Doktor Strange Filmi

Dr. Strange Filmi vizyonda. Filmi basın gösterimi ile izleme şansı buldum.

Marvel’in en ilginç karakterlerinden biri olan Doktor Strange’ı uzun zamandır merakla bekliyordum.

Filmde Dr. Strange’in mistik dünyasını vurucu görsel efektler ve kusursuz oyunculuklar eşliğinde başarılı bir şekilde aktarıyor.


Doktor Strange”, korkunç bir araba kazasından sonra ellerini kullanamamaya başlayan dünyaca ünlü sinir cerrahı Dr. Stephen Strange’in değişen hayat hikayesini konu alıyor.

 

doktor_strange_filmi_2

 

Dr. Strange Filmi Konusu

Alanında tanınmış bir isim olan Dr. Strange (Benedict Cumberbatch), geçirdiği kazanın ardından ellerini kullanamamaya başlıyor. Ne geleneksel tıp, ne de yenilikçi çalışmalar tedavisi konusunda  hiçbir işe yaramıyor. Maddi olarak gittikçe tükenen Dr. Strange, son ümit olarak çareyi bir iyileşme merkezi olan Kamar-Taj’a gitmekte buluyor.

 

doktor_strange_filmi_5
Uzun bir yolculuğun ardından Kamar-Taj’a ulaştığında ise burasının sadece bir iyileşme merkezi değil, dünyayı karanlık güçlere karşı koruyan bir savunma cephesi olduğunu öğreniyor. Kadim kişi (Tilda Swinton) tarafından eğitimi başlayan Dr. Strange, zamanla doğal yeteneğini keşfediyor.

 

doktor_strange_filmi_3

Diğer tarafta ise kadim kişinin “The Ancient One’ın” öğrencilerinden olan Kaecilius (Mads Mikkelsen) karanlık paralel evrenden Dormammu isimli bir yaratığın etkisine giriyor ve ibadethanenin kütüphanesinde bulunan kutsal kitabın sayfalarını alarak kaçıyor.

 

doktor_strange_filmi_4
The Ancient One ve öğrencileri, değişik paralel boyutlardan çektikleri mistik güçler ile mekanlar arasında portallar açabilen, binaların yapılarını ters düz edebilen, hayal güçleri ile diledikleri silahları yaratabilen güçlere sahip. Dr. Strange, ilk başta aldığı eğitimle bu güçleri elinin eski sağlığına kavuşturabilmek için kullanmak istiyor. Kaecilius’un geri dönüşüyle karışan ibadethane Dr. Strange’e kibirini unutturuyor ve önemli bir görevinin olduğunun farkına varmasını sağlıyor.

 

Dr. Strange Filmi Oyuncuları

“Doktor Strange” filminin oyuncuları arasında Benedict Cumberbatch, Chiwetel Ejiofor, Rachel McAdams, Benedict Wong, Michael Stuhlbarg, Scott Adkins, Benjamin Bratt ile Mads Mikkelsen ve Tilda Swinton yer alıyor. Karakterleri unutulmaz kılan oyunculuklar filmin başarısını katlıyor. Doktor Strange rolüyle izlediğimiz Benedict Cumberbatch karakteri kusursuz yansıtıyor. Tilda Swinton ise The ancient one rolüyle adeta döktürüyor. Filmin kötüsü Kaecilius rolüyle Mads Mikkelsen’e ise ne söylense az. Tüm karakter ve oyuncuların arasında yeri apayrı.

doktor_strange_filmi_7

Filmin yönetmen koltuğunda korku sinemasının kuşkusuz en başarılılarından olan  Scott Derrickson bulunuyor. Sinister serisi, The Exorcism of Emily Rose ve Deliver Us from Evil gibi başarılı yapımlarda imzası olan Derrickson’ın filmin mistik ve karanlık havasına etkisi pozitif yönde olmuş.
Yapımın senaryosunda ise Jon Spaihts ve Scott Derrickson’ın imzası var. Temel olarak senaryo Dr. Stephen Strange’in Doktor Strange’e dönüşümünü akıcı ve zaman zaman eğlenceli bir anlatımla kusursuza yakın yansıtıyor. Süre olarak biraz daha uzun tutulsa filmin bu etkisini yitirebileceğini düşünüyorum.

 

doktor_strange_filmi_6
Doktor Strange Marvel’in en karanlık ve mistik karakterlerinden. Dolayısıyla bu karanlık dünyanın ve mistizmin anlatımında bolca görsel efekt kullanılmış. İki sahnenin geçişi dışında bu dünyanın çok etkileyici kurgulandığını ve aktarıldığını söylemek mümkün. Film boyunca izlediğimiz ruhsal yolculuk, evrenler arası seyahat, kayıp giden şehre ait parçalar, değişen tonlarda ve bir arada sunuluyor. Anlatıma eşlik eden ve bolca kullanılan aksiyon – kovalamaca sahneleri ise “her ne kadar benim gözüme fazla hızlı görünse bile” filmin soluksuz izlenmesine sebep oluyor.

 

Ben filmi IMAX formatında izledim. İmkanınız var ise siz de öyle yapın ve izlediklerinizin tadını bu şekilde çıkarın.
Şimdiden hepinize iyi seyirler.

 

Dr. Strange Filmi Fragmanı

Dr. Strange Filmi Yorumu 

Doktor Strange Filmi Yapım Notları

Marvel Stüdyoları, Marvel Çizgi romanlarındaki ilk çıkışını 1963’te yapan Mistik Sanatlar Efendisi Doktor Stephen Strange’in hikayesi olan “Doktor Strange” filmini sunar.

Güçlü sihirli güçleri ve becerileri olan bu eşsiz Süper Kahramanın tanıtımıyla birlikte Marvel Sinema Evreni yeni, heyecan verici hikâyelerle birlikte heyecan verici, şaşırtıcı ve daha önce eşi benzeri görülmemiş bir aksiyona ev sahipliği yapıyor.

Kevin Feige ypaımcı olarak şöyle açıklıyor; “Marvel Evreninde pek çok filmde gördüğümüz bazı sokak seviyesi anlatımları mevcut. Bunlar da ‘Thor’, ‘Galaksinin Koruyucuları’ ve ‘Yenilmezler’ filmlerinin bizi götürdükleri kozmik seviyeler. Ama Marvel çizgi romanlarının her zaman süper önemli bir doğaüstü yanı da var ve biz henüz ona pek dokunmadık. Ve ‘Doktor Strange’ filmi bu diyara girmemiz için kusursuz bir giriş noktası oldu.”

Hikâye devam ederken dünyaca ünlü nörocerrah Doktor Stephen Strange, geçirdiği korkunç bir araba kazasından sonra ellerini kullanamamaya başlıyor ve hayatı sonsuza dek değişiyor. Alışılmış tıp onu yarı yolda bırakınca iyileşme ve ümit için alışılmadık bir yere – Kamar-Taj olarak bilinen gizemli bir yerleşim bölgesine bakmak zorunda kalıyor. Çabucak burasının sadece bir iyileşme merkezi değil, aynı zamanda gerçekliğimizi yok etmek üzerine kurulu görülmemiş karanlık güçlere karşı bir savaş cephesi olduğunu öğreniyor. Strange kısa sürede yeni sihirli güçlerle kuşanıyor – ve şöhret ile statü dolu yaşamına geri dönmekle her şeyi geride bırakarak var olan en güçlü sihirbaz olarak dünyayı korumak arasında seçim yapmak zorunda kalıyor.

Marvel Stüdyolarından ‘Doktor Strange’ filminin oyuncuları arasında Benedict Cumberbatch (“Enigma,” “Kara Düzen”), Chiwetel Ejiofor (“12 Yıllık Esaret,” “Kod 999”), Rachel McAdams(“Spotlight,” “Son Şans”), Benedict Wong (“Kirli Tatlı Şeyler,” “Prometheus”), Michael Stuhlbarg (“Ciddi Bir Adam,” “Jobs”), Benjamin Bratt (“Trafik,” “Piñero”), Scott Adkins (“Yabancı,” “Cehennem Melekleri 2”),  Mads Mikkelsen (“Onur Savaşı,” “Casino Royale”) ve Akademi Ödülü®sahibi Tilda Swinton (“Avukat,” “Julia”) bulunuyor.

Filmin  yönetmenliğini Scott Derrickson (“Bizi Kötüden Koru,” “Lanet”) üstlenirken yapımcılığı da Kevin Feige’e ait. Filmin başyapımcıları ise Louis D’Esposito, Stephen Broussard, Victoria Alonso, Charles Newirth ve Stan Lee. Senaryo yazarları Jon Spaihts (“Karanlık Saat,” “Prometheus”) ve Scott Derrickson & C. Robert Cargill (“Lanet,” “Lanet 2”).

“Doktor Strange” filmi için oluşturulan yetenekli film yapımcıları ekibinin içinde sinematograf Ben Davis (“Yenilmezler: Ultron Çağı,” “Galaksinin Koruyucuları”); yapım tasarımcısı Charles Wood (“Yenilmezler: Ultron Çağı,” “Galaksinin Koruyucuları”); kostüm tasarımcısı Alexandra Byrne (“Yenilmezler: Ultron Çağı,” “Galaksinin Koruyucuları”); editörler Wyatt Smith (“Ormanın içinde,” “Sıra dışı Anne”) ve Sabrina Plisco (“Sky Captain ve Yarının Dünyası,” “Charlotte’s Web”); görsel efekt sorumlusu Stephane Ceretti (“Galaksinin Koruyucuları,” “Thor: Karanlık Dünya”); ve özel efekt sorumlusu Paul Corbould (“Yenilmezler: Ultron Çağı,” “Galaksinin Koruyucuları”) yer alıyor.

YÖNETMEN

Filmi yönetmek üzere katılan Scott Derrickson, “Lanet” ve “Şeytan Çarpması” gibi pek çok filmiyle tanınıyor. Derrickson bu filme, seyirciyi Marvel Sinema Evreninin en yeni Süper Kahramanını tanımlayan sihir dünyasına ve alternatif boyutlara taşıyacak doğaüstü ve paranormal görüşü katıyor.

Yapımcı Kevin Feige, “Scott Derrickson’ın muazzam bir başarı listesi var ve eğer en eski günlerden en yakın filmlerine kadar yaptığı işlere bakarsanız sürekli janrlarla oynadığını; sürekli janr yıktığını görebilirsiniz.” şeklinde yorumluyor ve sözlerine şöyle devam ediyor; “Bazen dosdoğru içine dalıyor, bazen biraz çeviriyor. Biz de Marvel’de tam olarak bunu yapmayı seviyoruz. Yaptığımız birkaç harika toplantıda bizi Doktor Strange yolculuğuna çıkartacak adamın bu adam olduğunu anlamıştık.”

Derrickson için “Doktor Strange” filmine yönetmenlik yapma fırsatı sadece hayalinin gerçekleşmesini sağlamamış, aynı zamanda çok da iyi uymuş. Derrickson, “Doktor Strange her zaman en sevdiğim çizgi roman karakteri olmuştur. Sadece Marvel Evreninde değil, bütün çizgi romanlar içinde. Bu çizgi romana yakınlık hissetmemin sebebi mistisizm düşüncesini ve tamamen gizemli bir evren kavramını çok ciddiye alıyor olmam.  Etrafımızın bilim araçlarıyla ölçebildiğimizden fazla şeyle çevrili olduğuna inanıyorum ben. ” diyor.

Derrickson, bu filmin görsel olarak canlandırılmasına yaklaşımı, alternatif boyut bilimini ciddiye almak ve boyut teorisinin son derece inanılır ve mantıklı olabileceğine fikrine saygı göstermek ve bunu Marvel Sinema Evreninin şu ana kadar yarattığı zemine giden bir yol olarak kullanmak oldu.

Ama bu “Doktor Strange”deki tüm sihrin bilimsel olduğun anlamına gelmiyor. Derrickson bunu şöyle açıklıyor; “’Doktor Strange’ filminde sihir sadece sihir. Ve bu sihri ‘sihir’ yapan şey de bilimsel anlayışın ötesine geçiyor olması. Mistisizmi ‘Mistisizm’ yapan şey bizim bilimsel, olgusal ve kanıtlanabilir saydığımız kategorilerimizin ve bilgimizle anlama becerimizin ötesine geçmesi. Ben mistisizm fikrini gerçekliğin yokluğu olarak değil, algıladığımızdan daha fazla gerçekliğin var oluşuna bağlıyorum.”

Yönetmene göre Doktor Stephen Strange’in kavraması gereken bilimle sihir arasındaki bölünme onu ilginç bir karakter yapıyor ve; “Şüpheci ve materyalist biri olan, sihir ve mistisizme karşı son derece karşıt düşünen Stephen Strange, zihnini bu dünyada düşündüğümüzden fazlası olabileceğine açmak zorunda kalıyor. Dünya görüşünün tamamen genişlediği bu karakterin yolculuğuna hayran kaldım. Gerçek dünyada insanların zihinlerini açmaya cesaret ettiklerini ve dünyanın düşündüklerinden daha fazlasına sahip olabileceğini gördükleri zaman da onlara hayranlık duyuyorum – ve Stephen Strange’in yolculuğu da bu.” Diyor.

OYUNCULAR

Oyuncuların başında Doktor Stephen Strange rolünü oynayan Benedict Cumberbatch bulunuyor. Strange bir zamanlar çok tanınan ama kibirli bir nörecerrahtır, ta ki trajik bir kazada tıbbi becerilerini ve kariyerini kaybedene kadar. Yeteneklerini geri kazanmak için yollar aramak üzere dünyayı dolaşırken sonunda kendisine Mistik Sanatları öğretmeyi teklif eden gizemli öğretmen Kadim Kişi’yle karşılaşır.

Bu rol için Cumberbatch’i seçen Feige şöyle diyor; “Olağanüstü bir aktöre ihtiyacımız vardı. Ve Benedict Cumberbatch’in bu rolü oynamayı kabul etmesi ve evrenimize katılmaktan en az diğer aktörler kadar heyecan duyması bizim için çok büyük bir şeydi. Benedict bizim için prototip olan biriydi ve bu karakter de yıllardır gelişim gösteren bir karakter.”

Yönetmen Scott Derrickson şöyle ekliyor; “Onda aktör olarak herkeste olmayan bir özellik var. Muazzam derecede zekayla birleşen inanılmaz bir duygu derinliği var ve bu da sıkça karşılaştığımız bir şey değil.”

Karakter olarak kendisini neyin çektiğini anlatan Cumberbatch şöyle yorum yapıyor; “Stephen Strange tamamen paramparça olduktan sonra tekrar kendini toplayarak filmin sonunda tam teşekküllü bir Süper Kahramana dönüşüyor. Ve en önemlisi bu sırada başından bir sürü komedi, bir sürü aksiyon ve bir sürü drama geçiyor. Bütün bu unsurlar aktör olarak bana çok çekici geldi. Bu yüzden beni bu malzemeye çeken asıl şey karakterin değişimi ve filmde çıktığı yolculuk oldu.”

Rachel McAdams , Doktor Christine Palmer rolünü canlandırıyor. Doktor Palmer son derece becerikli bir travma cerrahı ve Doktor Strange’in sadece meslektaşı değil, aynı zamanda arkadaşı. Yıkıcı kaza Strange’in ellerini almakla birlikte Doktor Palmer’la olan ilişkisini de bozunca, Doktor Palmer Strange’in kendi değerini tekrar keşfetmesi gerektiğini fark ediyor.

McAdams’a göre Marvel Sinema Evreninin bir parçası olmak heyecan verici bir fırsat olmuş. McAdams, “Filmleri yapış şekillerine bayılıyorum. Dünyanın en iyileriyle birlikte çalışma şansı buluyorsunuz. Hiçbir şeyden kaçınılmıyor. Her şey son teknoloji ve her şeyin muhteşem ve inanılır görünmesini sağlamaya çalışırken epey zaman harcıyorsunuz. Bu gerçekten üst seviye bir film yapımcılığı ve bunun bir parçası olmak çok heyecan verici.” Diyor.

Akademi Ödülü® sahibi Tilda Swinton, çok uzun zamandır mistik sanatların sırlarını koruyan, akıllı ve asırlarca yaşlı Kadim Kişi rolüyle filme giriyor.

İş Kadim Kişi’nin oyuncu seçimine geldiği zaman film yapımcıları başka dünyalara aitmiş özelliğine sahip ama aynı zamanda gerçekte asırlar yaşında bir karakter fikrini oturtabilecek bir aktör bulma zorluğuyla karşılaştılar. Tilda Swinton nerdeyse hemen akla gelen isim oldu. Scott Derrickson bunu şöyle açıklıyor; “Amacımız çizgi romanlardakini en taze şekilde 2016 filmine taşıyabilecek özelliklere sahip birini bulmaktı. Neredeyse anında aklımıza Tilda Swinton ismi geldi.”

Swinton, Marvel’den bu rolün teklif edildiği telefon geldiğinde çok sevinmişti. “Marvel Sinema Evrenine katılmak üzere davet edilmek benim için iyi bir gün sayılır. Bu, birlikte oynamaktan çok mutlu olacağım bir aile. Ve tabii Kadim Kişi’ye karşı koymak imkânsızdı. Doktor Strange dünyasını bilmiyordum. Ama bana tarif edildikten sonra çok ümit verici olduğunu düşündüm. Bu filmi izlemek için sabırsızlanıyordum.”

Mordo karakteri Chiwetel Ejiofor tarafından canlandırılıyor. Mordo da Doktor Strange gibi Kadim Kişi’nin mistik sanatları ve alternatif boyutların yolunu öğrenen bir öğrencisiydi.

Ejiofor büyürken büyük bir Marvel çizgi romanları hayranı olduğundan Marvel Sinema Evreninin bir parçası olmak ve Doktor Strange hakkında daha fazla bilgi edinebilmek dört elle sarıldığı bir fırsat olmuş. Ejiofor, “’Doktor Strange’ filmi hakkında konuşmaya başladığımda en harika şeylerden biri özellikle bu evreni keşfetme konusunda içimde büyüyen heyecandı, bu her zaman duyduğum ve beni çok heyecanlandıran ama tam olarak anlayamadığım veya hakkında fazla şey bilmediğim bu evren.” Diyor.

Benedict Wong, Kamar-Taj’daki mistik kitapların bulunduğu dev kütüphanenin koruyucusu olan Wong karakterini canlandırıyor. Wong’a göre Marvel’e adım atmak uzun zaman hatırlayacağı bir deneyim olmuş. Wong, “İçinizde bulunan inanamama duygusu uçup gidiyor. İçeri girdiğiniz anda yapım tasarımcılarının bu dünyayı yaratırken ki detaya dikkatlerinin inanılmazlığını görüyorsunuz. Sanki Nepal’e adım atmışsınız da herkesle birlikte çalışıyormuşsunuz gibi. Herkes bu olağanüstü ortamda katalarını yapıyor. Resmen ışınlanıyorsunuz.

Mads Mikkelsen  kötü karakter Kaecilius rolünü canlandırıyor. Kamar-Taj’daki pek çok öğrenci gibi Kaecilius da gizemli topraklara Çoklu evrenin sırlarını öğrenmeye geliyor ama bazı bilgilerin kendisinden saklı tutulduğuna inandığı zaman Kadim Kişi’ye ve öğretilerine sırt çeviriyor.

Karakterini tanımlayan Mikkelsen şöyle diyor; “Kaecilius öyle bir karakter ki, eğer çoğunluk burada gerçekleri arıyorsa, o gerçekleri başka yerde arıyor. Bu yüzden bir anlamda nehrin yanlış tarafında kalıyor. Eğer bu tarafa giderse o zaman dünyanın daha güzel olacağına ve bütün sorularının sonunda cevap bulacağına inanıyor.”

Diğer yetenekli oyuncuların arasında Jonathan Pangborn rolünde Benjamin Bratt ; Doktor Nic West rolünde Michael Stuhlbarg ve Kaecilius’un ateşli takipçisini canlandıran Scott Adkins bulunuyor.

DÜNYALARIN YARATILIŞI

Marvel Stüdyolarının “Doktor Strange” filmi dünya çapında pek çok mekanda çekildi, buralara Londra, New York, Hong Kong ve Katmandu, Nepal dahil. Bu da filmi gerçekliğe bağlamaya ve karakterlerin gerçekten var olabilecekleri inancını arttırmaya yardımcı olan 21 pratik setin yapımını kapsıyor.

Yönetmen Scott Derrickson bu filmin zengin, karanlık ve ışıltılı olmasını istediklerini, bu yüzden yapım tasarımcısı Charles Wood’la birlikte yakın olarak Marvel çizgi romanlarında – özellikle de Steve Ditko sanatında – araştırma yaptıklarını ve fotoğraflarla görsel referans sanatından faydalandıklarını söylüyor.

Bir gerçeklikten diğerine, iki, üç, dört boyutlu dünyalara ve ötesine geçişler sırasında hikayenin yön bulması için filmin tasarımına özgün renk,  ışık, yansıma ve grafikler kullanılmış. Wood, “Bu tarz hayalimsi dünyaların hepsine ışıltı yaratan renkler, ışıklar ve yansımalar koymayı denedik. Yarattığımız alanların hepsi oldukça grafik oldu. Bu film çizgi romandan uyarlandığı için sürekli güçlü ve grafik, fazla renkli değil ama zengin olan bir hayal gücü için çaba gösterdik ki bu da hiç kesilmeden Doktor Strange’in ziyaret ettiği gizemli yerlerde devam ediyor. Bu çok ilginç bir film çünkü gerçek bir sette bir kapıyı açtığınız zaman tam olarak neyin içine gireceğinizi asla bilmiyorsunuz.” Diyor.

Diğer boyutlar sadece hayal gücünde yer aldığı için Sanat Departmanının Derrickson’ın vizyonunun görsele dökülmesini sağlamasına yardım etmeleri çok önemliydi. Film sürecinde yaklaşık 800 çizim, 3000 konsept çizimi ve 40 set modeli hazırlandı.

GÖRÜLMESİ GEREKEN, ŞAŞIRTICI BİR DENEYİM

Seyirci “Doktor Strange” filmini izlerken ne beklemeli?

Benedict Cumberbatch şöyle cevaplıyor, “Bu filmde çok fazla gerçek dünya canlı aksiyon bulunuyor. Çokça drama ve komedi var. Ama aynı zamanda Marvel’in her bir filmde giderek daha da iyi olduğu olağanüstü fantastik bir macera ve çılgınlık var. Bu sahnelerdeki ortamların önemi, içerik ve aksiyon daha da zengin. Bu harika bir sinema deneyimi olacak.”

Rachel McAdams ekliyor, “Burada paralel evrenler, zaman yolculuğu, yıkım ve tekrar yapım var. Kendimizle ilgili kabul edebileceklerimiz ve sınırlarımızı ne kadar zorlayabileceğimiz konusunda beyinde yepyeni bir bölümün kilitlerini açıyor. Bence bu çok heyecan verici.”

Yönetmense kusursuz bir şekilde özetliyor. ‘Doktor Strange’in garip, tutkulu, çılgın ve uç noktalarda bir aksiyon filmi olmasını bekleyebilirsiniz. Bu film  daha önce hiç görmediğiniz şeylerle dolu. Her bir set parçası, geçmişte hiç görmediğimiz şekillerde ve seyirciye taze görsel, eğlence ve adrenalin dolu sahneler sunmak üzere kullanılmaya çalışıldı.”

Stephen Strange’in bu tehlikeli, şaşırtıcı ve tamamen akıl almaz yolculuğu Marvel Stüdyoları ‘Doktor Strange’ filminin 4 Kasım 2016’da vizyona girişiyle birlikte başlıyor.

 

  3Yorum

  1. Avatar Kaan Karadeniz   •  

    Marvel’in oluşturduğu evrenin gün geçtikçe filmlerde daha fazla gözükmesi keyif verici bir durum. Bir de erkek olan karakterleri kadın olarak değiştirme huylarından vazgeçseler çok daha güzel olacak.

    Doctor Strange kesinlikle hayran kalınacak bir kurguyla oluşturulmuş bir karakter. Herkesin hayal kurup ulaşmak istediği yeteneklere sahip ve yeri geldiğinde bunun bedelini ödeyen birisi. Doctor Strange ve çevresindeki karakterlerin de ilginç olduğunu söylemek lazım. Özellikle Mordo/Baron Mordo gibi bir karaktere bile yapısı gereği saygı duymak gerektiğini düşünüyorum.

  2. Avatar Xsystem   •  

    Güzel filime benziyor izlemek lazım,

  3. Pingback: Marvel Filmleri İzleme Listesi - Fundalina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir