Periscope Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Periscope hesap silme işlemi ile ilgili tüm detaylar ve adım adım uygulama örnekleri yazımda sizi bekliyor.

Fikrin ortaya çıkmasında 2013 yılında ülkemizde gerçekleşen Gezi parkı protestolarının da etkili olduğu Periscope uygulaması Beykpour tarafından 2014 yılında Bounty adı verilen şirket bünyesinde geliştirildi. Uygulama o kadar çok gelecek vaat ediyordu ki aynı yıl tam 1.5 milyar dolar yatırım da almıştı.

Hatta bu şahane uygulama henüz yayınlanmadan önce Twitter tarafından bizlerin rakamını tam olarak bilemediğimiz bir fiyata satın alınmıştı. Fakat fiyat tahminleri arasında 50-100 milyon doların olmasının yanı sıra çok çok daha az fiyatlara satıldığı varsayımı da insanlar arasında yayılmıştı. Biz o dönemlerde Twitter Periscope’u ne kadara aldı diye merak içinde düşünürken 2015 yılında bu satış resmi olarak bizlere duyurulup çoktan çalışmalara başlanmıştı.

Hatta o zamanlarda bu haber zihinlerde tam anlamıyla resmiyetini Periscope’un resmi Twitter hesabından bu satışı duyurması ve Twitter CEO’sunun da tweeti retweetlemesi ile kazanmıştı.

İlk başlarda yalnızca İos kullanıcılarına hizmet veren uygulamanın çok geçmeden Android uygulaması da çıktı ve o saatten sonra çok hızlı bir kullanıcı artışı oldu. Hatta tam olarak rakamlarda ifade etmek gerekirse Periscope 4 ayda 10 milyona yakın kullanıcıya sahip oldu.

Uygulama bugün oldukça popüler ve kabul etmek gerekir ki çok da kullanışlı. Bu yüzden hala daha aktif olarak ve büyük bir sevgiyle pek çok insan bu uygulamayı kullanıyor. Ama elbette uygulamadan şikayetçi olanlar ya da uygulamadan sıkılanlar da olabilir. İşte bu yazım onlar için geliyor.

Eğer Periscope’ta artık var olmak istemiyorsanız Perisope hesabınızı silmeniz için yapmanız gerekenler burada!

Periscope Hesap Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Maalesef Periscope uygulamasının içinde direkt olarak hesap silme işlemi ile alakalı bir bölüm bulunmuyor. Bunun için işlemi gerçekleştirmek adına ya direkt olarak doğrudan iletişim formunu kullanmanız ya da help@periscope.tv mail adresinde konusunun “Delete Account” olduğu bir e-posta göndermeniz gerekiyor.

Eğer Periscope hesabınıza veda etmek istiyorsanız direkt uygulamalarda olduğundan biraz daha uğraşmanız gerekiyor diyebiliriz. Fakat panik yok, çünkü neler yapmanız gerektiğini adım adım anlatıyorum.

 

 

Öncelikle gördüğünüz gibi “Your Name” bölümüne isminizi tam olarak, “Your E-mail Address” bölümüne Periscope hesabının bağlı bulunduğu e-posta adresini ve “Subject” bölümüne de “Delete Account” yazmanız gerekecek. “Category” bölümünde ise “Account Deletion” yerini işaretlemek gerekiyor. Bunun dışında “Message” bölümüne yalnızca “Please delete my account” yazsanız bile yeterli gelecektir. Eğer Periscope hesabınızın silinme sürecini biraz daha hızlandırmak isterseniz onun da bir yolu var elbette. Bunun için “File Attachment” bölümünü kullanarak yetkililere ehliyetinizin ya da kimlik kartınızın fotoğrafını gönderebilirsiniz. Tabii bazı önemli yerleri sansürlemeyi unutmayın. Böylece işleminiz biraz daha hızlı bir şekilde halledilecektir.

Tüm bu süreci tamamladıktan sonra artık yapmanız gereken tek şey “Send Mail” butonuna basmak olacak. Böylece Periscope hesabınızın silinme işlemleri başlamış oluyor. Ancak maalesef işlemin ne kadar sürede sonuçlanacağına dair net bir şey söylemek mümkün değil. Dolayısıyla işlem gerçekleşene kadar son günlerinizde hala Periscope hesabınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Fakat unutmayın size hiçbir zaman “hesabınızı şu gün, şu saatte sileceğiz” diye bir e-posta iletilmeyecek. Bu nedenle bir anda hesabınızın ortadan kaybolduğuna şahit olabilirsiniz. Yine de ortalama olarak hesap silme işleminin 7 gün civarında sürdüğü söylenebiliyor.

Periscope Hesabını Silmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm vedalar zordur. Periscope’a veda etmek de öyle…

Bu yüzden bu işlem süresince bazı noktalara özellikle dikkat etmekte fayda var. İlk olarak “Your Name” yazan yere isminizi eksiksiz bir şekilde girmelisiniz. “Your e-mail adress” bölümünü doldururken de Periscope’a üye olurken kullandığınız e-posta adresini girmeyi unutmayın. Eğer siz en başından uygulamaya Twitter ile üye olduysanız direkt Twitter adresinizi girebilirsiniz. “Message” bölümünde mesajımızı İngilizce olarak iletiyoruz. Elbette derdimizi tek bir kalıp cümle ile anlatmak zorunda değiliz. Fakat cümlemiz ne şekilde yazılırsa yazılsın “Hesabımı Silin” anlamı taşımalı. J

Hay aksi! Hesabınızı silmiştiniz ama yeniden üye olmak istiyorsunuz… O zaman şimdi de Periscope’a nasıl üye olunacağını inceleyelim.

 

Eğer üye olma süreçleri sizin çok yoruyorsa direkt olarak “Twitter ile giriş yap” seçeneğini tercih edip Periscope dünyasına hızlı bir geçiş yapabilirsiniz. Bu şekilde Twitter profil fotoğrafınız ve bio’nuzda bulunan bilgiler direkt olarak Periscope’a da geçecek. Hatta Periscope size Twitter’da takip ettiğiniz kişilerin Periscope hesaplarını bile önerecek. Bu süreçten sonra bir kullanıcı adı belirlemeniz gerekiyor. Ancak neyse ki Twitter ile bir Periscope hesabı açtığımızda her şeyin Twitter’daki gibi olma zorunluluğu bulunmuyor. Her türlü bilginizi Periscope’ta farklılaştırmanız mümkün.

Diyelim ki bir Twitter hesabınız yok ya da Periscope’a üye olurken “İşe hiç Twitter’ı karıştırmayayım” diyorsunuz. O zaman alt bölümde bulunan “Telefon Numarası ile Giriş Yap” butonu tam size göre. Buraya telefon numaranızı girip “devam” butonuna tıklıyorsunuz. Bu noktada telefonunuza bir SMS geliyor. Bu SMS’te yer alan doğrulama kodunu ilgili bölüme yazarak işleme devam edebilirsiniz.

Periscope Kullanıcı Adı Değiştirme

Periscope’a Twitter ile giriş yaptığınızda bütün bilgileriniz default olarak Twitter’dan çekiliyor. Eğer bir süre sonra yapacağınız yayınlar ile alakalı olarak ya da başka herhangi bir sebebe bağlı şekilde kullanıcı adınızı değiştirmek isterseniz bunu da oldukça pratik bir şekilde yapabilirsiniz.

Periscope kullanıcı adınızı değiştirmek için ilk olarak yapmanız gereken şey uygulama üzerinden profilinize girmek. Sonrasında buradan sağ üstte yer alan “Düzenle” bölümüne geçiş yapmanız gerekiyor. Açılan yeni sayfada “kullanıcı adı” yazan yere istediğiniz şekilde değiştirmek istediğiniz kullanıcı adınızı girip artık bu şekilde Periscope’u kullanmaya ve canlı yayınlar yapmaya devam edebilirsiniz. Ancak önemli bir hatırlatmada bulunmamızda fayda var. Periscope kullanıcı adınızı öyle çok sık şekilde değiştirmeniz mümkün. Periscope kullanıcı adınızı yalnızca 60 günde bir defa değiştirme imkanına sahipsiniz. Bu yüzden yanlış karar vermemeye özen göstermenizi tavsiye ederiz. J Yoksa iki ay boyunca Periscope’u hiç de istemediğiniz bir isim ile kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Kullanıcı adınızı değiştirme işlemi yapmadan önce bu bilgiyi aklınızdan çıkarmayın derim.

Eğer Periscope’ta istediğiniz her şeyi yapabilir hale geldiyseniz şahane bir haber olur bu. Umarım size yardımcı olabilmişimdir. Bu güzel canlı yayınlar aleminde çook keyifli vakit geçirmenizi diliyorum!

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir