Sosyal Mecraların Galibi Kim?

Genel Seçimler için 24 Haziran’da sandık başına gittik.

Digital Age Dergisi Haziran sayısı için kaleme aldığım “Seçimler Öncesi Sosyal Mecraların Galibi Kim” başlıklı makaleyi yazımda bulabilirsiniz.

24 Haziran Seçimleri sonunda; 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, salt çoğunluğu aldı.

Cumhur İttifakı (AK Parti ve MHP) 26 milyon 626 bin 445 oy (yüzde 53,63) oy aldı.

Millet İttifakı ise (CHP, Saadet Partisi, İYİ Parti) 16 milyon 900 nin 181 oy aldı.

Parti 293, CHP 146, HDP 67, MHP 50 ve İYİ Parti’nin 44 milletvekili mecliste görev alacak.

 

Digital Age Dergisi için kaleme aldığım yazımda, seçimler öncesi siyasilerin ve siyasi partilerin sosyal medyadaki güçlerini karşılaştırmıştım. “Seçimler Öncesi Sosyal Mecraların Galibi Kim” başlıklı makalemi aşağıdan okuyabilirsiniz.

 

Sosyal Mecraların Galibi Kim?

Siyasi partiler, siyasiler ve belirlenen adaylar seçmenleriyle iletişim kurmak için sosyal medya platformlarını yoğun olarak kullanıyorlar.

Bu seçimlerde bir buçuk milyona yaklaşan ilk defa oy kullanması beklenen genç seçmen ile birlikte, 18-25 yaş aralığı içerisinde daha önce de oy kullanmış ve sosyal medyayı aktif olarak kullanan yeni seçmen kitlesi de sandık başında olması bekleniyor. Gençlerin tercihleri ve sosyal medya platformlarının seçimlere olası etkisi herkes tarafından merak konusu olmaya devam ediyor.

Sosyal medyanın seçimlerde aktif olarak kullanıldığı malumunuz. Özellikle son birkaç seçimdir sosyal medya mecralarında üretilen söylemler son derece hızlı bir biçimde yayılıyor ve seçmenler tarafından kolayca benimseniyor. Şimdi gelin hem sosyal medya platformlarının seçimlere etkisinin geçmişten günümüze uzanan hikayesine birlikte bakalım, sosyal mecraların şampiyonu olan siyasilerin ve partilerin Haziran 2018 itibariyle son durumlarına yakınlaşalım.

 

Sosyal Mecraların Seçimlere Etkisi

Sosyal medyanın en etkin şekilde kullanımını 2008 yılında A.B.D. Başkanlık Seçimleri’nde Barack Obama ve ekibi gerçekleştirmişti. Obama’nın kampanya iletişimi konusunda sosyal medyaya verdiği önem ve Cumhuriyetçi rakibi John McCain’e karşı elde ettiği başarı, sosyal medyanın gücünü tüm dünya tarafından daha görülür kılmıştı. Türkiye’de ise 2009 yılındaki yerel seçimlerde sosyal mecralar aktif olarak kullanılmaya başlandı. Adaylar özellikle Facebook ve Twitter’ı etkin bir şekilde propagandalarında kullandı. 2011 seçimlerinde ise televizyon, gazete gibi klasik medya mecralarında seslerini duyuracak bütçeyi bulamayan muhalif isimler, sosyal ağlarda seçmenlerine kolayca ulaşabildiklerini keşfettiler. 2014 yılına geldiğimizde ise adayların seçmenlerin fikirlerini etkilemek için daha sistemli ve aktif bir biçimde sosyal mecralara odaklandığını görmeye başladık.

 

Türkiye’de sosyal mecralara yöneldiğinizde aşağıdaki tabloyla karşılaşıyorsunuz.

 

Sosyal Mecraların Galibi Kim?

Sosyal Mecraların Galibi Kim?

 

Türkiye’de Kaç İnternet Kullanıcısı Var? 

 • Türkiye’de 81.33 Milyonluk nüfusun %67’si İnternet kullanıcısı. Toplam 54.33.000 internet kullanıcısı bulunuyor.
 • Türkiye’de İnternet kullanıcılarının %90’ı mobil.
 • Türkiye’de mobil internet kullanımına günde 7 saat 9 dakika harcanıyor ve globalde 14. sıradayız.
 • İnternet kullanım yaygınlığı konusunda ise globalde 28. sıradayız.
 • Türkiye’de toplam 51 Milyon sosyal medya kullanıcısı var. Toplam nüfusumuzun %63’ü aktif sosyal medya kullanıcısı.
 • Türkiye sosyal medya konusunda %63 kullanım yaygınlığı ile globalde 23. sırada yer alıyor.
 • 2018 yılında Türkiye’de yeni sosyal medya kullanıcı oranında %6’lık bir artış yaşandı.
 • Türkiye’de ortalama bir kullanıcı 2 saat 24 dakikasını sosyal medya platformlarında geçiriyor.
 • Türkiye, Facebook ağında 51 Milyon kullanıcıya sahip ve globalde 9. sırada, geçen yıla göre %2’lik bir kullanıcı artışı var.
 • Türkiye, Instagram ağında 33 Milyon kullanıcıya sahip ve kullanım yaygınlığı konusunda tüm dünyada beşinci sırada yer alıyor.

 

24 Haziran’da yapılacak seçimlerde; AK Parti, BTP, BBP, CHP, DP, HDP, İYİ Parti, MHP, Saadet Partisi ve Vatan Partisi seçmen karşısına çıkacak. Seçim kampanyalarında sosyal medyanın aktif olarak kullanılması ise son derece doğal bir süreç. Partilerin sosyal medyadaki güncel verilerine gelince.

 

Sosyal Mecraların Galibi Kim?

Sosyal Mecraların Galibi Kim?

Facebook’un Galibi Kim?

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 3.152.135 hayranı bulunuyor. Nisan 2018’den beri hayran kitlesinde düşüş gözlemleniyor. Etkileşim oranı ise oldukça yüksek.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin 2.223.242 hayranı bulunuyor. Nisan 2018’den beri hayran kitlesindeki dalgalanma dikkat çekici, öte yandan son dönemde yine toparlandılar. Etkileşim oranı ise ortalama düzeyde kalıyor.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 1.504.892 hayranı bulunuyor. Nisan 2018’den beri hayran kitlesinde dalgalanma yaşadılar, öte yandan son dönemde yine toparlandıkları görülüyor. Etkileşim oranı ise çok yüksek. CHP, facebook üzerine aynı zamanda CHP TV ile yer alıyor.

CHP TV’nin 343.114 hayranı bulunuyor. Nisan 2018’den beri hayran kitlesinde yoğun bir artış var. Etkileşim oranı ise oldukça yüksek.

Halkların Demokratik Partisi’nin 1.399.146 hayranı bulunuyor. Nisan 2018’den beri hayran kitlesinde dalgalanma yaşadılar, öte yandan son dönemde yine toparlandıkları görülüyor. Etkileşim oranı ise oldukça yüksek.

İYİ Parti’nin 339.998 hayranı bulunuyor. Nisan 2018’den beri hayran kitlesinde yoğun bir artış var. Etkileşim oranı ise yüksek parti.

Saadet Partisi’nin 153.166 hayranı bulunuyor. Nisan 2018’den beri hayran kitlesinde yoğun bir artış var. Etkileşim oranı ise oldukça düşük bir seviyede.

Büyük Birlik Partisi’nin 101.165 hayranı bulunuyor. Nisan 2018’den beri hayran kitlesindeki dalgalanma dikkat çekici, öte yandan son dönemde yükselişe geçtiler. Etkileşim oranı ise oldukça düşük.

Vatan Partisi’nin 96.335 hayranı bulunuyor. Nisan 2018’den beri hayran kitlesindeki dalgalanma dikkat çekici, öte yandan son dönemde yükselişe geçtiler. Etkileşim oranı ise oldukça düşük.

Demokratik Sol Parti’nin, DSP Medya kullanıcı adı ile 5.308 hayranı bulunuyor. Nisan 2018’den beri hayran kitlesindeki dalgalanma dikkat çekici, öte yandan son dönemde yükselişe geçtiler. Etkileşim oranı ise oldukça düşük.

Demokrat Parti’nin 3.552 hayranı bulunuyor. Nisan 2018’den beri hayran kitlesinde bir değişim yok. Etkileşim oranı ise oldukça düşük.

 

Sosyal Mecraların Galibi Kim?

Sosyal Mecraların Galibi Kim?

 

Twitter’ın Galibi Kim?

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 1.513.366 takipçisi bulunuyor. Günlük ortalama 1.094 yeni takipçi kazanıyorlar. Nisan 2018’den beri hayran kitlesinde yükseliş gözlemleniyor. Tweetler genellikle fotoğraf destekli ve ortalama %22 oranında retweet alıyorlar.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin 1.279.017 takipçisi bulunuyor. Günlük ortalama 742 yeni takipçi kazanıyorlar. Nisan 2018’den beri hayran kitlesinde yükseliş gözlemleniyor. Tweetler video ve fotoğraf destekli, ortalama %20 oranında retweet alıyorlar.

Halkların Demokratik Partisi’nin 950.982 takipçisi bulunuyor. Günlük ortalama 757 yeni takipçi kazanıyorlar. Nisan 2018’den beri hayran kitlesinde yükseliş gözlemleniyor. Tweetler link yönlendirme, video ve fotoğrafdestekli, ortalama %21 oranında retweet alıyorlar.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 708.496 takipçisi bulunuyor. Günlük ortalama 554 yeni takipçi kazanıyorlar. Nisan 2018’den beri hayran kitlesinde yükseliş gözlemleniyor. Tweetler link yönlendirme ve fotoğraf destekli, ortalama %19 oranında retweet alıyorlar.

Vatan Partisi’nin 236.000 takipçisi bulunuyor. Günlük ortalama 187 yeni takipçi kazanıyorlar. Nisan 2018’den beri hayran kitlesinde yükseliş gözlemleniyor. Tweetler link yönlendirme ve fotoğraf destekli, ortalama %18 oranında retweet alıyorlar.

İYİ Parti’nin 212.784 takipçisi bulunuyor. Günlük ortalama 405 yeni takipçi kazanıyorlar. Tweetler genellikle fotoğraf destekli ve ortalama %19 oranında retweet alıyorlar.

Saadet Partisi’nin 118.185 takipçisi bulunuyor. Günlük ortalama 159 yeni takipçi kazanıyorlar. Nisan 2018’den beri hayran kitlesinde yükseliş gözlemleniyor. Tweetler genellikle fotoğraf destekli ve ortalama %23,5 oranında retweet alıyorlar.

Büyük Birlik Partisi’nin 34.972 takipçisi bulunuyor. Günlük ortalama 5 yeni takipçi kazanıyorlar. Nisan 2018’den beri hayran kitlesinde yükseliş gözlemleniyor. Tweetler genellikle fotoğraf destekli ve ortalama %17 oranında retweet alıyorlar.

Demokratik Sol Parti’nin, DSP Genel Merkezi kullanıcı adı ile 1.058 takipçisi bulunuyor. Ancak tweeter hesapları 2015 yılından beri kullanılmıyor.

Demokrat Parti’nin 1,264 takipçisi bulunuyor. Ancak twitter hesapları aktif kullanılmıyor.

 

Sosyal Mecraların Galibi Kim?

Sosyal Mecraların Galibi Kim?

 

Instagram’ın Galibi Kim?

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 464.715 takipçisi bulunuyor. Günlük ortalama 243 yeni takipçi kazanıyorlar. Paylaşımlarında bolca carousel özelliğini kullanıyorlar. Paylaşımların beğeni oranı yüksek, yorum oranı ise düşük.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin 319.939 takipçisi bulunuyor. Günlük ortalama 70 yeni takipçi kazanıyorlar. Paylaşımlarında genellikle fotoğraf kullanıyorlar. Paylaşımların beğeni oranı yüksek, yorum oranı ise oldukça düşük.

Halkların Demokratik Partisi’nin 307.247 takipçisi bulunuyor. Günlük ortalama 252 yeni takipçi kazanıyorlar. Paylaşımları fotoğraf ve video ağrılıklı gerçekleşiyor. Paylaşımların beğeni oranı yüksek, yorum oranı ise diğer partilere oranla yüksek.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 141.270 takipçisi bulunuyor. Günlük ortalama 149 yeni takipçi kazanıyorlar. Paylaşımlarında genellikle fotoğraf kullanıyorlar. Paylaşımların beğeni oranı yüksek, yorum oranı ise diğer partilere oranla yüksek.

Saadet Partisi’nin 13.756 takipçisi bulunuyor. Günlük ortalama 40 yeni takipçi kazanıyorlar. Paylaşımları fotoğraf ve video ağrılıklı gerçekleşiyor. Paylaşımların beğeni oranı yüksek, yorum oranı ise tüm diğer partilerden yüksek.

 

Sosyal Mecraların Galibi Kim?

Sosyal Mecraların Galibi Kim?

YouTube’un Galibi Kim?

Halkların Demokratik Partisi’nin 38.788 abonesi bulunuyor. Günlük ortalama 45 yeni takipçi kazanıyorlar. Videoların yorum oranları çok yüksek. Toplam 18.408.046 görüntüleme almışlar.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin 34.965 abonesi bulunuyor. Günlük ortalama 18 yeni takipçi kazanıyorlar. Videolara beğeni oranı yüksek iken, yorum oranları düşük. Toplam 13.568.904 görüntüleme almışlar.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 13.466 abonesi bulunuyor. Günlük ortalama 8 yeni takipçi kazanıyorlar. Görüntülenme, beğeni ve yorum oranları düşük. Toplam 40.034.226 görüntüleme almışlar.

İYİ Parti’nin 4.217 abonesi bulunuyor. Günlük ortalama 29 yeni takipçi kazanıyorlar. Videolara beğeni oranı yüksek iken, yorum oranları ise ortalama. Toplam 956.565 görüntüleme almışlar.

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin abone sayısı genel paylaşıma kapalı. Toplam 27.799.691 görüntüleme almışlar.

 

Sosyal Medyanın Galibi Cumhurbaşkanı Adayı Kim?

Genel seçimlerde yeni Cumhurbaşkanımız da belli olacak.

Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce ve Selahattin Demirtaş, siyasi partiler tarafından aday gösterilen üç isim idi. Seçmenler tarafından aday gösterilen isimler ise Meral Akşener, Temel Karamollaoğlu ve Doğu Perinçek oldu.

 

 • Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin ortak adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. 

Recep Tayyip Erdoğan’ın Facebook’ta 8.926.320 hayranı bulunuyor. Günlük hayran artışı ise ortalama 712 kişi. İletiler fotoğraf ve video ağırlıklı. Paylaşımların yorum oranları ortalama.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Twitter’da 12.997.817 takipçisi bulunuyor. Günlük takpçi artışı ise ortalama 5.043 kişi.Tweetleri metin ağırlıklı ve retweet oranı yüksek.

Recep Tayyip Erdoğan’ın Instagram’da 3.615.585 takipçisi bulunuyor. Günlük takpçi artışı ise ortalama 3.072 kişi. Paylaşımları fotoğraf ve video ağırlıklı.

Recep Tayyip Erdoğan’ın YouTube kanalı bulunmuyor.

 

 • Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayı Yalova Milletvekili Muharrem İnce.

Muharrem İnce’nin Facebook’ta 1.439.242 hayranı bulunuyor. Günlük hayran artışı ise ortalama 3.960 kişi. İletiler fotoğraf, link ve video ağırlıklı. Paylaşımların yorum oranları ortalama.

Muharrem İnce’nin Twitter’da 3.944.473 takipçisi bulunuyor. Günlük takpçi artışı ise ortalama 3.817 kişi.Tweetleri metin ve link ağırlıklı ve retweet oranı yüksek.

Muharrem İnce’nin Instagram’da 264.723 takipçisi bulunuyor. Günlük takpçi artışı ise ortalama 1.843 kişi. Paylaşımları fotoğraf ve carousel ağırlıklı.

Muharrem İnce’nin YouTube kanalı bulunmuyor.

 

 • Halkların Demokratik Partisi’nin adayı İstanbul Milletvekili Selahattin Demirtaş.

Selahattin Demirtaş’ın Facebook’ta 2.075.635 hayranı bulunuyor. Günlük hayran artışı bir süredir eksi değerde. İletiler fotoğraf ağırlıklı. Paylaşımların yorum oranları ise düşük.

Selahattin Demirtaş’ın Twitter’da 1.621.909 takipçisi bulunuyor. Günlük takpçi artışı ise ortalama 563 kişi.Tweetleri metin ağırlıklı ve retweet oranı yüksek.

Selahattin Demirtaş’ın Instagram hesabı bulunmuyor.

Selahattin Demirtaş’ın YouTube kanalı bulunmuyor.

 

 • İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener.

Meral Akşener’in Facebook’ta 1.008.662 hayranı bulunuyor. Günlük hayran artışı ise ortalama 212 kişi. İletiler fotoğraf ve video ağırlıklı. Paylaşımların yorum oranları ise oldukça yüksek.

Meral Akşener’in Twitter’da 2.573.365 takipçisi bulunuyor. Günlük takpçi artışı ise ortalama 2.701 kişi. Tweetleri metin ağırlıklı ve retweet oranı ortalamanın üzerinde.

Sayın Meral Akşener’in Instagram hesabı bulunmuyor.

Meral Akşener’in YouTube’da 2.208 abonesi var. YouTube’u aktif olarak kullanmıyor.

 

 • Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu.

Temel Karamollaoğlu’nun Facebook’ta 40.774 hayranı bulunuyor. Günlük hayran artışı ise ortalama 126 kişi. İletiler fotoğraf ve video ağırlıklı. Paylaşımların yorum oranları ortalama.

Temel Karamollaoğlu’nun Twitter’da 213.333 takipçisi bulunuyor. Günlük takpçi artışı ise ortalama 882 kişi. Tweetleri metin ağırlıklı ve retweet oranı ortalamanın üzerinde.

Temel Karamollaoğlu’nun Instagram’da 16.095 takipçisi bulunuyor. Günlük takpçi artışı ise ortalama 43 kişi. Paylaşımları fotoğraf ve carousel ağırlıklı.

Temel Karamollaoğlu’nun YouTube kanalı bulunmuyor.

 

 • Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek.

Doğu Perinçek’in Facebook’ta 28.961 hayranı bulunuyor. Günlük hayran artışı bir süredir eksi değerde. İletiler fotoğraf, link ve video ağırlıklı. Paylaşımların yorum oranları ortalamanın biraz altında.

Doğu Perinçek’in Twitter’da 200.996 takipçisi bulunuyor. Günlük takpçi artışı ise ortalama 63 kişi. Tweetleri metin ağırlıklı ve retweet oranı en yüksek kişi.

Doğu Perinçek’in Instagram’da 1.394 takipçisi bulunuyor. 2015 yılından beri paylaşım yapmamış.

Doğu Perinçek’in YouTube kanalı bulunmuyor.

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir