Turkcell Zeka Küpü Aydın’da

Turkcell Zeka Küpü, 3 yıl içinde hedeflerin ötesine geçerek 30 bin öğrenciye ulaştı.

Turkcell’in davetlisi olarak Zeka Küpü projesinin yeni durağı olan Aydın’da “Aydın Zeka Küpü Laboratuvarı” açılış törenindeydik.  

Turkcell, “Zeka Küpü” projesiyle Anadolu’nun Einstein’larına sahip çıkmaya devam ediyor. 2016’da Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde başlatılan ve ülkemizdeki BİLSEM (Bilim ve Sanat Merkezleri) bünyesinde teknoloji laboratuvarlarının açıldığı bu eşsiz projenin son durağı Aydın olarak belirlendi. Açılışını Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi Sayın Atilla Koç’un gerçekleştirdiği Aydın Zeka Küpü Laboratuvarı’nı hep birlikte gezdik ve geleceğimizin aydınlık yüzü gençlerin projelerini yakından görme fırsatı bulduk.

 

Turkcell Zeka Küpü projesi hakkında merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

 

Turkcell Zeka Küpü Nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde hayata geçirilen “Zeka Küpü” projesi sayesinde zekası ile geleceğe yön verebilecek Türkiye’nin dört bir yanındaki özel yetenekli öğrenciler, potansiyellerini gerçekleştirecek teknolojilere erişebiliyor.

Turkcell Zeka Küpü’yle Türkiye’nin mirası gençlerin, günümüz teknolojileri ve proje tabanlı öğrenme modelleri ile desteklenerek bireysel yeteneklerinin farkında olmalarını ve kapasitelerini geliştirerek en üst düzeyde kullanmalarını sağlamayı amaçlıyor.

 

 

Turkcell Zeka Küpü Aydın’da

Turkcell, “Zeka Küpü” projesiyle Anadolu’nun Einstein’larına sahip çıkmaya devam ediyor. 2016’da Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde başlatılan ve ülkemizdeki BİLSEM (Bilim ve Sanat Merkezleri) bünyesinde teknoloji laboratuvarlarının açıldığı projenin son durağı Aydın oldu.

 

 

Aydın Ticaret Borsası Bilim ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen açılışa Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi Atilla Koç, Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu ve Özel Eğitim Ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Celil Güngör katıldı.

 

 

Yerli ve Milli Yapay Zeka

Turkcell’in “Yerli ve Milli Yapay Zeka” üretimi hedefinde önemli bir adım olarak da kabul edilen “Zeka Küpü” projesiyle ilgili Aydın’da konuşan Atilla Koç, “Anadolu’da fırsat eşitliği bekleyen ve Türkiye’nin geleceğine şekil verecek binlerce Einstein olduğuna inanıyoruz. Zeka Küpü projemizle onların elinden tutuyor; ihtiyaçları olan donanımı sağlayarak, engelleri aşmalarını hedefliyoruz” dedi.

 

Turkcell Zeka Küpü Aydın’da.

 

Teknoloji kullanımı konusunda ülke olarak oldukça iyi bir durumdayız, fakat biz kullandığımız teknolojinin üretimi konusunda da aynı düzeyde iyi olmamız gerektiğini düşünüyoruz. Biz bugünlerden yarının Türkiyesini inşa etmek istiyoruz. Yarının Türkiye’si ancak ve ancak milli eğitimle olur. Yarınların inşasını Zeka Küpü sınıflarımız ile başlattık, bugün Aydın’dayız, fakat bu eğitim imkanını Hakkari’ye, Edirne’ye, Antalya’ya kısaca tüm şehirlerimize götürmeyi istiyoruz. Bir sonraki aşama olarak da Turkcell Teknoloji Üniversitesi’ni kuracağız. Artık teknoloji çağındayız, kaybedecek hiç vaktimiz yok, Cengiz Aytmatov’un bir romanının başlığıdır; Gün Olur Asra Bedel, bu çağda durum değişti, artık bir saniye asra bedel.

Üçüncü yılında projenin başarıyla devam ettiğine vurgu yapan Koç, “Projede ilk yola çıktığımızda hedefimizi 3 yılda 10 bin olarak koymuştuk. Oysa bugün geldiğimiz noktada rakamı ikiye katladığımızı görüyoruz. Bu yılın sonunda bu projeyle 30 bin çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

2018 yılı itibariyle Zeka Küpü projesinin 6 farklı alanda büyümesini planladıklarının da müjdesini veren Koç, “Bu yıl itibariyle içerik olarak da zenginleştirmeyi planladığımız sınıflarımızda sadece genel amaçlı teknoloji sınıflarını değil; uzay, akıllı ev ve bulut teknolojilerine yönelik zenginleştirilmiş eğitimler ile daha üst seviyede fayda sağlamayı amaçlıyoruz” diye ekledi.

 

Turkcell Zeka Küpü projesi için 10 yeni laboratuvar kurulacak.

 

 • 2016 yılında başlayan Turkcell Zeka Küpü projesi kapsamında ilk yıl Ordu, İstanbul, Kütahya, Ankara, Adana, Şanlıurfa ve Erzincan olmak üzere 7 ilde “Zeka Küpü” laboratuvarları hizmete sunuldu. Eğitimler ve yeni sınıf kurulumlarına 2017 yılında Sivas, İstanbul, Ankara, Mersin, Amasya, Erzurum, Rize, İzmir, Aydın, Çanakkale (Gökçeada), Mardin ve Afyon’da devam edildi. Bugüne kadar toplamda 19 ilde, 22 laboratuvar ile çocukların teknoloji deneyimine ortak olan Turkcell, bu yıl Balıkesir, İzmir, İstanbul (Ataşehir), Karaman, Trabzon, Bilecik, Antalya, Van, Burdur ve Ordu’da olmak üzere toplam 10 yeni laboratuvar kurularak proje hızla büyümeye devam ediyor.
 • Üç boyutlu yazıcılardan maker kitlere kadar pek çok ürünün yer aldığı laboratuvarlarda verilen yüz yüze eğitimler, www.zeka-kupu.com üzerinden verilen online eğitimlerle destekleniyor. Proje ile üç yıl içinde 30 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.
 • Proje kapsamında sadece laboratuvarların kurulduğu okullardaki öğrencilere değil tüm öğrencilere fayda sağlanması amaçlanıyor. Sürekli güncellenen portalda yer alan online eğitimlerle de öğrencilerin kendi kendine izleyebilecekleri programlarla yeni bilgiler edinmelerini ve yeteneklerini geliştirmeleri hedefleniyor. Bu kapsamda bu yıl çok sayıda yeni eğitim Turkcell Zeka Küpü web sitesinde yerini alacak.
 • Proje kapsamında sadece öğrencilere yönelik değil ailelerinin de çocuklarıyla iletişimlerini artırabilmeleri ve onları destekleyebilmeleri için de çalışmalar yapılıyor. Bu sayede öğrencilerin bilişsel yetenekleri artarken ailelerin de çocuklarını geleceğe daha doğru ve güçlü hazırlaması hedefleniyor.

 

 

Aydın Zeka Küpü Laboratuvarı Projeleri

Aydın’da yaşayan zeka küpü öğrencilerin birbirinden değerli projelerini kendilerinden dinledik. Heyecan içerisinde projelerin ilham öykülerini ve nasıl hayata geçirdikleriniz bizlerle paylaşan öğrencilerin her biri ile ayrı ayrı gurur duyuyoruz. İşte Aydın’lı gençlerin parlak zihinlerinden çıkan projelerin detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Madenciler İçin Akıllı Şapka:

Madenciliğin yoğun olarak yapıldığı Aydın’da madende çalışan işçilerin korunması amacıyla tasarlanan “Akıllı Şapka” projesinde, üzerindeki gaz ve ısı sensörleri yardımıyla ortamda bulunan metan gazı yoğunluğu ve ısı durumu ölçülecek. LED ve Buzzer Sensörü yardımıyla şapkayı takan madenciye uyarı verilerek, maden kaza ve ölümlerinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

İşitme engelliler için kapı zili:

Projede dışarıdan gelen kişi zili çaldığında hem ortamda ışık yanacak hem de tavana asılan pervane yardımıyla oluşan serinlikten işitme engelli vatandaş kapının çaldığını anlayacak.

Enerji tasarruflu çalışma lambası:

Evlerdeki elektrik tasarrufu sağlanması amacıyla geliştirilen projede, çalışma / okuma masaları kullanıcının sandalyesine oturmasıyla birlikte artan basınç farkından dolayı yanması sağlanacak. Kullanıcı sandalyeden ayrıldığı zaman, sensörün ölçtüğü basıncın azalmasından dolayı lamba otomatik olarak sönecek.

Robabil (Makeblock Robot):

Bu projede amaç öğrencilerin tasarladığı ve kodladığı bir robotu (ROBABİL) STEM kapsamında inşa etmeleri… ROBABİL her türlü engebeli arazide sorunsuz ilerleyecek, arama-kurtarma faaliyetlerinde ve tehlikeli görevlerde kullanılabilecek şekilde geliştirilecek.

 

Turkcell Zeka Küpü Aydın’da.

İnteraktif Hücre Modeli:

Proje kapsamında öğrenciler, bitki hücresinin temel kısımlarını ve sitoplazmada bulunan organelleri kendi belirledikleri malzemelerle tasarlayacak. Tasarım aşaması sonrasında öğrenciler Makey Makey kitini kullanarak ve kod yazarak kendi hücre modellerini ortaya çıkaracak.

Alkol ölçer araba:

Aracın içinde alkol değerini okuyan sensör aracılığıyla sürücünün alkol seviyesi belirlenecek ve araç hiçbir şekilde hareket etmeyecek.

İnteraktif Müzik Aleti:

Bu projede STEAM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Sanat, Matematik) kapsamında Makey Makey Kiti ve Scratch yazılımı kullanılarak müzik aleti tasarımı yapılacak. Farklı olan tarafı ise tuşlar yerine meyvelerin kullanılması. Kullanıcı 8 farklı meyveye dokunarak tüm notalarını çıkarabilecek.

 

Turkcell Zeka Küpü Aydın’da.

Hava Durumu İstasyonu:

Geliştirilecek projeyle hava kalite kontrolü ile ilgili bilgiler toplanabilecek (Sıcaklık, Nem, Karbondioksit Oranı vb.) ani değişim ya da tehlikeli değerlere ulaşılması durumunda gerekli tedbirler alınabilecek. Bu değerler kullanıcıya sistem üzerindeki LCD ekran ile gösterilecek ve kritik durumlarda sesli ikaz verecek.

Lazer Güvenlik Sistemi:

Projede lazer ile bir güvenlik sistemi geliştirilecek. Bu sistem ile belirli bir bölgeyi çepeçevre koruma altında tutmak mümkün olacak. Lazer ışını kesildiği an, izinsiz girişlere karşı sistemin sesli uyarı verme özelliği bulunacak.

Otto Robot:

Eğlenceli dans figürleri yapabilen Otto Robot, servo motorlar yardımıyla hareket edebilen, kodlanabilen ve 3B yazıcıdan çıkarabilen malzemelerle hazırlanan eğlenceli bir robottur.

 

 

Turkcell ‘Zeka Küpü’ Projesi Hakkında Merak Edilenleri aşağıda bulabilirsiniz. 

BİLSEM NEDİR?

Milli Eğitim Bakanlığı himayesindeki Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM); zeka, yaratıcılık, sanat, liderlik gibi alanlarda yüksek düzeyde performans gösteren üstün ve özel yetenekli öğrencilere eğitim veriyor.

TURKCELL’İN MİSYONU ‘TEKNOLOJİ SINIFLARI’:

Turkcell Zeka Küpü projesiyle BİLSEM’lerde okuyan özel yetenekli öğrencilere destek oluyor. Gençlerin kodlama, yazılım, yapay zeka, artırılmış gerçeklik ve robot teknolojilerine eğitim alması ve bu alanda insanlığa fayda sağlayacak projeye imza atması için katkı sunuyor.

Turkcell ‘Zeka Küpü’ Projesi Öğrencilerinin Yaş Ortalaması Nedir?

Proje kapsamında kurduğumuz Zeka Küpü laboratuvarlarından Bilim ve Sanat Merkezi’nde eğitim gören tüm öğrenciler faydalanabiliyor. Projemizin hedef kitlesi 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinden oluşuyor.

Turkcell ‘Zeka Küpü’ Projesinin amacı nedir?

Çocukların teknoloji ile çağı yakalaması, var olan potansiyellerine katkı sağlamak ve ailelerinin özel yetenekli çocukların eğitimleri konusunda bilgilendirilmesini hedef alıyor. Proje; Maker Hareketi ve 4. Sanayi Devrimi konusunda ilk adımı atan uygulamalardan biri olarak görülüyor.

 

 

Turkcell ‘Zeka Küpü’ Projesi ne zaman başladı?

2016 yılında İstanbul, Adana, Ankara, Şanlıurfa, Ordu, Kütahya ve Erzincan illerinde birer Turkcell Zeka Küpü sınıfı inşa edildi ve bu okullarda yüz yüze eğitimler verildi. Eğitimler ve yeni sınıf kurulumlarına 2017 yılında Sivas, İstanbul, Ankara, Mersin, Amasya, Erzurum, Rize, İzmir, Aydın, Çanakkale (Gökçeada), Mardin ve Afyon’da kurulan sınıflarla devam edildi.

ANADOLU’NUN EINSTEIN’LARI: Robotik ve kodlama alanında katıldıkları organizasyonlarda üstün başarı gösteren Mardin Midyat Sivrice Ortaokulu, Gökçeada Rum Ortaokulu ve Kocaeli TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi’ne özel sınıf ve eğitim programı organize edildi.

Turkcell Zeka Küpü projesi kapsamında üstün ve özel yetenekli öğrencilerin eğitim gördüğü Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi’yle işbirliğinin detaylarını geçtiğimiz yıl duyurmuştu. Turkcell’in Türkiye’nin üstün ve özel yetenekli gençlerini yetiştiren TEVİTÖL’e teknoloji ve iletişim partneri olarak katkıda bulunduğu laboratuvarı hep birlikte gezmiştik.

 

Turkcell Zeka Küpü Projesi TEVİTÖL’de

 

 

Turkcell ‘Zeka Küpü’ Projesi Neden Önemli?

2040’ta dünyanın 1 numaralı ekonomisi Çin, 2. Hindistan, 3. ABD ve 4. Japonya olacak. Eskiden en önemli kaynak petroldü, artık data. Kabuğu kırmamız, yeni dünyayı iyi anlamamız gerekiyor. Endüstri 4.0 devriminde ön sıralarda yer almak için zeka küpleri gençlere ihtiyaç var.

 

Turkcell ‘Zeka Küpü’ Projesi’nin Amaçları Nelerdir?

Şu anda toplamda 19 ilde 22 laboratuvar ile çocuklarımızın teknoloji deneyimine ortak oluyoruz. 2018 yılında da Balıkesir, İzmir, İstanbul (Ataşehir), Karaman, Trabzon, Bilecik, Antalya, Van, Burdur ve Ordu’da olmak üzere toplam 10 yeni laboratuvar kurularak proje hızla büyümeye devam ediyor.

2018 yılı itibariyle Zeka Küpü projesinin 6 farklı alanda büyümesini planlanıyor. Bu yıl itibariyle içerik olarak da zenginleştirmeyi planladığımız sınıflarımızda sadece genel amaçlı teknoloji sınıflarını değil; uzay, akıllı ev ve bulut teknolojilerine yönelik zenginleştirilmiş eğitimler ile daha üst seviyede fayda sağlamayı amaçlıyoruz

3 yıllık hedefimiz laboratuvar ve eğitimlerimizle 30.000’den fazla öğrenciye ulaşmak.

 

Turkcell Zeka Küpü Aydın’da.

Turkcell Zeka Küpü Laboratuvarları’nda neler var?

– Her öğrenciye birer adet dizüstü bilgisayar ve Arduino Leonardo kart

– Jumperlardan LED’lere kadar uzanan kapsamlı birer elektronik set

– Sensör kitleri ve matkaptan lehime kadar, üretim ve tasarım süreçlerine destek olacak ve bir atölyede olması gereken pek çok donanım ve cihaz

– Tasarım uygulamaları için 3B yazıcı

 • Proje kapsamında Türkiye genelinde tüm Bilim ve Sanat Merkezleri’ne 21.500 Maker ve Kodlama Kiti dağıtıldı. Öğrenci ve öğretmenler turkcell.com.tr adresinden de Maker ve Kodlama kitleri ile uzaktan eğitim alıyor. Şu ana kadar sisteme kayıtlı 5000’den fazla öğrenciye 140.000 saat online eğitim verildi. Öğrenciler kitlerle yaptıkları yaratıcı projeleri sistem üzerinden diğer katılımcılarla da paylaştı. Bu süreçte Turkcell ekibi de çocuklara koçluk yapıp fikir sürecinde gelişimlerine destek oldu.
 • ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLER: Türkiye genelinde 80 ilde 106 BİLSEM okulunda ise yaklaşık 32.000 öğrenci eğitim görüyor.

 

2- DQ

 • DQ (Dijital Zeka): Harvard, Standford, Iowa State University, Yonsei University ve National Institute of Education’dan araştırmacılar tarafından desteklenen 8-12 yaş aralığındaki çocuklara 8 dijital yetkinliği oyunlaştırarak ücretsiz olarak öğreten tek dijital zeka eğitim platformu
 • Amacı; çocukların dijital dünyanın güçlü birer bireyi olması için potansiyellerini ortaya çıkartacak fırsatlarla buluşurken, online risk ve tehlikelerden kendilerini korumalarını öğretebilmek.
 • Diğer dijital zeka eğitim programlarından en büyük farkı, ailelere ve okullara çocukların dijital zekasını değerlendirme ve siber risklere karşı olan durumunu öğrenci bazlı raporlar ile belirleme olanağını sunar.
 • DQ raporları, çocuğun okuldaki diğer çocuklarla durumunun yanı sıra ülke ve dünya genelindeki durumunu da ortaya koyar.
 • UNESCO tarafında da onaylanan tek dijital zeka eğitim içeriğidir.

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir