Thor Ragnarok Filmi

Thor Ragnarok filmi için hazır mısınız?

Şimşek Tanrısı Thor, bol eğlenceli ve heyecanlı yepyeni serüveniyle bizleri bambaşka dünyalara götürmeye hazırlanıyor.

Basın gösterimi ile izlediğim film hakkında merak edilenleri ve yorumumu yazımda bulabilirsiniz.

Thor Ragnarok Filmi

“Thor” serisinin en yeni filmi “Thor: Ragnarok” serinin önceki iki büyük beyaz perde başarısının ardından epik maceralar çizgisini sürdürüyor. 2011 yapımı “Thor” ve 2013 yapımı “Thor: Karanlık Dünya”, dünya çapında 1.1 milyar dolar üzerinde bir gişe hasılatı elde etmişti.

Thor, Marvel Sinematik Evreninde, diğer Süper Kahraman filmlerinden çok daha eğlenceli ve espirili bir anlatımla yer alıyor. Thor Ragnarok filmi, hem aksiyon hem görsellik hem de Led Zeppelin efsane ritmi ile keyifle izleniyor. Hulk’ı özleyenleri de memnun edecek filmin konusuna gelince.

 

Thor Ragnarok Filmi Konusu

Thor, evrenin diğer tarafında bir kafeste mahkumdur. “Bazen net bir cevap alabilmek için hapiste olman gereklidir” tesellisiyle bize dünyada geçen macerasını -arayışını hatırlatır ve oradan bu kafese düştüğünü söyler.

Thor’un hapsolduğu göğe yükselen kafesin altı ateşten bir tabandır ve Surtur, Asgard’ın yok olacağı kehanetini hatırlatır. Ragnarok başlamıştır ve Asgard’ın kıyameti yakındır. Thor (Chris Hemsworth) bir şekilde Surtur’u etkisiz hale getirir, güçlü bir silah olan kafatasını alır ve Heimdall (Idris Elba)’dan yardım diler. Çağrısına cevap alamayınca kendi başının çaresine bakmaya karar verir.

Asgard’a dönen Thor, burada hayatın güllük gülistanlık olduğunu görür. Loki (Tom Hiddleston) babasının kimliğine bürünmüş, kendince eğlenmektedir. Thor her gece rüyalarında Asgard’ın harabeye döndüğünü gördüğünü söyler. Birlikte Odin’i (Anthony Hopkins) bulmak için dünyaya geri dönerler. Dr. Strange (Benedict Cumberbatch) babalarını bulmalarına yardımcı olur.

Dr. Strange’in yardımıyla Odin’i Norveç’te bulurlar. Odin yorgundur ve oğullarını yalnız bıraktığı için üzgündür. Ragnorak’ın geleceğini ve Hela’dan (Cate Clanchett) kaçış olmadığını söyler. Hela’nın ilk çocuğu olduğunu, onun kötülüklerini durduramadığı için hapsettiğini ve bu kötücül gücünü Asgard’dan aldığını açıklar. Oğullarıyla vedalaşan Odin, altın bir toz bulut olarak göğe yükselir.

Thor, olanlardan kardeşi Loki’yi sorumlu tutar ancak gökten yeşil bir top düşer ve Hela belirir. Hela, en büyük çocuk olarak kendisini kraliçe ilan eder ve önünde diz çökmelerini emreder. Thor ve Odin Hera’nın gücü karşısında şaşkındır ve Heimdall’dan medet umarlar. Asgard’a doğru ilerlerken Hera tarafından saf dışı bırakılır ve boşlukta sürüklenirler.

Ölüm tanrıçası Hela, Asgard’a ulaşır ve herkesi önünde diz çökmeye zorlar. Büyük bir kıyım başlar. Odin tarafından gizlenen Hela, geçmişi ile yüzleşir ve Odin’in hazinelerini açığa çıkarır. Eternal flame’i kullanarak eski ordusunu canlandırır.

Thor ise kendisini Sakaar’da bulur. Burası metal yığınların içerisinde bir toplanma noktasıdır. Bu bölgenin hakimi Grandmaster’dır (Jeff Goldblum) ve halk arenada yapılan savaşları büyük bir keyifle izler. Thor kısa süre sonra Valkyrie’nin (Tessa Thompson) eline geçer ve bir dövüşçü olarak Grandmaster’a satılır. Thor’un arenada karşılaşacağı ilk rakibi Hulk’dan (Mark Ruffalo) başkası değildir.

Thor, Asgard’a geri dönüp, gezegeninin ve Asgard medeniyetinin sonu anlamına gelen ve yeni güçlü bir tehdit olan acımasız Hela’nın ellerinde Ragnarok’u durdurmak için, kendini zamanla kıyasıya bir yarış içinde bulur.  Ama önce, kendisini eski ortağı Hulk ile karşı karşıya getirecek olan ölümcül bir yarışmadan sağ çıkmayı başarmak zorundadır.

 

Thor Ragnarok Filmi Oyuncuları

Marvel’in popüler Norveçli süper kahramanının üçüncü bölümü olan “Thor: Ragnarok”un hikayesi Craig Kyle & Christopher Yost ve Eric Pearson’a ait ve senaryosu ise Eric Pearson’a emanet edilmiş. Taika Waititi tarafından yönetilen filmin dev bir oyuncu kadrosu var.

Chris Hemsworth, Asgard’ın çekiç kullanan kahramanı başrolüne geri dönüyor. Ona Thor’un ikiyüzlü, evlatlık kardeşi Loki rolünde altın küre ödüllü Tom Hiddleston, Ölüm tanrısı Hela rolünde iki Oscar ödüllü Cate Blanchett,  Asgardlı nöbetçi Heimdall rolünde Idris Elba, Eksantrik diktatör, ve Sakaar hükümdarı Grandmaster rolünde Jeff Goldblum, amansız savaşçı Valkyrie rolünde Tessa Thompson, Asgard’ın en kuvvetli savaşçılarından biri olan Skurge rolünde Karl Urban, “Yenilmezler”  ve “Yenilmezler: Ultron Çağı” filmlerindeki Bruce Banner/Hulk rolünde Mark Ruffalo ve Asgard Kralı Odin rolünde Sör Anthony Hopkins’i izliyoruz.

130 dakika süreli yapımda, Asgard ve  Sakaar’ın renkli atmosferi büyülüyor. Yapımda başarılı efektler, keyif veren aksiyon sahneleri ve en az “Guardians of the Galaxy” kadar eğlenceli diyaloglar ile karşılaşıyoruz. Film fazlaca detay içeren fragmanları sebebiyle çok sürprize yer bırakmıyor ama bir solukta izleniyor. Her ne kadar karakter derinliği iyi işlenemese bile Hela’nın Cate Clanchett dokunuşuyla enfes bir karaktere dönüştüğünü belirtmekte fayda var. Bir başka kadın karakter Valkyrie’ye Tessa Thompson’ın çok yakıştığını belirtmem lazım. Zaman zaman tablo gibi sahneler izliyoruz ve derinlik karşısında büyüleniyoruz.

 

Chris Hemsworth’a Thor rolüyle iyice alıştık. Odin rolüyle Anthony Hopkins yine döktürüyor. Grandmaster rolünde izlediğimiz Jeff Goldblum ise ayrıca anılmayı hakediyor. Bize, Sakaar’ın renkli dünyasının en unutulmaz karakterlerinden birini izletiyor. Yapımda yeni karakterlere Korg, Topaz, Hogun ve Volstagg’da ekleniyor. Tümünü izlemek ayrı bir keyif. Hulk’ın dile geldiğini ve Mark Ruffalo’nun ne kadar keyif aldığını bakışlarından da anlamak mümkün.

Özetle, Led Zeppelin’in coşkulu melodileri eşliğinde, bir solukta izleyeceğiniz bu yapımı iyi bir sinemada ve mümkünse IMAX 3D izlemenizi öneririm 🖤

Şimdiden hepinize iyi seyirler  🎬

 

Thor Ragnarok Filmi Fragmanı

 

 

Aşağıda filmin yapım notlarından bir bölüm bulunuyor.

 

 

Thor Ragnarok Filmi Yapım Notları 

“Thor: Ragnarok” filminin yapımına 4 Haziran 2016’da başlandı ve çoğunlukla Avustralya’nın Queensland eyaletinin doğu sahilinde, Brisbane’in güneyinde Gold Coast’ta çekildi. Yapımın merkezi Queensland’de bulunan Village Roadshow Stüdyoları oldu.

Stüdyodaki üç düzineden fazla kurulu sette çekime ek olarak (Stüdyonun dokuz sesli çekim setinin bazılarında ve dış sette), Ağustos sonunda bir hafta Brisbane merkezde (New York şehri gibi yansıtılarak) ve Queensland Tambourine Ulusal Parkındaki nefes kesici iki lokasyonda çekimler gerçekleştirildi. İkinci kısım çekim çalışmaları ise yapım tamamlanmadan önce, Aralık sonunda Avustralya’nın batı sahili açıklarında, Hint Okyanusundaki Dirk Hartog adasında ve Yeni Zelanda’nın Güney Adasındaki çeşitli noktalarda (gerçekleştirildi.

Grandmaster (Jeff Goldblum) tarafından yönetilen renkli Sakaar gezegenine hayat vermek  yapım tasarımcıları Dan Hennah ve Ra Vincent’ın en önemli göreviydi.  Sahne tasarımcıları, sanat yönetmenleri ve ilüstrasyon uzmanlarından oluşan sanat bölümü ekibini topladıktan sonra Jack Kirby’nin çizgi roman panellerini kullanarak bir sanat galerisi yarattılar. Çalışmalar sadece çalıştıkları ofisleri değil, bölümdeki alanın tamamını süsledi. Bu sergi, Kirby’nin büyülü çalışmalarının projeye aktarılabilmesinde ve yapım tasarım ekibinin Sakaar’ı hissedebilmesinde yardımcı oldu.

 

Film için yaratılan, Sakaar set parçaları arasında, özellikle üç özel tasarım Kirby’nin fantastik anlayışını yansıtıyordu; stüdyonun Sakaar şehri dış set tasarımı (her biri Amerikan futbol sahası büyüklüğünde olan iki setten bir tanesi), Grandmaster’ın Sarayı (Güney yarımküredeki en büyük sesli çekim seti olan 9. stüdyodada kuruldu) ve çekimlerin ikinci haftasında yapılan ilk Sakaar set tasarımı olan Hulk’un savaşçı kostümü.

Her ne kadar hikâyenin ikinci kısmının çoğu Marvel’in yeni dünyası Sakaar’da geçse de, yapım tasarım ekibi daha aşina olduğumuz bir yer için de bazı set parçaları tasarlamak durumunda kaldı, daha önceki iki filmde kurulan Thor’un ana diyarı olan Asgard.  Asgard’da geçen sahneler için çeşitli setler kurulurken (Gözlem odası, Taht odası) yapım tasarımcılarının ana tasarımı olan Asgard Meydanı, Sakaar Şehri setinin hemen bitişiğine kuruldu.

Ekibi stüdyonun ikinci kısmını adeta bir tekstil fabrikasına çeviren kostüm tasarımcısı Mayes Rubeo altı düzine bölüm üyesiyle (deri ustaları, terziler, boyacılar) çalışarak Mart 2016’da başlayıp sekiz aydan fazla sürede film için 2500’in üstünde kostüm tasarladı.

Rubeo’nun kostümlerini tamamlayan Sakaarlıların silahları ‘Hennah and Vincent’ ve Yeni Zellanda WETA Atölyesi tarafından tasarlandı. Tamamlandıkları zaman, film için farklı türde yüzlerce silah tasarımı yapılıp katalog haline getirildi.

Thor’un çekici Mjolnir’in bir düzinenden fazla çeşidi yapıldı ve çekiç daha önceki iki filmde kullanılan ve “Thor: Ragnarok” için yeniden yorumlanan birçok silahtan sadece birtanesiydi. ayrıca 2,60 metre boyundaki Hulk karakteri için de kendi boyunda silahların tasarlanması gerekti.

 

  3Yorum

  1. Avatar Mustafa CAMBAZ   •  

    Benimde takip ettiğim çok merak ettiğim filmler arasında ,Thor zaten en sevdiğim kahraman vizyona gireceği günü iple çekiyorum 🙂

  2. Pingback: Jojo Rabbit Filmi - Fundalina

  3. Pingback: Marvel Filmleri İzleme Listesi - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir