&NOW Business&Tech Week Başladı

&NOW Business&Tech Week, Volkswagen Arena ve Uniq İstanbul’da başladı.

Zirve dünya çapında 232 konuşmacıyı ve yaklaşık 5 bin katılımcıyı ağırlayacak.

&NOW Business&Tech Week Başladı

8 Mayıs’ta başlayan ve 10 Mayıs’a kadar devam edecek olan &NOW Business&Tech Week’in programında; Pazarlama Zirvesi, İnsan Kaynakları Zirvesi, Gamechangers Ödülleri, Future of Work Zirvesi, Dijital Liderlik Zirvesi, Be Digital Yönetim Fuarı, Rock&Tech Müzik Festivali, House of Talent Zirvesi gibi organizasyonlar da bulunuyor.

BCG, Garanti Bankası ve Vestel’in ana sponsorluğunda ‘i marketing’ konsepti ile hayata geçen etkinlik, dünyanın lider isimlerini bir araya getiriyor.  &NOW, 3 gün boyunca Volkswagen Arena ve Uniq İstanbul’da dünya çapında 232 konuşmacının yer aldığı 220 oturumda yaklaşık 5 bin katılımcıyı ağırlayacak.

 

&NOW Business&Tech Week

&NOW Business&Tech Week

 

&NOW Business&Tech Week Birinci Gün

&NOW Pazarlama Zirvesi’nin açılışını pazarlama gurusu Peter Fisk yaptı.

Zirvenin ilk gününde 550 binin üzerindeki takipçisi ile LinkedIn tarafından pazarlama alanında bir numaralı isim olarak gösterilen Tom Goodwin, konuşmasında dijitalleşme çağında pazarlamanın önemine dikkat çekti.

 

Derin bir teknoloji devrimi geliyor

Yaşadığımız dönemi, ‘Orta dijital çağ’ olarak tanımlayan Goodwin, “Bizim çağımızda çok şey dijitalleşti ancak her şey değil. Hala kendi arabalarımızı kullanıyor, kendi işimizi kendimiz yapıyoruz. Teknoloji anlamında hayal kırıklıkları da yaşıyoruz. Güvenlik sorunları, ‘mavi ekran’ problemleri var” dedi. İnsanların tarih boyunca geçmişteki sistemleri geliştirerek yoluna devam ettiğinin altını çizen Goodwin şöyle devam etti: Ara bir dönemdeyiz. Derin bir teknoloji devrimi geliyor. Bizim yapmamız gereken fikirlerimizi bu derin teknolojinin çevresine inşa etmek… İşimizin insanlarla ilgili olduğunu, teknolojiyle alakalı olmadığını unutmamalıyız. Değişmeyen şeyleri unutmadan, değişenlere yoğunlaşmamak gerekiyor. İlham almak için ileriye yoğunlaşmamız gerekiyor. Günümüz teknolojisinde en zor şeyin ölçümleme olduğunu unutmamalıyız” dedi.

 

&NOW Business&Tech Week

&NOW Business&Tech Week

Dijitalde ‘Orta Çağ’ı yaşıyoruz

The Boston Consulting Group’un Kıdemli Eski Yönetici Ortağı, Medya ve Tüketici Ürünleri Grubu Kıdemli Küresel Danışmanı Antonella Mei-Pochtler yaptığı sunumda, “Dijitalde ‘Orta Çağ’ı yaşıyoruz. Orta Çağ’ın ardından ‘Aydınlanma Çağı’ gelir. Bütün pozitif gelişmelerin yaşandığı Aydınlanma Çağı’na hazır olacağız. Artık devir değişiyor. Geleneksel mecralar yerini yeni platformlara bırakıyor. Bu dönem fırsatlarla beraber geliyor” diye konuştu.

 

 

&NOW Business&Tech Week İkinci Gün

BCG ana bilgi sponsorluğu ve Garanti Bankası ve Vestel’in ana sponsorluğunda ‘i marketing’ konsepti ile hayata geçirilen &NOW Pazarlama Zirvesi’nn ikinci gününde konuşan Management Centre Türkiye CEO’su Tanyer Sönmezer, hayal etmenin önemine değinerek, “Teknoloji pazarlamanın en iyi dostudur. Farklı iletişimlere ihtiyaç var. Artık insana değer katmayan stratejiler hatırlanmıyor” dedi. Zirvede dünyanın dört bir yanından gelen düşünce liderleri katılımcılara pazarlamanın geleceğine dair şifreler verdi.

 

“Fikirler bebekler gibidir”

Satış rekorları kıran “The Strategy Book” ve “Now” kitaplarının yazarı Max McKeown, zirvede yaptığı konuşmasında insanların geleceği nasıl şekillendirdiğini anlattı. McKeown, “Fikirler de bebekler gibidir; güzelleri, çirkinleri, sevimlileri vardır ama hepsi henüz olgunlaşmamıştır. İnsanlar üzerinde çalıştığı fikirleri faydalı hale getirmeli. İnsanlık tarihi boyunca fikirler değişim dalgaları oluşturdu. Bu dalgaları biz yarattık, yeniliklere açık olmamız gerekiyor” dedi.

 

“Müşteri ilk sırada gelir”

Ünlü Pazarlama Profesörü ve Wikibrands kitabının yazarlarından Mike Dover, “Teknoloji ve müşteri bağlılığı” başlığındaki konuşmasında, dünya çapındaki şirketlerin izlediği stratejilerden örnekler sundu. Amazon’un müşteri bağlılığı yaratmak adına zaman zaman karlılığı ikinci plana attığını belirten Dover, “Bugün müşteri beklentileri her şeyin öncesinde geliyor. Hızın tercih sebebi olduğu yeni dünyada, veri analizine güvenmek zorundasınız” dedi.

 

“Artık ambalaj değil google araması önemli”

Salesforce.com Pazarlama Analiz Bölüm Başkanı Mathew Sweezey, geleceğin pazarlama dünyasına dair ipuçları verdi. “Geçmişte müşteriler bir ürünü satın alırken ambalajıyla ikna oluyordu. Şimdi ise ‘google’ aramasında çıkan sonuçlar aynı etkiyi yaratıyor” diyen Sweeey, “Artık insanlar deneyimi tercih ediyor. Hizmetini müşterisine göre filtreleyen ve sunan bir internet sitesi, yüzde 30 oranında büyüdü. Müşterilerin teknoloji değil hızlı çözüm istediği unutulmamalı” ifadesini kullandı.

 

“Çin’de dilenciler QR kod kullanıyor”

2015’te en iyi pazarlama kitabı seçilen “When Digital Becomes Human”ın Yazarı Steven Van Belleghem, ‘Yarından sonraki müşteriler’ başlıklı sunumunda güçlü fikirlerin ve müşteriye değer katan hamlelerin her zaman başarılı olacağına değindi. Van Belleghem, “Pazarlama profesyonelleri müşteriye değer katan işlerin altına imzasını atmalı. İnsanların hayatını hızlandıran fikirler tüm dünyada kabul görüyor. Örneğin Çin’de dilenciler bile QR kodla para alıyor! Yarın başarılı olmak için bir sonraki güne bakmalı ve en güçlü yanımızı ön plana çıkarmalıyız” diye konuştu.

 

“Başarıya giden yol müşteri isteğinden geçiyor”

“Müşteriye istediği şeyi verin” diyen Silikon Vadisi girişimcilerinin aranan gurusu Ryan Holiday, “İnstagram önceden farklı bir uygulamanın içerisindeydi. Ancak müşteriye kulak verdiler ve insanların istekleri doğrultusunda stratejilerini geliştirdiler. Başarıya giden yol, müşterilerin isteklerinden geçiyor” ifadesini kullandı. Müşteriyi tutmanın kazanmak kadar önemli olduğunu belirten Holiday, teknoloji devi firmalardan Apple’ın da başarıyı bu şekilde yakaladığının altını.

 

“Krizden fikir yarattık”

Girlsmeetdress.com internet sitesiyle Avrupa çapında kıyafet kiralayan Anna Bance, başarısını ‘paylaşım ekonomisine’ borçlu olduğunu söyledi. Bance, “Ekonomide yaşanan sıkıntılar bize bir yol gösterdi. ‘Paylaşım ekonomisi’ üzerine yoğunlaşıp bu fikri bulduk. Kadınlar gardrobunun sadece yüzde 20’sini kullanıyor. Bu parlak fikri teknolojiyle birleştirerek başarılı bir internet sitesi kurduk.

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir