Star Wars: Son Jedi Filmi

Star Wars: Son Jedi FilmiStar Wars: The Last Jedi vizyonda.

2015 yapımı Star Wars: Güç Uyanıyor filminin devamını anlatan yapım bol sürprizli, epik ve duygu dolu. Star Wars: Son Jedi Filmi ile ilgili merak edilenleri ve yorumumu okumaya lütfen devam edin.

Star Wars: Son Jedi Filmi 

Rian Johnson’ın yazıp yönettiği ve Star Wars serisinin sekizinci bölümü olan The Last Jedi, The Force Awakens ile tanıştığımız Rey’in Luke Skywalker ile buluşmasının ertesinde olacakları odağına alıyor. The Last Jedi, The Force Awakens’in finalinde Rey’i, Luke Skywalker ile Jedi’lerin kutsal adası Ahch-To’da bırakmıştık. İlk filmde direnişçilerin kazandığı mücadelenin ardından İmparatorluğun yerini alan First Order, direnişçileri ortadan kaldırmak için tüm gücüyle saldırmaktaydı.

 

Star Wars: Son Jedi Filmi Konusu

The Last Jedi, Star Wars: Güç Uyanıyor ‘da yaşanan olaylarının hemen ardından, Direniş’i yok ederek galaksiyi fethetmek için kurulan “First Order’ın direniş filosuna saldırısı” ile açılışını yapıyor.  Bulundukları gezegeni terk etmek zorunda kalan General Leila komutasındaki direnişçiler, uzayın ortasında zor durumda kalıyor. Poe (Oscar Isaac) ise bir kahramanlık öyküsü yazacakken Direniş’in bozguna uğramasına ve işlerin daha da güçleşmesine sebep oluyor.

Rey ise Direniş’e dönmesi için Luke’u ikna etme çabasına girişiyor. Issız adadan dönmemeye kararlı olan Luke ise bu çabalara tepkisiz kalıyor.

Luke Skywalker’ın yaşadığı Ahch-To adasında, burayı istila etmiş gibi görünen Porglar ve adanın genel bakımından sorumlu rahibelerin (Caretakers) dışında kimse bulunmuyor. Öte yandan Rey, bu adanın kendisini değiştirdiğinin farkına varıyor. Luke ise geçmişiyle yüzleşmek konusunda isteksiz, zaman zaman çelişkilerle dolu ve iletişime kapalı.

Yüce Lider Snoke (Andy Serkis), Kylo Ren’i (Adam Driver) ağır biçimde eleştirerek aşağılıyor. Babası Han Solo’yu öldüren ve Darth Vader’in mirasçısı olarak görülen Kylo Ren’in kafası ise karışık.

Poe Dameron ve Finn, içlerine düştükleri bu zor durumdan kurtulmak için çözüm bulmaya çalışırken, Kylo Ren hamlesini yapıyor ve bunun sonucu Direniş’in son umutlarını neredeyse tüketecek kadar ağır oluyor.

 

Star Wars: Son Jedi Filmi Oyuncuları

Rian Johnson’ın tamamen kendi tarzını yansıtarak başarıyla yazıp yönettiği filmin yapımcılığını Kathleen Kennedy ve Ram Bergman üstleniyor. Baş yapımcıları ise J.J. Abrams, Tom Karnowski ve Jason McGatlin. Filmin başrollerini Mark Hamill, Carrie Fisher, Adam Driver, Daisy Ridley, John Boyega, Oscar Isaac, Lupita Nyong’o, Andy Serkis, Domhnall Gleeson, Anthony Daniels, Gwendoline Christie, Kelly Marie Tran, Laura Dern ve Benicio Del Toro paylaşıyorlar.

Johnson’ın karakterleri ele alış biçimi ve anlatım derinliği izleyenleri duygu dolu bir yolculuğa çıkarıyor. Ray’in ve Kylo Ren’in kusursuz oyunculukları ve hikayelerinin iç içe geçerek birbirini tamamlaması büyüleyici. İyilik ve kötülük arasında gidip gelen bu iki güçlü Jedi’nin hikayesi, sonrası için de merak duygusunu hep canı tutuyor. Rey’in gücünün sınırlarını ve yapabileceklerini keşfi ve karanlığa karşı artan merakı da film boyunca heyecanımızı katlıyor.

Mark Hamill ise Luke Skywalker rolüyle yüreğimize oturuyor. Hamill’in şimdiye dek en iyi performansını izlediğimizi söylemek isterim. Luke Skywalker’ın hikayesi detaylarla dolu olduğu kadar olduğu kadar bir o kadar da şaşırtıcı. Hamill’in bakışlarındaki çatışma ve acı, izlediklerimizi derinleştiriyor. Ray ile bildik usta çırak ilişkisinin dışına çıkması ise ayrıca çarpıcı bir şekilde işlenmiş.

 

General Leia (Carrie Fisher) filmde güçlü ve etkileyici olduğu kadar duygusal da. Fisher’ı kusursuz bir veda performansıyla izliyoruz. Sahnelerin geçiştirilmemiş oluşu ve anlatımın tam kalbine yerleştirilmesini çok anlamlı buldum.

Film tüm geçmişe bir saygı duruşu niteliğinde. Umut ve kurtuluşun fedakarlıklarla örülü olduğunu hemen her sahnede hatırlatıyor.

 

 

Film aynı zamanda renkli ve eğlenceli. Her boyutta ve her çeşitte karakter ile tanıştığımız casino şehri Canto Bight oldukça görkemli. Yeni dünyalar ve ortamlar yaratan süpervizör Neal Scanlan, bu yapım için 130 yaratık tasarlamış. Bu inanılmaz bir rakam ve Canto Bight’ta tam bir karnaval havası hakim. Hırsız ve Hacker DJ rolüyle izlediğimiz Benicio Del Toro ise filme gelmeden önce merak ettiği bir karakterdi, öte yandan silik buldum. Ahch-To’da yaşayan Porg’lar, Canto Bight’ta koşulan yabani atlar’ı çok sevdim. Martı, baykuş ve bebek fok karışımı olan Porglar’ın Chewbacca ile olan sahnesi ayrıca içimi burktu, çok çok şekerler 🖤

 

Film duygusal bir yolculuğa çıkardığı kadar bolca aksiyon ve heyecan da vaadediyor. Temponun hiç düşmediğini ve duygu patlamaları ile aralıksız sürdüğünü söylemek mümkün. Bunun dışında Milennium Falcon, Direniş Kruvazörü Praetorian, Star Destroyeri ve Mega Destroyeri bol bol görüyoruz. Spoiler’a boğmamak için bu unutulmaz sahneleri yazımda detaylandırmayacağım. Snoke’un Taht Odası ve Praetorian Guard’lar ise benim için ayrıca efsane. Gücün karanlık tarafını sevdiğim malumunuz, benim için en iyi aksiyon sahneleri taht odasında gerçekleşti ve bu sahneleri sabaha kadar izleyebilirim. Crait gezegeni ise filmin finalini taçlandıran çok çok özel bir set olmuştu.

Yazımın finalinde serinin ilk halkasındaki boşlukların Star Wars: Son Jedi ile kapandığını ve serinin son bölümü için beni heyecanlandırdığını söylemek isterim. Star Wars severler 152 dakikalık bir şölene hazır olsun 🎩 Şimdiden hepinize iyi seyirler dilerim.

Star Wars: Son Jedi Filmi Fragmanı

Star Wars: Son Jedi Filmi Ön İnceleme (Spoiler’sız)

 

Aşağıda Star Wars: Son Jedi Filmi ile ilgili ilginç yapım notlarını bulabilirsiniz.

Star Wars: Son Jedi filmi ile ilgili ilginç bilgiler

 • Star Wars: Son Jedi filmi için senarist/yönetmen Rian Johnson’ın ilham aldığı filmlerden bazıları “Son Hücum” (1949), “Kelepçeli Âşık” (1955) ve “Three Outlaw Samurai” (1964).
 • Son Jedi çekimleri boyunca Yönetmen Rian Johnson’ın kendisine ait 35mm kamerası boynundaydı ve ilgisini çeken her şeyin doğaçlama fotoğrafını çekti. Johnson ayrıca Millenium Falcon’a e imzasını attı ve tabii bu anı fotoğrafla kaydetti.
 • Rian Johnson’ın “Rogue One: Bir Star Wars Hikâyesi”nde Ölüm Yıldızı’nda İmparatorluk silah teknisyeni olarak küçük bir rolü vardı.
 • Oscar ödüllü yapım tasarımcısı Rick Heinrichs Son Jedi ortamlarını tasarlayıp yaratmakla görevliydi. Büyük ölçekli bir inşa yapıldı, Pinewood ve ayrıca Longcross Stüdyolarındaki bütün sahnelerin kullanıldığı 120 set, yanı sıra iki yurtdışı film mekânı, Dubrovnik, Hırvatistan ve Wild Atlantic Way, İrlanda.
 • Tanıdık setler arasında Milennium Falcon, Direniş Kruvazörü, Fighter deposu, Maden Kontrol Merkezi, İlk Düzen setleri, Star Destroyeri, Mega Destroyer ve Kylo’nun odası var. Yaratılan yeni mekânlar ve dünyalar arasında genişletilmiş Jedi Adası Ahch-To, Canto Koyu, Crait gezegeni ve Snoke’un Taht Odası var.
 • Prodüksiyondan önce, yapım tasarımcısı Rick Heinrichs Skywalker Ranch’de bulunan görkemli görsel kütüphaneye dalıp gitti. Sonra ekibiyle paylaşmak için kendine özel büyük bir referans kütüphanesi oluşturdu, böylece onlara senarist/yönetmen Rian Johnson tarafından tasarlanan yeni kavramları keşfederken ve yeni dünya ve ortamları hayal ederken George Lucas’ın estetik anlayışını araştırma ve itibar etme imkânı verdi.
 • Jedi yerleşkesi , İrlanda’nın batı sahilinde bir tepede tasarlandı, ama uygulama, lojistik ve güvenlik nedenleriyle orada çekim yapmak imkânsızdı; böylece set, keşişlerin yaşadığı ada kulübelerinden esinlenilen bir grup arı kovanı kulübesi, önce Pinewood’da yapıldı. Pinewood’da çekimler tamamlanınca, set toparlandı, taşındı ve İrlanda’daki tepeye kuruldu.
 • Son Jedi ekibi Pinewood Sahnesinde, Güç Uyanıyor için sanat yönetmeni Mark Harris tarafından kusursuz bir şekilde oluşturulan Millenium Falconnın içini yeniden düzenledi. Böylece Son Jedi filminin yapımcıları Milenyum Falcon’nın n bütün dışını, Longcross Stüdyoları’nın merkezinde 19 tonluk Jedi Ağacı’nın altına iniş platformuna kurdu.
 • Canto Koyu Kumarhanesi o kadar genişti ki Pinewood’da iki ayrı sete ayrılmak zorunda kaldılar, dışı Longcross’da yapıldı ve kumarhanenin olduğu ve bütün aksiyonun yaşandığı Canto Koyunun önündeki ortaçağ şehri Dubrovnik’de yerini aldı.  Kurulması 16 hafta süren kumarhane seti departmanların ne kadar olağanüstü çalıştıklarının bir göstergesi.
 • Canto Koyu kumarhanesi sahnelerinde kullanılan kostümler kostüm tasarımcısı Michael Kaplan ve ekibi için muazzam bir işti. Yüzlerce kostüm dikildi, her biri diğerinden farklıydı. Tüm kostümler, hazırlık sürecinin üçte ikisini aldı.  Sadece kumaşları bulmak için bile çok zaman ve emek harcandı, ekip malzemeleri New York’dan Los Angeles’a ve Londra’dan Floransa’ya kadar bir çok yerden temin etti.
 • Yeni dünyalar ve ortamlar yaratan süpervizör Neal Scanlan yeni yaratıklar tasarladı. Eşsiz anlarda belirli roller oynamak için 130 yaratık tasarlama görevi zordu ama ekip bu iş için biçilmiş kaftandı.
 • Scanlan ve ekibi ayrıca Luke Skywalker’ın yaşadığı ıssız ada olan Ahch-To’da yaşayan Porgları tasarladı. Martı, baykuş ve bebek fok karışımı olan Porglar setlerin favorisi oldu. Herkes evine bir tane götürmek istedi.

  2Yorum

 1. Pingback: Aralık 2017 Filmleri - Fundalina

 2. Pingback: 2018 Yılı Oscar Adayları Açıklandı - Fundalina

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir