Turkcell Teknoloji Zirvesi 2018’in Ardından

Turkcell Teknoloji Zirvesi 2018 ’in ardından konuşulanları ve aldığım notlar üzerinden günün kısa bir özetini yazımda bulabilirsiniz.

Turkcell Teknoloji Zirvesi 2018’in Ardından

Turkcell Teknoloji Zirvesi, 10 binin üzerinde katılımıyla gerçekleşti. Bu yıl 9’uncusu düzenlenen ve ‘Türkiye.Bugün.Şimdi’ sloganıyla gerçekleştirilen Turkcell Teknoloji Zirvesinde yapay zekâlı robotlar, insanların geleceği masaya yatırıldı.

 

Zirvenin ardından günün kısa bir özetini aşağıda bulabilirsiniz.

 

 

Sahneye ilk olarak gelen Turkcell Pazarlama’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bütün “Bugün burada sadece Türkiye’nin değil, Avrupa’nın, Asya’nın ve Ortadoğu’nun en önemli zirvelerinden biri olan Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde sizleri ağırlamaktan mutluyuz ve çok heyecanlıyız.” dedi ve sahneye Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Başkanı Sayın Dr. Ömer Fatih SAYAN’ı davet etti.

 

Turkcell Teknoloji Zirvesi

Turkcell Teknoloji Zirvesi 2018

Dr. Ömer Fatih SAYAN konuşmasında İletişim sektörü, teknolojinin günlük hayattaki önemi ve öne çıkan trend başlıklarını değerlendirdi.

“Veriyi elinde tutan marka ve ülkeler avantajlı konumda. Büyük Veri’de iki önemli hedefimiz var. Rekabetçi bir avantaj elde etmekte. Ülkemizde üretilen verininin, teknik bir zorunluluk olmadığı takdirde ülkede kalmasını sağlamaya çalışmalıyız. Ülkemizi veri merkezi açısından cazip bir konuma getirmek için uğraşıyoruz. Kullanıcıların kişisel verilerini kullanması konusunda kendilerini geliştirmesi gerekiyor. Kişisel veriler kullanılarak davranış mekanizmaları öğrenilirken bir yandan verimiz sömürülmekte. Bizim vatandaşımızın haklarını dev firmalara karşı korumak için bize büyük rol düştü. Bu alanda sıkı önlemler getireceğiz. Büyük veriyi elinde bulundurmak ve iyi bir şekilde analiz edip değerlendirmek çok mühim. Verinin yurtdışına çıkarılmamasını sağlamak ve ülkemizi veri merkezi haline getirmek en büyük amacımız olacak. Teknolojiyi üreten ülke olmak yolunda hepimize çok iş düşüyor. Güçlü Türkiye yolunda önemli adımlar atılıyor ve biz de bu yönde çalışıyoruz. Dünyanın düşlediklerini yapanlara daha çok ihtiyacı var. Turkcell Teknoloji Zirvesi’nin başarılı bir zirve olmasını ve ülkemiz adına başarılı işlere imza atması dileğiyle keyifli bir gün diliyorum.”

 

Turkcell Teknoloji Zirvesi

Turkcell Teknoloji Zirvesi 2018

Ardından konuşmasını yapmak üzere sahneye Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Faruk Özlü geldi.

Günümüz petrolünün teknoloji olduğunu dile getiren Faruk Özlü, “Anadolu’da binlerce küçük Aziz Sancar var” dedi ve ekledi;

“İhracatımızdaki yüksek teknolojili ürünlerin payını istikrarlı şekilde artıracağız. Türkiye’nin otomobilde kendi markası ile büyük oyuncu olmak için yola çıkmasının bu inanç ve potansiyelle başarıldı. Bundan sonra da yapay zekânın Einstein’larını el üstünde tutacağız. Anadolu’da binlerce küçük Einstein, binlerce küçük Aziz Sancar var. Bu çocuklarımızı yapay zekâ, yazılım, kodlama, algoritma ile tanıştıracağız. Bilişim devriminin zorunlu kıldığı insan kaynağını yetiştirmek için tüm kaynaklarımızı seferber edeceğiz”.

 

Turkcell Teknoloji Zirvesi 2018

Turkcell Teknoloji Zirvesi 2018

Ardından konuşmasını yapmak üzere sahneye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Ahmet Arslan geldi.

Ahmet Arslan, “Teknoloji bizi dönüştürüyor. BT’nin dokunmadığı alan neredeyse kalmadı. Geleceğin teknolojilerini konuşurken siber güvenliğin üzerinde de hassasiyetle duruyoruz.” dedi ve ekledi;

“2051 yılına kadar insanların yaptığı tüm görevlerin 2136 yılına kadar insanların yaptığı tüm mesleklerin yapay zekâ tarafından yapılabileceği öngörülmekte. Belki de yakın gelecekte yapay zekâ ile haberleşme şebekeleri tamamen insan eli değmeden yönetilebilecek, insanların zihninden geçirdiği abonelik işlemi şebeke tarafından algılanabilecek ve anında yerine getirilebilecek. Bunları yaparken de güvenlik bizim önceliğimiz olacak. Geleceğin savaş alanı olduğunu farkına varmamız gerekiyor. Bu yıl, kamuda siber güvenlik alanında detaylı ve geniş kapsamlı tedbir kontrol ve denetim mekanizmalarını oluşturuyoruz. Bugün, şimdi, geleceğe ilişkin hedeflerimiz öngörülerimiz var ama bugün için yapılması gerekenleri de başkalarından beklemeden yapmak durumundayız. Ülke olarak sadece teknolojiyi kullanan değil, üreten ve yön veren bir konumda olacağız. Veri merkezi yatırımlarını ve bulut bilişimi teşvik eden çalışmalar yürütüyoruz. Veri merkezi yatırımlarını – veri merkezi üssü olma çalışmalarını destekliyoruz.

Dünyanın en iyi haberleşme altyapılarından birine sahip olan bir Türkiye’ye ulaştık. Fiber uzunluğumuz 325 bin kilometreyi aştı, geniş bant abone sayımız 68 milyonu aşmış durumda, bunun 56 milyon 500 bini mobil geniş bant abonesi. Sabitte 2 milyon 200 bini aşan fiber abonemiz var, bilişim sektörü büyüklüğümüz ise 94 milyar Türk lirası. E-devlet ve siber güvenliğe ilişkin mevzuat ve stratejiler ortaya koyduk. ‘Akılı Ulaşım Sistemleri’ stratejimizi yakın zamanda devreye alacağız.

E-devlette kullanıcı sayımız 37 milyonu aşmış durumda. E-devlet üzerinden hizmet veren kurum sayısı 428 ve hizmet sayısı 3 bin 61’e ulaştı. Tüm kamu hizmetlerinin 2018 yılı sonuna kadar e-devlet üzerinden sunulmasına yönelik yoğun bir çalışma yürütmekteyiz. Bunu hükümet olarak önemsiyoruz ve gerekli çalışmaları yapıyoruz. 2016 itibarıyla e-devlette yaptığımız yatırımın miktarı 203 milyon Türk lirası, buna karşın sadece 2016 yılında elde ettiğimiz tasarruf rakamları 1 milyar 900 milyon dolar. 2017’ye yönelikte benzer çalışmalar yapılıyor, inanıyorum ki 2017 yılında bu alanda elde ettiğimiz tasarruf miktarı 2 milyar doların üzerine çıkacaktır.

Hükümet olarak, yatırımlarımızı ve teknolojiyi sadece kentsel alanlara değil aynı imkanları kırsal alanlara da götürme ve yaygınlaştırma yönünde önemli projeler yapmaktayız.  Bu projeler sonucunda kurulan altyapılarla, kırsal alanlarda yaşayan vatandaşlarımıza 3G ve 4.5G kalitesi ve hızında hizmet sunuyoruz. Bugüne kadar Evrensel Hizmet kapsamında Bakanlık olarak, yaklaşık 4 bin yerleşim yerine sabit ve mobil genişbant hizmetini götürdük. 2020 yılına kadar da 3 bin yerleşim yerine daha bu hizmeti götürmeyi hedefliyoruz.

Bu altyapıyı kurarken, Ar-Ge ve yerli ürün faaliyetleri kapsamında ulusal ve uluslararası kuruluşlarla ortak çalışmalar yapıyoruz. Bir taraftan, evrensel hizmet sahalarında yerli olarak geliştirilen ULAK baz istasyonu ve küresel tedarikçilerin ürettiği baz istasyonlarını birlikte kullanımını sağlarken, diğer taraftan evrensel sahalarında yazılım tabanlı yeni nesil sanallaştırma teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalara da olanak sağlıyoruz. Bu doğrultuda, binin üzerinde yerli ürünümüzün ULAK baz istasyonunu kullanmak üzere fabrika kabul işlemlerini tamamlamak üzereyiz. Ayrıca, işletmecilerin kendilerinin kurduğu ticari sahalar için de 625 adet ULAK baz istasyonu siparişi verilmiş ve bunların da bu sene içinde tesliminin gerçekleştirileceğini paylaşmak isterim” dedi.

 

Turkcell Teknoloji Zirvesi 2018

Turkcell Teknoloji Zirvesi 2018

 

Gelecek yıl Türkçe konuşan yerli ve milli yapay zekâ şovu yapacağız!

Turkcell Genel Müdürü Kaan TERZİOĞLU ise, üç yıl önce çıkılan dijital dönüşüm yolculuğunu, aldıkları kararları ve yaratılan değerleri aktardı.

Kaan Terzioğlu, “10’uncu genel müdür yardımcım” diye tanıttığı Alexa’nın da yakında çok daha ileri bir versiyonunu, Türkçe konuşan yapay zekânın geleceğini belirterek, “Gelecek yıl Türkçe konuşan yerli ve milli yapay zekâ şovu yapacağız” dedi ve ekledi;

 

“Dijital servisleri sunmakla kalmıyor, dijital operatör altyapısında da bu hizmetleri güvenle verebilmek ve müşteriler bu hizmetlerle buluşturuyoruz. Ham datayı işlemek ve güvenli tutmak için çok önemli. Yerli ve milli arama motorumuz yaani, bizim için çok önemli.  Yine Türkiye’nin datası Türkiye’de kalsın ve değere kavuşsun diye Türkiye’nin dört bir tarafından veri merkezleri inşa etmeye devam ediyoruz.”

 

Turkcell Teknoloji Zirvesi 2018

Turkcell Teknoloji Zirvesi 2018

İlk molanın ardından GSMA Genel Direktörü Mats Granryd sahneye geldi. Granyrd, GSMA’nın Mobile World Congress için hazırladığı aşağıdaki şahane video ile sunumuna başladı.

Mobil geleceği şekillendiren gelişmeleri aktaran Granyrd, operatörler ve düzenleyici kuruluşların yapması gerekenleri örnekledi.

 

Granyrd özetle;

“2025 yılında 1.2 Milyar 5G bağlantısı olacak ve 2025 yılına kadar tüm bağlantının %40’ını kapsayacak.” diyen Granyrd, Mobil geleceği şekillendirecek konulardan biri 5G diğeri ise yapay zeka. Mobil dünya çok heyecan verici fırsatları sektöre kazandırıyor. Mobil sektörü aynı zamanda kaynakların doğru kullanılması, zor zamanlarda iletişim gibi olanaklar da sunuyor. Mobil olmadan nasıl yaşıyor ve bir takım şeyleri yapıyormuşuz inanılmaz. 5G öncülerinin ilk çalışmalarını önümüzdeki günlerde göreceğiz. 5G sayesinde yeni kapılar açılacak. Hyperconnectivity’nin zirvesindeyiz. Yapay zekaya dayanan ( amazon echo, google home gibi) cihazlar gittikçe daha popüler hale geliyor. 2011 yılında göre 1.8 Milyar kişi sanal asistan kullanıyor. Intelligeccent connectivity çağına girdik. Bu bizi nasıl etkileyecek?

 

Bunun etkileri bireysel kişisel asistanlar sayesinde çok daha iyi anlaşılacak. İşlerimizi yönetmemiz kolaylaşacak. Big data ve Akıllı bağlanabilirlik sayesinde toplumlardaki yaşam kalitesi de artacak. Sonraki aşamada ise afet yönetimi konusunda efektif kullanımları göreceğiz. Akıllı bağlanabilirliğin arifesinde daha konforlu bir yaşam bizleri bekliyor. Gerçek zamanlı erişim sayesinde verimlilik de artacak. Artık üretilen robotlar daha akıllı ve sayıları aryacak. Sektörümüz 3.6 trilyon dolarlık değer yarattı. 2023 senesinde kadar bu oran %5 artacak. Bu yolda Akıllı regülasyonlara ihtiyaçlar da artacak.”

 

Turkcell Teknoloji Zirvesi 2018

Turkcell Teknoloji Zirvesi 2018

Ardından Yapay Zeka Fikir Önderi Prof. Stuart J. Rusell’ı “Yapay zeka bizleri nasıl daha iyi insanlar yapabilir?” sunumu ile izledik.

Fazla beklenti içerisinde izlediğim bu sunum bende biraz hayal kırıklığı yarattı. Yapay zekayı geçmişten günümüze ticarileştirmeye çalışan şirketler ve yapay zekanın gelişim süreci sunumun ana başlıklarını oluşturuyordu.

Prof. Stuart J. Rusell özetle;

“Yapay zeka insan ırkının geleceği açısından ne ifade ediyor? AI konusunda temel bir kural var. Bir insanın yaptığı tüm işlerin robotlar tarafından yapılması. Önümüzdeki beş yıl içerisinde robotların kabiliyetini daha iyi göreceğiz ve elbette iş hayatında da daha fazla göreceğiz. Araç kullandıklarını, ekin biçtiklerimi, araç kullandıklarını, ev işi yaptıklarını göreceğiz. Böylece yapay zeka tüm hayatımıza dahil olacak. Gerçek anlamda akıllı evlerle böyle tanışacağız. Robot asistanların maliyetleri çok düşük, kullanımı ise hızla artıyor.

İnsan ırkının şimdiye dek yazdığı tüm kitapları ve yazdıklarını izlediklerini yapay zeka anlıyor olacak.  Şu anda bilgiyi akümüle edecek – deneyimden öğrencek sistemlere ihtiyaç var.  İnsan düzeyinde yapay zekaya ne zaman sahip olacağımız belli değil, ancak buna yönelik tahminler çok çeşitli ama kesin bir tarih veremeyiz.

 

 

Son 5 yılda yapay zekanın ticari potansiyelinde büyük bir patlama yaşandı. Makine öğrenimi, global programlama dilleri gibi partnerler sayesinde bu gelişme büyük bir hızla ilerliyor. Son 5 yılda endüstri, yapay zekaya büyük bir yatırım yaptı. AlphaGo, Go oyununda en iyi insan oyuncuları yendi. Tek bir programın, 3 farklı oyunda dünya şampiyonu olmayı öğreniyor olması bizleri endişelendirebilir. Kendimizden daha zeki bir şey yapmak elbette riskli.  Bu sektörden doğması beklenen Trilyonlarca doları düşününce bu riske girmek gerekli.

Burada AI’ye yükleyeceğiniz görevler ve misyonunuz öne çıkıyor. Robotlar insanların önceliklerine hizmet etmeli. Robotların önceliklerinin “görevin ve amaçlarının” net kurgulandığı bir akıllı anlayışla programlanması lazım. Yapay zeka daha iyi insanlar olmamızı sağlayacak, insan ırkına faydalı olacak ve aç gözlülük gibi yanlış kararlar almamızı muhtemelen engelleyecekler. Bizim önemsediğimiz şeyleri net bir şeklde oraya koyarak bize hizmet edecekler. Bizim şu anda yapmayı bilmediğimiz şeylerden biri, bilgiyi akümüle edecek ve deneyimden bilgi edinebilecek yapay zekalardır.” dedi.

 

Turkcell Teknoloji Zirvesi 2018

Turkcell Teknoloji Zirvesi 2018

IBM Watson CTO’su Rob High “İçgörüden ilhama; bilgisayarın hayatımızda değişen rolü” sunumu ile Teknoloji Zirvesi’ndeydi.

 

 

Turkcell Teknoloji Zirvesi 2018

Turkcell Teknoloji Zirvesi 2018

Ana sahnenin öğleden önceki son konuşmasını ise Huawei CTO‘su Paul Michael Scanlan yaptı.

5G teknolojisinin hayatımızı nasıl yenileyeceği ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Scanian, konuşmasının işinin 50 milyar dolar bulmak olduğunu belirterek başladı.

“Sanal gerçeklik çerçevesinde pek çok farklı sektörde çok büyük bir bant genişliği olacak. 5G geçtiğimiz yıl kasım ayında optimize edildi, ondan 5 ay sonra HUAWEI’in 5G çatışan bir cihazı vardı. 5G doğası itibariyle çok farklı, gezegenin gelecekte de var olmasını ve robotların faydasını görmek istiyorsak daha fazla enerjimiz olması gerekiyor, bu da 5G’nin en büyük kilit noktası. Teknolojinin geleceğinde gözlükler değil, lensler olacak. 5G mimarisi için çeşitli prototipler geliştirdik. Huawei olarak Singapur hükümeti ile birlikte çalışıyor, güvenli ve akıllı şehirlere inanıyoruz. 5G teknolojisi düşük gecikme ve sunduğu bant genişliği sayesinde nesnelerin internetini daha hızlı ve kullanışlı bir hale getirecek. 5G ağlarını son iki yılda oluşturmaya başladık ve bu ağlar ne kadar karmaşık bir yapıda olursa, o kadar yapay zekaya ihtiyaç olacak. Yapay zeka bazlı bulut çözümü ise hali hazırda kullandığımız teknolojilerden. 5G bir operatörün, endüstride çözümlerin dönüşümünü gerçekleştirebilmesi için gerekli alt yapıyı sağlıyor. Tüm tutkumuz bu yüzden.” dedi.

 

Turkcell Teknoloji Zirvesi 2018

Turkcell Teknoloji Zirvesi 2018

Turkcell Teknoloji Zirvesi, öğle molasının ardından paralel oturumlarla sürdü.

Ben “Pazarlama. Bugün. Şimdi” oturumunu seçtim. Oturum Turkcell Pazarlama’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bütün’ün açılış konuşması ile başladı.

Teknoloji ve pazarlama dünyasının iç içe geçen gelişimini özetleyen Bütün “Geçmişten günümüze teknolojinin ilerlediği yolda segmentlere göre iletişim dönemi başlıyor. Bence bu dönemde pazarlamada en dikkat çekici öğeler kişiselleştirme ve segmentasyon.” dedi ve Teknoloji zirvesinde doğan en teknolojik emocan olan Datakan ile bizleri tanıştırdı.

 

Turkcell Teknoloji Zirvesi 2018

Turkcell Teknoloji Zirvesi 2018

Turkcell, Kurumsal İletişim Direktörü Neşet Dereli moderatörlüğünde “Sosyal Medyanın Yetişkinlik Dönemi Paneli” ile gün devam etti. Sosyal medyanın günlük hayatımıza etkileri, markaların mecralarda konumlanması ve mevcut genel değerlendirmeler ile ilerleyen panele ait minik videoları aşağıda bulabilirsiniz.

 

Prof.Dr. Uğur Batı “Reklam ve Pazarlama alanında ülke olarak geride olduğumuz noktalar var, ancak sosyal meyda ve içerik üretimi konusunda geride değiliz.”

 

Genart Media CEO’su Burak Yılmaz Birey olarak beyninizi boşaltmaya ihtiyacımız var ve sosyal mecralar buna da hizmet ediyor. Bir markanın bunu anlaması ve bu ortama ayak uydurması lazım.”

 

 

Zirveye dair anlık paylaşımlarımızı #TeknolojiZirvesi hashtagi üzerinden gerçekleştirdik.

2016 yılında gerçekleşen Teknoloji Zirvesi ile ilgili aldığım notları aşağıda bulabilirsiniz.

Turkcell Teknoloji Zirvesi

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir