Influencer’lar ile Çalışma Rehberi

Influencer’lar ile Çalışma Rehberi için hazır mısınız?

Influencer’lar ile çalışmak istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız 🤔 yazım tam size göre.

Influencer’lar ile Çalışma Rehberi

Öncelikle Influencer Marketing alanında güvenilir ölçümleme yöntemlerine hala ihtiyaç var yatırım getirisini değerlendirmek çok zor oluyor.

Lütfen unutmayın influncerların özgürlük alanı bulunu. Bir marka olarak baştan kurallarınızı koyun ama içerik oluşturma süreçlerinde müdahil olmayın. Doğallıktan uzaklaşmalarına sebep olursanız yaptığınız çalışmanın bir anlamı kalmaz.

 

Influencer'lar ile Çalışma Rehberi

Influencer’lar ile Çalışma Rehberi

 

Sizlerden gelen sorular ışığında hazırladığım bu rehber, hem influencerların dünyasına yakınlaşmanıza ve doğru seçimi yapmanıza hem de seçimlerinizi negatif yönde etkileyecek unsurlardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Başlamadan önce kısa bir özet;

 • Influencer’ın takipçi sayısı ne kadar önemliyse bu kişilerin paylaşımlarının ne kadar etkileşim aldığı ve takipçilerin içerikle ne kadar ilgilendiği de o kadar önemlidir. Sosyal medya influencer’larını düşündüğümüz zaman kitlenin etkileşimi her şey demektir.
 • Doğru türde içeriği seçmeniz önemlidir. Bloggerlara, podcast, video ya da görsel üreticilerine ulaşabilirsiniz.
 • Influencer bulmak için en iyi 3 yöntem; kendi takipçilerini incelemek, alakalı hashtagler üzerinden araştırma yapmak ve markaların hashtaglerini araştırmaktan geçer.
 • Birkaç tür kampanya vardır. Bu kampanyalarla marka bilinirliğinizi, satışlarınızı ya da mekanınıza insan trafiğini artırabilirsiniz.
 • Influencerla iletişime geçtiğinizde mükemmel bir e-mail şablonu hazırlamaya çalışmayın. Her sosyal medya sitesinden mesaj atmaya ve olabildiğince samimi – cana yakın davranmaya çalışın.

 

Influencer marketing çalışmalarına başladığınızda bu insanlar size ulaşılmaz gibi görünebilir.

Öte yandan doğru iletişim kanalları ile bu oldukça basittir. Sosyal medyada binden fazla takipçisi olan herkes bir influencer olabilir ve bu sayı günümüzde hiç de ulaşılması zor bir sayı değildir. İkinci önemli metrik ise etkileşim, yani her gönderinin aldığı beğeni, yorum ve paylaşımla ilgilidir.

Eğer ki bir influencer’ın etkileşim sayısı çok fazlaysa, bu kişinin sahip olduğu kitlenin ne kadar büyük ya da küçük olduğu çok da önemli değildir. Bu tür kişiler, ulaşmanız gereken kişilerdir.

Yapılan son dönem araştırmalar influencer marketingin herhangi bir pazarlama şeklinden 11 kat daha fazla ROI’ye sahip olduğunu gözler önüne seriyor.

Peki, doğru influencerı nasıl bulacaksınız? Influencerlar markanız için ne yapabilir? Onlarla nasıl çalışırsınız? Tüm bu soruların cevaplarını yazımda bulabilirsiniz.

 

Bloglar – Bloggerlar Markanıza Nasıl Yardımcı Olabilir?

 

 

Markanız İçin En İyi Influencer’ı Nasıl Bulursunuz?

Influencer’lar ile çalışmak harikadır ama onların markanızla uyum sağlayan kişiler olması gerekir. Beraber çalışacağınız influencer’ları seçmeye başlamadan önce iyi bir influencer’da aradıklarınızı belirli bir sınır dahilinde listelemeniz gerekir.

Influencer Kimdir?

 • Takipçi sayısı 1000 – 250.000 arasında olmalıdır.
 • Her gönderisi iyi etkileşim almalıdır.
 • Influencer ve onların kitlesi sizin markanıza uyum göstermelidir.

 

Influencer Türleri Nelerdir? 

Influencer’lar Celebrity değildir.  Öne çıkan iki influencer türü bulunuyor.

Micro-influencer

Takipçi sayısı 10.000-100.000 arasıdır.

Power-middle influencer

Takipçi sayısı 100.000-250.000 arasıdır.

 

Selam Pazartesi Sendromu severler. Sizin sendrom dediğiniz şeyi memlekette yaşamak isteyen kaç milyon kişi var biliyor musunuz? . . Selam startup dünyasının piyonları. Çiğ köfteden startup olmaz diye tüm forumlarda yorum yazanlar da burada mı? Daha @osifa_kofte ile tanısmadınız tabi. . . Tonay Hoca -lezzeti ayrı ama İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde de çiğ köftesi üzerinden ders veriyor, Arman Kırım hayranı ve başucu kitaplarından biri Mor İneğin Akıllısı, business ahali ne demek istediğimi pek iyi anlar- İzmir’de bir çiğ köfteci. Akşamları dükkanını açan gece yarısına kadar tezgahının başında duran bir üstad. Yetişmeyen projelerimizden dolayı sabahladığımızda, canımız çalışmak istemediğinde, gece uyku tutmadığında instagramda turlarken işine olan aşkını ve çiğ köfteye kattığı estetiği gösteren videolarıyla bizi motivasyon bombası haline getiren bu kirli dünyadan olmadığına inandığım bir zat. Bir aksilik olmadıkça çiğ köfte yaparken bile kravatını eksik etmeyen, sürekli jilet gibi bir abimiz. . . Çiğ köftesine gelince.Oyhş. Biz hayatımızda böylesini yemedik ve yiyemeyeceğiz biliyoruz. Çiğ köftesinin içinde bolca soğuk sıkım zeytinyağı bulunuyor, üstüne 18 baharattan-propolis zerdeçal falan var tuzdan karabiberden bahsetmiyoruz- oluşan ve yine bol zeytinyağlı sosunu videodaki gibi aşkla, şevkle kendi tabiriyle sağlık ve afiyet dilekleriyle çiğ köftenin üzerine, onun üstüne hesabında göreceğiniz kendi elleriyle seçtiği sebzeleri sebze bıçağı vasıtasıyla yine bir sanata dönüştürüp üstüne de özel nar ekşisini yine ofofof.. Şimdi ayran muhabbetine girersem bu yazı bitmeyecek. Ama o ayran, sırf o ayran için tekrar yolumuz düşecek. Ve o ayran da burada yerini ayrıca alacak. . . Startup bu abidir, pazar akşamları size sendrom derken hoca çalışıyorsa ve çiğ köfteye bile sanat katıyorsa. Siz düşünün gerisini, biz de başımızı öne eğip biraz daha dünyaya artı değer katmaya çalışalım. . . #neyedikbe #izmir #karşıyaka #bostanlı #gerekeniyap #food #foodporn #yummy #instagood #foodie #delicious #yum #foodstagram #foodgasm #nomnom #delish #tasty #dinner #nofilter #healthyfood #chefsplateform #gastronogram #foodstagram #instafood #awsome #munchies #gastroart #food #fourmagazine

NeYedikBe! (@neyedikbe)’in paylaştığı bir gönderi ()

 

Eğer bir restoran işletiyorsanız düzenli bir şekilde restoran gezen ve bu restoranlar hakkında yazı kalem alan bir gurme ile mutlaka çalışmak istersiniz.

Kimi zaman ise bu kadar direkt bir bağlantı bulmanız şart değildir. Örneğin sağlıklı atıştırmalık ürünler üreten bir şirkete sahipseniz sağlıklı yaşam tarzlarıyla ilgilenen mom-fluncer bulabilirsiniz. Mom-fluncer’lar tıpkı genel olarak adlandırdığımız Influencer’lar kadar trend. Niche alanların öncüsü Mom-fluncer’lar çalışmalarınıza ummadığınız kadar hızlı bir ivme kazandırabilir. Bu kişi daha önce hiç atıştırmalıklarla ilgili bir içerik yayınlamamış olsa bile sizin için harika bir seçim olacaktır.

 

Yazılı İçerik için Influencer’lar

Eğer içeriğiniz yazılıysa her türde blog yazarına ulaşmanız gerekir. Sizin tarzınızla uyumlu blogger bulmak için en iyi yöntemler şunlardır:

 • Herhangi bir konudaki en iyi makaleler için Google’layın.
 • Sektörünüz için en iyi blog listelerini bulun.
 • Sosyal medya etkileşimlerini kontrol edin.
 • Alexa ve Smilarweb’den sıralaması hakkında bilgi alın.
 • Teknoloji ve popüler kültür alanlarında çalışacaksanız Alltop üzerinden de en çok okunan makaleleri arayıp, doğru Influencer’a ulaşabilirsiniz.

 

 

Sesli İçerik için Influencer’lar 

Podcastler son zamanlarda yükselişe geçti. Sadece Amerika’da 112 milyon kişi bu sene bir podcast dinledi. Bu, LinkedIn ve Pinterest’in iki sene önce sahip olduğu sayı kadar büyük bir rakamı temsil ediyor.

Büyük ihtimalle podcastler sosyal medyadaki kullanıcı sayılarını yakalayamayacak ama hala ürününüzü pazarlamak için iyi bir araç olabilir.

Podcast influencer’larını bulmak için en iyi yerler iTunes, Podcast uygulaması ya da Audiosearch.ch üzerinde yaptığınız aramalardır.

 

 

Video İçerik için Influencer’lar 

Bugüne kadar en popüler içerik formu hepimizin bildiği üzere videolar. İçerik üretmek için video kullanan çok sayıda influencer bulunuyor.

Video alanındaki influencerları bulmak için en iyi yerler Instagram, YouTube ve Snapchat.

Influencer’ları Bulmak İçin Sosyal Medyayı Nasıl Kullanmalıyız?

Hangi içerik türünü seçerseniz seçin influencer bulmak için en iyi alan sosyal medyadır.

Herkes bugünlerde sosyal medyada olduğu için değil, insanları aramak için inşa edilmiş yollar sunduğu için sosyal medya bu konuda iyi bir tercih.

İşte sosyal medyada influencer’ları bulmak için kullanabileceğiniz en iyi üç yöntem:

 

Kendi Takipçilerinize Bakın

Bir markaysanız ve markanızın sosyal medyada takipçileri varsa belki de bu takipçilerden bazıları influencer’dır. Takipçileriniz arasında influencer aramak biraz zaman alır ama bu son derece pratik ve işlevseldir. Çünkü söz konusu influencer hali hazırda markanızı tanıyor ve muhtemelen seviyordur.

 

İlgili Hashtaglerde Araştırma Yapın

Influncer’ları bulmak için bir diğer yöntem ise hashtag üzerinden araştırma yapmaktan geçer. Örneğin, restoranlar için chatbot üreten bir chatbot şirketiyseniz gurmeler ve yemek bloggerları hakkında araştırma yapabilirsiniz.

Örneğin Instagram’da #foodblogger hashtagi üzerinden bir arama yapın. İki milyondan fazla gönderi var ama bu sayıyı lokasyon bazlı olarak daraltabilirsiniz. En çok etkileşime sahip olan paylaşımları arayın ve aday Influncer’larınızı not alın.

 

Influencer'lar ile Çalışma Rehberi

Influencer’lar ile Çalışma Rehberi

Markaların Hashtaglerini İnceleyin

Branded hashtag olarak da bilinen kavram, bir markanın sosyal medyada aranması için kullandığı hashtagler bütünüdür. Markanızın hashtagini dilediğiniz bir sosyal mecrada aratın, popüler gönderilerde veya yukarılarda sırlanan kişiler sizin Influncer adaylarınızdır.

Çalışmak istediğiniz influencerları buldunuz diyelim, şimdi ne yapacaksınız? Onlara ne söyleyeceksiniz? Onlardan sizin için ne tip içerikler üretmelerini isteyeceksiniz? Cevapları hemen aşağıda.

 

 

Influencer’lar hangi türde kampanyalara katkı sağlar?

Marka Bilinirliğini Artırma

Etkileşim oranı yüksek ve özel bir kitleye sahip olan influencer’larla çalışarak markanızın bilinirliğini artırabilirsiniz. Kampanyanızdan daha büyük değer kazanmak için influencer’lardan yayınlarında markanızın hashtagini kullanmasını isteyebilirsiniz.

Satış Artırma

Influencer’larla aynı zamanda ürünlerinizin satışını artırmak için de işbirliği yapabilirsiniz. Mesela onların takipçilerine özel bir kupon yaratmak işe yarayacaktır.

Yaya Trafiğini Artırma

İster bir kozmetik dükkanı olsun, ister bir restoran, influencer’lar sayesinde mekanınızın ziyaretçi sayısını arttırabilirsiniz.

Lansmanlar

Bir ürününüz ilk defa duyurmak ve kullanıcı yorumu almak için Influencer’ları kullanabilirsiniz. İlk olmak onları özel hissettirir ve görüşlerine değer veriyor olmanızı önemserler. Lansman ürünümüze daha büyük değer kazandır için influencer’lardan yayınlarında markanızın hashtagini kullanmasını isteyebilirsiniz.

Artık kiminle çalışmak istediğinize ve ne tip içerik üretmek istediğinize dair bazı fikirler kafanızda oluşmuştur. Yapmanız gereken tek şey onlarla iletişime geçip işbirliğine başlamak olacaktır.

 

 

Influencer'lar ile Çalışma Rehberi

Influencer’lar ile Çalışma Rehberi

 

Influencer ile Nasıl İletişim Kurulur?

Son olarak belki de en önemli noktaya geliyoruz. Bir influencer ile nasıl iletişim kurulur? İşte influencer’larla iletişim kurarken faydalanabileceğiniz birkaç tavsiye.

Herkes mükemmel bir e-mail şablonuna çok fazla odaklanıyor ama genellikle bu işler DM’den daha hızlı yürüyor.

E-mail iletişim için en doğru yol ama kendinizi tanıtmanın en iyi yolu sosyal medyadır. Kişi sizinle çalışmayı kabul ettiğinde, büyük ihtimalle e-posta ile ilerlemek isteyecektir.

Bununla beraber, eğer ki influencer’ınız haftada yüzlerce mesaj alıyorsa, sizinkini fark etmek ve hatta cevap vermeyi hatırlamak bile onlar için çok zor olabilir. Uygun bulduğunuz paylaşımının altında kendisine ulaşmaya çalıştığınızı yazabilirsiniz. Bu yüzden denemeyi sürdürün ve onların dikkatini çekmeye çalışın. Yanıt vermiyorsa zaten muhtemelen iletişime açık biri değildir.

Influencer hem Facebook hem Instagram hem de Twitter’da aktif olabilir. Bu yüzden üç platform üzerinden de ona mesaj gönderebilirsiniz.

Her platformdan mesaj göndererek iletişim olanağınızı arttırır. Bu yüzden influencer’ın kullandığı her platformdan faydalanmaya çalışmalısınız.

 

Influencer'lar ile Çalışma Rehberi

Influencer’lar ile Çalışma Rehberi

 

Influencer’lara E-Mail Nasıl Yazılır?

Influencera harika bir e-mail yazmak için birkaç şeye dikkat etmeniz gerekir.

Influencer’ın Çalışmalarını Bildiğinizi Belli Edin

Influencera yeterli kadar araştırma yaptığınızı ve kendilerini tanıdığınızı gösterin. Onların beğendiğiniz önceki çalışmalarına, projelerine, gönderilerine değinin.

Sizinle Çalışmanın Faydalarını Anlatın

Kendinizden bahsedin ve sizinle çalışmanın ona ne gibi avantajlar katacağını anlatın. Onlara nasıl yardımcı olabileceğinizi anlatın. Onlara isimlerinin çalışmaktan keyif alacağınız influencerların listesinde olduğunu söyleyin ve onların özel hissetmesini sağlayın.

Deadline Oluşturun

Belirli bir tarihe kadar cevap almanız gerektiğini söyleyin. Bu sayede onların daha hızlı bir şekilde dönüş yapmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, bu onlara projenin ne zaman tamamlanmasını istediğiniz konusunda da fikir verir.

Sona Harekete Geçirici Bir Mesaj Ekleyin

E-mailin en sonunda influencerlardan bir şeyler yapmasını isteyin. Eğer onlara ürününüzün bir örneğini gönderecekseniz adreslerini mail olarak yazmalarını isteyebilirsiniz. Ayrıca, hangi ürünü teslim almak istediklerini de sorabilirsiniz.

Açıklığa Kavuşturun

Mesajın en sonuna “Eğer bizimle çalışmak istemiyorsanız lütfen bize geri bildirimde bulunun” gibi bir mesaj ekleyerek hem durumu açıklığa kavuşturabilirsiniz hem de bu, onların size katılmasını daha kolay hale getirecektir.

Influencer marketing hiç de göründüğü kadar zor bir şey değil. Influencerlarla sohbet etmek ve onlara ulaşmak sosyal medya platformları sayesinde son derece kolay.

 

Influencer'lar ile Çalışma Rehberi

Influencer’lar ile Çalışma Rehberi

 

Etkinlik Daveti Sponsorlukları 

Son olarak ülkemizde Influencer’ların kendi içlerinde organize ettiği etkinlik daveti sponsorlukları konusuna da değinmek isterim.

 • Özellikle belli dönemlerde etkinlik sponsorluğu davetleri artar. Bir marka olarak olumlu / olumsuz yanıt verseniz bile etkinlik tarihi yaklaştıkça bu iletişimin sıklığı yoğunlaşır.
 • Etkinlik daveti sponsorluğundan maksimum fayda sağlamak isterseniz aşağıdaki adımları izleyin.
 • Kilit noktadaki etkinlik organizatörü ile ilişkinizi sıcak tutun. Direkt iletişim veya tanışma olanağı yaratın.
 • Size ulaştırılan listenin doğruluğunu sorgulayın. Bazen bu listelerin yarısına ürünleriniz ulaşmaz ve ilgi çekici isimler oldukları için listelerde kullanılırlar.
 • Markanızın beklentilerini açık bir şekilde aktarın. Aranızdaki anlaşmayı sözlü değil yazılı bir şekilde ilerletin. Ürünlerinizin detay bilgisini, sosyal hesaplarınızı ve marka hahstaginizi bir dosya halinde etkinlik sponsoruna ulaştırın.
 • Markanıza ait ürünlerin başka markaların ürünleri ile birlikte kullanılmasının ve görüntülenmesinin önüne geçin. Etkinliklerde sergilenen çokluk sebebiyle markanızın bilinirliği uçar, gider.
 • Etkinlikler için ağırlıklı olarak Instagram kullanılır ve Instagram stories üzerinden yapılan paylaşımları tekrar değerlendirmeniz zor olur. Hem görüntü kalitesi hem de boyut açısından oldukça kullanışsız çalışmalardır. Bu sebeple etkinlik organizatöründen bireysel tekil paylaşım istediğinizi belirtin.
 • Etkinlik organizatöründen çalışmanın tamamlanmasının ardından bir etkileşim raporu talebinde bulunun ve kullanabileceğiniz görselleri size ulaştırmasını rica edin.
 • Yanlış kurgulanan bir etkinlik sponsorluğu faydadan çok zarar getirir. Öte yandan doğru iletişimle kurgulanan her çalışma, hedeflerinize ulaşmanızda büyük bir katkı sağlar.

 

Influencer'lar ile Çalışma Rehberi

Influencer’lar ile Çalışma Rehberi

 

Sahte Influencer Nasıl Tespit Edilir?

Tamamı Türkçe içerikle ve hashtag kullanmadan yapılan paylaşımlara yabancı kullanıcı beğenileri yağıyorsa bu işte bir iş var demektir. Üşenmeyin ve influencer adaylarınızı yakın takibe alın.

 

Influencerınızın takipçilerini kontrol edin

 • Fotoğrafı veya paylaşımı olmayan takipçiler
 • Gizli hesabı fazla olan kullanıcılar
 • Spam ve benzer yorum alan paylaşımlar
 • Takipçi satınalma servislerine üyelikler sahteliğin habercisidir.

 

Influencer’ınızın etkileşimlerine bakın

Etkileşim oranını hesaplamak için, paylaşımın toplam beğeni sayısını ve yorum sayısını toplayın ve çıkan sonucu toplam takipçi sayısına bölerek etkileşimi hesaplayın. Kullanıcı yorumlarını umursamayan influencer’lar negatif algı yaratır ve aldığınız sonuç ne kadar yüksek olursa olsun biraz havada kalır.

 

Ek uygulamalar kullanın

Tüm bunlarla uğraşmak zor geliyorsa fikir verecek instagram kullanıcıları için ücretsiz bir uygulama olan (zaman zaman çalışmıyor) FollowerCheck’i veya ücretsizse kullanmam diyorsanız Social Audit Pro uygulamasını  tercih edebilirsiniz.

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

  3Yorum

 1. Pingback: INFLOW Global Summit 2019 Notları - Fundalina

 2. Pingback: Sosyal medyada trendleri nasıl tüketiyoruz? - Fundalina

 3. Pingback: MenaPay Influencer pazaryeri açıldı - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir