Bilal Eren ile Dijital Hayat

Gelin sizi Bilal Eren ile Dijital Hayat radyo programına götüreyim.

Geçtiğimiz hafta TRT Radyo 1’de cuma günleri yayınlanan “Bilal Eren ile Dijital Hayat” programının konuğuydum. Kenan Bölükbaşı’nın yapımcılığını üstlendiği programda konumuz “Chatbot” idi.

Program ile ilgili merak edilenler yazımda sizi bekliyor.

Bilal Eren ile Dijital Hayat 

“Dijital Hayat” programı 2016 yılından beri, Türkiye’nin her yerinde, uydudan ve internet üzerinden yayın yapan TRT Radyo 1’de yayınlanıyor. 28 dakika süreli program, alanında birbirinden değerli ismi konuk ediyor.

Kenan Bölükbaş’ın yapımcılığını, Bilal Eren’in danışmanlığını ve sunuculuğunu üstlendiği programda; dijital dünya, İnternet ekosistemi, teknoloji, sosyal medya araç ve trendleri kısaca, “Dijital Hayat”ın tüm yönleri, etkileri; konuklar ve dinleyicilerin interaktif katılımı ile ele alınarak konuşuluyor.

 

 

Bu harika programa misafir olmak ve tarihi TRT Radyo binasını ziyaret etme fırsatı bulmak benim için çok anmalıydı. Nazik davetleri için Bilal Eren ve Kenan Bölükbaş‘a çok teşekkür ederim.

Bilal Eren ile Dijital Hayat Programı’nda Chatbot’u ve ardında yatan teknolojiyi konuştuk. Bilal Eren, aklına Chatbot konusu düşünce google’lamış ve bloğumdaki “Yeni Başlayanlar için Chatbot Rehberi” ve “Bilinmeyen Yönleri ile Facebook Chatbot  yazılarına rastlamış.

 

Yeni Başlayanlar İçin Chatbot Rehberi

Chatbot Nedir?

Program’da konuştuklarımızın kısa bir özeti aşağıda;

Chat sohbet’ten geliyor. Bot ise bilişim dünyasında robot anlamında kullanılıyor. Bilgisayar işlemlerini yarı otomatik olarak yapabilen bu robotlar, pek çok sektörde kullanılabiliyor İnsanların yaptığı işlemleri otomatik yapan veya insanların müdahalesi ile çalışarak zamandan kazandıran sciptlerden oluşuyor.

Chat botlar bilgi vermek, sorgu yapmak, yönlendirmek, soruları yanıtlamak, kullanıcıları eğlendirmek için kullanılıyor.  Script ise bir program dilinde yazılan kodlar bütünüdür.

Facebook Messenger platformu üzerinden chatbot kullanmak için birkaç araç kurmalısınız. Messenger kodları, bağlantıları, müşteri eşleştirme, yapılandırılmış şablon ve ekranlar size hazır halde sunuluyor.

En sık kullanılan chatbot platformları;

  • Telegram bots (Telegram API’sini açık kaynak olarak sunuyor. Diğer hizmetlerle entegre olabiliyor.)
  • Slack
  • Fbm
  • Discort
  • Gençlerin favorisi ise Kik.

Genç nüfus yazılı sohbetten zevk alıyor, insanların hız beklentisi var, Mesajlaşmanın gittikçe daha fazla tercih edilmesi, dark social dediğimiz alanın etkileşimde sorun yaratması, daha fazla veri toplama ihtiyacı chat botlara ilgiyi artırıyor.

Yapay zeka destekli chatbot için; Octane.ai, wit.ai, api.ai, IBM Watson’u kullanabilirsiniz. Machine learning library’leri için ; torch, tensor, caffee kullanılabilir.

Oracle 2020 yılında kadar her 5 markadan 4’ünün Chatbot kullanacağını açıkladı.

Forrester ise 2016 yılında işletmelerin % 5’inin 33 bin bot üzerinden hizmet verdiğini, günümüzde ise işletmelerin %32’sinin 100 binin üzerinde aktif bot kullanıldığını söylüyor.

İlk chatbot’un kullanımı 2013-2014 yıllarına denk geliyor. Sesli komutlara veya metin komutlarına yanıt veren chatbot’lar denenmeye başlıyor. Yapı komutlara yardım etme üzerine inşa ediliyor. Son 10 yılı düşündüğümüz zaman ise, çevrimiçi destek, bilgi tabanı, forumlar, soru ve cevap bölümleri ile çevrimiçi sohbet seçeneklerinin artışıyla bu alanda talep hep canlı kalıyor.

Chat botlar mobil uygulamalara dinamizm getiriyor, daha basit – hızlı ve istenirse sezgisel olarak kullanılabiliyorlar.

Chat botların güvenlik protokolleri sağlam. Kimlik doğrulama, uçtan uca şifreleme, kendi kendine imha eden mesajlar, hileli uygulama veya kullanıcı kontrolü gerçekleştirebiliyorlar. Hız, işlemlerin otomatikleştirilmesi, analiz etme, veri toplama, bağlı kalma, maliyeti düşürme konularında fark yaratıyorlar.

Bilal Eren ile Dijital Hayat programının YouTube hesabından konuk olduğum “Chatbot” programını dinleyebilirsiniz.

 

Facebook Chatbot’a meraklı iseniz “Bilinmeyen Yönleri ile Facebook Chatbot” yazımı da okumanızı öneririm.

 

Bilinmeyen Yönleri ile Facebook Chatbot

Bilal Eren‘e programın sonunda “Küçük İşletmeler için Sosyal Medya” kitabımdan bahsettiği ve katkıları için ayırca çok teşekkür ederim.

Fayda görmeniz dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir