Pacific Rim & Pasifik Savaşı

Tatile kaçmadan önce izleme şansı bulduğum Guillermo del Toro’nun yönettiği ve Charlie Hunnam, Diego Klattenhoff ve Idris Elba’nın oynadığı Pacific Rim geçen haftadan beri vizyonda kalmayı başarmış 🙂

Guillermo del Toro’nun, Legendary Pictures işbirliği ile çektiği bilim kurgu film; kısaca dev robotların, Kaiju adı verilen dev canavarlara karşı savaşını konu alıyor.

PACIFIC RIM

Denizin altından gelen ve temel kaynakları yok ederek dünyayı felakete sürükleyen Kaiju’lar dehşet saçıyor. Saldırı karşısında çaresiz kalan devletler ise Jeager isimli dev robotlar üreterek Kaiju’ların önüne sürüyor. İki pilot yardımıyla kontrol edilen dev robotlar, beyin gücü ile çalıştırılıyor. Pilotların birbiriyle uyumlu olması ve eş zamanlı hareket etmesi gerekiyor.

pacific-rim5

Stacker’in (Idris Elba) komuta ettiği savunma güçleri başarısızlığa uğrayınca ekip cezalandırılıyor (sanki bir B planı varmış gibi) ve proje durduruluyor. Saldırıda ağabeyini kaybeden Jeager pilotu Becket (Charlie Hunnam) ise vicdan azabıyla birlikte hayata küsüyor. Pasifik Okyanusu’nun dibinde açılan portal sayesinde dünyayı işgali iyice hızlandıran ve her defasında daha da güçlenen ve çeşitlenen Kaiju’ları durdurmak gün geçtikçe zorlaşıyor.

pacific-rim2

Stacker’ın kendi imkanlarıyla toparladığı ekibe dahil olan Becket, hazin bir geçmişi olan Mako (Rinku Kikuchi) ile takım oluyor ve diğer Jeager pilotları ile birlikte dünyanın son savunma gücünü oluşturarak, kanatlanmaya da başlayan Kaiju’larla bir ölüm kalım savaşına giriyor.

Gipsy_Danger

Guillermo del Toro’nun hayali olan ve tüm tasarımların eskizlerini çizdiği film, hoş ve çocuksu bir seyirlik sunuyor.

Temposu gittikçe hızlanan ve dev robot tasarımlarının göz kamaştırdığı ancak hantal ve yaratıcılıktan uzak Kaiju’ların geçiştirildiğini düşündüğüm karakterler ortalamanın üstüne çıkamıyor. Özenli başlayan ama gittikçe kahramanlık hikayesi kıvamına gelen senaryo ise etkileyicilikten uzak.

coyote_tango

Guillermo del Toro’yu yaratıcı bulmamak mümkün değil ama yönetmenlik konusunda hep bir eksiği oluyor. Bu kadar ortalama bir film yapıp, üstüne bir de kötü oyunculuk eklenince beklenti içerisinde filmi izleyenlere haksızlık olduğunu söylemek mümkün. Belki çok kötü bir film değil ama Dr. Newton Geiszler rolü ile Charlie Day ve Gottlieb rolü ile Burn Gorman güldürmeye çalışan bilim adamları olarak filmi iyice aşağılara çekmişti. Ben bu iki karakteri izlerken hem yoruldum hem de filmden uzaklaştım.

JaegerChernoAlpha

Dev robot Jeager’lar ise etkileyiciydi. Rusların Chemo Alpha’sına bayıldım. Filmde sevdiğim diğer şey ise çocukluğumun çizgi filmlerini tekrar hatırlatması oldu. Pacific Rim, her yaştan izleyiciye hitap eden ancak beklenti içerisinde olunmaması gereken hoş bir seyirlik. Ben gibi robot ve bilim kurgu sevenlerin özellikle konsept tasarımlara bayılacağını düşünüyorum.

pacific-rim4

Kötü Kaiju’ları özensiz sunan Guillermo del Toro’ya da içerliyorum. Madem Kaiju’lar Pasifik Okyanusu’nun dibinden çıkıyor ve deniz canlılarını – ejderhayı hafif andıran yaratıklardan oluşuyor, bari gittikçe evrimleştiklerini bize doğru dürüst anlatsaydın. Jaegerlar’ın madem devasa kılıçları var neden ilk başta çıkarmıyorsun da Fight Club tadında yumruk dövüşü izletiyorsun. Guillermo del Toro, iki gün sonra gelir yazımı okur, savunmaya geçer ama beni ikna edemez 😛 Siz yine de bu filmi izleyin 😉

 

 

Filme farklı bir bakış açısı ile yaklaşan Emrah Serdaroğlu’nun yazısını da okumanızda fayda var 🙂

 

 

 

  2Yorum

  1. Clyde Gonzales   •  

    KonusuKaiju olarak bilinen ve canavarlardan oluşan bir lejyon denizden yükselmeye başlayınca, milyonlarca insanın ölümüne ve tüm yaşam kaynaklarının tükenmesine neden olan bir savaş başlar. Dev Kaiju’larla savaşmak için özel bir silah icat edilir: Bunlar Jaeger’ler denilen devasa robotlardır. Jaeger’lar zihinleri sinirsel bir köprüye kilitlenen iki pilot tarafından simültane olarak kontrol ediliyorlar. ancak Jaeger’lar bile acımasız Kaiju’lar karşısında neredeyse savunmasızlardır. Yenilginin eşiğine gelen insanlığı korumaya çalışan güçlerin tek bir seçeneği kalır: geçmişten gelen efsanevi ama eskimiş bir Jaeger’ı kumanda eden iki kahramana (Charlie Hunnam ve Rinko Kikuchi) güvenmek zorundadırlar. Biri eski pilot, diğeri çaylak olan ikili yaklaşan kıyamet karşısında insanlığın son umududur.

  2. Pingback: Pasifik Savaşı İsyan Filmi - Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir