YouTube Arama Motorunda Görünür Olmanın Yolları

Last updated on Ocak 25th, 2018 at 11:14 am

YouTube‘da videolarınızı nasıl daha kolay bulunur hale getireceğinizi öğrenmek ister misiniz?

YouTube arama motorunda görünür olmanın yolları konusunda işe yarar taktikler ve güncel bilgiler, örnekleri ile birlikte yazımda size bekliyor.

Detaylara başlamadan önce en büyük ipucunu en baştan vereyim: Aslında her şey optimizasyon ile ilgili…

Yakın zaman önce sizler için YouTube abone sayınızı arttırmak için kullanabileceğiniz yöntemlere dair bir yazı paylaşmıştım. Optimizasyon, abone sayınızı arttırmak konusunda olmazsa olmazlardan biri.

YouTube Abone Sayısını Arttırmanın Yolları

 

 

Hazırsanız şimdi “YouTube Arama Motorunda Görünür Olmanın Yolları” konusunu madde madde inceleyelim.

YouTube Arama Motorunda Görünür Olmanın Yolları

 

Bir İçerik Planına Sahip Olduğunuzdan Emin Olun

YouTube videosu üretirken yapabileceğiniz en kötü şeylerden birisi de videoları plansız bir şekilde hazırlamaktır. En önemli YouTube yıldızları bile zamanla bir plan oluşturmanın ne kadar önemli olduğunun farkına vardılar ve en azından önemli konular hakkında hazırladıkları taslağa göre hareket ettiler.

Eğer bir metin okumayı planlamıyorsanız ne hakkında konuşacağınızın taslağını hazırlayın ve defalarca bu taslağın üzerinden geçerek kendiniz hazır hale getirin.

Konuşurken “şey” “eee” “ııı” gibi sözler kullanmamak videonun daha akıcı, daha kolay anlaşılır hale gelmesini sağlar ve izleyicilerin daha çok etkileşim göstermesine de yardımcı olur.

Her dakika yaklaşık 300 saatlik video yüklemesi yapılıyor ve her gün neredeyse 5 milyar video seyrediliyor. Bu konuya dikkat ederseniz bu kalabalık arasından daha kolay sıyrılırsınız.

Başlığınızı İnsanların Aradıklarına Göre Optimize Edin

YouTube arama motorunda görünür olmanın yolları konusunda optimizasyonun ne kadar önemli olduğunu belirtmiştim.

Bir blog başlığı hazırlarken yaptığımız gibi, YouTube’daki videolarımızın başlığını oluştururken de kullanıcıların neleri nasıl aradığını göz önünde bulundurmak, YouTube arama motorunda daha görünür olmamızı kolaylaştırır.

Geleneksel anahtar kelime araçlarıyla birlikte Google Trends uygulamasından da başlığınızı oluştururken faydalanabilirsiniz. Kendi analizlerinizi ve gözlemlerinizide işin içine katmayı sakın unutmayın.

.

Google Analytics, bir anahtar kelime yazdığınız zaman size şu noktalar hakkında bilgi verecektir:

  • Zamana göre ilgi
  • Bölgelere göre ilgi
  • İlgili konular
  • İlgili sorgular

Başlıklarınızı optimize ederken dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise; YouTube kullanıcıları doğal dili daha çok sevdiği için başlığı sadece anahtar kelime düzeyinde tutmak çok mantıklı olmayabilir. Yalnızca anahtar kelimelerden oluşan başlıklar kullanıcılar tarafından antipatik bulunabilir ve YouTube’un spam politikalarını ihlal edebilir.

 

Optimize Edilmiş Bir Video Açıklaması Yazın

Tıpkı optimize edilmiş bir video başlığına sahip olmak gibi, videoların optimize edilmiş bir açıklamasının olması da önemli konuların başında gelir. Seyircilere kısaca videonuz hakkında ne bilmeleri gerektiğini göstermek için, anahtar kelimelerinizi açıklamanın başlangıç kısmına uygun bir şekilde yerleştirin. Böylece bu durum arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanızı kolaylaştıracaktır.

YouTube, açıklama kısmındaki ilk 100 karakteri seyircilere gösterir ve devamını okumak için “daha fazla” ibaresine tıklamak gerekir. Bu yüzden anahtar kelimelerin ve harekete geçirici cümlelerin ilk bölümlerde kullanılması önemlidir.

Uzun bir açıklama yazıyorsanız “daha fazla”ya tıklandıktan sonra görülecek kısmı da arama motoru optimizasyonuna uygun yazmanız daha yararlı olacaktır. Akışta mantıklı yerlere anahtar kelimeleri ekleyin ama link ve anahtar kelime konusunda abartıya kaçmayın. Bu tür durumlarda platformun sizi cezalandırabileceğini unutmayın.

 

Videolarınızı Etiketleyin ve Kategorilere Ayırın

YouTube videolarınızı etiketleyip ve kategori belirleyerek, seyircilerin içeriğinizin ne hakkında olduğunu anlamasına yardımcı olursunuz. Bu çalışma izleyicilere ne seyredecekleri hakkında fikir verirken, bir yandan da YouTube’un bu videonun hangi içeriklerle benzer olduğunu öğrenmesini sağlar. Sizin videonuzla alakalı başka bir içeriği izleyen bir izleyici bu sayede “sıradaki video” ya da “önerilen videolar” bölümünde sizin videonuzu görüp izlemek için tıklayabilir, bu da etkileşiminizi artıran faktörlerin başında gelir.

Hangi etiketlerin faydalı olacağı konusunda aşırı kafa yormaya gerek yok. Örneğin “WEB Siteleri İçin Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılmalı?” başlıklı bir video hazırladıysam “seo, arama motoru optimizasyonu” gibi basit etiketler kullanabilirim.

Eğer daha çok izleyici çekmek için alakasız etiketler kullanırsanız, YouTube tarafından cezalandırılabilirsiniz.

 

Küçük Resmi Akıllıca Seçin

YouTube İçerik Oluşturma Akademisi, en çok etkileşim alan videoların %90’ının özel küçük resimler içerdiğini açıkladı.

Kendi en sevdiğiniz YouTuber’ları bile düşünebilirsiniz. Bahse girerim ki sizin favori isimleriniz bile özel ve kaliteli küçük resimler hazırlamak için zaman harcıyorlardır. Bu aralar “tepki – ifade” sergileyen küçük resimler yükselen değer.

Özel olarak hazırlanmış bir küçük resim profesyonellik imajı verir ve kullanıcıların videoya tıklama ihtimallerini artırır. Yani küçük resim son derece önemli bir ögedir. Sadece doğrulanmış YouTube hesaplarının özel küçük resimler yükleyebileceğini de unutmamanız gerekir.

 

Altyazı ve Ek Açıklamaları Kullanın

Anlattığımız diğer ögelere benzer biçimde altyazı ve ek açıklamalar da önemli anahtar kelimeleri vurgulamanıza yardımcı olabilir.

Kullanıcılar içeriklerini yükledikten sonra YouTube bu durumu oldukça kolay hale getirir:

  • Video yöneticisine gidin.
  • Altyazı ya da ek açıklama koymak istediğiniz videoya gidin.
  • Altyazı / CC’yi seçin.
  • Yeni altyazı / CC ekle butonuna basın.
  • Videonuza nasıl altyazı eklemek istediğinizi ya da ek açıklama koymak istediğinizi seçin.

 

İzleyicilerle Etkileşim Kurduğunuzdan Emin Olun

Diğer sosyal medya ağlarının algoritmalarına benzer şekilde YouTube da içeriğinizin nasıl sunulacağı konusunda etkileşime göre karar veriyor.

Backlinko’nun analizine göre bir videonun yorum ve beğeni sayısının üst sıralarda yer almayla güçlü bir şekilde ilişkili olduğu ortaya çıktı.

O yüzden bu durumu avantaja çevirebilirsiniz.

Bir YouTube içerik üreticisinin işi videoyu oluşturup yükledikten sonra bitmez. Çevrimiçi kitleyle etkileşime geçmek, onların videolarla nasıl etkileşime girdiğini izlemek son derece önemlidir. Yorum mu yapıyorlar, videoyu paylaşıyorlar mı, bağlantıyı kullanıp İnternet sitenize girerek potansiyel müşteriler haline mi geliyorlar?

Biri videonuzun altına yorum olarak bir iltifatta bulununca teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Videonuz hakkında şikayeti olanlara ise yapıcı geri bildirimlerde bulunmaya çalışın. Onlarla etkileşime girerek hem optimizasyon konusunda avantaj sağlar, hem de onların size daha olumlu bakmasının önünü açarsınız.

 

Analizleri Kullanın

YouTube’un size sunduğu analizleri kullanmaya çalışın. Biliyorum; analizleri ve metrikleri takip etmek herkesin çok hoşlandığı konular değil, öte yandan tüm bunlar videolarınızın daha görünür hale gelmesi için önemli bilgiler sunar.

Analiz panelleri sayısız metriğe ilişkin bilgi sunsa da “kitle tutma” ve “demografik bilgiler” en önemli iki konudur.

Demografik Bilgiler: Videolarınızı kimin izlediğini, kitlenizin çoğunluğunun erkeklerden mi kadınlardan mı oluştuğunu, mesajınızı doğru kitleyle paylaşıp paylaşmadığınızı ortaya koyar.

Kitleyi Tutma Oranı: Bu ise videonuzun izlenme yüzdesidir. Daha yüksek yüzdeli kitleyi tutma oranınız varsa, arama sonuçlarında daha üst sırada yer alabilirsiniz. Videonuzun değerli olup olmadığı bilgisi, kullanıcıların videonuzun ne kadarını izlediğiyle doğrudan alakalıdır.

İlk maddede anlattığım “bir plana sahip olma” konusu da “kitleyi tutma” meselesi için önemlidir. Plansız ve özensiz bir videoyu, seyirci sonuna kadar seyretmeyeceği için içeriğin değeri düşecek ve arama sonuçlarında alt sıralarda yer alacaktır.

 

Videonuzu Paylaşın

YouTube bir sosyal ağ, dolayısıyla onu kullanırken sosyal olduğunuzdan emin olun. Videonuzu oluşturup yükleme işlemini tamamladıktan sonra dijital ağlarınızda video linkinizi paylaşın. Facebook’ta, Twitter’da, blogunuzda ne kadar mecrada yer alıyorsanız hepsinde paylaşmaya gayret gösterin. Bu konuda özellikle twitter’ı bol bol kullanabilirsiniz.

İlk başta garip gelse de kitlenize videonuz hakkında ne düşündüklerini yorum olarak yazmalarını, videonuzu paylaşmalarını hatırlatın. Belki bunu istemek zor gelebilir, öte yandan emek veriyorsunuz ve izleyenlere bu durumu hatırlatmanız kötü görünmeyecektir.. Bunlar size etkileşim ve dolayısıyla arama motorunda daha üst sıralar olarak geri dönecektir.

 

Video Pazarlama ile ilgiliyseniz “Video Pazarlama İpuçları” konusunda kaleme aldığım yazıyı okumanızı öneririm.

Video Pazarlama İpuçları

 

Bu yazımda sizlere “YouTube arama motoru sıralamasında nasıl daha üst sıralarda yer alabileceğinizi” gösteren, “YouTube Arama Motorunda Görünür Olmanın Yolları” konusunda işe yarar ipuçlarını paylaşmaya çalıştım.

İçeriklerinizi oluştururken keyif almanız ve fayda görmeniz dileğiyle 🤓

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir