Personalar ile Hedef Kitlenize Yakınlaşın

Personalar ile çalışmalarınıza kullanıcılarınızın bakış açısından bakarak hedef kitlenize daha da yakınlaşmaya ne dersiniz?

Ürününüz ne olursa olsun bir hedef kitleniz var. Personalar sayesinde hedef kitlenize daha da yakınlaşıp, kullanıcı odaklı bir gelişim süreci başlatabilirsiniz.

Latincede yüze takılan maskeleri ifade eden personalar, potansiyel müşterilerinizin belirli ihtiyaç ve bekleti ölçeğine göre kategorilendirilmesini sağlıyor. Persona bazlı pazarlama ile daha kişiselleştirilmiş bir deneyim sunabilirsiniz.

 

Personalar ile Hedef Kitlenize Yakınlaşın

Hedef kitlenizi sadece ürününüzü ya da hizmetinizi almak isteyen biri olarak tanımlayabilir misiniz?

Eğer tanımlayamazsanız, kullanıcı karakterlerinin dijital pazarlama kampanyanızı bir sonraki aşamaya nasıl geçirebileceklerini göz önünde bulundurmalısınız. SEO, PPC ya da sosyal medya kullanmanız fark etmeksizin hedef kitlenizin kim olduğunu bilmemeniz onları cezbedecek, dönüştürecek içerik yaratmanızda ya da sizin sunduklarınızı ararken kullandıkları kelimeleri keşfetmenizde zorluk çekersiniz.

Bir stratejiniz olmadan başarı sağlamanız çok zor. Sağlam bir strateji oluşturmak için ise detaylara yoğunlaşmak gerekiyor. Bu konuda önemli adımlardan biri hedef kitleyi iyi tanımak ve onları cezbedecek içerik yaratmaktan geçiyor. Hedef kitlenizin ne ile ilgili olabileceği veya hangi konuya odaklanırsanız hoşlarına gideceğini düşünmelisiniz. Bu hem hedef kitlenizi korur hem de yeni hedef kitleleri belirlemek konusunda size bir yol haritası oluşturur.

Artık kullanıcılar markalar üzerinde hakim ve atılacak bir sonraki adıma yön veriyorlar. Bu tanımlamayı yapmak konusunda zorlanıyorsanız, pratik bir yöntem olarak personalar oluşturabilirsiniz.

Online çalışmaların her aşamasında bir adım geriye çekilip kullanıcıların nasıl bir deneyim yaşadığını gözlemlemeniz gerekiyor ki bu her geçen gün biraz daha zorlaşan bir durum. Ürününüzün ya da verdiğiniz hizmetin tüm detaylarını bilebilirsiniz. Kullanıcının bakış açısından bakabilmek ise apayrı bir durum yaratır. Bazen kullandığınız bir çalışmada ürün fiyatını dev bir şekilde yansıtırsınız, ama kullanıcı gelip yine paylaşımınızın altında ürün fiyatını sorabilir. Bazen ise tıkır tıkır işlediğini düşündüğünüz bir alışveriş deneyimi, kullanıcı açısından tam bir kabusa dönüşebilir. Dikkat dağınıklığının tavan yaptığı, insanların okumayı sıkıcı bulduğu, duygusal veya fevri tepkiler vermekten çekinmediği “hatta bazen haksız bile olsa çirkefleştiği” bir dönemden geçiyoruz. Bazen B ve C planları bile işe yaramıyor. Daha detaylı düşünmek ve empatinin gücünü kullanarak ilerlemek en azından iletişim açısından başarıyı getiriyor.

Persona nedir?

Persona belirli bir hedef kitlenin ana özelliklerini karakterize etmek için oluşturulan hayali bir kişiliktir. Bu genellikle onların ihtiyaçları, motivasyonları, ilgi alanlarıyla birlikte markanızla ve online varlığınızla nasıl etkileşime geçtiklerini içerir.

Persona geliştirmede amaç bu değişik grupları aklımızın bir köşesinde tutarak dijital stratejiler inşa etmek ve web sitesinin her aşamasında kullanıcı yolculuğunu en iyi hale getirmektir. Stratejimizi geliştirirken her aşamada “Bu X personası için uygun mu?” sorusunu sorarak kullanıcı odaklı bir gelişim süreci yaratırız.

 

Ne aradığınızı Bilin, Koşullarınızı Belirleyin.

Pazarlamacıların en zorlandıkları şey onların algıladıkları müşteri yolculuğu ile müşterilerin gerçekte müşterilerin sitenizde nasıl bir deneyim yaşadıkları arasındaki farkı ayırt etmekle ilgili.  Dijital pazarlama endüstrisinde çalışırken kendinizi bir adım geriye çekerek kullanıcının yerine koymak her geçen gün daha da zorlaşıyor. Ürün ya da hizmetlerinizin her detayını çok iyi biliyorsunuz. Sitenizin ya da içeriğinizin nasıl bir pazarlama kampanyasıyla başarı elde etmek istediğini biliyorsunuz. Dijital bir pazarlamacı için bilgisinden arınarak kullanıcı bakış açısından bakabilmek de çok önemlidir. Bu noktada personalar önemli bir role sahip ve pazarlama stratejisinin planını yaparken göz önünde bulundurulması gereken karakterleri size sağlıyorlar.

Hedef Kitlenizi Göz Önünde Bulundurun.

Bütün müşterilerimiz aynı değildir. Kurum ya da ajans tarafında çalışmanız fark etmeksizin müşteriyi anlamak zor bir süreçtir.  He müşteri ayrı demografiye, ilgi alanına ve motivasyona sahiptir ama sonuçta hepsi hala sizin müşterinizdir.

Bütün bireyselliklerine rağmen kullanıcılar hala sizden satın alıyorlar. Peki, bu kadar değişkenlik gösteren bireylere nasıl pazarlama yapabilirsiniz? Hedef kitlenizi tanıyarak bunu çok daha kolay bir hale getirebilirsiniz.

Personanızı yaratmanızda ilk adımınız hedef kitleniniz tanımlamaktır. Hedef kitlenizi oluşturan elementlerin listesini yaparak bu personalar için bir dayanak inşa edebilirsiniz.

 

 

İşlevsel personalar nasıl yaratılır?

Personalar hayal ürünü olsalar da onları gerçekçi detaylarla oluşturursunuz. Onları gerçek hedef kitlenizi anlayarak konumlandırırsınız. Önceki kitle araştırması ile b harika bir başlangıç yapabilirsiniz.

Eğer elinizde tanımlanmış demografik bilgileriniz ve alışkanlık verileriniz varsa doğru personalar yaratmanız çok kolay olacaktır. Online personalarınızı önceki araştırmaları temel alarak hazırlarsanız onları gerçekliğe konumlandırmış olduğunuzdan emin bir şekilde iş başlarsınız.

 

Personalar neye benziyor?

Hedefiniz hedef kitlemizin içerisindeki her kesiti örneklendiren bir persona oluşturmak.  Her kesit ortak alışkanlıkları, istekleri ya da tercihleri olanları gruplandırıyor. Kendinizi üç kitleyle sınırlandırmalısınız ve kitlenin üç kesiti olacaktır. Bu da organizasyonunuz için maksimum dokuz persona demektir. Eklemek istediğiniz kesin detaylar organizasyonunuzun pazarlamasına bağlıdır.

Amacınız izleme programınız için gönüllüleri motive etmek mi ya da doğu koruma alanınız için ziyaretçi oluşturmak mı?

Hedefiniz ne olursa olsun personalarınıza ekleyebileceğiniz detayları aşağıda bulabilirsiniz:

Personalar için checklist

1. Personanın adı, soyadı, yaşı, cinsiyeti, suratı (online bir fotoğraf bulun) ve kişisel bilgileri nelerdir?

2. Kişinin hayatı hakkındaki birkaç detay nedir? Herkesi benzersiz ve hatırlanabilir kılan ilgi alanları ya da alışkanlıkları var mıdır? Buradan başladığınız zaman personanın yapı taşlarını oluşturmuş oluyorsunuz.

3. Bu kişi gününü nasıl geçirir? Onların evde, işte geçirdikleri günlerin taslağını çizin. Hobilerini, sevdikleri ve sevmedikleri şeyleri belirleyin.  .

4. Bu kişinin çalışma ortamı nasıl? (eğer bireyler yerine profesyonelleri hedefliyorsanız). Ne kadardır o işte çalıştıklarını, profesyonel gelişimlerini ve tercihlerini göz önünde bulundurun. Nasıl araştırma yaptıklarını ve araştırmaları nerede yaptıklarını, kişisel ve profesyonel hedeflerini ve iş arkadaşlarıyla olan ilişkilerini öğrenin.

5. Bu kişi kime güveniyor?

6. Sizin sunduklarınızın benzerleri hakkında bilgileri kimden ya da nereden öğreniyor?

7. Organizasyonunuzun programıyla alakalı olarak bu kişinin kişisel ve profesyonel hedefleri nelerdir?

8. “Doğru olanı yapmak” için kim bu insanı teşvik ediyor?

9. Doğru olanı yapma konusunda değişimin hangi aşamasındalar?

 

Personalar ve müşteri yolculuğunu birleştirin

Personalarınızın müşteri yolculuğu ile eşleşmesini garantiye almak kritik önem taşır. Eğer kitlenizin yolculuğunu haritalandırmak için yeterli zamanı harcamazsınız kitleniz için kullanışlı ve mantıklı bir site yaratamazsınız. Personaları kullanıcı yolculuklarıyla birleştirirken kullanıcıların siteyle nasıl etkileşeme geçeceğini gösteren bir storyboard hazırlanması kullanışlı olur.

Örneğin nereye gelecekler, hangi linklere tıklayacaklar ve tıkladıkları yer eyleme geçirmek için ne kadar etkili olacaktır? Kullanma olasılığınız olan değişik tipteki içeriklerin yerini tam olarak belirleyebilirsiniz. Böyle yaparak kullanıcı yolculuklarını haritalandırıp, personaları diğer personaların sitede nerelere gidecekleri konusunda kullanışlı hale getirebilirsiniz. Her bir persona için net bir storyboard’ınız olduğunda esas sayfalarınızı personayı ve müşteri yolculuğu bilgilerini baz alarak hazırlayabilirsiniz. Web sitenizi yada web site sayfalarınızı kitlenizin özelliklerine göre hazırladığınız için mutlu olabilirsiniz.

 

Personaya Altarnatif Yöntemler

Geleneksel persona çalışmasına alternatif olarak müşteriye odaklanmak yerine işe odaklanan projelerin üretilmesi de söz konusudur. Bu noktadaki anahtar kavram kullanıcı hikayeleri yerine iş hikayeleri oluşturmakla ilgilidir. İş hikayeleri kişilerle değil motivasyonla ilgilidir. Bu size senaryonun gereksiz kısımlarından ayrılarak kullanıcı hakkında doğru empati ve hikaye oluşturmayı da sağlar.

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir