Sosyal Medyada Kullanılan Terimler

“Sosyal medyada kullanılan terimler”e ne kadar aşinasınız?

Sosyal ağlarla uzun süredir iç içeyiz ama her geçen gün yeni uygulamalar, araçlar ve kavramlar hayatımıza giriyor.

Yakaladığım tüm yenilikleri, değişen algoritmaları ve fayda sağlayacağını düşündüğüm pratik tavsiyeleri sizlerle mümkün olduğu kadar basit şekilde paylaşmaya çalışıyorum. Bu defa sizleri, belki aşina olduğunuz veya duyduğunuz ama anlamını tam olarak bilemediğiniz terimlerle yakınlaştırmak istedim.

Sosyal Medyada Kullanılan Terimler

Sosyal medya yerinde durmuyor, yenilikler, algoritma değişiklikleri, kullanıcı alışkanlıklarına bağlı geliştirmeler yeni terimleri de beraberinde getiriyor.

En sık rastladığımız sosyal medya terimlerini ve basit anlamlarını aşağıda bulabilirsiniz.

 

Analytics

Genel olarak analitikler, verileri analiz etmek ve davranış kalıplarını bulmak için WEB’den veri toplayan araçlardır. Farklı alanlarda uzmanlaşmış çeşitli analitik araçları bulunuyor. Google Analytics gibi web analiz araçları sitenize eklediğiniz bir kod ile etkileşimleri ve sayfa ziyaretlerini takip eder. Sosyal medya analiz araçları ise çeşitli sosyal ağların API’leri aracılığıyla niceliksel verileri ortaya koyar ve bunları analiz etmeye yardımcı olur.

 

Sosyal paylaşım yapmak için en iyi zaman

Sosyal paylaşım ağlarının ortaya çıkmasından bu yana en çok tartışılan konulardan birisi de sosyal medya için en etkili paylaşım zamanının belirlenmesidir. Genellemeler daima vardır ama “en doğru” kavramı tek bir zaman dilimine işaret etmez. Sosyal paylaşımlar için en doğru zamanın belirlenmesi adına belirli faktörleri göz önüne almamız gerekir. Ürün nedir, hedef kitle kimlerden oluşuyor, hangi sektördesiniz?… Bunlarla beraber ideal gönderi zamanını bulmak için bazı çok özel ve bireysel soruları da cevaplamanız gerekir.

 

Big Data (Büyük Veri)

Big data, günümüzde mevcut olan geniş veri havuzlarından ortaya çıkaracağınız bilgilerle işlem yapma ve bunlarla çalışmaya yarıyor.

 

Business Intelligence (Kurumsal Zeka)

Bu terim, işletmeniz hakkındaki bilgileri toplayıp analiz etmenizi ve sunmanızı sağlayan bütün uygulamaları, teknolojileri, süreçleri ve verileri ifade eder. Kurumsal zeka çözümleri, geçmişe yönelik ve güncel veriler sağlayabilir. Diğer taraftan, bunlara ek olarak güncel verilere dayalı geleceğe yönelik tahminlerde bulunabilir, kurumsal zekadan edinebileceğiniz bilgilere dayanarak bilgece kararlar alabilir ve yeni stratejik iş fırsatları yaratabilirsiniz. Sosyal medya analitiği, kurumsal zekanın bir parçası olarak kabul edilebilir. Kurumsal zeka, Türkçe’de “iş zekası” olarak da biliniyor.

 

Chatbotlar

Anlık mesajlaşma, çağımızın en önemli gelişmelerinden biri olarak karşımıza çıktı. Akıllı telefonlarımızdan her hafta yüzlerce mesaj gönderiyoruz. Kimilerimiz ise her gün gönderiyor. Facebook Messenger ve WhatsApp, merkezi birer iletişim araçları haline geldiği için birçok insan, işletmelerin müşteri servislerinin bu platformlarda aktif olmasını bekliyor. Elbette, bu tip mesajlaşma platformlarında aktif olmak işletmeler için büyük bir mesele. Bu yüzden kimi otomasyon süreçleri gerekebilir. İşte chatbotlar bu otomasyon sürecinde devreye girip işleri kolaylaştırıyor. Botlar aracılığıyla sorular yanıtlandırılıyor, doğal bir dille bilgiler veriliyor. Chatbotlar aracılığıyla komut vermek bile mümkün. Hali hazırda Uber, Sephora, KLM, Whole Foods gibi birçok şirket chatbot kullanıyor.

 

CTR (Tıklama Oranı)

CTR, yani tıklama oranı, çevrimiçi reklamların varlığından bu zamana dek oldukça sık karşılaştığımız bir terimdir. Herhangi bir reklama ait tıklanma sayısının gösterim sayısına bölünmesiyle elde edilen sayıya CTR (tıklama oranı) diyoruz. Örneğin, bir reklam 1200 gösterim elde ettiyse ve 100 kişi bu reklama tıkladıysa tıklama oranı % 8,33’e eşit olur. CTR bir reklamın performansını belirlememize yardımcı olan basit ama faydalı bir değerdir.

 

Rekabetçi Kıyaslama

Google’ın meşhur Google Analytics’i piyasaya sürüldüğünden beri kendi performansınızı çevrimiçi olarak ölçmek oldukça önemlidir. Pazarlamacılar, sosyal medya kanallarında uzun süre içgüdüsel duygularına güvenerek işlerini yaptılar. Zaman içerisinde iyi pazarlamacıların birçoğunun sayıya dayalı bir şekilde hareket etmeye başladıkları ortaya çıktı. Sosyal mecralarda web analitikleri ile büyük bir avantaja sahipsiniz. Çünkü kendi performansınızla rakibinizinkini kolaylıkla karşılaştırabiliyorsunuz. Bu yaklaşım sayesinde aldığınız etkileşimleri, rakiplerinizin performansıyla kıyaslayarak ne kadarlık değere sahip olduğunu görebilirsiniz. Rekabetçi kıyaslama sayesinde rekabete yönelik istatistikleri elde edip veriye dayalı karar verme sürecinizi önemli ölçüde geliştirebilirsiniz.

 

İçerik Pazarlama

İçerik pazarlaması, açık bir şekilde tanımlanmış bir kitleyi çekmek ve tutmak için; değerli, alakalı, tutarlı içerikler oluşturma ve dağıtmaya odaklanan ve neticede kar getiren bir müşteri eyleminin gerçekleştirilmesine yönelik stratejik bir pazarlama yaklaşımıdır. Ben, iyi içeriğin okurlara, müşterilere ve iş ortaklarına değer katan şeyler olduğuna tüm kalbimle inanıyorum. Bu yüzden iyi araştırılmış blog yazılarına ve sosyal medya çalışmalarına yönelik çok fazla çaba sarf ettim. Benim için içerik pazarlaması şu bölümlerden oluşur: Sosyal medya kanalları aracılığıyla tanıtılan blog gönderileri, e-kitaplar, Webinarlar ve videolar.

 

Dönüşümler

Bu terim, sosyal medya profilinizdeki ya da web sayfanızdaki bir kullanıcının müşteri haline gelmesini anlatır. Örneğin, harika bir şekilde tasarlanmış dizüstü bilgisayar kılıfları satan bir e-ticaret siteniz olduğunu düşünelim. Bir ziyaretçi, sayfanıza belki de üç defa girdikten sonra ürünü satın alır ve bu satın alma işlemi bir “dönüşüm” olarak kabul edilir. Dolayısıyla satın alma işlemi, dönüşüme eş değerdir. Kimi durumlarda ise satın alma, her zaman dönüşüme eş olmayabiliyor.

 

Dark Post

Bir Facebook sayfasının zaman çizelgesinde görünmeyen yayınlar “dark post” olarak kabul edilir. Bunlar genelde Facebook reklam yöneticisi üzerinden ayarlanan reklam içerikleridir. Profil sayfasında görünen fakat normal bir gönderi gibi oluşturulduktan sonra sponsorlu gönderiye dönüştürülen içeriklerden farklıdırlar.

 

Etkileşim

Etkileşim, genelde “interaksiyon” kelimesiyle eş anlamlı olarak kullanılır. Facebook’ta etkileşimler beğeni, ifade bırakma, yorum, paylaşım gibi şeylerden oluşur. Instagram’da içerik paylaşamadığınız için etkileşimler arasında sadece yorum ve beğeni bulunuyor. Twitter’da ise RT, beğeni ve yanıtlama seçenekleri etkileşim olarak kabul görür.

 

 

Kısa Ömürlü Veriler

Bu terim, depolanmayan ve görüntülendikten sonra kaybolması beklenen verileri ifade eder. Kısa ömürlü veriler için en önemli örnekler, içeriklerin belirli bir süre sonra otomatik olarak silindiği Snapchat veya Instagram Stories üzerindeki paylaşımlar olabilir.

 

Facebook İstatistikleri

Türkçe dil desteği gelmeden önce Facebook Insights olarak bilinen Facebook İstatistikleri, pazarlamacılara kendi platformlarını daha derinden tanıma imkanı sunuyor. Bu ölçümlere yalnızca sayfa yöneticisi erişim izni verdiğinde ulaşılabilir. Facebook’taki bazı analiz metrikleri şunları içeriyor: erişim, etkileşime giren kullanıcılar, bağlantı tıklamaları. Facebook İstatistikler sayfasındaki analizler, kendi faaliyetlerinizi ölçümleyip belirli bir hedefe ulaşmak için kullanmanız açısından son derece önemlidir. Örneğin, quintly platformu Facebook gönderilerini farklı amaçlar doğrultusunda oluşturuyor. Cuma günleri paylaşılan gönderiler beğeni ve erişim alma amacıyla oluşturuluyor. Anlık makale (Instant article) paylaşımı yapıldığında ise temel amaç bağlantı tıklamaları oluyor. İşte bu hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığı Facebook İstatistikleri sayesinde öğreniliyor.

 

Facebook Reaksiyonları

Facebook’ta her reaksiyon farklı bir anlam taşıyor. Reaksiyonlar ile kullanıcılar duygularını ifade ediyor. Örneğin beğendim, sevdim, şaşırdım, çok güldüm, kızdım, üzüldüm gibi… Bu tip ifadelerin bırakılması Facebook tarafından “reaksiyon” olarak kabul ediliyor. Yazılan yorumlar ve paylaşımlar ise “etkileşim” olarak kabul görüyor.

 

Geotargeting (Coğrafi Hedefleme)

Bu terim, sosyal medyada içeriğin belirli bir yere hedeflenmesini anlatmak için kullanılıyor. Kimi durumlarda sosyal medya gönderilerini belirli ülkeye ya da bölgeye hedeflemek mümkündür. Geotargeting, istenen bir içeriğin yalnızca bir ülkede gösterilmesi için kullanışlı bir özelliktir. Örneğin, hizmet verdiğiniz bir ülkeye özel etkinlik yapmak istiyorsunuz. Bu durumda geotargeting ile gönderinizi paylaşabilirsiniz. Diğer taraftan, yeni bir pazardaki konumunuzu güçlendirmek ve oradaki yeni müşterileri hedeflemek için de coğrafi hedefleme seçeneğini kullanmak son derece mantıklı olacaktır. Kültürel sebeplerden ötürü de özel içerikleri hedeflemek isteyebilirsiniz. Gördüğünüz üzere, coğrafi hedeflemeyi sosyal ağlarınızda kullanmak için birçok sebep bulunuyor.

Örneğin Facebook’ta, herhangi bir gönderiyi oluşturduktan sonra gördüğünüz küçük “hedef” ikonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Burada birkaç seçenek bulunuyor ve bu seçenekler arasında belirli konumları gönderinin kitlesi olarak ayarlama imkanı da bulunuyor. Bunun yanı sıra, belirli dilleri de hedefleyebiliyorsunuz. Mesela Almanya’da yaşayan ama sadece Türkçe konuşan insanları hedeflemek isteyebilirsiniz.

 

 

Gösterim

Gösterim sayısı, içeriğinizin kaç defa görüntülendiğini belirtir. Belirli gönderilerin performansını ölçmek için kullanılan temel metriklerden birisidir.

Facebook, “gösterim” kavramını şu şekilde tanımlıyor:

Gösterimler, sayfanızda paylaştığınız gönderilerin görüntülenme sayısıdır. İnsanlar aynı gönderi için birden fazla gösterime sebep olabilir. Örneğin birisi haber kaynağında o gönderiyi gördükten sonra ikinci olarak bir arkadaşının paylaşması aracılığıyla da görebilir. Bu durumda o kişiden gelen gösterim sayısı “2” olacaktır.

Gösterim, içeriğinizi gören kişi sayısını temsil etmez. Bununla ilgili daha detaylı bilgi almak için alt sıralardaki “Erişim” bölümünü inceleyin.

 

Influencer Marketing

Sosyal medyadaki influencerlar, profillerinde birçok takipçisi olan ve dolayısıyla geniş bir kitleye hitap eden kişilerdir. Kendi alanlarında uzman olarak görüldükleri için ve güvenilirlik seviyeleri yüksek olarak kabul edildikleri için onlarla çalışmak son derece popüler bir iş haline gelmiştir. Eğer ki bir influencer sizin mesajınızı diğer insanlara ulaştırırsa bu mesaj daha kolay bir şekilde sindirilir. İşte bu anlayışın pazarlama sektörü için kullanılmasına “influencer marketing” deniyor.

İnfluencerlarla beraber çalışmak, pazarlama yaklaşımınızı daha kişisel hale getirir ve markanızın gelişmesini sağlayabilir.

 

İnteraksiyon

Etkileşim olarak da kabul edilir. Her platform farklı şekilde tanımlar. Örneğin Facebook reaksiyonları (beğeni, kalp, gülümseyen yüz, şaşkın yüz, üzgün yüz, kızgın yüz), yorumları ve paylaşımları etkileşim olarak kabul ederken Twitter’da RT, beğeni ve yanıtlamalar etkileşim değeri taşır. Instagram’da ise paylaşım mümkün olmadığı için sadece beğeni ve yorumlar etkileşimleri oluşturur.

Sosyal Medyada Anahtar Performans Göstergesi (KPI)

KPI (Key Performans Indicator), yani anahtar performans göstergesi, belirli bir performansın etkinliğini ölçer. Bu etkinlik, belirli bir zaman içerisinde başarıya ulaşma hedefi olabilir. Mesela, yeni bir sosyal medya yöneticisi orta ölçekli bir şirket için çalışmaya başladı. Facebook’taki fanların sayısı halihazırda yüksek sayılabilir ama rakiplere kıyasla gönderi başına etkileşim sayısı epey düşük. Buradaki hedef, daha çok sayfa beğenisi toplamak ya da gönderi başına düşen ortalama etkileşim sayısını yükseltmek olabilir. Bu sebeple, doğru KPI’yi seçmek için Facebook istatistiklerine giderek “Erişim” metriğini ve “Gönderi başına etkileşim” verilerini inceleyin. Sorumlu kişiler, bu iki göstergeyle yakından ilgilenmek durumundadır. Eğer ki hedefe belirlenen zamanda ulaşılmazsa bu verilere bakılarak yeni düzenlemeler yapılabilir.

Machine Learning (Makine Öğrenimi)

Makine öğrenimi, bilgisayar biliminin bir alt dalı olarak görülür. Yapay zekanın öncü isimlerinden Arthur Samuel’e göre; makine öğrenimi, açık bir şekilde programlamaya gerek duymadan öğrenme yeteneği veriyor. Makine öğrenimi, özellikle onu programlamak zorunda kalmadan bir bilgisayarın kalıpları tanımasını sağlayabilir.

Zaman içerisinde makine öğrenimi, süreçleri büyük ölçüde optimize edebilme gücüne sahip olduğu için şirketler tarafından giderek çok daha fazla ilgi gördü. Şirketler zaten çok fazla miktarda veri topluyordu fakat onları gelecek ile ilgili karar alırken nasıl kullanacakları konusunda çok fazla fikir sahibi değillerdi. Makine öğrenimi, bu tip soruların cevap bulmasına yardımcı olabilir. Kalıpları analiz etmek için algoritmayı basit bir veri kümesiyle eğitmeniz gerekir.

 

 

Mention

Bir mention, Twitter’da bir kullanıcının diğer bir kullanıcıyı “@” simgesini kullanarak etiketlemesine dayanıyor. Bu sayede işletmeler ve başka kullanıcılar ile çok olay bir şekilde etkileşime geçebiliyorsunuz.

 

Organik İçerik

İlave reklam harcamalarına gerek kalmadan sadece içeriğinizi oluşturmanıza organik içerik deniyor. Daha sonra insanlar içeriğinize organik yollarla (reklam bütçesine gerek duyulmadan) erişim sağlamaya başlıyor. Çünkü bunlar halihazırda sizin kitleniz içerisinde yer alan takipçileriniz ya da takipçilerinizin paylaştığını gören insanlardan oluşuyor.

 

Performans Pazarlama

Performans pazarlama, çevrimiçi pazarlama araçlarını kullanarak potansiyel müşteriler tarafından ölçülebilir reaksiyonlar ve dönüşümler yaratmak amacıyla kullanılır. Google Adwords gibi reklam platformları, platformdaki pazarlama faaliyetinin ölçümlenen getirileri üzerine ücretlendirme yapıyorlar. Bir kampanyanın getirisi açık bir şekilde değerlendirilebildiği için gelecekteki kampanyaları bu sonuçlara dayalı olarak optimize etmek mümkündür.

 

Organik erişim ve satın alınmış erişim

Erişim, yayınlanan içeriğin kaç kişi tarafından görüldüğünü açıklar. Eğer ki Facebook üzerinden gönderi paylaşırsanız ve bir kişi o içeriği haber kaynağında görürse, erişim değeriniz bir sayı artmış olacaktır. Aynı insan, bu içeriği tekrar görürse değer yine aynı kalacaktır. Çünkü erişim, sadece gönderinizi gören tekil kişi sayısını ölçümler. Sonuç olarak, erişim ile gösterim kavramları aynı sonuçları açıklamıyor.

Sosyal medya kanallarınızda bir performans ölçümü yaparken organik ve satın alınmış içerikleri birbirinden ayırmak daha mantıklı olacaktır. Organik erişim, kişilerin herhangi bir bütçe ayırmadan gönderilerini diğer insanlara sunmasıdır, yani reklam araçları kullanılmaz. Satın alınmış erişim ise ödeme sonucu gönderinin diğer insanlara sunulmasıdır. İki sayı arasındaki farkı bularak içeriğinizin tek başına nasıl bir performans gösterdiğini ifade etmek daha iyi olacaktır.

Facebook erişim kavramını şu şekilde tanımlıyor:

“Erişim, bir sayfanın gönderisini gören kişilerin sayısıdır. Erişim, gösterimden düşük olabilir çünkü bir kişi aynı içeriği birden çok kez görüntüleyebilir. Örneğin, bir insan herhangi bir sayfanın gönderisini haber kaynağında gördükten sonra bir de arkadaşının paylaşmasıyla görebilir.

 

Response Rate (Yanıt oranı)

Sosyal medya tamamıyla iletişime dayalı bir alandır. Bir Facebook sayfası ya da Twitter profilini işlettiğiniz zaman insanların duvarınızda gönderi paylaşması ya da DM atması oldukça olasıdır ve bu kişiler sizden bir yanıt bekler. Bu yüzden sosyal medya pazarlamacılığında yanıt çok önemlidir. Yanıt oranları (response rate), bu konuyu ölçümlemek için faydalı bir yöntemdir. Diyelim ki günde 30 mesaj alıyorsunuz ve 27 tanesini yanıtlıyorsunuz. Bu durumda yanıt oranınız % 90 olacaktır.

Tabii ki yanıt oranı kadar yanıt süresi de oldukça önemlidir. Analiz araçları ile yanıt sürelerini ölçümleyebilirsiniz.

 

Retargeting (Yeniden hedefleme)

Çevrimiçi reklamcılıkta retargeting, yani yeniden hedefleme, internet kullanıcılarının davranışlarına yönelik verileri farklı bağlamlarda daha çok reklam göstermek için kullanılır. Bu verileri sayfanızda bir küçük pikselle toplayıp ve yeniden hedefleme platformu kullanıp kullanıcıyı başka internet sitelerinde yeniden tanımlayabilir ve internet sitenizi tanıtan bir reklamı ya da spesifik bir ürünü kullanıcıya gösterebilirsiniz. Bunu yaparak, potansiyel müşterilerinize ürünü yeniden hatırlatabilir, onların ilgisini çekebilir ve onları tekrar sitenize çekip müşteriniz yapabilirsiniz.

Facebook, yeniden hedefleme için çeşitli seçenekler de sunuyor. Örneğin, web sitenize bir Facebook pikseli yerleştirerek Facebook ile giriş yapan kullanıcıları belirlemeniz mümkündür. Bu veri daha sonra Facebook reklam yöneticisi tarafından kullanılabilir hale gelir ve söz konusu kullanıcıları reklamlarda hedeflemek mümkün kılınır. Aynı zamanda bülteninizde toplanmış e-mail adreslerini de bu şekilde yüklemek mümkündür.

 

 

ROI (Yatırım Getirisi)

Harcadığınız zamandan finansal kaynaklara kadar sosyal medya aktiviteleri için yaptığınız yatırımdan elde ettiğiniz her türlü istenen getiri, sosyal medyadaki yatırım getirisi olarak kabul edilir. Yatırım getirisi, yani ROI şu şekilde hesaplanır:

ROI = (dönüş – yatırım) / yatırım

Özellikle sosyal medya pazarlamasında bazen dolar miktarındaki getirileri ölçmek zor olabilir. Bununla beraber, ROI en iyi dolar, euro ya da işletmenizin talebine göre diğer kurlar üzerinden hesaplanır.

Paylaşım ya da beğeni sayısından ortaya çıkan bir “getiri miktarı” etiketi olmadığı için buralardan gelen kazancı para birimi cinsinden hesaplamanız gerekecektir.

 

Ölçü

Sosyal medya pazarlaması ve topluluk yönetimi çok fazla zaman ve kaynak tüketimi gerektirebiliyor. Bununla beraber bir kitleyi oluşturmak ve sosyal medyayı işinizin başarısı üzerinde gerçekten etkili bir araç haline getirebilmek için bazı süreçlerden geçmeniz gerekir. Sosyal medya faaliyetiniz için otomasyon kullanabilir ya da mevcut içeriği başka bir amaç için de kullanılabilir hale getirebilirsiniz.

Diğer taraftan bu tip numaralara pek fazla güvenmemek de oldukça önemlidir. Aynı içeriği çok sık kullanırsanız kitleniz sıkılabilir ve sizi terk edebilir. Aynı şey dizayn için de geçerlidir. Bir sürü içeriği paylaşmak için acele ederseniz gönderileriniz ve blog içerikleriniz çok çekici görünmez. Yani, aşırıya kaçmadan ölçülü bir tutum sergilemek her zaman daha faydalıdır.

 

 

SEO

Sosyal medya analiz çözümleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz bunu sadece İnternet tarayıcınıza yazmanız yeterlidir, Google bilgileri karşınıza çıkartır. Arama motorları insanları sayfanıza çekmek için önemli araçlar haline geldi. Bununla beraber eğer ki paylaşımınız arama sonuçlarının ilk sayfasında yer almıyorsa insanların web sitenize girme ihtimali daha düşük olur. Buna göre, arama sonuçlarındaki sıralamanızı optimize etmek için biraz çalışmalısınız.

Google gibi arama motorları, İnternetteki içeriği tanımlayıp dizinlemek için botlarını kullanırlar. Sayfa sıralamasını belirleyen kurallar sürekli değişim halindedir ancak SEO için bazı önemli noktalar vardır. Örneğin, Google botları makalenizin başlığını kontrol eder. Bu yüzden içerik oluştururken bu kısmı doğru bir şekilde kullanmanız oldukça önemlidir. Sayfa sıralamasını etkileyen birçok faktör bulunur. Tüm bu faktörleri elinizin altında tutup kolay ayarlamalar yapabilmek için, eğer WordPress kullanıyorsanız SEO optimizasyon eklentilerini kullanmak işinize yarayacaktır.

 

Sentiment Analizi (Duygu Analizi)

Duygu analizi, sizinle ilgili yorumların olumlu mu, olumsuz mu yoksa nötr mü olduğunu söyler. Eğer meşgulseniz ve çok fazla yorum alıyorsanız bu hem zaman hem de emek tasarrufu için son derece faydalıdır.

Öneri olarak; ürünleriniz ile ilgili şikayetleri bulmak ve sorunu olan kişilere ulaşabilmek için olumsuz sentimentleri kullanın. Ya da markanızı seven insanları bulmak istiyorsanız olumlu sentimetleri kullanın ve onlara teşekkür edin.

Duygu analizi, sosyal medya dinlemesini ve sosyal medya analizlerini tamamlayan bir bileşendir.

 

 

Sosyal Medya Analizi

Sosyal medya analizi, gelecekteki sosyal medya faaliyetlerinize yönelik öngörüler oluşturabilmeniz için sosyal ağlar tarafından sağlanan verilerin işlenmesi için kullanılan bir süreçtir. Sosyal medya analiz araçları, API’ler aracılığıyla çeşitli sosyal ağların niceliksel verilerini getirir ve onları analiz etmenize yardımcı olur.

Spesifik KPI’leri kurarak başarı hedeflerinizi ölçümleyebilirsiniz. Sahip olduğunuz sosyal medya kanallarının performansını ölçme seçeneğinin yanı sıra rakiplerinizle kendinizi kıyaslama imkanınız da bulunur. Bu, sosyal medya profillerinizdeki veriler hakkında farklı bir bakış açısı kazanmanızı ve onları yeni bir perspektiften yorumlamanızı destekler.

 

Sosyal Satış

Sosyal satış sadece dijital pazarlamacılar tarafından değil, aynı zamanda çevrimiçi müşteriler tarafından da etkilenebilir. Başarılı bir marka olabilmek için topluluğunuzu hem ölçümlemeniz hem de onlarla etkileşime girmeniz gerekir. Bunu gerçekleştirmek için bulunduğun sosyal platformların en yeni özelliklerini (canlı yayın, stories…) kullanmayı unutmayın.

 

Sponsorlu gönderiler

Eğer ki herhangi bir sosyal medya sitesinde bir gönderi paylaşıyorsanız ve daha sonra bu gönderinin daha çok kişiye ulaşması ve daha fazla etkileşim alması için para harcıyorsanız bu gönderi için “sponsorlu gönderi” tabiri kullanılır.

 

Aşağıda “İnternet’te ve Sosyal Medyada Karşılaştığımız Kısaltmaların Anlamına” değindiğim yazımı bulabilirsiniz.

 

Bu Kısaltmanın Anlamı Ne?

 

 

Fayda görmeniz dileğiyle

 

  1 Yorum

  1. Avatar Aykut ÖÇAL   •  

    Gayet başarılı bir yazı olmuş elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir