Yakalandın Filmi

Yakalandın Filmi – TAG, 29 Haziran Cuma günü vizyona giriyor.

Basın gösterimi ile izlediğim film hakkında merak edilenleri ve yorumumu yazımda bulabilirsiniz.

Yakalandın Filmi

Gerçek bir hikayeden esinlenen film, çocukluklarında başladıkları ebeleme oyununa büyüdüklerinde de devam eden beş yetişkin adamın eğlenceli hikayesini anlatıyor. 90 dakikalık süreli bu komedi türündeki filmin konusuna gelince.

 

 

Yakalandın Filmi Konusu

Filmimiz 83 yılı görüntüleri ile açılışını yapıyor. “Oyun oynamadığımız zaman büyürüz” diyen beş çocuğun ebeleme oyununa olan sevdalarının büyüdüklerinde de sürdüğüne şahit oluyoruz.

Veteriner olan Hogan (Ed Helms), çocukluk arkadaşı ve başarılı bir iş adamı olan Bob Callahan’ı (Jon Hamm) ebeleme oyununun dev finaline katılmak konusunda ikna eder. Çocukluklarından beri hiç ebelenemediği için adeta bir efsane olan Jerry Pierce (Jeremy Renner) evlenmektedir. Kutlamalar serisi sebebiyle güçten düşeceğine inandıkları Jerry’i alt etmek için hızla organize olmaya karar verirler.

Ekibin bir diğer üyesi Chilli’i (Jake Johnson) almak için birlikte Denver’a giderler. Chilli’i eşinden ayrılmış ve kendisini uyuşturucuya vermiştir. Kafası her daim güzel olan Chilli ebeleneceği korkusuyla başta büyük sorun çıkarır, planı öğrendiğinde ise oyunu kazanmak konusunda iyice heveslenir. Ardından ekibin son üyesi Sable’ı (Hannibal Buress) da yanlarına alarak çocukluklarının geçtiği kasabaya doğru yol alırlar.

 

Yakalandın Filmi

Yakalandın Filmi

Beş yetişkin adam, küçük bir çocuklarken tutku haline getirdikleri ebeleme oyununu otuz yıldır her mayıs ayında tekrarlamaktadır. Hepsi ayrı şehirlerde yaşamasına rağmen, mayıs ayı geldiğinde bu oyuna devam ederek birbirlerini ebelemek için kıyasıya yarışırlar. Mayıs ayında gerçekleşecek olan Jerry’nin düğünü, bir efsanenin sonunu getirmek konusunda hepsini heveslendirir. İlk planlarını yapmak üzere Hogan’ın annesinin evinde toplanırlar.

 

Yakalandın Filmi

Yakalandın Filmi

Jerry ile ilk karşılaşma hiç umdukları gibi geçmez. Jerry adeta bir James Bond edasıyla herkesi saf dışı bırakır. Öte yandan düğünün sekteye uğrayabileceği konusunda endişelidir. Bir anlaşma yapmaya karar veriler ve çocukluklarında hazırladıkları sözleşmeyi gözden geçirip, yeni maddelerini eklerler. Yeni kurallara bağlı olarak yılın bu büyük kapışması start alır, olaylar gelişir.

 

Yakalandın Filmi Oyuncuları

Televizyon dizileri ve filmlerinden hatırladığımız Jeff Tomsic’in yönetmen koltuğunda olduğu film, oyuncu kadrosu sebebiyle bende yeni bir “The Hangover” serisi gelebilir mi beklentisi yaratmıştı. Hogan rolüyle Ed Helms’i kadroda görmek bu beklentiyi körükleyen temel sebeplerden biriydi.

Filmin oyuncu kadrosunda Ed Helms’e, Bob Callahan rolüyle (Jon Hamm), Chilli rolüyle (Jake Johnson), Sable rolüyle Hannibal Buress, Jerry rolüyle Jeremy Renner eşlik ediyor. Wall Street Journal muhabiri Rebecca rolüyle Annabelle Wallis ve Hogan’ın hırslı eşi Anna rolüyle Isla Fisher’ı izliyoruz. Adeta bir James Bond performansı sergileyen Jeremy Renner filmin en şaşırtıcı oyuncularından. Jon Hamm ve Jeremy Renner’ı böyle eğlenceli rollerde izlemek çok keyifli. Filmin enerjisini düşüren ismin Ed Helms oluşu ise ayrıca üzücü. Bu arada neden bilmem Ed Helms ve Jason Sudeikis’i hep karıştırıyorum.

 

Yakalandın Filmi Oyuncuları

Yakalandın Filmi Oyuncuları

Film boyunca “We don’t stop playing because we grow old. We grow old because we stop playing.” – “Büyüdüğümüz için oynamayı bırakmayız; oynamayı bıraktığımız için büyürüz.” mesajı sık sık tekrarlanıyor. Filmin en keyifli anları ise ebeleme sahnelerinde yaşanıyor. Tekrar tekrar izlenebilecek hem aksiyon dozu hem de enerjisi yüksek sahnelerin tadı damakta kalıyor.

Nedense bu eğlenceli sahnelerin sayısı az tutulmuş. Diğer güldüren sahneler ise ağırlıklı olarak Sable karakteri üzerinden gelişiyor. Diyalogların ise bir komedi filmine göre çok sıradan ve basit tutulduğunu söylemek mümkün. Öte yandan tıpkı “The Hangover” veya “Horrible Bosses” gibi potansiyeli olan bir film izliyoruz. Bu açıdan oyuncu kadrosuna ve fikre biraz yazık olmuş. Filmin ikincisi çekilse açıkçası ben yine izlerim, ama bu konu çok daha eğlenceli bir şekilde ele alınabilirdi diye de düşünüyorum.

 

Yakalandın Filmi Oyuncuları

Yakalandın Filmi Oyuncuları

 

Genel olarak filmin 90 dakikalık süresi boyunca keyifle izlendiğini ancak bu kısa sayılabilecek süresine rağmen yer yer sıktığını da belirtmeliyim. Filmde gereksiz uzatılan sahneler bol, kahkahadan çok gülümseten tempoda ilerliyor. Keşke biraz daha incelikli bir senaryo ile ele alınabilse ve duygu yoğunluğunun yerine daha çok eğlence sunabilseydi. Bu açıdan büyük bir fırsat kaçmış.

 

Yakalandın Filmi Fragmanı

 

Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

  2Yorum

  1. Avatar Happy Batman   •  

    Filmin sonunda Hoagie un ölümcül bir hastalığı olduğunu duyuruyorlar orasını tam anlayamadım sonradan bir şaka olduğunu mu söylüyor yoksa bu gerçek mi

    • fundalina fundalina   •     Yazar

      Merhaba, şaka değil gerçek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir