5G İletişim Teknolojisi ile Neler Değişecek?

Akıllı telefonların günlük yaşamın birer parçası haline gelmesi, beraberinde mobil iletişim teknoloji üzerinde de ciddi girişimlerin yaşanması için artçı etkiler oluşturmaya başladı. İlk olarak mobil internetin iyileşmesi adına getirilen 3D mobil iletişim teknolojisi sonrasında, 4G LTE ve 4.5G LTE Advanced iletişim teknolojileri ile mobil internet ve mobil iletişim, çok farklı noktalara ulaşmış oldu. Elbette ki bu süreç, bir sonraki nesiller için beklentileri ve farklılaşan kullanım alanlarını da ortaya çıkarmış oldu.

Nitekim, bilhassa da 4.5G LTE Advanced teknolojisinden sonra 5G teknolojisi, büyük bir merak konusu haline geldi. Üstelik bu defa, diğer mobil iletişim teknolojilerinden farklı olarak çok daha farklı etkiler, 5G ile gerçek olmaya ve tıpkı akıllı telefonlar gibi günlük yaşamın bir parçası olmaya hazırlanıyor.

 

5G mobil iletişim teknolojisi nedir?

5G ile birlikte hangi alanların kendini günlük hayatta göstermeye başlayacağı ve hangi yenilikleri tetikleyeceği ile ilgili detaylara geçiş yapmadan önce, aslında “5G teknolojisi nedir?” sorusuna kısa bir açıklama yapmak gerekiyor.

Temel olarak 5G, beşinci nesil mobil iletişim teknolojisi olarak tanımlanabilir. İlk olarak 2G ile beraber global anlamda kullanıcılara ulaşan cep telefonları ile gelişimine başlayan bu iletişim teknolojisi, nitekim günümüzde 4.5G LTE Advanced seviyesine ulaşarak hem hızlı mobil internet hem keskin ses kalitesinde sesli görüşmeler hem de nispeten daha yüksek çözünürlüklü görüntülü görüşmeler olarak kendini gösteriyor ve kullanıcıların global anlamda kullanımına sunuluyor. 5G ile beraber ise beşince mobil iletişim teknolojisi nesline geçil yapılacak ve özellikle mobil internet konusunda çok ciddi bir atılım yaşanacak.

 

5G teknolojisi ile 4.5G LTE Advanced arasında hangi farklar kendini gösterecek?

Daha önce de dile getirildiği gibi 5G, daha çok mobil internet noktasında kendini ciddi anlamda belli edecek. Zira şu ana kadar yapılan açıklamalara göre 5G, 4G teknolojisi karşısında 100 kat daha fazla kapasite sunmaya başlamış olacak. Fiber optik bağlantılarla desteklenen GSM operatörlerinin baz istasyonları, 5G’li mobil internetin de temelini oluşturacak. Elbette ki baz istasyonlarının kendisi de evrim geçirecek ve 5G’nin sunması planlanan yüksek kapasiteli ve hızlı internetini karşılamaya çalışacak.

 

Lakin esas nokta, birçok kişinin dikkatini çeken çok daha hızlı ve yüksek kapasitelere ulaşmaya başlayacak olan internet bağlantısı değil, internet bağlantısındaki düşük ping yani gecikme süreleri olacak.

 

İnternet dünyasındaki ping, temel olarak sunucudan gelen cevabın gecikme süresi olarak ifade edilir. Bu sürenini uzaması, gecikmeli bir işlem anlamına gelir. Kısa bir örnekle açıklamak gerekirse, klavyeden basılan bir tuşun ekranda görünme süresinin ne kadar sürdüğü senaryosu düşünülebilir. Basılan tuş ekranda ne kadar geç görünürse, yapılan işlem de o kadar uzayacak ve verimsiz bir hale gelecektir. Nitekim 5G mobil iletişim teknoloji ile birlikte mobil internet hızının artması bir yana dursun, söz konusu olan bu ping yani gecikme sürelerinde de ciddi bir iyileştirme yaşanması bekleniyor. Şu an için 4.5G LTE Advanced ile birlikte bu süreleri, coğrafi konuma bağlı olarak en az 5 veya 10 mini saniye seviyelerine kadar düşebiliyor. 5G ile birlikte ise söz konusu olan ping yani gecikme sürelerinin, 1 mili saniye seviyesine kadar düşürülmesi bekleniyor. Nitekim yeni iletişim standardının birçok farklı alanda yeni kullanım senaryoları oluşturmaya başlamasının altında yatan sebep de tam olarak söz konusu olan bu gecikme sürelerindeki iyileştirmeler olacak.

 

5G ile birlikte hangi sektörlerde yeni gelişmeler yaşanmaya başlayacak?

Son aylardaki mobil ve internet ile ilgili olan sektör bazlı teknoloji haberleri incelendiğinde, en çok dikkat çeken ve büyük heyecan uyandıran gelişmelerin yaşanmasının, 5G ile birlikte mümkün olacağına dikkat çekildiğine tanıklık edilebilir. Bu gelişmelerin en somut örneği ise doğrudan doğruya nesnelerin interneti sektörünün oluşması ve internet of things yani nesnelerin interneti ile ilgili dolaylı örnekler olarak kendini gösteriyor.

Kısaca özetlemek gerekirse internet of things yani nesnelerin interneti, günlük hayatta kullanılan tüm elektronik cihazların, internet üzerinden birbiri ile iletişim halinde olması ve kullanıcılar tarafından uzaktan kontrol edilebilmesi kapsamını ifade etmektedir. Sabit internet bağlantısı olmayan noktalarda sorun yaşayan bu nesnelerin interneti örnekleri, mobil internetin gecikme sürelerindeki iyileştirmeler ile birlikte yani 5G ile birlikte, çok ciddi bir ivme kazanacak. Bu örnekler arasında ise bilgim-kurgu filmlerinin senaryolarını aratmayacak senaryoların, doğrudan doğruya günlük yaşamın bir parçası olacak detaylar bulunuyor.

 

Son yılların en popüler konularından olan elektrikli ve otonom yani sürücüsüz otomobil teknolojileri, 5G ile birlikte hız kazanan başlıca sektör olarak kendini belli edecek. Birbirleri ile konuşan, anlık trafik bilgilerini edinen, yollarda oluşan anlık bilgileri kontrol eden ve hava şartlarından diğer otomobillerin durumu ve iletişine kadar birçok detay, 5G ile birlikte çok pratik bir hal almaya başlayacak. Daha önce nesnelerin internetinin, internet üzerinden birçok farklı diğer nesnelerin interneti ürünleri ile konuşabileceği ve uzaktan kontrol edilebileceği ile ilgili detaylar aktarılmıştı. Söz konusu bu detaylar, otonom sürüş konusunda da kendini gösterecek. Uzaktan araçları kontrol etmek, sürücüsüz mod üzerinden diğer araçlar ve trafik birimleri ile aktif olarak iletişimde kalacak olan bu sistemler, geleceğin yollarını da daha şimdiden hazırlamaya başlamış olacak.

 

Akıllı telefonların günlük hayatın vazgeçilmez birer aracı olduğu su götürmez bir gerçektir. Yaşam kalitesini artırmak, devamlı olarak iletişim kurmak, yeni medya ile etkileşimde kalmak ve zaman kazanmak konularında büyük bir kolaylık sunan akıllı telefonlar, nesnelerin interneti ürünleri ile de doğrudan iletişi kuracak. Üstelik bu iletişim, neredeyse gecikmesiz bir şekilde sağlanabileceği için, en verimli sistemlerin gerçek hayatta yer almasına tanıklık edilecek.

 

5G ile birlikte teknoloji dünyası doğrudan etkilenmiş olacak!

 

Örneğin akıllı ev konsepti ile beraber evde kullanılan mutfak gereçlerinden elektrik sistemlerine kadar tüm bileşenlerin, nesnelerin interneti kapsamına girdiğini ve internet üzerinden kontrole edilebildiğini düşünülelim. Evde olunmadığı vakitlerde bile buzdolabının durumu kontrol etmekten, ısıtıcıları veya soğutma sistemlerini kontrol etmeye kadar birçok detay daha eve ulaşılmadan yerine getirilebilmiş olacak. Üstelik sadece kullanıcıların yönlendirmeleri ile sınırlı kalmayan bu ürünler, yapay zeka ile birlikte de kendi aralarında iletişim kurarak doğru kararlar verebilecekler. Su sızdıran bir musluğun su bağlantısının otomatik kesilmesi, boşa yandığı düşünülen bir lambanın kapatılması ve mutfakta tükenmekte olan bir ürünün yenisinin sipariş edilmesi gibi pek çok bilim-kurgu senaryosu, aslında şu an aktif olarak denenmekte ve bir kısmı da son tüketiciye ulaşmakta olan ürünlerden oluyor.

 

 

5G teknolojisi ile birlikte bir diğer gelişme gösterecek nokta ise, tıp teknolojileri olacak. Şu an için doktorlar tarafından yönetilebilen birçok teknolojik ekipman üzerinde çalışmalar yapılıyor. Bilim ve teknoloji dünyası ile bir arada sürdürülen bu çalışmalar, 5G’nin gelişimi ile birlikte çok farklı noktalara ulaşabilir. En çok konuşulan tıp noktasındaki konu ise, uzaktan yapılabilecek ameliyat veya diğer müdahalelerin, gerçek hayatta kendini göstermeye başlayabilecek potansiyele erişmesi oluyor.

 

5G ile birlikte gecikme sürelerinin çok ciddi anlamda düşüş yaşayacağına dikkat çekilmişti. Yani verilen komutlar, neredeyse gecikmesiz olarak yerine getirilebilir olacak. Durumun böyle olması da uzman bir doktorun, teknolojik ekipmanları uzaktan kontrol ederek müdahale yapma yeteneğine erişmesi anlamına geliyor. Şu an için bu konuda çalışmalar yürütülüyor olsa da kısa zamanda gerçekleşmesi için hem nesnelerin interneti teknolojisinin gelişmesi hem de 5G iletişim teknolojisinin temellerinin sağlam atılması gerekiyor. Her ne kadar tıp alanında bu örneğin yakın gelecekte pratik kullanıma geçmesi ivme kazanmayacak gibi görünse de bir diğer ütopik gibi görünen olayın gerçekliğinin kanıtlanması ile sonuçlanan senaryoların örnekleri artmış olacak. Zira son dönemlerdeki bilim ve teknoloji haberleri analiz edildiğinde, bu alanlardaki çalışmaların somut örneklerle devam ettirildiğine dair gelen bilgilerin artış gösterdiği dikkatleri çekecektir.

 

5G’nin ilk kullanımları ne zaman ve nerede başlamış olacak?

Şimdiye kadar beşinci nesil iletişim teknolojisinin neler getireceği ve hangi sektörlerde kendini belli edeceği ile ilgili öne çıkan detaylara dikkat çekilmiş oldu. Bu kadar detaydan sonra meraklı bakışların hedefi, elbette ki söz konusu olan bu teknolojinin ne zaman hayata geçmeye başlayacağı olacaktır.

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki aralarında birçok farklı global GSM operatörünün bulunduğu şirketler kadar, Intel, Samsung, Google ve Qualcomm gibi firmalar da bu konuda ciddi ilerlemeye kaydetmeye başladı. GSM operatörleri daha çok baz istasyonları üzerinde çalışmalar sergilerken, diğer firmalar ise bu iletişimi sağlayacak olan işlemciler ve modemler üzerinde çalışmalar gerçekleştiriyor.

İlk dönemlerde 5G’nin somut örneklerinin, 2020 yılında Japonya’nın Tokyo kentinde düzenlenecek olan Yaz Olimpiyat Oyunları ile sergileneceğine ilişkin haberler aktarılmaktadır. Lakin son gelen haberlere göre ise fiber optik kablolar ile döşenen kısıtlı bir mobil istasyonlar ile desteklenen 5G kullanımının, ilk olarak Avrupa’da kendini göstereceği açıklığa kavuşmuş oldu. Buna göre ilk 5G kullanımını, Güney Avrupa’nın İtalya Yarımadası’ndaki San Marino Cumhuriyeti vatandaşlarına sunmuş olacak. Elbette ki bu kullanımın, San Marino’unn nüfusu göz önüne alındığında bir örnek niteliği taşıyacağını söylemek, yanlış olmayacaktır. 2019 yılında yani tahminlerden bir yıl öncesinde kullanılmaya başlanacağı söylenen beşinci nesil mobil internet ve iletişim teknolojisi, nitekim dünyanın ilk örneği olmayı başaracak gibi görünüyor.

BU konu için ek bir paragraf açmak gerekirse, hiç şüphe yok ki 2019 yılında başlaması beklenen bu teknoloji, daha önce belirtilen nesnelerin interneti kullanımları için bir ön izleme sürümü gibi olacak. 5G’nin temellerinin atılması ve yaygınlaşarak sorunlarından arındırılmış kusursuz bir sistem haline gelmesi, en azından 3 ila 5 yıllık bir süre zarfı gereksinimi duyacaktır. Öte yandan global anlamda 5G’nin yaygınlaşması, 2019 yılından çok daha sonralarına kadar gecikmiş olacaktır. Nüfusun yoğun olduğu ülkelerde ve bölgelerde oluşacak dar boğazların karşılanması adına ciddi altyapı desteklerinin sunulması gerekecektir. Daha fazla fiber optik kabloların döşenmesi, daha gelişmiş ve kusursuza yakın olan mobil ve sahip baz istasyonlarının yerleştirilmesi gibi pek çok önemli adım, 2020 yılını da geride bırakmış olacaktır.

4G LTE ve 4.5G LTE Advanced teknolojisinin yaygınlaşma periyodu örnek alınarak konuşmak gerekirse, global anlamda yaygınlaşmanın başlaması için son örneklerin kendini göstermesi takip eden en az 5 yıllık bir sürenin geçirilmesi gerektiğini söylemek mümkün olacaktır.

Özetle toparlamak gerekirse, teknoloji ve bilim dünyası için 5G iletişim teknolojisi, yeni sektörleri var etmeye başlayacağı gibi, mevcut sektörleri de çok daha başka noktalara ulaştırmak için önemli bir adım olacak. Nesnelerin interneti yani internet of things konusunda da yaşanması beklenen en büyük yenilikler ve yaygınlaşma süreçleri, 5G’nin iyiden iyiye global bir iletişim standardı haline gelmesi ile mümkün olacak gibi görünüyor. Bu süre zarfından somut örnekler kimi son tüketici gruplarına ulaşacak olsa da yaygın kullanıma geçmesi için beşinci nesil iletişim teknolojisinin ciddi anlamda kalıplaşması gerekecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir