O Uçan Ne? Kuş, Uçak, Superm…

Bu yılın en çok beklenen bir başka filmi Man of Steel, bir çok Superman hayranını tatmin etse bile bazılarını da hayal kırıklığına uğrattığı kesin…Yeni Superman uyarlamasının David S. Goyer ve Christopher Nolan tarafından yazılacağı ortaya çıktıktan sonra Batman serisindeki gibi biraz daha farklı bir bakış açısı ile yorumlanacağını tahmin etmek zor olmamıştı.

Daha önce  300, Sucker Punch ve Watchmen gibi güzelliklere imza atan Zack Synder her ne kadar yönetmen koltuğunda otursa da, Nolan ellerinin film üzerinde olacağı tahmin ediliyordu. Öyle de olmuş.

manofsteel2

Man of Steel film içinde de uzunca süre Superman kelimesini telaffuz etmekten çekinen, ve Superman’ın aslında hiç de gizemli olmayan dünyasına farklı bir pesperktiften bakan iyi bir film olmuş.

Çelik adamın hikayesini tamamen baştan, ta Kripton’dan ele alan film oldukça keyifli bir açılış sahnesi ile başlıyor. Baba Kal El rolünde  güzel bir iş çıkarmış, Clark Kent’in babası rolünde oynayan  için de aynı şeyleri söylemek mümkün.

manofsteel3

Kripton bugüne kadar ki en iyi şekilde yansıtılmış denebilir. Ayrıca Man os Steel’de diğer Superman hikayelerinin aksine, Louis Lane konusu, Daily Planet hikayesi ve Metropolis hikayesi de nispeten tersten işlenerek az önceki sözü geçen farklı bir pesperktiften bakış olayının altını doldurmuş.

General Zod ve ekibinin cast ve oyunculuğu başarılı. Louis Lane rolünde  biraz sallansa da yeni süper adamımız  ise mavi kostümün içine çok yakışmış.

manofsteel4

Kripton’un yok oluşu ve General Zod ile Kal-El’in savaşını eksen edinen filmde ise Kriptonit konusuna hiç girilmiyor. Aslında iyi de ediliyor.

Film için epik denebilir mi bilmem ama, çok iyi bir Superman yorumu olduğu kesin. Sadece doyurucu görselliği ile değil, Hans Zimmer imzalı muazzam müzikleri ile de sizi havaya sokan bir eser olmuş Man os Steel. Hala dinlemediyseniz hemen şimdi bir şans verin.

Klasik Superman severler bir miktar burun kıvırsa da yeniliçi DC Comics hayranlarının ciddi şekilde doyuma ulabileceği bir film olmuş.

Öte yandan Zack Synder’in henüz duyurulan Man of Steel 2’nin de yönetmen koltuğunda oturacağını, Chris Nolan’ın ise Interstellar isminde çok şahane bir bilim kurgu filmi çekmenin hazırlığında olduğunun da altını çizmek gerek.

Sonuç olarak 1939 yılından beri sayısız defa uyarlanarak, deformasyona uğrayan ama mavi kostümü ve kırmızı pelerini ile göklerde kalmayı başaran kahramnımızı bir de böyle izleyin, seçiminiz ise mümkünse IMAX ya da 2 boyutlu olsun, expand 3D’nin size hayal ettiğiniz deneyimi yeterince yaşatması zor gibi görünüyor.

O Uçan Ne? Kuş mu, Uçak mı? Hayır, Superman!!!

  1 Yorum

  1. Pingback: 2013′ün Bilim Kurgu Filmleri | Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir