Turkcell’in Perakende Dönüşümü

Turkcell’in perakende dönüşümünü dinlemek üzere, Turkcell Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Murat Erkan’ın davetlisiydik.

Tüm perakende süreçlerini dijital hale getirerek uçtan uca bir dönüşüm başlatan Turkcell, müşterilerine eşsiz bir alışveriş deneyimi sunmaya hazırlanıyor.

Turkcell’in perakende dönüşümü ve gelecek hedefleri ile ilgili bilgilerin paylaşıldığı basın toplantısı ile ilgili merak edilenleri ve aldığım notları okumaya lütfen devam edin.

Turkcell’in Perakende Dönüşümü 

Turkcell, perakende dönüşüm projesiyle müşterilerine geleceğin alışveriş deneyimini bugünden sunmaya hazırlanıyor.

İlk olarak 73 mağazada hayata geçirilen uygulamalar sayesinde müşteriler dijitalleşen mağazalarda hızlı, güvenli, rahat ve konforlu alışverişin keyfini sürebilir.

 

 

Kağıdı tamamen ortadan kaldırmak hedefiyle çıkılan bu yolda, müşteriler yeni nesil mağazalardaki akıllı ekranlar sayesinde tüm işlemler saniyeler içerisinde dijital ortamda gerçekleştirebiliyor. Ürün, hizmet ve tarifeler hakkındaki bilgilere, yine bu akıllı dijital ekranlardan kolayca erişilebiliyor. Geleceğin teknolojileriyle donatılan bu yeni mağazalarda müşteriler, son teknolojik ürünleri yakından görme, uzman personelden bilgi alma şansına sahip oluyor. İlk olarak Turkcell Beylikdüzü mağazasında hayata geçirilen bu uygulama, şimdi Kanyon Turkcell Mağazası’nda da deneyimlenebilir. Bu yeni konseptin adı ise Turkcell Plus olarak belirlenmiş.

 

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Murat Erkan’ın sunumundan aldığım notları aşağıda bulabilirsiniz.

Değişen, dönüşen perakende sektöründe önde olmamız lazım. Bu dönüşümü nasıl yaptık, neler yaptık size bunları anlatacağım. Değişimde kilit nokta müşterilerimizdi. Değişen müşterilerimize adapte olmamız bir gereklilikti. Müşterilerimiz “denemeden almam” diyor. Aynı zamanda hızlı karar vermek istiyor ve başkaları ne düşünüyor bunu merak ediyor.

Mağazacılık konusunda ise online ve offline birleşiyor. Elbette teknoloji de değişiyor. Mağazalarımıza gelen müşterileriniz tüm teknolojik cihazları bulabiliyor. Bu müşterilerimizin temel beklentisi.

PwC 2016 Toptan Perakende raporuna göre tüm satışların %50’si fiziksel mağazalardan yapılıyor. %42’si satış elemanlarıyla doğrudan iletişim kurmayı tercih ediyor. Bu noktada ürünlerle ilgili derin bilgisi olan satış elemanları öne çıkıyor. Dijitalleşme bu işin en kritik noktası. Beylikdüzü Mağazamızı dönüştürdük ve müşterilerimizden büyük ilgi gördü. Dönüşüm konusunda bir misyonumuz var. Tam kontrollü mağazalarımızda, uçtan ucu dijital hizmet veriyor ve yalın tedarik zinciri ile çalışıyoruz. Uçtan uca dijital konusunda altyapı çalışmalarımızı yeniliyor, mağazalarımızı entegre ediyoruz. Mağazalarımızın içini tümüyle dijital hale getiriyoruz.

 

Turkcell’in Yeni Yüzü Deneyim & Hizmet Konseptli Mağazalar

Turkcell’in 2018 yılına kadar, 510 Turkcell Plus, 1270 Turkcell Mağazası açma hedefi var. İlk etapta 73 mağazayla başlayan dönüşüm projesi 2017 yılı sonunda tüm Türkiye’de tamamlanacak. Toplam maliyeti 540 milyon TL olacak proje, tamamlandığında, Türkiye genelinde bulunan yaklaşık 1.780 Turkcell mağazasında dönüşüm gerçekleşmiş olacak.
Turkcell’in yeni yüzü hizmet konseptli mağazalar. Yeni konseptimizde kağıt ilemlerini sıfıra indirdik, tamamen dijitalleştik. Mağazalarımıza gelen müşterilerimizi ayın ürünü ile karşılayacağız. Karşılarına gelen masada portföyümüzde bulunan tüm cihazları sergileyeceğiz. Sade bir tasarımla müşterimizin ürünlerimizi ve dijital servislerimizi deneyimlemesini sağlıyoruz. Mağazalarımızda artık alışılagelen cep telefonu, tablet gibi ürünler değil yeni nesil drone, ev içi eğlence sistemleri, giyilebilir teknolojik ürünler de satıyoruz. Ödeme ve destek işlemlerinin yapılacağı hizmet alanlarıyla, yeni teknolojilerinin deneyimlendiği keşif alanlarını birbirinden ayırıyoruz. Sadece dekorasyonumuzu değiştirmiyoruz. Perakendeciliğe yeni bir bakış açısı getiriyoruz.”

Perakende dönüşümünü hayata geçirecek en önemli parçalardan biri olan mağaza çalışanlarını bu dönüşüme hazırlamak amacıyla sertifika programı başlattık. Turkcell Akademi tarafından 81 ildeki tüm mağaza çalışanlarına özel olarak hazırlanan sertikasyon programıyla, 5 bin mağaza çalışanı eğitime alındı. Hem online hem de sınıf içi düzenlenen eğitimlerle çalışanlar sadece bulundukları iş alanıyla ilgili değil temel perakende satış, insan kaynakları, hukuk gibi konularda eğitim aldı. Bugün Türkiye’de tüm mağaza çalışanlarının eğitimden geçirilerek sertifika verildiği bir model bulunmuyor. Bu modeli kendi bünyemizde Turkcell Akademi ile geliştirerek ilk kez biz getirdik. Perakende sektöründe bu konuda yolunu açarak öncü olduk. Turkcell Mağazaları’nda başlattığımız büyük dönüşümün en önemli parçası olarak mağaza çalışanlarımızı görüyoruz.  Çünkü bu dönüşümü gerçekleştirecek olanlar müşterimizle birebir temas halindeki mağaza çalışanlarımız. Bu açıdan konuya yaklaştığımızda da çalışanlarımızın eğitimini oldukça önemsiyoruz. Kendilerine dünyadaki en güncel ve en yeni eğitimleri veriyoruz. Bugün rahatlıkla söyleyebilirim ki 2017 sonunda tüm çalışanlarımızın bir sertifikası bulunacak. Bundan böyle mağazalarımızda çalışmak isteyen herkesin bu sertifikayı alması gerekiyor.

 

 

Turkcell’den geleceğin dijital mağazaları

Turkcell’in yeni perakende dönüşümünün en önemli parçası olan mevcut mağazaları da iki yeni konseptle Turkcell Plus ve Turkcell olarak yeniden tasarlandı. Bunlardan biri, daha geniş alanlar ve sınırsız deneyim olanakları sunulan ve ‘Gelecek Burada’ mottosuyla müşterilerin son teknolojilere ulaşabildiği mağazalar olacak. Diğer bir konseptte ise, ‘Mahallemdeki Turkcell’ mottosuyla tüm müşterilerin kolaylıkla erişebileceği ve Turkcell kalitesinde hizmet alabileceği mağazalar yer alacak. Proje kapsamında tüm mağazaların içi de yenilenerek baştan aşağı dijital hale getirilecek. Mağazaların camlarında bulunan kağıt bilgilendirme posterleri kaldırılarak vitrinlere dijital ekranlar yerleştirilecek. Yine mağazaların içinde bulunan broşür, bilgilendirme materyalleri de yerini dijital tarife ekranlarına bırakacak.


Ben bugün Kanyon’daki Turkcell Plus Mağazasını gezme fırsatı buldum. Tamamen dijitalleşen mağaza büyük vitrinli ekranlar ve deneyimle imkanı bulacağınız cihazlarla donatılmış. Ücretsiz şarj, kahve ikramı, hizmet ve cihazlarla ilgili detay bilgiye sahip çalışanlar da cabası. Burası saatlerce vakit geçirebileceğiniz tam bir deneyim alanı. Pek çok cihazı deneyimleme şansı buldum ve LG G6’nın görüntü kalitesine inanamadım.   Yolunuz düşerse ilk fırsatta ziyaret etmenizi ısrarla öneririm.

Her Turkcell davetinde bizleri tüm samimiyet ve içtenlikleri ile karşılayan İz İletişimden dostlarım Rıdvan Özdemir ve Şükrü Tan ile günün anısına aşağıdaki fotoğrafı çektik. Kendilerine çok teşekkür ederim.

 

Fayda görmeniz dileğiyle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir