En İyi Chatbot Platformları

En İyi Chatbot Platformları ile yakınlaşmaya ne dersiniz?

İlk chat botunuzu oluşturmak konusunda rehberlik edecek en iyi chatbot platformları ve chatbot kullanmanın avantajları yazımda sizi bekliyor.

Chatbot’lar, ilerleyen teknoloji ile chat sistemlerinin çeşitli mecralara entegre edilmesi sayesinde ortaya çıkan ve büyük markaların gündemine oturan yeni gelişmelerin başında geliyor. Facebook ve Telegram gibi dev isimler halihazırda bu arenaya giriş yaptılar ve kendi chatbot’larını ve chatbot platformlarını oluşturdular.

Geride bıraktığımız birkaç ay süresince ben de chatbot’ları kendi şirketim için uygulamaya çalışıyordum. Birçok kişi için chatbot pazarlaması ciddi bir şekilde karmaşık gelebilir fakat bir chatbot aslında düşünüldüğü kadar karmaşık değildir. Zaman tasarrufu elde etmek için geliştirilmiş teknolojilerdir.

Uygulama modasındaki gerileme sipariş, üçüncü parti uygulamalar ve dağıtım kanallarına güven konusunda yeni bir ihtiyaç doğurdu. Botlar potansiyel olarak şirketlerin farklı hizmet ve tekliflerini ortadan kaldırarak daha çok rekabet ve yarışa sebep olacak.

 

En İyi Chatbot Platformları

Bir chatbot yapmak, süreci kolaylaştırmaya destek olan araç ve gelişmeler sayesinde pek de sorunmuş gibi görünmüyor.

Facebook Messenger Platformu

Artık platformun açılış sayfasına girdiğinizde direkt olarak kendi botunuzu oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bu yöntem az önce anlattığım yollardan biraz daha karmaşık gibi görünse de Facebook Messenger’ın markanızın yeni üretimlerini tamamlamanıza yardımcı olacak birçok kaynağı bulunuyor.

Tam teşekküllü kılavuzlar, vaka çalışmaları, Facebook geliştiricileri için bir forum ve daha fazlası ile her zamankinden daha profesyonel bir chatbot oluşturma sürecine gireceğinizden emin olabilirsiniz.

 

En İyi Chatbot Platformları

En İyi Chatbot Platformları

ChattyPeople

ChattyPeople, Facebook üzerinden yaratılan yapay zekanın Facebook ticaretine entegre edilmesi için hazırlanmış en iyi chatbot platformlarından biri.

ChattyPeople sayesinde kodlama bilmeye ihtiyaç duymadan kolay ve hızlı bir biçimde Facebook mesajları oluşturabilirsiniz. Platformun basitliği, ChattyPeople’ı küçük şirketlerdeki pazarlamacılar ve girişimciler için, teknolojisi ise kurumsal müşteriler için ideal hale getiriyor. Facebook fan sayfanızı Shopify’a entegre ederek para kazanmaya başlamak için ya da Facebook üzerinden sorulan sorulara hızlı dönüş sağlayan bir müşteri hizmeti oluşturmak için Facebook’la entegre bir şekilde çalışan basit bir bot kurulumu yapabilirsiniz.

ChattyPeople, Facebook ve yapay zeka ticaretini bir araya getiren ve başlangıç için tamamen ücretsiz olan bir servis.

 

MEOKAY

MEOKAY, Facebook Messenger için sohbet botu oluşturmaya yarayan pratik araçlardan biri. Platform, hem yetenekli geliştiricilerin hem de sürecin içerisinde yer alan diğer kişilerin kolaylıkla takip edebileceği bir dizi adımdan oluşuyor. MEOKAY sayesinde dakikalar içerisinde konuşma senaryoları yaratabilir ve sorunsuz diyalogların oluşması için ilerlemiş konuşmalar hazırlayabilirsiniz.

 

Smooch

Smooch ise Slack, ZenDesk gibi işletme uygulamaları ile Facebook Messenger, WeChat gibi günlük mesajlaşma uygulamaları arasında daha çok köprü görevi gören bir chatbot bağlayıcısı. Messenger sohbet bildirimlerinizin hepsini direkt olarak iş uygulamalarınıza yollayarak, bu ikisini birbirine bağlıyor. Bu sayede konuşmalarınız sadece bir uygulamada toplanabiliyor. Sonuç olarak bu uygulama, ekipler arasında daha düzgün bir şekilde otomatikleştirilmiş iş akışları ve iletişimin ortaya çıkmasını sağlıyor.

 

En İyi Chatbot Platformları

En İyi Chatbot Platformları

 

Botsify

Botsify ise chatbotları sisteme entegre etmeye yardımcı olan bir diğer Facebook chatbot platformu. Ücretli abonelik üzerinden çalışan platform, beş adımda kullanılır hale geliyor.

1) botsify.com sitesine giriş yapın.

2) Facebook hesabınızı bağlayın.

3) Bir webhook oluşturun.

4) Oluşturduğunuz chatbot için komutları yazın.

5) Botsify’ın sizin için bir müşteri hizmeti sunmasına izin verin.

 

Beep Boop

Eğer başka bir ücretli platform arıyorsanız bir sonraki seçeneğiniz Beep Boop olabilir. Beep Boop, özellikle Facebook Messenger ve Slack için uygulamalar yapmak isteyen geliştiriciler için dizayn edilen bir barındırma platformu.

Kullanmak için öncelikle popüler sürüm kontrol merkezi ve internet hosting servisi olan Github’ı kullanarak kodunuzu hazırlayın. Daha sonra bunu Facebook Messenger ya da Slack uygulamasına bağlamak için Beep Boop platformuna girin. Bu sayede botlar müşterilerinizle gerçek zamanlı sohbet ve mesajlaşmaya hazır hale gelecektir.

 

Chatfuel

Bir Facebook botuna mı ihtiyacınız var? O halde Chatfuel’e bir şans verin. Platform, Telegram ve Facebook için herhangi bir kodlama deneyimine ihtiyaç duymadan chatbot yaratmanızı kolay hale getiriyor. Kullanıcıların eklentiler vasıtasıyla harici kaynaklara erişimine izin vererek çalışıyor. Bu sayede platform üzerinden herkes kendi eklentilerini geliştirebiliyor ve başkalarının bu çalışmalardan faydalanması da mümkün hale geliyor.

 

Telegram Botları

En iyi mesajlaşma uygulamalardan biri olan Telegram vasıtasıyla doğrudan bir bot oluşturabilirsiniz. Telegram üzerinde bir bot oluşturarak, bu botu kolay bir şekilde uygulamanın kendi içinde çalıştırabilirsiniz. Telegram, kısa bir zaman önce chatbot kodunu açık kaynak haline getirdi ve üçüncü partiler için kendi botlarını yaratma ve bunları entegre etme işini daha kolay hale getirdi. Telegram API’leri ile özelleştirilmiş bildirimler, haberler ve hatırlatıcılar göndermek mümkün. Benzersiz bir müşteri deneyimi için API’yi YouTube ve Github gibi diğer popüler uygulamalarla entegre etmeyi deneyebilirsiniz.

 

BotKit

Bir araç kiti chatbot yapmaya başlamak için bir bütün olarak karşımıza çıkabilir. O halde BotKit ile tanışın. BotKit sayesinde Facebook Messenger, Slack, Twilio ve daha fazlası için geliştiriciler daha kolay bir şekilde bot oluşturabiliyorlar. Bu araç, gerçek insan konuşmasına benzer bir şeyin ortaya çıkmasını sağlayan haritalandırma sistemiyle, karşılıklı konuşmayı destekleyen uygulamalar için de kullanılabilir. Bu önemli ayrıntı, diğer chatbot araç kiti muadillerinden BotKit’i ayırıyor.

 

FlowXO

Son olarak sizlere FlowXO’yu önereceğim. FlowXO da Messenger, Slack, SMS, Telegraf ve web için bot yaratmayı destekleyen ve işletmelere yardımcı olan bir platform. Bu platform sizlere çok çeşitli bot yaratma konusunda önemli bir esneklik imkanı verir. Bu sayede tamamıyla otomatikleşmiş botlar yaratabileceğiniz gibi bu konuda hibrit seçeneğini de tercih edebilirsiniz.

 

En İyi Chatbot Platformları

En İyi Chatbot Platformları

 

Chatbot’ları son derece önemli kılan bazı avantajlar

  • Kalıcıdır: Bir botla yaptığınız görüşmeyi istediğiniz zaman durdurabilir ya da başlatabilirsiniz. İster dakikalar sonra, ister günler sonra bıraktığınız yerden görüşmenize devam edebilirsiniz. Dolayısıyla chatbot’larla yapılan görüşmeler web tarayıcınızı kapatmak ya da telefonla görüşmeyi bitirmekten farklıdır.
  • Zincirler halindedir: Her bot görüşmesi, sistemin kendi zincirine sahiptir. Bu sayede birden fazla konuşmayı eş zamanlı olarak kolay bir şekilde takip edebilirsiniz (Bot operatörleri paralel olarak birçok müşteri ile yapılan görüşmeyi takip edebilir).
  • Elastikiyet söz konusudur: Chatbot’lar 7 gün 24 saat boyunca hızlı bir şekilde yanıt verirler. Çünkü genel olarak düşük bant genişliğinde etkileşime girerler ve hemen hemen her cihazda ve bağlantıda oldukça hızlı çalışırlar.
  • Her cihaza uyumludur: Chatbot’lar masaüstü bilgisayarlarda, dizüstü bilgisayarlarda, tabletlerde, akıllı telefonlarda ve hatta birçok durumda Amazon Alexa, Google Home gibi sesli arayüz sistemlerinde bile harika bir şekilde çalışmaktadır.
  • Birçok kanala hitap eder: Web siteleri üzerinde yer alabildikleri gibi aynı zamanda Facebook Messenger, WeChat, Twitter, WhatsApp, Skype, SMS, Kik gibi mesajlaşma platformlarında da yer alırlar.
  • Zahmetli değildir: Bir chatbot kullanabilmek için herhangi bir arayüz öğrenmenize gerek yok. Sadece günlük doğal konuşma dilinizi kullanarak konuşun ya da yazın ve chatbot konuşmaya cevap versin. Bu belki de modern yapay zekanın en büyük getirilerinden birisi.
  • Yarı otomatik olarak çalışabilir: Chatbot’lar bütün verimlilikleri ve ölçümlenebilirlikleri ile bir çeşit otomasyon ürünleridir fakat gerekli olduğu durumlarda bir konuşmayı “imdat çekici” olarak gerçek bir insan olan operatöre sorunsuz bir şekilde aktarabilirler.
  • Bildirimler gönderir: Birçok platformda bir chatbot kullanıcıya takip mesajları yollayabilir, terk edilmiş bir sohbetin kurtarılmasını sağlayabilir ya da orijinal diyalog bağlamında samimi bir hatırlatma önerebilir.
  • Bağlamsal kişiselleştirmeyi destekler: Chatbot diyaloglarının doğası ve kalıcı hafızaları, kullanıcı taleplerinin yönlendirilmiş adımları karşısında kişiselleştirilmiş etkileşimler kurabilir. Üstelik bunu açık bir şekilde ya da dolaylı olarak e-postalarda ya da web sitelerinde gördüğümüzden daha iyi yapabilir.
  • Ödeme alır: Facebook Messenger’ın satın alma düğmesinde olduğu gibi chatbot’lar da sorunsuzca arayüze entegre edilen sistem sayesinde ödemeleri kabul edebilir.

 

Chatbot’ları Deneyebilirsiniz

En azından sizler de bu yeni oluşan alanda kendinizi geliştirebilmek adına chatbot’ları deneyebilirsiniz. 2018 yılındaki en büyük fırsat yukarıda da uzun uzun bahsettiğim gibi örgütsel bir platform geliştirmek adına chatbot’ları katalizör olarak kullanmaktır.

“Botlar daha çok ayrıntılı tanecikli yapıda ve mikro servislere daha yakın iken mobil uygulamalar genelde tekliflerinizi herkese uyacak bir şekilde tamamlar. Botlar potansiyel olarak şirketlerin farklı hizmet ve tekliflerini ortadan kaldırarak daha çok rekabet ve yarışa sebep olacak.”

İster eski moda telefon görüşmesi gibi olsun, ister Siri gibi akıllı telefonda yer alan bir sesli asistan olsun, isterseniz de Amazon Echo gibi bir araç olsun sesli arayüzler alanındaki hizmetler ve chatbot’ların işlevselliği her geçen gün gelişmeye devam ediyor.

Örneğin SEO adını verdiğimiz klasik arama motoru optimizasyonu tamamen işletmenizin Google arama sonuçları kapsamında web tarayıcısında nasıl göründüğü ile ilgiliydi. Fakat şimdi sitenizi sesli arama için de optimize etmeniz gerekecek. İnsanlar Alexa’ya, Siri’ye ya da Google’a işletmenizle ilgili bir soru sorduğu zaman karşılarına hangi yanıtlar çıkacak?

Ses teknolojileri aynı zamanda şirketinizdeki şeylerin nasıl işlediği konusunda da devrim yaratacaktır. Düşünün; çeyrek dönem toplantısına katıldınız ve CEO sosyal medyadaki influencer kampanyasının performansı hakkında bir soru sordu. Dizüstü bilgisayarınızda yer alan raporlarda gezinmek ya da “Hmm ben size hemen döneceğim” demek yerine kolay bir şekilde Alexa cihazınıza konferans masasında otururken bu soruyu yöneltebilirsiniz. Sesli asistan Alexa for Business adlı yeteneği sayesinde akıllı işletme sisteminizle bağlantıya geçecek ve size hızlı bir şekilde cevabı söyleyecektir.

 

Chatbot konusunda daha fazla okuma yapmak için “Yeni Başlayanlar için Chatbot Rehberi” başlıklı yazımı da okumanızı öneririm.

 

Yeni Başlayanlar İçin Chatbot Rehberi

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir