Türkiye’nin İlk İnternet Girişimcileri Bu Kitapta Buluşuyor

Gelin sizi Türkiye’nin İlk İnternet Girişim ve Girişimcilerinin buluşacağı çok anlamlı ve değerli bir kitap projesiyle yakınlaştırayım.

Türkiye’de internet ve teknoloji girişimleri üzerine en tecrübeli yazarlardan biri olan Fırat Demirel’in imzasıyla, internet girişimciliğinin tarihine ışık tutacak “Türkiye’nin İnternet Girişimleri” kitap projesiyle ilgili detaylar yazımda sizi bekliyor.

Günümüzde girişimlere ilgi malumunuz, naçizane ben de özellikle gençlerin katkılarıyla başlangıç yapan girişimlere elimden geldiğince destek olmaya çalışıyor – seslerini bloğumdan duyurmaya gayret ediyorum. Bu kadar revaçta olmasına – çok konuşulmasına rağmen, Türkiye’deki girişimlerin tarihine ve gelişimini dair bir kaynak bulmak mümkün değil. Bundan hareketle Fırat Demirel’in imzasıyla hayata geçecek bu kitap projesinin çok anlamlı ve değerli olduğunu düşünüyorum.

 

 

Türkiye’nin İnternet Girişimleri Kitabı

Türkiye’de ilk internet girişimlerinin çıkmaya başladığı 1996 ve sonrasındaki 10 yılı ele alacak olan kitap projesi, özellikle genç girişimcilere önemli tecrübe kazandırmayı hedefliyor. Melih Ödemiş, Emre Kurttepeli, Emre Sokullu, Halil Erdoğmuş, Çağlar Erol, Arda Kutsal, Ersan Özer, Hasan Yalçınkaya gibi Türkiye’de girişimciliğini başlatan isimler de tecrübelerini paylaşarak bu projeye destek veriyor.

Bu alanda yazılmış en kapsamlı eser olmayı hedefleyen “Türkiye’nin İnternet Girişimleri” kitabı, okuyucularına zengin görsel içerikler de sunmaya hazırlanıyor. Ayrıca BİP platformunda hazırlanacak sohbet botu (chatbot) ile kitap içeriklerinden bazı özel bölümlere kolayca erişebilecek.

Türkiye’de internet girişimciliğinin doğuşunu aydınlatmayı hedefleyen “Türkiye’nin İnternet Girişimleri “adlı kitap projesi kitlesel fonlama sitesi Arikovani.com’da desteğinizi bekliyor. Kitap için toplam 40.000 TL. lik bir fon toplamayı hedefleyen projeyi, desteklemek ve kitabı ilk okuyanlardan biri olmak için bu adresi https://arikovani.com/projeler/turkiyede-internet-girisimleri-i/detay kullanabilirsiniz.

 

 

2009’dan bu yana Türkiye’nin internet girişimlerine odaklanan ana medyası Webrazzi’nin editörlerinden olan Fırat Demirel kitapla ilgili şu yorumu paylaşıyor;

Türkiye’de 2006 yılından önce internet girişimlerine ciddi şekilde odaklanan bir yayın organı yoktu. Bu nedenle Türkiye’nin ilk internet girişimlerinin nasıl bir kuruluş ve büyüme aşaması geçirdiklerini tam olarak bilmiyoruz. Ben de ilk kitabımla az bilgiye sahip olduğumuz bu 10 yıllık dönemi aydınlatmak, internet sektörüne ve girişimcilere faydalı bir eser sunmak istiyorum.

 

 

Türkiye’nin ilk yerli internet girişimlerinin kuruluş ve büyüme hikayelerini ele alacak kitap projesi, Yemeksepeti, Mynet, Ebebek, Groups gibi Türkiye’nin en köklü önemli girişimlerini bir araya getirmeye hazırlanıyor.

Ülkemizin önde gelen girişimlerinin proje ile ilgili yorumlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Mynet Kurucusu ve Melek Yatırımcı Emre Kurttepeli “Türk internet girişimlerini ele alan Fırat Demirel’in kitabının bir parçası olmak bana büyük heyecan veriyor. Mynet, Türk Holdinglerinin İxir, Superonline, Turk.net gibi markalarla büyük yatırımlar yaptığı bir dönemde kuruldu. Mynet, parası, imkanı, kadrosu bu şirketlere göre kat be kat az olan bir şirketti. Bu eksikliklere rağmen rakiplerini nasıl geçmeyi başardı, Türk internet medyasının en büyük şirketi olmayı nasıl başardı, hepsi bu kitapta.

Yemeksepeti Kurucu Ortağı ve Melek Yatırımcı Melih Ödemiş “Yemeksepeti için kolları sıvayalı tam 17 sene oldu. 24 yaşında 4 tane gencin heyecanlı hikayesinden bahsediyoruz. Aslında başarı hikayelerini hepiniz pek çok farklı yerden dinlediniz. Ama bunun gibi başka bir çok gerçek hikayeyi, bizimkiyle beraber başka bir çok ilk dönem internet girişiminin hikayesini tek bir kitapta toplamak ve tarihe ışık tutabilmek açıkçası beni çok heyecanlandırıyor. Umarım hepiniz bunları okumaktan büyük keyif alırsınız. Kitapta görüşmek üzere.

 Grou.ps Kurucu Ortağı Emre Sokullu “Fırat Demirel’in kitap projesini destekliyorum çünkü bu sayede genç girişimciler bizim hikayelerimizi okuyup bizim hatalarımızdan ders çıkarıp kendileri başarıya daha hızlı daha kısa yoldan erişebilecekler diye düşünüyorum. Dolayısıyla Fırat’ın bu kitabı, bu ve bu ipuçlarıyla dolu bir kaynak olacak.

 

Ebebek Genel Müdürü Halil Erdoğmuş “Fırat, geçenlerde bana geldiğinde ‘Bu kitapta niçin yer almalıyız diye sordum’ O da bana çok ilginç bir örnek verdi; ‘Halil Bey dünya tarihini anlatırken 2. dünya savaşını anlatmazsak nasıl tarih eksik olursa, Türkiye’deki elektronik ticaret tarihini anlatırken de ebebek’i anlatmamak o kadar eksik olur. Gerisini siz düşünün.” dedi. Etkilendim. Bu kitap içerisinde daha önce ebebek ile ilgili hiç duymadığınız özel başarı anılarını anlatmaya çalışacağım.

 

Türkiye’nin İnternet Girişimleri” kitabına hem bloğumdan hem de fon üzerinden katkıda bulunmanın mutluluğunu yaşıyorum. Girişimler açısından çok değerli bulduğum bu çalışmaya desteklerinizi eksik etmeyeceğinizi umuyorum.

“Türkiye’nin İnternet Girişimleri” kitabının ve Fırat Demirel’in yolu açık olsun.

Fayda görmeniz dileğiyle.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir