Öğretmenler Günümüz Kutlu Olsun!

Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü 🙂 Günümüz kutlu olsun.

Her ne kadar tatilleriyle özenilen bir meslek olarak görülmesine rağmen geleceği şekillendirmek hem büyük sorumluluk hem de zahmetli bir iş. Çocukların enerjisiyle güne başlamak, gülümsemeleri ile dünyaya onların gözünden bakmak eşsiz. Onlarla birlikte nefesimizi, bilgimizi, hayatımızı paylaşıyoruz, emek veriyoruz.

Öğretmen olma fikri hayatıma ilkokul sıralarında girdi. Herkes gibi öğretmenine hayran biriydim. Birinci sınıftan itibaren çocuk için, ailenin ve diğer aile büyüklerinin yerini öğretmen alır. En büyük idol öğretmendir, onay alınması gereken, gözlerinin içine bakılan, tek bir cümlesinde dünyanızı değiştiren o kişi…

Derste bize sorulan, “ileride hangi mesleği yapacaksın?” sorusunun tek cevabı vardı benim için “Öğretmen” idi. Öğretmen olacağım diyen tek kişi ben değildim elbette, sınıfın çoğu peşimden geliyordu ya da ben onlarla birlikte hareket ediyordum ama belliydi işte, kafamda “Öğretmen” olacaktım. Sınıfın tek hakimi, kahramanı, her şeyi bilen çok akıllı biri, çarpım tablosunda sorulanları önündeki deftere bakmadan söyleyebilen biri.

Japon eğitim felsefesini oluşturan şu sözler toplumların öğretmene neden değer vermesi gerektiğini açıkça ortaya koymaktadır: Yetiştirdiği her insanı yeniden kullanabilen toplum, akılcı, uygar, ileri bir toplumdur. Ancak, yetişkin insanların en iyilerini öğretmenlik mesleğine seçebilen toplum en güçlü toplumdur. Toplumun güçlü olması bireyin güçlü olmasıyla orantılıdır. Bireyin güçlü olması ise onun bireysel yeteneklerini kullanabilen, bağımsız karar verebilen, kişiliğini bulmuş, başkalarına bağımlı olmadan yaşayabilen bir kişi olarak yetiştirilmesi ile sağlanabilmektedir. Eğitim alanında da amaç, kişinin eleştirel güçlerinin gelişimine destek olmak ve kişiliğinin yaratıcı açılımlarına ortam sunabilmektir. Öğrencilerinizin insan olması için çaba harcayın. Çabalarınız, bilgili canavarlar, becerikli psikopatlar üretmesin. Okuma, yazma, matematik, çocuklarınızın daha fazla insan olmasına yardımcı olursa, yalnızca o zaman önem taşır. Tertemiz bir yapıda dünyaya gelen insan yavrusunun istenirse bir zalim, istenirse yararlı bir birey olarak topluma katılabileceğinin örneğidir.

Öğretmen olabilmek için her şeyden önce tanrının insana bazı yetenekler vermiş olması gereklidir.

  • Öğretmen saf bir çocuk ruhu taşır, gençlerden kopamaz.
  • Öğretmen kendini çocuğun yerine koyabilir ve çocuğa karşı davranışlarında uyanık ve incelik gösterir.
  • Öğretmen çocukları gözleyip onları bütünlükleri içinde kavrayabilir ve onların kişiliklerini anlayabilir.
  • Öğretmen kendi iradesine sahip ve karakter sahibidir.
  • Öğretmen neşelidir ve iç huzura sahiptir…

Öğretmenler unutulmaz! İmzamızı attığımız, gelişimine, başarısına katkı yaptığımız bu varlıklar için hep özel ve önemli olacağız.

İşimizi doğru yaptığımız sürece saygı ve sevgiyle hatırlanacağız. Öğrencilerimin arasında her gün, hayata yeniden başlıyorum, tutkuyla…

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir