Skype Hesabı Nasıl Silinir?

Skype Hesabı Nasıl Silinir? diye düşünüyor ancak bunu nasıl yapacağınızı bilemiyorsanız yazım tam sizlik.

Skype ilk olarak Skype.net ve Skype.com alan adları ile birlikte 23 Nisan 2013 tarihinde hayatımıza gireceğinin sinyallerini verdi. 29 Ağustos 2003 tarihinde ise Skype’ın ilk beta sürümü yayınlandı. Ardından Skype Out’u destekleyen ilk beta sürümü de 15 Haziran 2014 tarihinde yayınlanmış oldu. Çok geçmeden bir milyon Skype kullanıcısı aynı anda 20 Ekim 2004 tarihinde bağlandı. Ardından yine birkaç ay sonra, takvimler 14 Şubat 2005’i gösterdiği zaman Skype 2 milyon aktif kullanıcıya ulaşmayı başardı. Bir sonraki ay 10 Mart 2005 tarihinde ise SkypeIn beta sürümü yayınlandı. Skype bir kez daha birkaç ay sonra yani 18 Mayıs 2005 tarihinde 3 milyon aktif kullanıcıya erişti. Böylece giderek daha büyük bir topluluğun dikkatini çekmeyi başaran Skype’ın, ilk olarak 12 Eylül 2005 tarihinde eBay.com sitesi tarafından yapılan açıklama ile satılacağı duyurulmuş oldu. Nitekim 18 Ekim 2005 tarihinde de 2.6 milyar dolarlık büyük bir ücret karşılığında satış tamamlandı. Bu olayın üzerinden yıllar geçti ve 10 Mayıs 2011 tarihinde Skype’ı satın alma sırası Microsoft’a geldi. Böylece 8.5 milyar dolarlık bir ücret karşılığında Skype, Microsoft’un hizmetleri arasında yerini aldı.

Şimdi sizlere Skype hesap silme işlemlerini ve bu hususta dikkat etmeniz gereken şeyleri anlatayım.

Skype Hesap Silme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Skype hesap silme işlemlerini gerçekleştirmek istiyorsanız ilk olarak bu bağlantıya tıklamanız gerekiyor. Ardından karşınıza gelecek ekran şu şekildedir.

 

Bu aşamada yapmanız gereken şey e-posta adresinizi, cep telefonu numaranızı ya da Skype adınızı yazmaktır. Bu üç bilgiden birini yazdıktan sonra “İleri” tuşuna basabilirsiniz. “İleri” tuşuna bastıktan sonra karşınıza şifre girme ekranı gelecektir.

Bu ekranda hesabınıza giriş yapabilmek için şifrenizi girmeniz gerekiyor. Şifrenizi girdikten sonra “Oturum Aç” butonuna basabilirsiniz. Bu durumda karşınıza hesabınızı doğrulamanız için gerekli ola bir sayfa gelir. Bu sayfada karşınıza gizlenmiş bir e-posta adresi ve bu e-posta adresinizi girmeniz için gereken bir metin kutusu gelir.

 

İlgili yere e-posta adresini doğru bir şekilde girmeniz halinde “Kod gönder” seçeneğine basabilirsiniz. Bu durumda girmiş olduğunuz e-posta adresine doğrulama kodu gönderilir. Bu kodu görebilmek için gelen kutunuzu ya da gereksiz kutunuzu kontrol etmeniz gerekmektedir. E-posta ile gönderilen kodu bir sonraki aşamada karşınıza çıkacak olan sayfaya girmeniz gerekiyor. Bununla birlikte “Kodum var” butonuna basmanız halinde de aynı sayfaya ulaşırsınız.

 

Bu aşamada ekranda gördüğünüz kodu değil e-posta adresine gönderilmiş olan doğrulama kodunu girmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Doğrulama kodunu girdikten sonra “Gönder” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Bu durumda karşınıza Skype hesap silme işlemleri ile alakalı olarak bir bilgilendirme sayfası gelir. Bu ekran üzerinde bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken şeylere dair bilgiler verilmiştir. Burada çeşitli bilgilendirme başlıkları verilmiştir. Öncelikle bu başlıklara kısaca değineyim.

Herhangi bir aboneliği iptal etme: Skype hesap silme işlemlerini gerçekleştirmeden önce Microsoft Faturalama hizmetini kullanarak ya da bu hizmet yeterli kalmadığında doğrudan hizmetin kendisini sonlandırarak kullanmakta olduğunuz servisleri kapatabilirsiniz.

Hesap bakiyelerin tamamını kullanma: Skype hesap silme işlemlerini kapatmak için esasında Microsoft hesabınızı kapatırsınız. Bu nedenle de Xbox ya da Microsoft hediye kartlarından kalan tüm bakiyelerinizde hesap silme işlemleri ile birlikte kalıcı olarak silinebilir.

Otomatik e-posta yanıtlarını ayarlama: Skype hesap silme işlemlerinizi gerçekleştirmeden önce dilerseniz bu seçeneği kullanarak size mesaj gönderen kişilere otomatik bir şekilde hesabınızı sildiğinize dair geri bildirimde bulunabilirsiniz.

Sıfırlama Koruması’nı devre dışı bırakma: Bu özelliği devre dışı bırakmadığınız takdirde hesabınızı sildikten sonra telefonunuzun kullanılmaz hale gelme olasılığı olduğu için Skype hesap silme işlemlerini gerçekleştirmeden önce Sıfırlama Koruması’nı devre dışı bırakmayı unutmayınız.

Bu noktaların neden önemli olduğunu da anlattığıma göre bir sonraki aşamaya geçelim. Bunun için “İleri” butonuna basın.

Bu noktada Microsoft size bazı uyarılarda bulunur. Bu uyarılar Skype hesap silme işlemlerini gerçekleştirmenizin ardından ortaya çıkabilecek durumları ifade etmek ve sizi herhangi bir şekilde mağdur etmemek için yapılmaktadır.

Skype hesap silme işlemlerinin ardından Hotmail, OneDrive ve Outlook.com uygulamalarına erişiminizi kaybedeceğiniz gibi bu hizmetlerde depolamış olduğunuz tüm fotoğraf, belge ve postaları kaybedersiniz.

Bu hesabı kullanmakta olan diğer cihazlara bir başka Microsoft hesabı tanıtmadığınız takdirde o cihazları kullanmanız mümkün olmayacaktır.

Microsoft hesabını kullanarak satın almış ya da indirmiş olduğunuz yazılımlar, uygulamalar, oyunlar ve müzikler aynı ya da farklı bir cihaza yüklenemeyeceği için bazı özelliklerin çalışmaması gibi bir durum ortaya çıkabilir.

Bu hesabı kullanarak oturum açtığınız yerlerde sahip olduğunuz verilere olan erişimiz tamamen kaybolacaktır. Skype’a eklemiş olduğunuz Messenger kişileri, MSN Finans, Health Vault, aile ayarları ve One Drive’ı kullanarak topladığınız tüm bilgiler de tamamen silinir.

Buraya kadar da geldiğimize göre artık son bir şeyden bahsetmem gerekiyor. Yapılan tüm bu uyarılara rağmen hesabınızı yine de silmek istiyorsanız bir üst görselin en altı kısmında yer alan ve Skype hesap silme işlemlerinizi gerçekleştirme sebebinizi seçeneğiniz kutucuğa tıklamalısınız. Dilerseniz “Nedenim listede yok” seçeneğini de seçebilirsiniz. Ardından “Hesabımı kapatmak üzere işaretle” butonuna tıklayabilirsiniz.

Böylelikle hesabınız 60 gün boyunca askıya alınır. 60 günlük süre içinde hesabınıza giriş yapmadığınız takdirde ise hesabınız kalıcı ve geri döndürülemez bir şekilde silinecektir.

Bana soracak olursanız, Skype silme işleminin ardından Microsoft e-postası üzerinden erişmekte olduğunuz tüm uygulama ve hizmetlere bir daha giremeyeceğiniz için bu işlemi yapmanızı tavsiye etmiyorum. Bu işlemi sadece Outlook e-postası üzerinden değil farklı bir e-posta üzerinden hesap açmış kişilerin kullanması daha faydalı olacaktır.

Ayrıca belirtmek isterim ki bu işlemleri mobil tarayıcılar üzerinden de gerçekleştirmeniz mümkündür. Bunun için de yukarıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Hesap Silme Alternatifi

Biraz önce de bahsettiğim gibi Skype hesap silme işlemlerini gerçekleştirmek isteyen Outlook kullanıcıları sadece Skype’a olan erişimini değil aynı zamanda tüm Microsoft hizmetlerine olan erişimini kaybedecektir. Bu nedenle bu kişiler Skype’ı daha fazla kullanmak istemiyorsanız buraya tıklayarak profil ayarlarını düzenleyebilirsiniz.

 

Linke tıkladıktan sonra hesabınıza giriş yapmanız gerekebilir. Giriş işleminin ardından sayfanın sağ üst köşesinde yer alan “Profili düzenle” butonuna tıklamanız gerekiyor. Bu noktada bilgilerinizi tamamen gizli bir hale getirerek hiç kimsenin sizi göremeyeceği, görse de tanıyamayacağı bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Böylece hiç kimse size mesaj atamayacaktır. Örneğin sayfanın altında yer alan “Kişi Arama ve Öneriler’e beni dahil et” seçeneğini kapatabilir, bildirim ayarlarınızı yeniden düzenleyebilir, adınızı ve soyadınızı sizi kimsenin tanımayacağı bir şekilde yeniden düzenleyebilirsiniz.

Fayda görmeniz dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir