Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi Filmi

Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi Filmi – Star Wars: The Rise of Skywalker yarın vizyona giriyor. Filmle ilgili merak edilenler ve yorumum yazımda sizi bekliyor. 

Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi Filmi

Dünya prömiyerini 16 Aralık 2019’da Los Angeles’ta gerçekleştiren, film eleştirmenlerden ise karışık eleştiriler alan yapım, Skywalker efsanesinin finalini yapıyor. 

Lucasfilm ve yönetmen J.J Abrams’ın güçlerini tekrar birleştiği film, Star Wars: Son Jedi Filmi sonrası aklımızda kalan soru işaretlerinin büyük bir kısmını ortadan kaldırıyor. Bunu yaparken de filmin ilk yarım saatini kullanıyor. Nadiren temponun düştüğü, ilk iki filmle zaman zaman bağlantı kopuluklar yaşatan film, ortalama kalmış senaryosuna rağmen keyifle izleniyor. 

Nerede kalmıştık derseniz, Star Wars: Son Jedi Filmi yorumumu aşağıda okuyarak hatırlayabilirsiniz.

Oyuncu kadrosunda; Carrie Fisher, Mark Hamill, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Anthony Daniels, Naomi Ackie, Domhnall Gleeson, Richard E. Grant, Lupita Nyong’o, Keri Russell, Joonas Suotamo, Kelly Marie Tran ve Billy Dee Williams’ın bulunduğu filmin konusuna gelince.

Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi Filmi Konusu 

Film bizi son Jedi olaylarından bir yıl sonrasına götürüyor. Supreme Leader Kylo Ren’i (Adam Driver) bir insan kıyımı sonrası edindiği Sith Wayfinder cihazı ile Luke Skywalker’ın bulmak için ömrünü adadığı Exogol gezegenine giderken görüyoruz. 

Kylo, uzayın derinliklerinde bulunan Exogol gezegeninde Palpatine’i görmenin şaşkınlığını yaşıyor ve tıpkı Snoke’u öldürdüğü gibi kendisini de öldüreceğini söyler. Palpatine ise kafasının içindeki sesin sahibi olduğunu ve Snoke’u da kendisinin yarattığını aynı zamanda gücün karanlık tarafında defalarca öldüğünü ve bunun bir işe yaramadığını hatırlatır. 

Palpatine, yeni bir galaktik imparatorluk yaratmaya başladığını ve anlaşmaları (Rey’i öldür – Jedi’lara son ver) durumunda ek güçlerle birlikte bu yeni imparatorluğu Kylo’ya vereceğini de belirtir. 

Kylo cephesinde tüm bunlar olup biterken; Şahin’in içerisinde oyalanan Finn (Oscar Isaac), Poe (John Boyega) ve Chewbacca’ya (Joonas Suotamo) First Order’da bir casus bulunduğu bilgisi gelir. R2D2 bu casustan gelen mesajı çözmeye çalışırken gelen ani bir saldırıyla buradan canlarını zor kurtarırlar. 

Leia’nın (Carrie Fisher) telkin ve yönlendirmeleriyle eğitimine devam eden Rey’in (Daisy Ridley) pek bir başarı sağlayamadığına şahit oluruz. Luke Skywalker’ın kılıcına layık olamamanın utancını yaşayan  Rey, kılıcı Leia’ya geri verir. Şahin’in Passanna’ya dönüşü ile birlikte ortalık hareketlenir. Casusun ilettiği mesajda, galaksinin en büyük ordusunun 16 saat içerisinde saldırıya geçeceği haberi deşifre edilmiştir. Sith’lerin gizli dünyası Exogol’dan yola çıkacak olan ordu, şimdiye dek görülmemiş büyüklüktedir. Rey, Exogol’u hatırlar ve Luke Skywalker’ın başlattığı işi bitirmek istediğini söyler. Kylo ise, Palpatine’den aldığı güçle etkisini katlamıştır ve Ren’in zihninde daha sık ortaya çıkmaya başlar ve onu bir gün karanlık tarafa çekeceğini hatırlatır. 

Exogol’e doğru yola çıkmaya hazırlanan ekibi Leia durdurur ve Rey’e “Kim olduğunu öğrenmekten asla korkma” der ve Luke’un kılıcını geri verir. Exogol’ü bulma ümidiyle gittikleri gezegende 42 yılda bir kutlanan Acky Acky festivaline rastlayan ekibi tatsız sürprizler beklemektedir, olaylar gelişir. 

Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi Filmi Oyuncuları

Star Wars: The Rise of Skywalker, bir final filmi olduğu için tam bir oyuncu şölenine sahne oluyor. Oyuncu hatırlatmaları arasında “yok artık” dediklerimiz de oluyor. Kimi zaman sesleriyle kimi zaman (aslında olmamaları gerekirken) görüntüleriyle hatırladığımız oyuncular hafif bir hüzün veriyor. 

Zerii 🖤 ben

Filmin aksiyonu tıpkı fragmanlarda olduğu gibi bol, genel akışta ise diğer iki filmle alakalı bağlantı kopuklukları var. Öte yandan bir önceki filmi sıkıntıya sokacak değişiklikler de vurgulanıyor – bu açıdan ilk filmle daha bağlantılı bir yol izlenmiş. Belki bu sebeple filmin ilk 45-50 dakikasında bunu buradan bağladık, şu sorunuzu da bu şekilde açıklamaya çalıştık anlatımı hakim. 

Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi filmi, First Order’ın hangi karanlık işlerin peşinde olduğunu anlatırken, öncekilere benzer savaşın kopyası niteliğinde bir döngü, hala bir avuç insan mücadelesi ve yardım çağrısı ile bezeli. Elbette yeni gezegenler var ve bunlar çok güzel. Yeni karakterler Zerii, Jannah ve elbette Babu Frik. BB-8, R2-D2, C-3PO’nun yanında kekeme android D-O, filme keyif ve eğlence katıyor. Uçan Stormtrooper’ları, yeni gezegenleri görmek iyi geliyor. 

Babu Frik’in tatlılığı.

Boyega’nın bir otel odasında unutması ile sızan senaryo sebebiyle neler izleyeceğimizi zaten tahmin ediyorduk. Öte yandan filmin şaşırtıcı sürprizleri de yok değil. Ancak genel olarak bu ortalama senaryo ve gidişatın fanları memnun etmeyeceğini düşünüyorum. Genel izleyiciler ise salondan mutlu ve mesut ayrılacaktır. Kişisel olarak ben Skywalker’lara fazlasıyla doldun, artık aile ile ilgili tek bir merakım kalmadı. Zaten gücün karanlık tarafını seven biriyim. Bana Palpatine verin, Snooke verin, fanların beğenmeyeceğine emin olduğum Exogol’ü ve büyücüleri verin günlerce izleyeyim. Bana karanlık taraf her zaman daha ilgi çekici geliyor ve merakım hep karanlık taraf yönünde canlı kalıyor.

Kylo Ren’i sevmeyen ölsün 🎩

Zaten bu seride en çok beğendiğim karakter taaaa en başından beri Kylo Ren. Adam Driver bu rolde harikalar yaratmaya devam ediyor. J.J Abrams konusunda da oldukça çekimserim, kolay izlenen bir film yapmış ama kafamızı çalıştırmamıza izin vermeyip çok ortadan gitmiş. Hal böyle olunca insan, erken yorulan George Lucas’a kızmadan edemiyor. 

Lafı daha fazla uzatıp, tadınızı kaçırmadan hepinize iyi seyirler dilerim.

Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi Filmi Fragmanı

Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi Filmi Fragmanı

Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi Filmi Yorumu

Star Wars: Skywalker’ın Yükselişi Filmi Yorumu

  1 Yorum

  1. Pingback: Aralık 2019 Filmleri - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir