World War Z & Dünya Savaşı Z

Max Brooks’un bilim kurgu romanı World War Z’i aynı isimle sinemaya uyarlayan Marc Forster, kadroya yapımcı ve oyuncu olarak Brad Pitt’i de alarak apokaliptik öyküyü beyazperdeye taşıdı.

Romanın belleğimde bıraktığı güçlü ve ürpertici etkiyi, bu defa izlemek için hayattan küçük bir mola alıp filmi 3D olarak izledim.

İki saate yakın süren filmin gelelim konusuna.

world_war_z-0

Gerry Lane (Brad Pitt) iki kızı ve eşiyle birlikte trafikte sıkışmış bir şekilde aracında beklemektedir. Birden hareketlilik başlar ve bir patlama duyulur. Patlamanın ardından koşarak insanların üzerine saldıran zombilerin elinden güçlükle kurtulan aile, astım krizi tutan büyük kızlarına ilaç bulmak için bir markete girer. Burada insanlar yiyecek ve içecekleri talan etmektedir.

 

GV'S "World War Z" Film Set In Scotland (USA & OZ/NZ ONLY)

En ufak bir ses duyduklarında sürü halinde hızla koşarak insanlara saldıran ve ısırdıkları kişilere 12 saniyede enfeksiyonu buluşturarak sürülerine dahil eden zombiler artık her yerdedir.

 

World-War-Z-1

Devlet çaresizdir, salgını durdurabilmek için önemli insanları güvenli bir bölgeye tahliye etmeye başlar. Geçmişte en zor bölgelerde görev almış Gerry Lane ve ailesi bu yüzden şanslıdır. Sığındıkları gökdelenin tepesinden helikopter yardımıyla kaçmayı başarırlar. Tahliye edildikleri uçak gemisinde ise Lane’i bir görev beklemektedir. Herkesin umudu genç doktor Andrew Fassbach ile birlikte salgının çıktığı yeri belirlemek için Kuzey Kore’de bulunan askeri kampa doğru yola çıkarlar. Amaçları bu zombi salgının en güçlü tarafına bakarak zayıfığını bulmaktır. Genç doktor uçaktan indiği anda kendini saçma bir şekilde vurunca umutlarda kaybolmaya başlar.

 

World-War-Z-2

Burada tutuklu bulunan İlk incelemenin ardından burada tutuklu bulunan eski CIA ajanından aldıkları bilgiler doğrultusunda İsraile’e gitmeye karar verirler. Kudüste kendilerini karşılayan Jurgen Warmbrunn, zombi saldırılarından önce aldıkları istihbaratı ve şehri korumak için neden surlar oluşturduklarını anlatır. Tam bu sırada surların içerisinde toplu halde şakı söyleyenlerin sesleri yükselir ve duydukları sesler karşısında çılgına dönen zombi sürüsü surlara tırmanmaya başlar.

Sonrasını izleyin görün ☺

world-war-z-3

Monster’s Ball ve Quantum of Sollace ile belleklerimize yer etmiş Alman yönetmen Marc Forster, insanı insanın yok ettiği bu kıyamet sonrasını, sıkılmadan izlenebilir iki saatlik bir film haline getirmiş. Kitabı bir kenara bırakıp uyarlama bir senaryo olarak düşündüğümüzde bunu söylemek mümkün. Filmde geçen “hareketsiz duramayız, durursak ölürüz “ söylemi film boyunca hissediliyor. Korkmuyorsunuz, heyecanlanmıyorsunuz ama bir şekilde sonraki sahneyi merak ediyorsunuz.

 

World-War-Z-5

Contagion & Salgın’ı da izlediğimde “ne bir felaket filmi ne de belgesel” demiştim, bu film ise bir evet apokaliptik bir öykü izliyoruz ama unutmayalım ki bu defa salgın zombiler üzerine. Filmin ilk yarısında hareketli kamera yüzünden zaten net göremediğimiz, insanları öper gibi ısıran zombileri görmeyi ben tahmin etmiyordum açıkçası. Dünyada böylesi bir kaos çıkmış, insanlar ve zombiler diye dünya ikiye ayrılmış, sadece kibarca ısıran ve 12 saniyede beni kendisine benzetecek zombilerden neden kaçayım? Amaç salgının ürkütücülüğünü, kıyamet senaryolarının nasıl da kolayca gerçekleşebileceğini vurgulamaksa Max Brooks’un adını kullanıp zombileri alet etmeyeceksiniz o zaman.

 

world-war-z-03

Üstelik filmi, fragmanlarda müthiş merak uyandıran etrafı duvarlarla çevrili Kudüs’e yapılan zombi saldırısı ve Airbus uçağında yaşananlar da kurtarmıyor. İyi tasarlanmış ve zevkle izlenen sahneler ama bütünü düşündüğümüzde bir etki bırakmıyor. Geleneksel olarak Amerika’lı bir kahramanın dünyayı kurtarmaya çalışması, yani Gerry Lane’in kahraman baba, sevgi dolu bir eş olarak dünyanın tek umudu olması ve gittiği yerlerde zombi çeker gibi ortalığı birden karıştırması artık yenilir yutulur cinsten değil.

World_War_Z88

Çeviri terbiyesizliğini de eklemek isterim. Ticari kaygı yüzünden midir, fetva verildiği için midir anlamadığımız bir sebeple;

We must go to Israel söylemini Ortadoğu’ya gitmemiz lazım şeklinde çevirmişlerdi ve İsrail’in geçtiği her metni inatla Ortadoğu şeklinde alt yazı geçmekte inat ettiler. Bu kadar boykotun yaşandığı bir ülkede sinema da boykot etiketi yesin istemiyorlarsa bu saçmalığın ilk ve son olmasını umut ediyorum. Zaten o berbat gözlüklere 2 TL ek ücret alıp 3D izlettiklerini iddia ediyorlar ve bizleri akılları sıra kandırıyorlar. Filmi izlediğim salonda (Cinemaximum Marmara Park) ilk yarı focus sorunu yaşadık – altyazılar ve görüntü sürekli titredi, odaklanamadık. Uyardığımızda ise ikinci yarı düzeltme yapıldı. Sadece bir dakika süren bu ayarlamanın seans öncesinde yapılması bu kadar mı zor anlamıyorum. İyi görüntü izlemek, havalandırması düzgün çalışan bir ortam sağlamak çok mu zor? Film başlamadan salonlarınız konusunda aldığınız ödülleri izletmeyi biliyorsunuz, tüketici şikayetlerini ise gözardı ediyorsunuz, yazıklar olsun.

cinemaximum_sikayet

Ayrıca film boyunca akıllı telefonunu sürekli açıp duran akılsız insanlar hepiniz pisliksiniz. Sizin yüzünüzden sinemada film izlemekten soğuduk. Ben sizinle kavga etmekten bıktım, siz bıkmadınız. Azalarak bitin, gidin sinema salonlardan.

 

 

Sonuç olarak World War Z’yi izlemek yerine oynamanızı tavsiye ederim. 1,79 TL ye buradan indirebilirsiniz. En azından paranızın karşılığını alacağınızı garanti ederim.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir