Turkcell İzmir Veri Merkezi’ni açtı

Turkcell İzmir Veri Merkezi’ni açtı. 

Açılış töreni ve Turkcell İzmir Veri Merkezi hakkında merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

Turkcell İzmir Veri Merkezi’nin açılışı, Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımıyla, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça ve Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu’nun ev sahipliğinde 22 Haziran tarihinde İzmir’de gerçekleştirildi. Açılış töreni ve Turkcell İzmir Veri Merkezi hakkında merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

 

 

Turkcell İzmir Veri Merkezi’ni açtı.

Turkcell’in ‘Türkiye’nin verisi Türkiye’de kalmalı’ vizyonuyla 2016’dan bu yana öncülüğünü üstlendiği yeni nesil veri merkezi çalışmaları hızla devam ediyor. 33 bin metrekare tesis ve 10 bin metrekare beyaz alana sahip Gebze Veri Merkezi’ni 2016 yılında hizmete sunan Turkcell, şimdi de 14 bin 500 metrekare tesis ve 2 bin 400 metrekare beyaz alan büyüklüğüne sahip İzmir Veri Merkezi’ni açtı. Turkcell İzmir Veri Merkezi, Ege’nin en büyük veri merkezi olmasının yanı sıra Gebze Veri Merkezi’nde olduğu gibi Tier 3 sertifikalarıyla da dikkat çekiyor. 

 

Turkcell İzmir Veri Merkezi

Şu ana kadar yeni nesil veri merkezlerine 615 milyon TL üzerinde yatırım yapmış olan Turkcell’in Ankara ve Çorlu veri merkezlerinin de tamamlanmasıyla birlikte bu alanda yaptığı yatırım miktarı 2 milyar TL’yi bulacak. 

Veri merkezleri için dünya standardı olarak kabul edilen ve Ege Bölgesinin ilk ve tek Tier 3 sertifikalarına sahip İzmir Veri Merkezi’nin açılışı, 22 Haziran’da Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça ve Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi. 

 

 

Turkcell İzmir Veri Merkezi 14 bin 500 metrekare kapalı alana sahip. 

Turkcell, bu yeni veri merkeziyle Türkiye’nin en büyük veri merkezi ve bulut hizmetleri operatörü haline gelirken, Türkiye’nin bölgede veri merkezleri alanında global üs olma hedefini de sağlamlaştırıyor. Yeşil bina ve çevreye uyumlu olduğunu belgeleyen “Leed Gold” sertifikasıyla bu alanda tamamlanmış en önemli yatırımlar arasına giren Turkcell İzmir Veri Merkezi, 2400 metrekaresi beyaz alan olmak üzere 14 bin 500 metrekare kapalı alana sahip. Uluslararası standartlara uygun olarak inşa edilen merkez, sunduğu ileri teknolojinin yanı sıra güvenliğiyle de dikkat çekiyor. Yapısal olarak deprem başta olmak üzere tüm afetlere karşı dayanıklı olarak inşa edilen, zemininde yerli üretim sismik izolatörlerin kullanıldığı Turkcell İzmir Veri Merkezi’nde Türkiye’nin verileri güvenle saklanacak. Önümüzdeki yıl Ankara’da ve sonrasında Çorlu’da açılması planlanan veri merkezleri ile birlikte Turkcell’in yeni nesil veri merkezleri için yatırım yaptığı il sayısı 4’e yükselmiş olacak.    

 

 

Terzioğlu, “En büyük veri merkezi ve bulut servisleri operatörüyüz” dedi.

Açılış töreninde konuşan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, “En büyük veri merkezi ve bulut servisleri operatörüyüz” dedi.  2016 yılında Gebze ile başlattıkları yeni nesil yerli veri merkezi atağını İzmir ile hız kesmeden sürdürdüklerini vurgulayan Terzioğlu. Turkcell’in yeni nesil veri merkezlerine şu ana kadar yapmış olduğu yatırım miktarının 615 milyon TL’yi aştığını söyledi ve ekledi. 

 

 

“İzmir Veri Merkezi’ni faaliyete sokmanın heyecanı içindeyiz. Önümüzdeki 2 yıl içerisinde de sırasıyla Ankara ve Çorlu veri merkezlerimizi açacağız. Bu veri merkezlerimizde faaliyete girdiğinde yeni nesil veri merkezlerine yaptığımız toplam yatırım miktarı 2 milyar TL’ye ulaşacak. Bugün burada açtığımız 14 bin 500 metrekare alan büyüklüğe sahip yeni nesil veri merkezimiz, Ege’nin incisi İzmir’de dünya standartlarında hizmet sunacak. Dünyada gücün kaynağının değiştiği bir dönemden geçiyoruz. Artık veri, en önemli güç. Ülke olarak bu yeni dönemde söz sahibi olmak istiyorsak, dijital verilerimizi kendi ülkemizde tutmak ve bunları işleyerek yenilikçi servislere dönüştürmek zorundayız. Yaani ile en fazla veri üreten servislerden birisi olan arama motoru pazarına girdik.

 

 

Gebze ve İzmir Veri Merkezi ile bu resim değişmeye başladı.

BiP, fizy, lifebox, TV+ ve Paycell gibi dijital servislerimiz ile Türkiye’nin datasının Türkiye’de kalması için önemli bir mesafe kat ettik. Kendi şebekemizdeki datanın yüzde 8,5’ini Turkcell’in bu servislerinde tüketilen data oluşturuyor. Önümüzdeki dönemde bu oran daha da yükselecek. Bu servislerin verilerini yurtdışına göndermek yerine bugün burada bir yenisini daha açtığımız kendi merkezlerimizde saklıyoruz. Yıllık geliri 33 milyar doları aşan küresel veri merkezi pazarında, Türkiye’nin en büyük oyuncusuyuz. Ülkemizde halen veri açığı problemi var. Türkiye şu anda verisinin yaklaşık yüzde 96’sını yurtdışında saklıyor. Biz bunun değişmesi için önemli bir adım attık. Gebze ve İzmir Veri Merkezi ile bu resim değişmeye başladı. Uluslararası içerik üreticilerinin verileri de Türkiye’de depolanacak ve Türkiye tarafından yönetilecek. Türkiye’nin en büyük veri merkezi ve bulut hizmetleri operatörü olarak Ankara ve Çorlu veri merkezlerimiz açıldığında toplamda 37 bin 900 metrekarelik beyaz alan kapasitesine ulaşacağız. Yeni veri merkezlerimizle şehirlerimizin ekonomisine ve istihdamına değer katıyor olmaktan mutluluk duyuyoruz.” 

 

 

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu’nun ardından konuşma yapmak üzere sahneye Başbakan Binali Yıldırım geldi. 

Başbakan Binali Yıldırım “Bilişim sektörlerinde verilerinden hareketle, hangi alanda fırsat ve tehdit var bunları görebiliyoruz. Bu alanda yapılan çalışmalar çok değerli. Turkcell’in yaptığı bu hizmet çok güzel bir örnektir” dedi.

 

 

Turkcell Veri Merkezleri’nin En büyüğü Ankara 2019’da, Çorlu ise 2020’de geliyor.

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Turkcell Veri Merkezler’nin hedeflerini de bizlerle paylaştı. 

Turkcell, Dudullu, Kartal, Maltepe, Yenibosna, Davutpaşa ve Ankara Söğütözü’nde yer alan 7500 metrekare beyaz alanın (satılabilen, kullanılabilen sistem odası) yanı sıra Gebze’de 10 bin metrekare beyaz alanla Türkiye’nin en büyük veri merkezi işletmecisi konumunda. İzmir ile beyaz alan kapasitesine 2400 metrekare daha ekleniyor. 2019’da Ankara’da açılması planlanan veri merkezi ile 12 bin metrekare ve 2020’de Çorlu’daki Avrupa Veri Merkezi ile 6000 metrekare beyaz alan daha açılmış olacak. Turkcell’in böylece beyaz alan kapasitesi toplamda 37 bin 900 metrekareye ulaşacak. Bunlardan Ankara ise toplam 43 bin metrekare kapalı alanıyla Türkiye’nin en büyük veri merkezi olmaya hazırlanıyor. Çorlu ise Turkcell’in veri merkeziyle ekonomisini ve istihdamını canlandırmayı hedeflediği lokasyonlardan bir diğeri…   

Veri merkezi yatırımları; fiber altyapı uygunluğu, tedarikçilerin destek ekiplerine yakınlık, kurumsal müşteriler ve sanayi açısından ulaşılabilirlik parametreleri doğrultusunda gerçekleşiyor. Bölgesel kalkınmaya destek vermek için bu kriterlere uygun 5 farklı ilde Turkcell’in yatırımları gerçekleştiriliyor. Ülkemizin verisinin ülkemizde kalması, uluslararası içerik sağlayıcıların doğu-batı arasındaki trafiğinin ülkemizden geçmesi ve bu firmaların Türkiye’yi kullanması açısından veri merkezleri çok önemli bir konumda yer alıyor. 

 

 

Ege’nin en büyük veri merkezi Turkcell İzmir Veri Merkezi Özellikleri. 

 • 14.500 m2 toplam alan 
 • 2400 m2 beyaz alan
 • 900 kabinet
 • 15.000 metre fiber optik kablo
 • 300 kamera
 • 7000 sensör
 • 2500 ton demir 
 • 13.000 m3 C40 beton
 • 87 adet yerli üretim deprem izolatörü
 • 9 büyüklüğündeki deprem sonrası çalışabilirlik.

 

Turkcell Yenilenen 3 Yıllık Hedeflerini Duyurmuştu. Konuyla ilgili yazıma aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

Turkcell Yenilenen 3 Yıllık Hedeflerini Duyurdu

 

 

  1 Yorum

 1. Avatar Mert Kuşkapan   •  

  Dolu dolu bir içerik olmuş. Datacenter meraklısı olarak bu datacenteri gezmek isterim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir