Yenilmezler : Ultron Çağı & Avengers: Age of Ultron

Marvel hayranlarının ve Joss Whedon sevenlerin merakla beklediği Yenilmezler serisinin ikinci filmi Ultron Çağı vizyonda.

Walt Disney Türkiye’nin davetiyle izlediğim Yenilmezler: Ultron Çağı, hem eğlenceli hem de ilk filmi tamamlayan görsel bir şölen sunuyor.

Yenilmezlerin başlangıç hikayesini izlediğimiz ilk film “The Avengers “Yenilmezler” finalinde ikizlere yer vererek, bizi merak içerisinde bırakmıştı.

avengers_1

 

Spoiler vermeden filmi anlatmaya başlıyorum…

Üç yıllık aradan sonra; Iron man (Robert Downey Jr.), Thor (Chris Hemsworth), Kaptan Amerika (Chris Evans), Hulk (Mark Ruffalo), Black Widow (Scarlett Johansson) ve Hawkeye’ın (Jeremy Renner) başlangıç hikayelerinden sonrasını anlatan “Yenilmezler: Ultron Çağı” aksiyon ve heyecan dolu bir sahne ile açılışını yapıyor.

 

avengers_2

 

Ekibimiz yine dünyayı kötü adamların elinden kurtarmak isterken buldukları bir sır, Tony Stark’ın bir an kafasında şimşekler çaktırır, dünyada sonsuz barışı sağlamanın yolunu açacak teknolojik adımı atmaktan çekinmeyen Stark’ın bu hareketi aslında dünyanın sonunu getirecek tetiği mi çekmiştir?

 

avengers_4

 

Bu sorunun yanıtını bu heyecan ve aksiyon dolu filmde bulmanız mümkün. Filmde Ultron ile tanışmanın yanı sıra Quicksilver, Scarlett Witch ve Vision’a da merhaba diyoruz.

Sonu gelmeyecekmiş gibi duran aksiyon sahnelerinin yanına yetenekli yönetmen ve yazar Joss Whedon’un kıvrak zekası da eklenince ortaya bir o kadar da eğlencelik bir eser çıkmış.

Hareketli sahnelerinin yanına karakterlerin kendi aralarındaki ilişkiler, tespitler ve zamanda geriye dönüşlerin filme beklenen derinliği kattığını söylemek mümkün.

 

avengers_00

 

James Spader sesi ile Ultron’a hayat verirken, kendisi de kariyerinin en iyi işlerinden birini çıkarmış şüphesiz. Yüzüklerin Efendisi serisinden beri Motion Capture teknolojisinin aranan adamı Andy Serkis’i (Maymunlar Gezegeni serisi, Star Wars 7, Hobbit) kanlı canlı bir rolde görmek ve ne kadar yetenekli bir oyuncu olduğunu yeniden hatırlamak filmin keyifli anlarından biriydi.

 

avengers_7

Konusu, içeriği, efektleri ve karakterleri ile izleyen herkesten yüksek puanlar alan Avengers Age of Ultron kesinlikle övgüyü hak eden bir film olmuş Yenilmezler : Ultron Çağı.

Kahramanlar arasındaki eğlenceli diyaloglar ve kimya bu filmde daha bir oturmuş ve izlerken büyük keyif veriyor. Oyunculukların tümü çok başarılı ve aldıkları keyfi ve karakterleri kusursuz yansıtıyorlar.

 

avengers_66

 

Yenilmezlerde izlediğimiz kahramanları kısaca size tanıtarak yazımı toparlıyor ve bu güzel filmin keyfini çıkarmanızı diliyorum 🙂

 

avengers_ironman

Iron Man

Ünlü bir mucit ve milyoner olan Tony Stark, babasından kalan Stark Endüstrileri şirketinin başına geçerek silah üretimine başlar.

İş ortağı olan Obadiah Stane, Afganistan’lı bir terör örgütü ile işbirliği yapar ve Tony Stark’a bir suikast düzenler. Bu suikastte Stark’ın vücuduna şarapnel parçaları girer ve kalbi hasar görür. Ölmemesi için göğsüne bir mıknatıs yerleştirilir. Stark, ark-reaktörünü ve o reaktörden güç alan ilk zırhını icat eder ve sonrasında zırhının tasarımını mükemmelleştirir ve yapay zeka Jarvis’i zırhına dahil eder.

Zırhında çok gelişmiş güçlü ve akıllı füzeler, değdiği yeri yok eden lazerler, manyetik kalkanlar, püskürtücü ışınlar ve ayaklarında uçmaya yarayan roketler bulunur.

 

avengers_9

Thor

Thor İskandinav mitolojisinin en güçlü tanrılarından biri. Gücünü Mjöllnir adında parçalayıcı kocaman bir çekiçten ve Megingjord adlı kemerden alır.

Mjöllnir, bir düşmana atılınca düşmana tüm gücüyle çarpar ve Thor’un ellerine geri döner. Thor kılık değiştireceği zaman çekici ile kendi yörüngesinde hızlıca döner. Fırtınaları çekici ile kontrol eder ve yağmurları onunla yağdırır. Megingjord ise gücünü arttırır.

 

avengers_kaptanamerik

Kaptan Amerika

Nazilerin Avrupa’yı ele geçirmesine seyirci kalmak istemediği için orduya yazılmış ancak vücudu zayıf olduğu için kabul edilmemiştir. General Chester Philips sayesinde, ordunun süper asker projesine katılır, savaşta gelişmiş ve güçlenmiş bir süper kahraman olarak görev yapar. Bir bombayı etkisiz hale getirmeye çalışırken bomba patlar ve Yüzbaşı Amerika’nın vücudu okyanusun sularına gömülür. Yüzbaşı’nın vücudu onu bulan İntikamcılar tarafından hayata döndürülür. Kaptan Amerika sadece inandığı değerler için savaşır. Gücünü, her türlü baskıyı en aza indiren Adamantiyum – Vibranyum karışımından yapılan bir kalkandan alır. Bumerang gibi kullanılan bu kalkan çok dayanıklıdır.

 

avengers_hulk

Hulk

Duygularını kontrol edemeyen bu yeşil dev, radyasyon kaynaklı mutasyon geçirmiştir. Süper asker projesinde radyasyon kalkanı yaptığına inandırılan Doktor Bruce Banner, projeyi kendi üstünde dener. Bu radyasyon onu öldürmez fakat Hulk’a dönüştürür. Hayatının tehlikede olduğunu hissettiğinde ya da aşırı derecede sinirlendiğinde Hulk’a dönüşür.

Güçlerini babasının ona ufakken enjekte ettiği farklı yaşam formlarının DNA’sından alır.

Güçlerinin içinde Gama Işınını yaymak vardır. Hulk’a dönüştüğünde ve bu ışını yaymaya başladığında bir gezegeni bile yok edecek güçtedir.

 

 

avengers_blackwidow

Black Widow

Çocuk yaşta yetim kalan Natasha Romanoff, Rus askeri olan Ivan Petrovitch tarafından büyütülür. Natasha büyüdükçe iyi bir öğrenci ve atlet olur. Aynı zamanda bir balerin olarak da üne kavuşur. KGB tarafından eğitilen Natasha zamanla Sovyet süper-casusu Black Widow’a dönşür. Hawkeye sayesinde Amerika’ya kaçar ve burada SHIELD için çalışmaya başlar. Süper gücü yoktur.

 

avengers_hawkeye

Hawkeye

Okçuluk yeteneği onu Avengers grubunun üyelerinden biri yapmıştır. Süper güçleri yoktur fakat Kaptan Amerikanın öğrencisi olarak edindiği savaşma yeteneği ile ve 45 metreden attığı oklarla isabet sağlar. Gözleri normal bir insandan daha keskindir. Herhangi birinin göremeyeceği şeyleri görür ve refleksleri çok hızlıdır. 2 metre boyunda çift katlı dayanıklı 2,5 kilo ağırlığında 75 cm gerilme kapasiteli bir yay taşır ve bu yaylar hedefini şaşmaz.

 

avengers_ultron

Ultron

Neredeyse ölümsüz, uçabilen, enerji kalkanı olan ve düşmanlarını hipnotize edebilen Ultron, robot hizmetkar yaratmak amacıyla Henry Pym (kendi beyin modelini kullanarak) geliştirilen ve tüm insanlığı ortadan kaldırmayı hedefleyen bir karakter.

 

ultron

Vision

Ultron tarafından yaratıldı. Neredeyse gerçek bir insanın duygularına sahip olan Vision, vücudunu şeffaf hale getirebilir, çok ağır ya da elmas kadar sert bir biçime sokabilir. Başka birinin bedeninin acı çekmesine sebep olabilir.

 

 

Şimdiden hepinize iyi seyirler 🙂

avengers_8

 

Davet için Walt Disney Türkiye‘ye ve arkadaşım Özge Çokdiker’e teşekkürler 🙂

enyenilmezbenim

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir