3. Blog Yazarları Çalıştayı Başlıyor

3. Blog Yazarları Çalıştayı, 17 Kasım’da Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

Çalıştay herkesin katılımına açık ve ücretsiz. Alanında birbirinden değerli blog yazarını bir araya getirecek olan çalıştayla ilgili merak edilenleri yazımda bulabilirsiniz.

3. Blog Yazarları Çalıştayı 

Bir blog yazdım dünya değişti (2015) sloganıyla başlayan ve İnterneti bloglar kurtaracak (2016) sloganıyla devam eden blog yazarları çalıştayının üçüncü yılı, “Biz Niye Olamadık?” sloganıyla alanında birbirinden değerli blog yazarını bir araya getirmeye hazırlanıyor.

Bu tema esasen içerik üretmekten uzaklaşmayı ve sosyal medya üzerinden başarıya odaklanan kişi ve gruplar gibi neden olamadığımızı sorgulayan bir başlık. Yükselen sosyal medya fenomenliği ve YouTuber – Vlogger kavramları karşısında blog yazarlarının son durumunun bizzat blog yazarları tarafından irdeleneceği çalıştay çok değerli.

Çalıştay eş zamanlı başlayacak oturumlar sonrası, başkanlığını Evren Soyuçok‘un yapacağı “Gelecek blogda – Gelecek vadeden bloglar”  oturumu ile sürecek.

Çalıştayın detaylarını okumaya lütfen devam edin.

 

 

“Kadınlar Blogluyor ama Nasıl? Geçmişten Finale Kadın Blogları”

Her iki çalıştayda da bulunmuş olmanın verdiği cesaretle, ilk defa yapılacak ve salt kadın blog yazarlarından oluşan bir oturumun imza niteliği taşıyacağını düşünüyorum.

Yıllar içerisinde kadın blogları evrildi ve kendi alt alanlarını – topluluklarını oluşturdu. Hem ilham vermesi hem de toparlayıcı olması açısından bu oturumda arkadaşlarım ile birlikte kalıcı bir değer sunmak ana hedefimiz.

 

 

Kadın bloglarının bir sonraki aşama geçişe hazır olduğuna yürekten inanıyorum. Kadın blogları halen ilham veren, sürdürülen ve özendiren bir pozisyonda. Bundan hareketle bu yılın ana temasına bağlı olarak ve elbette bir önceki yılın temasını sürdürmek adına “Kadınlar Blogluyor ama Nasıl? Geçmişten Finale Kadın Blogları” oturumunda buluşacağız.

Oturum hem ortaklaşa yanıtlayacağımız hem de kadın bloglarının alanlarına yönelik sorular ile şekillenecek. Katılımları ile bizleri onurlandıracak kadın blog yazarlarına gelince.

 

Güneş Ulus 

Güneş, annelik deneyimini, çocuklarından öğrendiklerini ve anneliğe bakış açısının nasıl değiştiğini bloğunda yıllardır anlatıyor. Bu macerasını “bloğunda paylaştıkları” nezdinde “Anneliği like et” kitabında topladı. Kendisinden günümüzde bloglayan anneleri değerlendirmesini isteyeceğiz.

 

Nilay Tulum  

Nilay, kadınlara ilham veren ve alanında içerik üretmeye başlayan ilk isimlerden biri. Blogla başlayan yolculuğu zaman içerisinde bir markaya dönüştü. Kendisinden neyi farklı yaptığını, gelir modeli oluşturmak konusunda nasıl ilerlediğini ve marka yolculuğunu dinleyeceğiz.

 

İpek Süer  

Teknolojik anneler, yıllardır annelere teknolojik tüyolar veriyor ve gelişimlerine büyük katkıda bulunuyor. Microsoft’un KAGİDER ile birlikte düzenlediği ve Aydın Doğan Vakfı tarafından desteklenen “Teknolojinin Kadın Liderleri” programında jüri özel ödülü de kazandılar. Teknolojik anneleri temsilen İpek’ten bloğun çıkış fikrini, gelişimini dinleyecek ve kadın bloglarının genel durum değerlendirmesini isteyeceğiz.

Yeşim Mutlu

Geçtiğimiz yıl da birlikte olduğumuz Yeşim, bir iletişimci gözüyle durum değerlendirmesi yapacak ve sosyal medyayı nasıl kullandığını anlatacak. Deneyimli bir isim olarak geçmişten günümüze kadın bloglarındaki değişimi ve özendirici etkisini bizlerle paylaşacak.

 

Aslı Altınok Erdal

Kadıköy anneleri, lokal anne gruplarının en eskilerinden biri. Kadıköy annelerini temsilen Aslı, lokal anne gruplarının yükselişinin sebeplerini ve neden ihtiyaç duyulduğunu değerlendirecek.

 

Sevil Mert

Sevil, yükselen kariyeri ile birlikte bloglamayı sürdüren çok değerli bir isim. Bizlerle yorucu görünen blog yolculuğunu ve kariyerine etkisini paylaşacak.

 

Ece Kumkale

Ece’yi dinlemeyi sabırsızlıkla bekliyorum. Hem ilham veren bir kadın blog yazarı ve aynı zamanda kadınları organize ederek markalarla buluşturan önemli biri olarak söyleyecekleri çok kıymetli. Kendisi annelerin ve kadınların gücüne güç katacak bir kitap yazmaya hazırlanıyor. Marka blogger işbirlikleri ve markaların beklentilerini kendisinden dinleyeceğiz.

 

Her blog ve her farklı ses çok çok kıymetli… Keşke imkan olsaydı ve daha fazla kadın blog yazarını bir araya getirebilseydik. Aklımda öyle çok isim var ve konuşmamız gereken konular öyle bol ki, bu sebeple davet beklemeden mutlaka “belki bu satırları okuyan sizler de” aramızda olmalı, gücümüze güç katmalısınız.

Çalıştay süresince üniversite öğrencileri notlar alacak, ben de öyle. Sonrasında bunu bir bildiri ve bülten haline getirip yayımlayacağız.

Çalıştaya kapılarını açan Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü’ne çok teşekkür ediyorum. Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Çiğdem BOZDAĞ ve neredeyse bir yıldır görme fırsatı bulamadığım Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat’ı da saygıyla selamlıyorum.

Sevgili Evren Soyuçok, Blog Çalıştaylarının mimarı, değerli bir isim. Blog yazarlığında 12 yılı geride bıraktı, çalıştaylara çok emek veriyor ve dostluğunu her daim hissettiriyor.

 

 

3. Blog Yazarları Çalıştayı Programı

3. Blog Yazarları Çalıştayı programına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

3. Blog Yazarları Çalıştayı Program Akışı

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Cibali Yerleşkesi

17 Kasım 2017 ( 09.30 – 12.00 / 13.00 – 16.00)

09.30 10.00 Galata Salonu

Açılış Konuşması Doç. Dr. Çiğdem BOZDAĞ – Kadir Has Ü. Yeni Medya Bölümü Başkan Yardımcısı

 

Öğleden önce eş zamanlı oturumlar

 

 

10.00 12.00 Galata Salonu

Funda GÜLEÇ YALÇIN Oturumu

Oturum gündemi: “Kadınlar blogluyor ama nasıl? Geçmişten finale kadın blogları.”

Aslı ALTINOK ERDAL

Ece KUMKALE

Güneş ULUS

İpek SÜER

Nilay TULUM

Sevil MERT

Yeşim MUTLU

 

 

10.00 12.00 Sinema A Salonu

Atıf ÜNALDI Oturumu

Oturum gündemi:Blog yazımında başarının parametreleri nelerdir? ROI ya da popülerlik başarı parametrelerini belirler mi?

Burkay ADALIĞ – meleklerinpayi.com

Fırat DEMİREL – firatdemirel.com

Hamza ŞAMLIOĞLU – teakolik.com

Haydar ÖZKÖMÜRCÜ – hozkomurcu.com

Işıl YILMAZ SÜMER – isilyilmaz.com

Osman KURT – cokgezenadam.com

 

Öğleden sonraki oturum programı

13.00 13.30 Sinema A Salonu

Açılış Konuşması İsmail Hakkı Polat Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi

 

 

13.30 16.00 Sinema A Salonu

Evren Soyuçok Oturumu

Oturum gündemi: Gelecek Blogda – Gelecek Vadeden Bloglar

Sema EREN – mutlueller.com

Sezer İLTEKİN – kelimelerbenim.com

Aytül ÖRCÜN – aynahikayesi.blogspot.com.tr

Berfin DAĞ – berfindag.com

Doğukan YILMAZ – aklimca.com

Eda DEMİR – daedmier.blogspot.com.tr

Görkem CAN – gorkemcan.com

Mertcan ERMİŞ – dijitalkarga.com

Oğuz GÜLAY – kitaplaryolda.com

Oktay YENİTÜRK – oktayy.net

Ömer Kılıçaslan – blog.adgager.com

Zeynep Erdoğan – plazadandunyaya.com

 

16.00 Kapanış

 

Birinci Blog Yazarları Çalıştayı ardından kaleme aldığım yazıya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

Blog Yazarları Çalıştayı ile İlgili Merak Edilenler

 

İkinci Blog Yazarları Çalıştayı ardından kaleme aldığım yazıya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 

Blog Yazarları Çalıştayı 2’nin Ardından

 

Sevgili Evren’in çalıştay ile ilgili toparlayıcı bilgiler verdiği “Blog Yazarları Çalıştayı 2017” sayfasına ise buradan http://www.evrengunlugu.net/blog-yazarlari-calistayi-2017/ ulaşabilirsiniz.

3. Blog Yazarları Çalıştayına dair anlık paylaşımlarını #blogçalıştayı etiketi üzerinden de takip edebilirsiniz.

 

Gelecek olanlarla görüşmek üzere 🙋🏼

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir