Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu Filmi 

Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu filmi bu yılın en çok merak edilen yapımlardan biri. Basın gösterimi şansı ile izlediğim film, bu cuma vizyona giriyor 🎬

Dünyaca ünlü Fransız yönetmen Luc Besson tarafından yönetilen ve konsept çizimlerine 2015 yılında başlanan bu renkli, eğlenceli fantastik bilim kurgu film ile ilgili merak edilenler ve yorumum yazımda sizi bekliyor 👇🏻

 

Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu Filmi

Çizgi roman dünyasının efsane isimleri Pierre Christin ve Jean-Claude Mezieres’in kült çizgi roman serisi “Valerian ve Lauraline”’nden yola çıkan ve yine aynı isimlerce senaryolaştırılan yapım, bambaşka bir çeşitlilik sunan evrenin kapılarını aralıyor. Sanal gerçeklik üzerine de harika sahneler barındıran film, neredeyse sınırsız bir karakter zenginliği sunuyor.

Star Wars’dan Star Trek serisine, Doom’dan Avatar’a belleklerimize kazınan yapımların da ilham noktasını oluşturan bu çizgi roman uyarlaması, dev oyuncu kadrosu ile de dikkat çekiyor.

Şimdi gelin filmin konusunu, oyuncularını, karakterleri ve diğer merak edilenleri birlikte görelim 🤓

 

Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu Filmi Konusu

Filmimiz 28. yüzyılda geçiyor.

Valerian (Dane DeHaan) ve Laureline (Cara Delevingne), tüm evrenin düzenini sağlayan ve tıpkı birleşmiş milletleri andıran “insan gezegeni hükümeti” için çalışan ve birbirinden hoşlanan iki askeri ajandır. Görevleri kanun namına düzeni sağlamak ve gizli görevlerde rol almak üzerinedir. Uzayda bir başlarına yeni görevlerin bildirilmesini bekleyerek yol alırlar.

Valerian ve Laureline, evrenin her köşesinden binlerce farklı türe ev sahipliği yapan ve nefes kesici bir gökada metropolü olan Alpha’dan görev çağrısı alırlar. Alpha, gittikçe kalabalıklaşan nüfusu 17 milyona ulaşmış ve evrendeki her tür canlının bir arada yaşadığı, enerji sıkıntısı yaşamaya başlayan devasa bir metropol haline gelmiştir. Her canlı türü, bu metropolün işleyebilmesi için farklı görevlerde çalışmaktadır.

Valerian ve Laureline kanun dışı bir takasa engel olmak için sanal gerçeklik üzerine çalışan büyük bir markete doğru yola çıkarlar. Valerian, Laureline ve bir grup askerle birlikte evrende sadece bir tane bulunan Mül Çevirici’nin takasına engel olmak ve bu çok önemli cihaza el koymak için tehlikeli görevlerine başlarlar.

Valerian, yediği her şeyi çoğaltarak üreten bir canlı olan Mül Çevirici’nin takasına engel olmayı başarır ancak takas esnasında inci toplumunun bir mensubunu görünce sanırlarını hatırlar ve şaşkınlığa düşer.

Valerian ve Laureline, zor da olsa Mül Dönüştürücüsünü güvence altına aldıktan sonra, Alpha’ya rapor verir. General Arun Fillit  (Clive Owen) ikiliyi Alpha’ya çağırır ve özel bir görevin kendilerini beklediğini duyurur.

Alpha’ya ulaşan Valerian ve Laureline, metropolün merkezinde enerji sıkıntısına yol açan bir sorunun varlığından haberdar edilir. Sorunun kaynağını araştırmaya başlayan ikiliyi sürpriz gelişmeler ve yeni düşmanlar beklemektedir.

 

Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu Filmi Oyuncuları

2 saat 18 dakikalık bu eğlenceli yapımın oyuncu kadrosunda Valerian rolünde Dane DeHaan’ı Laureline rolünde ise manken ve oyuncu Cara Delevingne’i izliyoruz. DeHaan’ı en son Yaşam Kürü filminde izlemiştik. Ben kendisini Chronicle (Doğaüstü) filminde çok beğenmiştim. Valerian rolünde ise sığ senaryoya rağmen iyi bir oyunculuk sergilediğini söylemek mümkün. Delevingne’i ise en son Suicide Squad filminde Enchantress rolünde izlemiş ve oyunculuğunu vasat bulmuştum. Üzerinden kısa bir süre geçmesine rağmen Delevingne’in kendini bu kadar geliştirmesine şaşırdım. Cool Laureline rolüne çok yakıştığını düşünüyorum.

Filmin oyuncu kadrosu dev, Generak Arun Fillitt rolüyla Clive Owen, Bubble rolüyle Rihanna’ya Ethan Hawke, Herbie Hancock, Sam Spruell ve Rutger Hauer gibi önemli isimler eşlik ediyor.

Filmin hemen her sahnesinde Luc Besson’un klasik çizgisini görmek mümkün. Besson’un son dönemde imzasını attığı yapımların fikir olarak neredeyse kült olabilecekken, eksik kalan yönleri sebebiyle unutulup gittiğini görüyoruz. Bu filmin genelinin ise aksiyonu tadında, esprileri yerinde ancak karakter derinliği açısından eksik kaldığını düşünüyorum. Öte yandan açılış sahnesinden itibaren karakterlerin büyüsüne kapılıyorsunuz. Hemen her sahnede bir diğerine benzemeyen ince işlenmiş karakterler var. Kıyafetler, uzay araçları, izlediğimiz evren büyüleyici 👌🏻  İnci toplumu bireylerini ve gezegenlerini, mül dönüştürücüsünü, sanal gerçekliği kusursuz yansıtan büyük marketi, diplomasi ve müzakere yeteneği muhteşem, yüzlerce dil ve programlama öğrenebilen Doghan Daguis’ları, elektromanyetik alanlarla kaplı gezegenlerinde gelişmiş iletişim teknolojileri üzerine çalışan Omelite’leri ayrıca çok beğendim. Pierre Christin ve Jean-Claude Mezieres’in eşsiz dehasını kanlı canlı izleyebilmek çok güzeldi.

Bu arada baloncuk rolüyle izlediğimiz Rihanna için özel bir sahne tasarlanmıştı. Her ne kadar filmin gidişatına bir etkisi olmasa da düşen tempoyu toparlayan ve iyi müzikle taçlandırılan özel bir bölüm izledik.

Toparlamam gerekirse, Luc Besson film süresince baştan sona bir görsel şölen izletmeyi başarıyor. Öte yandan derinliksiz senaryo sebebiyle izledikleriniz çok görecede kalıyor. Daha önce hiçbir filmde bu kadar çok karakteri bir arada gördüğümü hatırlamıyorum 🤔 Kostüm, makyaj ve sanat yönetimi açısından efsane bir yapım izlediğimi belirtmek isterim. Öte yandan sevginin gücünü odağına alan basit mesajları, karakterlerin repliklerinin basitliği filmin değerini biraz düşürüyor.

Ben filmin karakterlerini daha da sindirmek için ikinci defa izlemeyi düşünüyorum. Bu eğlenceli ve fantastik dünyayı sizlerin de çok seveceğini düşünüyorum.

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim 🙋🏼

 

Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu Filmi Fragmanı

Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu Filmi Yorumu

Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu Filmi IMDB 

  2Yorum

  1. Ramazan Doğan   •  

    Haziranın bilmem kaçında.. 3 kardeş, sinemaya gittik. Sniper – duvar filmine. Ozaman fagmanını göstermişlerdi bunun ozamandan beri 27 temmuzu bekliyorum. Bilim kurgu sevenler bayılır. Muazzam bi film olmuş bence.

  2. Pingback: 2017’nin En İyi Filmleri - Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir