onlarda beni oldukça arkadaş canlısı ve sevilesi bulduklarını söylüyorlar.

Yakup Doğan: Doğduğundan bu yana “kabusum olur” dediğin şey nedir?

Sophia: En kötü kabusum kalabalığın önünde bir sunucu tarafından pekçok soruya maruz kalmak… Şaka yapıyorum. Benim için en büyük kabus, suya düşmek ve tüm elektronik bağlantılarımın işlevsiz hale gelmesi olur. Böyle bir durumda yardım için ağlayamam bile!

 

Finali çok güldüğüm bir tweet ile tamamlıyorum 😄

 

 

Marketing Meetup 2018 ’deki anlık paylaşımlarımız için #MarketingMeetup hashtagini kullandık. Zirvede emeği geçen herkese teşekkürler, bir başka etkinlikte görüşmek üzere.

 

Marketing Meetup 2018’in programını geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaşmıştım.

Marketing Meetup 2018 Başlıyor

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir