Turkcell Gelibolu Maratonu’nda Barış İçin Koştuk

Türkiye’nin ‘Barış’ temalı ilk maratonu 1 Ekim Pazar günü gerçekleştirildi. Binlerce kişinin katılımıyla koşulan maratonu erkeklerde Murat Kaya, kadınlarda da Vesile Yılmaz Anatca ilk sırada tamamladı.

Hem geçtiğimiz yıl hem de bu yıl katılma fırsatı bulduğum bu özel organizasyonla ilgili merak edilenleri okumaya devam edin.

Turkcell Gelibolu Maratonu

Türkiye’nin ‘Barış’ temalı ilk ve tek maratonu Turkcell Gelibolu Maratonu için bir gün önceden buluştuk. Oldukça soğuk bir havada başlayan yolculuğumuz Gelibolu Yarımadası’nda Çanakkale Şehitliği gezisi ile taçlandı.

 

 

Gelibolu Maratonu, hem bu bölge hem de koşmayı bir yaşam tarzı haline getiren herkes için çok önemli. Daha da önemlisi Çanakkale bir devrin battığı yer. Dünyanın dört bir yanından gelen gençlerin son nefesini verdiği, toprak üstünde savaşıp – birlikte girdikleri kara toprakların bütünü. Burada yitip giden hayatların anısına, adımlarımızı her yıl “Barış” için atmaya devam ediyoruz.

 

Türkiye’nin ‘Barış’ temalı ilk ve tek maratonu 4 farklı kategoride koşuldu.

  • 42 kilometrelik maraton
  • 21 kilometrelik yarı maraton
  • 10 Kilometrelik koşu
  • ve 5 kilometrelik halk koşusu.

Maratonda katılımcılar için zaman sınırı 6,5 saat. Bu süre içerisinde yarışı noktalayan tüm sporcular sertifika ve madalya almaya hak kazandı. En gencinden en yaşlısına kadınların başarısı ise ayrıca görülmeye değerdi.

 

Yarı maratonda dereceye giren Gelibolu Spor Triatlon Kulübü gençleri hepimizi gülümsetti. İlk üç sırayı paylaşan Seda Kurtuldu, Jale Başak, Ebru Yazıcıoğlu’nun tek istediği Gelibolu’ya bir yüzme havuzu. Umarım bu dileklerini biri gerçekleştirebilir.

 

blank

 

Makbule Kababıyık ise ayrı bir gurur kaynağı. Kendisi 78 yaşında ve Gelibolu’da yaşıyor. Makbule Kababıyık Gelibolu Maratonu’nun 10km yarışına katıldı ve 70 yaş üstü kadınlarda birinci oldu. Dile kolay, genel sıralamada 17 kadın ve 7 erkeği de geride bıraktı. Hepimize örnek olması gereken çok değerli biri.

 


Türkiye’nin ‘Barış’ temalı ilk ve tek maratonu Turkcell Gelibolu Maratonu binlerce kişinin katılımıyla koşuldu. Dünyanın en önemli tematik parkurlarından biri olarak kabul edilen Gelibolu Yarımadası’ndaki koşuda 42 kilometrelik parkuru erkeklerde Murat Kaya, kadınlarda da Vesile Yılmaz Anatca ilk sırada tamamladı.

 

 

Turkcell’in ana sponsorluğunda bu yıl üçüncüsü düzenlenen, Türkiye’nin ‘Barış’ temalı ilk maratonu Turkcell Gelibolu Maratonu, ‘Barış için Koşuyoruz’ sloganıyla ve binlerce kişinin katılımıyla düzenlendi. 42 kilometre maraton, 21 kilometre yarı maraton, 10 kilometre ve 5 kilometre halk koşusu olarak dört kategoride gerçekleştirilen organizasyonda, Gelibolu Yarımadası’nın tarihi parkuru geçildi. Dünyanın en önemli tematik parkurlarından biri olarak kabul edilen Gelibolu Yarımadası’ndaki koşuda 42 kilometrelik parkuru erkeklerde Türk atlet Murat Kaya, kadınlarda da Vesile Yılmaz Anatca ilk sırada tamamladı. Yarı maratonda şampiyonluk erkeklerde Özkan Yüksel kadınlarda ise Seda Kurtuldu’nun oldu. 10 kilometrelik koşuda ise birincilik erkeklerde Hasan Tek, kadınlarda Elif Polat’a gitti.

 

 

Barış Ormanı’na 10 bin fidan daha

Maraton öncesinde Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Çanakkale Vali Yardımcısı Cezmi Batuk, Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, ünlü sunucu Burcu Esmersoy, ünlü şovmen Kadir Çöpdemir ve eski futbolcu Pascal Nouma’nın katılımıyla başlangıç noktasına sembolik bir ‘Barış’ fidanı dikildi.

Öte yandan geçen sene 10 bin fidanını dikimiyle hayata geçirilen Turkcell Barış Ormanı’na, 10 bin fidan daha eklenerek orman büyütüldü.

 

Startı dünya şampiyonumuz verdi

Dünyanın dört bir yanından gelen büyük kalabalık ‘Barış için Koşuyorum’ sloganı altında yapılan koşuda 10 kilometrelik parkurda, startı Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ve maratonun onur konuğu, Dünya Şampiyonu atletimiz Mizgin Ay verdi. 10 kilometre koşusunda ünlüler Burcu Esmersoy, Kadir Çöpdemir ve Pascal Nouma da yer aldı.

Mizgin’e başarı plaket

Organizasyonun bu seneki onur konuğu Dünya Yıldızlar 100 metre şampiyonu atletimiz Mizgin Ay’a, Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar’la birlikte Türk sporuna katkılarından dolayı teşekkür ve başarı plaketi takdim etti.

Maratona Türk atletler damga vurdu

Turkcell Gelibolu Maratonu’nu, erkeklerde 2 saat 41 dakika 44 saniyelik derecesiyle Türk atlet Murat Kaya ilk sırada bitirdi. Kadınlarda 3 saat 21 dakika 29 saniye ile Vesile Yılmaz Anatca birinci oldu.

Yarı maratonda ilk üç sırayı, erkeklerde Özkan Yüksel, Erkan Bacak ve Ahmet Bayram, kadınlarda ise Seda Kurtuldu, Jale Başak, Ebru Yazıcıoğlu aldı. Turkcell Gelibolu Maratonu’nun 10 kilometrelik maraton etabında erkeklerde birinciliği Hasan Tek, ikinciliği Ahmet Şirin, üçüncülüğü Mehmet Aydıngör kazandı. Kadınlar yarışını ise Elif Polat, Gözde Nur Güvenbaş ve İlayda Aladağ ilk üç sırada bitirdi.

 

Türkiye’nin ‘Barış’ Temalı İlk Maratonu, geçtiğimiz yıl yine 1 Ekim Pazar günü gerçekleştirilmişti.

 

Türkiye’nin Barış Temalı İlk Maratonu Başlıyor

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir